Facebook Andreje Babiše,

Premiér Babiš zchudl. Alespoň podle svého majetkového přiznání

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 5. ledna 2018

Úřadující premiér Andrej Babiš před koncem loňského roku podal mimořádné majetkové oznámení. To ukazuje, za co druhý nejbohatší muž Česka utrácí své peníze i odkud na jeho účet peníze plynou poté, co kvůli zákonu o střetu zájmů převedl svůj holding Agrofert do svěřenského fondu. 

Majetkové oznámení, které musí aktivní politici právě kvůli střetu zájmů podávat, umožňuje alespoň částečně zjistit, za co současný premiér peníze inkasuje, a na co je naopak vydává.

Vzhledem k tomu, že své hlavní podnikatelské aktivity kolem holdingu Agrofert a koncernu SynBiol „zaparkoval“ Babiš do svěřenských fondů, příjmy z jeho podnikání v majetkových přiznáních nenajdeme. Oproti předchozím přiznáním tak papírově výrazně zchudl.

Andrej Babiš, donedávna oficiálně vlastník deníků MF Dnes nebo Lidové noviny, tak mohl například v kolonce „provozování periodického tisku“ v posledním majetkovém oznámení v klidu zaškrtnout políčko „NE“:

Zdroj: Centrální registr oznámení – Vstupní oznámení Andreje Babiše.

Premiérovy majetky

Čeští politici musí vždy při nástupu do funkce i při jejím opuštění podávat majetkové oznámení, ze kterého má být patrné, s jakým majetkem do politiky vstupovali a s jakým ji opouští.

Z dokumentu, který Andrej Babiš podal do centrálního registru oznámení jen pár dní před Vánoci, se dozvídáme, co všechno současnému premiérovi oficiálně patří.

Andrej Babiš se přiznal k vlastnictví automobilu Audi A8 v hodnotě 3,6 milionu korun i k tomu, že zakoupil hodinky značky Vacheron Constantin v ceně 900 tisíc korun.

Na svém účtu má k dispozici 43,2 milionu korun, dalších téměř 170 milionů korun zůstává Babišovi v pohledávkách. Ačkoliv v dotazníku není uvedeno, kdo konkrétně Babišovi dluží, z veřejně dostupných informací lze vyvozovat, že hlavním dlužníkem je jeho hnutí ANO.

Přes 102 milionů korun má Babiš uloženo v kapitálovém životním pojištění. Současně měl ke konci uplynulého prosince v držení celkem čtyři dluhopisy, sedm akcií a 12 podílových listů; stejně jako v případě pohledávek, ani zde nekonkretizuje, o jaké cenné papíry se jedná. Jeho tisková mluvčí nechala dotazy bez odpovědi.

Premiér přiznal i vlastnictví řady nemovitostí: v Praze mu patří byt v Bubenči, rozlehlá vila v Průhonicích, a 24 pozemků. V zahraničí pak další čtyři nemovitosti.

Nezdaněné dluhopisy

Během necelých deseti měsíců uplynulého roku se i navzdory svěřenským fondům Babišovo majetkové portfolio zvětšilo o desítky milionů korun.

Nejvyšší částku si v období od ledna do října 2017 připsal na úrocích z dluhopisů. Celkem za ně během daného období inkasoval 90,4 milionu korun.

Právě v souvislosti s dluhopisy společnosti Agrofert se stal Babiš terčem kritiky. Díky emisi korunových dluhopisů obešel povinnost placení daní – tento druh dluhopisů byl totiž ze zákona od zdanění osvobozen. V případu padlo také trestní oznámení – za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Takový výklad Babiš odmítá.

Kromě dluhopisů získal Andrej Babiš také 19,5 milionu korun od hnutí ANO, jehož je zakladatelem a předsedou. Jde o splátku půjčky, které své straně poskytl.

Přes 1,5 milionu korun pak Babiš získal od státu jako vratku přeplatku na zálohách daně z příjmu.

V současné době je Babiš formálně majitelem pouze jediné firmy – Agabsy.

Skupina Agrofert jinak ovládá 175 českých a slovenských firem. V zahraničí pak holding vlastní dalších 37 společností sídlících v jedenácti zemích světa. Skupina SynBiol, kam Babiš vyčlenil svůj klíčový byznys, ovládá ještě dalších 45 firem.

Novela zákona sice přinutila Andreje Babiše formálně se odstřihnout od svých podnikatelských aktivit – holding Agrofert i koncern SynBiol převedl pod správu dvou svěřenských fondů, o faktický vliv ale nepřišel.

Kontrolu nad nimi totiž svěřil svým nejvěrnějším – manželce Monice, dvěma klíčovým právníkům Alexeji Bílkovi a Václavu Knotkovi a současnému šéfovi Agrofertu Zbyňku Průšovi.

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Ke stažení ve vysokém rozlišení (z publikace HlídacíPes.org: Babiš. Vůdce pro 21. století) je k dispozici ZDE 

©HlídacíPes.org


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiol

©HlídacíPes.org

 

Čtěte též

Reklama

5 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Zaujala mě ta drobná poznámka o vratce přeplatku na zálohách na dani z příjmu FO. To musel mít tedy pěkně velkou daňovou povinnost (navíc z příjmů jiných než mzdy nebo platy), že měl stanoveny tak vysoké zálohy, že přeplatek byl v milionech …

 2. Kain Václav napsal:

  Ještě kdyby nám pán velkomožný zdělil kolik má ulito venku.Abychom si o tom poctivákovi udělali ucelený obraz.

 3. Hrušková napsal:

  Jak ,chudák, s těmi penězy vyjde???

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tak, tak.

  • Brok napsal:

   Paní Hrušková, možná že jste si ještě nevšimla, že pan Babiš až takový chudák asi nebude.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama