Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Premiér Babiš zchudl. Alespoň podle svého majetkového přiznání

Úřadující premiér Andrej Babiš před koncem loňského roku podal mimořádné majetkové oznámení. To ukazuje, za co druhý nejbohatší muž Česka utrácí své peníze i odkud na jeho účet peníze plynou poté, co kvůli zákonu o střetu zájmů převedl svůj holding Agrofert do svěřenského fondu. 

Majetkové oznámení, které musí aktivní politici právě kvůli střetu zájmů podávat, umožňuje alespoň částečně zjistit, za co současný premiér peníze inkasuje, a na co je naopak vydává.

Vzhledem k tomu, že své hlavní podnikatelské aktivity kolem holdingu Agrofert a koncernu SynBiol „zaparkoval“ Babiš do svěřenských fondů, příjmy z jeho podnikání v majetkových přiznáních nenajdeme. Oproti předchozím přiznáním tak papírově výrazně zchudl.

Andrej Babiš, donedávna oficiálně vlastník deníků MF Dnes nebo Lidové noviny, tak mohl například v kolonce „provozování periodického tisku“ v posledním majetkovém oznámení v klidu zaškrtnout políčko „NE“:

Zdroj: Centrální registr oznámení – Vstupní oznámení Andreje Babiše.

Premiérovy majetky

Čeští politici musí vždy při nástupu do funkce i při jejím opuštění podávat majetkové oznámení, ze kterého má být patrné, s jakým majetkem do politiky vstupovali a s jakým ji opouští.

Z dokumentu, který Andrej Babiš podal do centrálního registru oznámení jen pár dní před Vánoci, se dozvídáme, co všechno současnému premiérovi oficiálně patří.

Andrej Babiš se přiznal k vlastnictví automobilu Audi A8 v hodnotě 3,6 milionu korun i k tomu, že zakoupil hodinky značky Vacheron Constantin v ceně 900 tisíc korun.

Na svém účtu má k dispozici 43,2 milionu korun, dalších téměř 170 milionů korun zůstává Babišovi v pohledávkách. Ačkoliv v dotazníku není uvedeno, kdo konkrétně Babišovi dluží, z veřejně dostupných informací lze vyvozovat, že hlavním dlužníkem je jeho hnutí ANO.

Přes 102 milionů korun má Babiš uloženo v kapitálovém životním pojištění. Současně měl ke konci uplynulého prosince v držení celkem čtyři dluhopisy, sedm akcií a 12 podílových listů; stejně jako v případě pohledávek, ani zde nekonkretizuje, o jaké cenné papíry se jedná. Jeho tisková mluvčí nechala dotazy bez odpovědi.

Premiér přiznal i vlastnictví řady nemovitostí: v Praze mu patří byt v Bubenči, rozlehlá vila v Průhonicích, a 24 pozemků. V zahraničí pak další čtyři nemovitosti.

Nezdaněné dluhopisy

Během necelých deseti měsíců uplynulého roku se i navzdory svěřenským fondům Babišovo majetkové portfolio zvětšilo o desítky milionů korun.

Nejvyšší částku si v období od ledna do října 2017 připsal na úrocích z dluhopisů. Celkem za ně během daného období inkasoval 90,4 milionu korun.

Právě v souvislosti s dluhopisy společnosti Agrofert se stal Babiš terčem kritiky. Díky emisi korunových dluhopisů obešel povinnost placení daní – tento druh dluhopisů byl totiž ze zákona od zdanění osvobozen. V případu padlo také trestní oznámení – za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Takový výklad Babiš odmítá.

Kromě dluhopisů získal Andrej Babiš také 19,5 milionu korun od hnutí ANO, jehož je zakladatelem a předsedou. Jde o splátku půjčky, které své straně poskytl.

Přes 1,5 milionu korun pak Babiš získal od státu jako vratku přeplatku na zálohách daně z příjmu.

V současné době je Babiš formálně majitelem pouze jediné firmy – Agabsy.

Skupina Agrofert jinak ovládá 175 českých a slovenských firem. V zahraničí pak holding vlastní dalších 37 společností sídlících v jedenácti zemích světa. Skupina SynBiol, kam Babiš vyčlenil svůj klíčový byznys, ovládá ještě dalších 45 firem.

Novela zákona sice přinutila Andreje Babiše formálně se odstřihnout od svých podnikatelských aktivit – holding Agrofert i koncern SynBiol převedl pod správu dvou svěřenských fondů, o faktický vliv ale nepřišel.

Kontrolu nad nimi totiž svěřil svým nejvěrnějším – manželce Monice, dvěma klíčovým právníkům Alexeji Bílkovi a Václavu Knotkovi a současnému šéfovi Agrofertu Zbyňku Průšovi.

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Ke stažení ve vysokém rozlišení (z publikace HlídacíPes.org: Babiš. Vůdce pro 21. století) je k dispozici ZDE 

©HlídacíPes.org


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiol

©HlídacíPes.org

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Zaujala mě ta drobná poznámka o vratce přeplatku na zálohách na dani z příjmu FO. To musel mít tedy pěkně velkou daňovou povinnost (navíc z příjmů jiných než mzdy nebo platy), že měl stanoveny tak vysoké zálohy, že přeplatek byl v milionech …

 2. Kain Václav napsal:

  Ještě kdyby nám pán velkomožný zdělil kolik má ulito venku.Abychom si o tom poctivákovi udělali ucelený obraz.

 3. Hrušková napsal:

  Jak ,chudák, s těmi penězy vyjde???

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tak, tak.

  • Brok napsal:

   Paní Hrušková, možná že jste si ještě nevšimla, že pan Babiš až takový chudák asi nebude.

Přidávání komentářů není povoleno