Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš,

Pavučiny lži: Premiér Babiš a Čapí hnízdo

AKTUALIZOVÁNO. Poslanci přerušili jednání o důvěře vládě vedené Andrejem Babišem (ANO), který čelí podezření z podvodu s dotacemi na farmu Čapí hnízdo. Některé strany Babišovu vládu nepodpoří právě proto, že není jasné, jestli premiér nespáchal trestný čin.

HlídacíPes.org přináší přehled klíčových faktů a událostí v kauze Čapí hnízdo a zároveň popisuje roli současného premiéra Andreje Babiše v celém případu.

Zásadní v celé kauze luxusní farmy s hotelem, restaurací a jízdárnou je pochybnost, zda v době získání padesátimilionové dotace z EU na její výstavbu nebyla de facto stále součástí holdingu Agorfert. Pokud by totiž byla, nikdy by na tuto finanční podporu nedosáhla. A takové jednání lze kvalifikovat jako podvod.

K tomuto závěru došel také evropský vyšetřovací orgán OLAF. Z vyšetřovací zprávy, kterou citoval online deník Aktuálně.cz, vyplývá, že v souvislosti s čerpáním dotace na Čapí hnízdo existuje podezření ze spáchání trestného činu „podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie“.

Dokument také upozorňuje, že příjemci dotace – tedy zástupci Farmy Čapí hnízdo – poskytli při žádosti o evropské peníze „nepravdivé informace a důležité informace zatajili“.

Kvůli udělení dotace jsou předseda ANO Andrej Babiš i místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek spolu s dalšími devíti lidmi již stíháni v Česku za podvod. V loňském roce vydala sněmovna Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání, zvolením v podzimních volbách ale získali znovu imunitu. O jejich vydání tak budou muset poslanci opětovně hlasovat.


Přehledně: Napojení Andreje Babiše na Čapí hnízdo v době čerpání dotace

Babišova lež

Nejen pro případné rozhodování poslanců je dobré si připomenout počátky celé kauzy: až do ledna 2008 byla společnost Farma Čapí hnízdo (do té doby se jmenovala ZZN AGRO Pelhřimov) otevřeně součástí Agrofertu. Pouhé dva měsíce předtím ale došlo ke změně akcií na tzv. anonymní, které umožňují skrytí skutečného vlastníka.

Poté Andrej Babiš, ještě coby místopředseda vlády v roce 2013 prohlašoval, že s „Čapím hnízdem nemá nic společného“ a že „půjčil té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná“.

Když po něm Poslanecká sněmovna následně žádala vysvětlení, záhadný investor najednou zmizel; Babiš však přednesl novou verzi – tedy, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě dospělé děti (jména neuvedl, ale jde o Adrianu a Andreje – pozn.red.) a bratr partnerky Martin Herodes. Ti údajně koupili akcie svého času za 2,4 milionu korun.

„Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? Nechtěl jsem ohrozit rodinu. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu. To přece musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme….,“ snažil se Babiš vysvětlit, proč o skutečných majitelích farmy v době získání dotace pouze mlžil.

Posléze, když se začalo v médiích pátrat po tom, kde by mohly jeho děti na koupi peníze vzít, přišel Babiš s dalším vysvětlením, že peníze na koupi byly vlastně jeho. „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,“ konstatoval před poslanci Babiš.

Jenže ve sbírce listin obchodního rejstříku se ani jedinkrát neobjevuje jméno žádného z nich coby akcionářů. Listiny přítomných akcionářů jsou po dobu trvání dotace pravidelně ze zápisů valných hromad vynechávány.

Nicméně, jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, jediní dva držitelé anonymních akcií farmy, kteří jsou prokazatelně dohledatelní, jsou dvorní právníci Babišova Agrofertu – advokát Václav Knotek, který působí v řadě Babišových firem a je například jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, a Gabriela Knapová.

Knotek také následně figuroval u všech strategických rozhodnutí farmy a vedl valné hromady farmy.
Knotek v minulosti Babiše často zastupoval a měl od něj plnou moc. Vzhledem k tomu, že dva jediní dohledatelní držitelé akcií jsou zaměstnanci právního oddělení Babišova Agrofertu, lze předpokládat, že i v tomto případě zastupovali svého zaměstnavatele – Andreje Babiše

Pokud ovšem – jak Andrej Babiš tvrdí – patřily akcie farmy někomu jinému, musel je onen záhadný majitel získat právě od Babišova právníka Knotka či od Knapové. V obchodním rejstříku však o prodeji či převodu akcií není ani zmínka.


Vizualizace vazeb hlavních aktérů kauzy Čapí hnízdo

©HlídacíPes.org

Pozemky, auta, úvěr

Kromě klíčových aktérů, jednoznačně spojených s Babišem či jeho Agrofertem, tu pro hypotézu, že farmu stále ovládal a pouze uměle ji vyvedl z holdingu, aby dosáhl na dotace, svědčí i dílčí fakta.

Například, že farma vznikla na pozemcích patřících společnosti IMOBA Andreje Babiše a kontrakt na koupi podepisoval již zmiňovaný klíčový muž Babiše, právník Knotek. Firma si zároveň vzala úvěr ve výši 350 mil. Kč, za který ručila společnost AGROFERT, a.s. Od holdingu si půjčovala například auto.

V červnu 2014, tedy po uplynutí pěti let, během kterých musí být podmínky udělení dotace dodržovány, se pak Farma Čapí hnízdo, a.s. opět otevřeně vrací do náruče koncernu AGROFERT, a to tak, že fúzuje s dceřinou společností AGROFERTu, která spravuje nemovitosti skupiny a jejíž název je IMOBA, a.s.

„Andrej Babiš Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ní podstatný vliv,“ shrnul už dříve ve sněmovně svůj pocit plynoucí ze všech podezření kolem Andreje Babiše předseda ODS Petr Fiala.

OLAF zasahuje

Kromě české policie se do kauzy vložil i zmiňovaný Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Jeho očekávaná zpráva dorazila do Česka loni na konci roku a potvrdila, že dotační řízení kolem Čapího hnízda rozhodně nebylo v pořádku.

„Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ uvedl OLAF v úvodním shrnutí zprávy.

Zpráva OLAF také vysloveně upozorňuje českou justici, že podle trestního zákoníku mohly být při přípravě projektu porušeny zákony. „Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (…). Tato porušení můžou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

18 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Ztrácím víru v „dobrý“ konec. Když se včera v televizi presentovala těmi ukrutnými bláboly místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO) a předeseda toho výboru Grospič (KSČM), je jasné kam to spěje! A k tomu Okamura u Zemana a je jasné, že Babiš a Faltýnek nebudou vydáni katu …..

  • Weber napsal:

   Mne zajímá ta roztomilá a zapálená blondýnka jen z pohledu, zda je tak vášnivá a hořící pro věc ze své podstaty, nebo jen proto, že cítí kariérní příležitost.

 2. Hloupý Hopnza napsal:

  Vážení čtenáři!
  Zaměstnanci firem skupiny AGROFERT, a bylo jich hodně, včetně dobře informovaných manažerů skupiny. po celou dobu „budování Čapího hnízda“ bez obalu
  informovali o tom, že si zde Babiš, resp. Agrofert buduje rekreační a kongresové zázemí.
  Čest jejich práci!

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Ano, to vsechno davno vime. Smula je, ze sem nechodi priznivci Babise. A i kdyby chodili, jejich presvedceni o tom, ze to s nama Andrej mysli dobre, by to nezmenilo. Nevim, co se bude muset stat. Nejspis budou muset Babisovi odpurci vyrazit do ulic a s transparenty pozovat pred kamerami a sve argumenty rikat do mikrofonu novinaru.

  • petrph napsal:

   Víte, to máte těžký, Babiš provádí ve větším měřítku co se zde prováděly čas od času i vlády předešlé. A co se pamatuju, tak za vlády Kalouska a Nečase lidé vyrazili do ulici demonstrovat mnohokrát a nebylo jim to nic platný. Dokonce se dobře pamatuju jak když vyhlásili dopravci pro Prahu (i řadu dalších měst) protestní celodenní zastavení dopravy, tak to některá média označila ironicky za happening.
   Takhle zkrátka naše demo kracie nastavená je už od sametové revoluce, po volbách už politici s voliči nekomunikují a jejich názory vůbec neberou v úvahu,..ani ty protestní v ulicích..

   • Anna Mezenska napsal:

    Napište, prosím, který z bývalých premiérů ukradl z evrops. dotací 50 mil. Který. Kecat o tom, že totéž dělali i ti předešlí, to je taktika anobolševiků pro tupce.

    • petrph napsal:

     Že bych to zkusil počítat? Začalo to Klausem v roce 1997, potom pan Gross, premiér Sobotka má na svědomí privatizaci OKD, Nečas odešel za korupci vlastních poslanců a hrubým zneužívání pravomocí jeho milenky na Úřadě jeho vlády…?

   • Petr Kaminsky napsal:

    No, hura! Tak prece aspon jeden Babisuv nohsled sem chodi. To co predvadite, je typicky spin a whataboutismus. Proc se nesoustredite na tema clanku – Babis, Capi hnizdo? Proc nerozlisujete politicke protesty od tech nepolitickych (zvyseni platu)? Chapete rozdil mezi zastupitelskou a primou demokracii?

    • petrph napsal:

     Sám to v závěru píšete, tak čemu se divíte. Toto je právě princip zastupitelné parlamentní demokracie, že lidé dávají ve volbách důvěru a pravomoc zvoleným politikům do příštích voleb. A tu jim (někdy bohužel) nemohou předčasně vzít, ani svými demonstracemi ani jinou formou protestu.. Pochopil? A nezáleží na důvodu toho protestu, ať je jak píšete politický nebo nepolitický..
     Jistě že by byla někdy pro tyhle případy lepší větší forma přímé demokracie – tedy třeba možnost odvolávat politiky voliči..Ale to prosím musí být buď a nebo pro všechny politiky a případy. A nikoliv lex Babiš..

  • s-22 napsal:

   Smůla je spíše v tom, že tradiční politické strany jsou zaslepené svým neúspěchem, anebo mají z ANO strach. Přitom mají ideální příležitost vládu ANO podpořit, dát jí důvěru a uvidí se, protože: ANO nemá většinu, takže v případě, že by začala dělat kroky, které se společnosti nebudou líbit, tak by opozice mohla vyvolat nedůvěru a vláda by skončila; lidé, kteří ANO věří, jim věří právě kvůli politikaření a beztrestnému rozkrádání společného jmění předchozími politickými stranami, takže pokud by se tato situace opakovala i za vlády ANO, její preference spadnou. Pokud ale opozice bude pouze dokola omílat nějaké staré kausy (ač nezpochybňuji závažnost), postoj lidí, kteří ANO volili, to rozhodně nezmění …a ani nějaké demonstrace. To by si zase měli uvědomit odpůrci hnutí ANO.

   • Občan napsal:

    To, že tradiční strany mají strach je určitě pravda. Nebudu s Vámi polemizovat proč ten strach mají, důvody budou různé a nedělám si iluze o morálce politiků. Ale upřímně, to co teď předvádí ANO v Mandátním a imunitním výboru je co? To není politikaření ? Všichni zastánci Andreje Babiše se ohánějí tím, co tady prováděli ti před ním, ale milí zlatí, ono se také vyšetřovalo a také jsou odsouzení. Možná to nedopadlo na všechny, to je asi pravda, ale když nejsou důkazy nemůže být nikdo obviněn, natož odsouzen. A určitě není omluva pro nemorální chování Andreje Babiše morální pokleslost druhých politiků! Zvláště, pokud se morálními zásadami ohání! A kdyby nakrásně nebyl spáchán trestný čin, morálně se AB a jeho Agrofert určitě nechoval. Jako podnikateli bych to nevyčítal, není jediný, kdo jde přes mrtvoly, aby přežil, expandoval, konkuroval… Jenže uvědomte si, že dnes je v postavení nejvyššího státního představitele výkonné moci a tady platí určité zásady a pravidla, která se musí dodržovat, jinak se právě dostaneme do situace, kdy tu opravdu budeme na úrovni afrických zemí a Banánistánu. A demokratický stát prostě nejde řídit jako firmu. Firma má vlastníka, který rozhoduje o tom co je dobré pro firmu a co ne. Stát má správce, který má poslouchat co chce vlastník a tím je občan! A většina nechce to co Andrej Babiš ! Ani já nechci to co Andrej Babiš ! Nevěřím člověku, který získal miliardový majetek a není schopen vysvětlit jak k němu přišel, lže a mění svoje názory. A takového premiéra já nechci! To není jen o Čapím hnízdě, chápete?

 4. Kain Václav napsal:

  Babiš se v intrikách,podvodech,korupci a lhaní pohybuje celý život.On se v tomto svinstvu cítí jako ryba ve vodě.Moc kterou získal (lepší nevědět jak) mu zajišťuje víceprocentní nepostižitelnost.Všichni ti poslanečtí mopslíci se dostali do sněmovny díky Babišovi.Skončí Babiš končí i oni a oni to vědí.Taková Schillerová by letěla jako první.

 5. petrph napsal:

  Aspoň se hned uvidí jak jsou reálně rozdané karty. Fakticky by mě Babiš prohrát oboje, jak hlasování o důvěře vládě tak i o vydání ke stíhání.
  Jenže, jenže zrovna Babiš má peněz i lukrativních pozic na rozdávání dost, jak ze svého tak i státního.. Takže by těch pár „náhle nezávislých poslanců“ sehnat mohl..
  Nicméně připomeňmež, že Babiš by použil stejné metody jak dříve ty „náhle čisté strany“ co stojí proti němu. To že přijímání úplatků ze strany poslanců je zcela beztrestné a pokryté jejich imunitou, rozhodl Nejvyšší soud v případě poslanců ODS Tluchoř, Šnajdr , Fuksa už v roce 2013.. A dodnes se jejich „prokázanou “ nevinou ODS chlubí…

 6. Masák napsal:

  Prapůvod všeho zla je nepotrestání zločinů komunistů před 89 rokem a ponechání jejich nakradeného majetku.
  Ovšem totéž se stalo po 2.světové v Německu.

 7. petrph napsal:

  Jenom tak pro zajímavost, před chvílí zveřejnili na aktualne.cz překlad zprávy OLAF. A počítám že odpůrci pana Babiše zapláčí. A i opoziční poslanci ztratí většinu svých argumentů.. Protože, v té zprávě je sice důkladně popisována činnost nelegitimní pana Babiše a jeho rodiny..ovšem ve svém závěru píše
  „..OLAF zastává názor, že dotčené osoby – společnost IMOBA a.s. (právní nástupce společnosti příjemce dotace Farma Čapí hnízdo a.s.) a její statutární zástupci v té době, paní Jana Mayerová, rozená Nagyová, a pan Josef Nenadál, poskytli nepravdivé informace v projektové žádosti ………………….. Tyto činy mohou být stíhány národními soudními orgány jako porušení par. 212 a 260 českého Trestního zákoníku. Národní soudní orgány mohou zohlednit informace získané během vyšetřování úřadem OLAF při jejich dalším postupu.
  Takže přátelé, nikoliv pan Babiš, ale jakási paní Jana Mayerová, rozená Nagyová, a pan Josef Nenadál,..“
  To je rána….

 8. jan rich napsal:

  Paní Bártová,Váš omyl tkví už v úvodní preambuli.Zda společnost „Čapí hnízdo“ nebyla DE FACTO součástí Agrofertu.Ale to je z Vaší strany argumentační faul.Právně přeci neobstojí postavení DE FACTO,ale postavení DE JURE.Tak neoblbujte čtenáře.
  1)OLAF se s Vámi neztotožňuje,že jde o podvod.To Vy si jen přejete.OLAF konstatuje,že existuje podezření ze spáchání trestného činu.Třeba u středočeského orgánu,odpovědného za přidělování dotací EU,třeba u Babiše.
  2)Dle OLAF zástupci Farmy Čapí Hnízdo poskytli nepravdivé informace a důležité zatajili.Těším se,až budou konkretizovány.Připomínám jen,že český obsluhovatel dotací EU měl psí povinnost žádost Farmy prověřit včetně podkladů.A on tu žádost doporučil.Švindloval onen obsluhovatel,nebo byla kauza skutečně „vyrobena“?
  3)Napojení Babiše na Čapí Hnízdo:
  a/Ve statutárních orgánech Farmy zasedala Babišova dcera,bratr Babišovy partnerky a její přítelkyně.NO A CO? VĎYŤ JIM FARMA PATŘILA.
  b/Parcely i veškeré budovy farmy (včetně ikonického hnízda) patří firmě IMOBA vlastněné skrze SynBiol přímo Andrejem Babišem.NO A CO?JE MÁLO FIREM,PODNIKAJÍCÍCH V PRONAJATÝCH BUDOVÁCH NA POZEMCíCH MAJITELE BUDOV?TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  c/Webová doména http://www.capihnizdo.cz je od r.2007 dodnes registrována na Babišův AGROFERT Holding.KOLIKRÁT JSTE POŽÁDALA PŘÍBUZNÉHO NEBO PŘÍTELE O NAVRÁCENÍ PŮJČKY NEBO O UKONČEN9 NEVÝHODN0HO VZTAHU?TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  d/Babišův Agrofert Holding ručil Farmě Čapí Hnízdo za 350 milionový úvěr.NO A CO?VY JSTE NEDLUŽILA PŘI ÚVĚRU ČI PŮJČCE PŘÍBUZNÝM?TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  e/Babišův Agrotec(?) půjčil Farmě Čapí Hnízdo auto Kia Sorento.NO A CO?MOHL HO PŮJČIT FARMĚ,MOHL HO PŮJČIT DĚTEM.TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  f/Právní úkony se odehrávaly u dvorního notáře AGROFERTu Svatopluka Procházky. NO A CO?KLIENTELA NOTÁŘŮ JE NEVYZPYTATELNÁ.VY JSTE NEDOPORUČILA ZNÁMÝM DOBRÉHO ADVOKÁTA?TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  g/Valné hromady Farmy Čapí Hnízdo se konaly v sídle Agrofertu.NO A CO?KDE JINDE PO DOBU BUDOVÁNÍ FARMY SE MĚLI AKCIONÁŘI SCHÁZET KDYŽ NE U TATÍNKA?TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  h/Valné hromady Farmy Čapí Hnízdo vedl dvorní advokát Agrofertu Václav Knotek.NO A CO?JE MÁLO AKCIOVÝCH SPOLEČNOSTÍ,JEJICHŽ VALNÉ HROMADY ŘÍDÍ POVĚŘENÍ PRÁVNÍCI?TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  ch/Akcie na valnou hromadu přinesli dva právníci Agrofertu Václav Knotek a Gabriela Knapová.NO A CO?KDE BERETE JISTOTU,ŽE SMLUVNĚ VÝSADNĚ ZASTUPOVALI JEN AGROFERT?AKCIONÁŘI MOHOU POVĚŘIT KOHOKOLIV.TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  i/Pozemky a budovy Farmy koupila ještě před dotací Babišova firma IMOBA.OPAKUJETE SE DLE BODU b/.TO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  j/Audit hospodaření Farmy prováděla stejná firma,která zpracovávala audity u dalších Babišových společností.SDĚLILA JSTE TOTO TAKÉ AUDITORSKÉ SPOLEČNOST?ASI NE,JINAK BY VÁS ŽALOVALA.Z DOSAVADNÍCH ARGUMENTŮ JE TOTO NEJVĚTŠÍ FAUL.TOTO NENÍ NEZÁKONNÉ,TO JE MIMO FARMU:

  Další body jsou sledováním textu:
  k/Anonymní akcie skrývají majitele před obecným okolím.Český poskytovatel dotace však majitele znát musí.Jak jinak zjistí,že se jedná o malého či středního podnikatele?Pak se dle pisatelky dopustil nezákonnosti.Majitelé akcií však nikoliv.Pokud české zákony umožňují majitele neodhalit,neměl český poskytovatel dotaci doporučit.
  j/Pisatelko,on těch cca 400 milionů půjčil,nebo za ně ručil?Nějak se rozcházíte se šumnou tabulkou.A kdyby půjčil,je to dobrá investice do dětí.Vy byste taky dětem půjčila částku úměrnou své peněžence.TAKY TOTO NENÍ NEZÁKONNÉ.
  k/Babiš tajil občanům majitele akcií Farmy.Pro závist okolí.Zopovědným orgánům však majitelé nemohli být utajeni.Pokud ano,je to chyba státu za své zákony.Zodpovědné orgány pak měly dost času bombardovat nadřízené,aby došlo k nápravě.TOTO OPĚT NENÍ ZE STRANY BABIŠE NEZÁKONNÉ.
  l/HlídacíPes sice upozornil na pochybnou dohledatelnost majitelů akcií Farmy.Hlídací.Pse,obrať se tedy na českého poskytovatele dotace EU,on majitele musí znát.Jinak by trestně pochybil.Advokát Babišových firem není směroplatný.Může se nechat najmout kýmkoliv.TO NENÍ NEZÁKONNOST FARMY.
  m/Že advokát Knotek vedl valné hromady Farmy jste už tady,pisatelko, uváděla.TO NENÍ NEZÁKONNOST.
  n/Jen ten poslední odstavec mě znejisťuje.Ale protože jste pololhala v celém textu,ani tomu odstavci nevěřím

  Přeji Vám ještě houšť takových nebohabojných textů.

 9. PM napsal:

  Tak na toto jsem čekal,
  i kdyby vše bylo tak právně čisté, jako že nyní o tom nepochybuji, vše se dá přece objednat. Opravdu je dobré mít tohoto člověka jako zástupce občanů, reprezentanta toho nejlepšího vzhledem do světa, kdo asi očekává nějakou spravedlnost, já se s ní například loučím.
  Opravdu má někdo pocit že, je správné a pro občany této země zdravé, aby takto bezúhonný člověk řídil vládu ČR.

Přidávání komentářů není povoleno