Motorkáři z ruského klubu Noční vlci v Praze. Foto: CNC, KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia

Koho přijal velvyslanec Stropnický: instruktora domobranců i muže, který vítal Noční vlky

Napsal/a Vojtěch Berger 20. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický přijal v Tel Avivu delegaci se známým proruským aktivistou Žarko Jovanovičem a poslancem za SPD Janem Hrnčířem. Schůzka vyvolala širokou kritiku a místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) kvůli ní požaduje Stropnického odvolání z postu velvyslance. Stranou pozornosti by ale neměli zůstat ani další účastníci zmíněného setkání; i oni se v minulosti dostali blízko k extremistické scéně.

Z fotografií zveřejněných na Facebooku je zřejmé, že s velvyslancem u stolu seděl i David Bohbot, toho času bezpečnostní expert hnutí Trikolóra. Bohbot má izraelské kořeny a jeho bezpečnostní agentura dříve školila i skupinu českých policistů v Izraeli. Před třemi lety v rozhovoru pro HlídacíPes.org přiznal, že pomáhá domobraneckým skupinám v České republice s výcvikem.

Vysvětloval to tím, že česká policie podle nemá dostatek mužů, aby dokázala dostatečně dobře čelit nebezpečí terorismu. „Bohužel jako někdo, kdo se narodil v Izraeli, vidím svět jinak,“ řekl Bohbot, který v roce 2019 pomáhal i s výcvikem členů spolku Zemská domobrana.

Jako poradce se zúčastnil i cvičení, kde si domobranci vyměňovali zkušenosti z aktivního boje v urbanizovaných regionech, například proti členům teroristických organizací.

Členové domobraneckých spolků jsou dlouhodobě v hledáčku BIS i ministerstva vnitra, byť jejich vliv podle výročních zpráv zmíněných institucí v posledních letech spíše klesá.

David Bohbot ale mluvil o domobrancích spíše smířlivě: „Samozřejmě vím, že i na ně jsou napojené určité menší skupiny, které se mnou ani nepotkají, protože znají moje názory a vědí, že s nimi nechci spolupracovat. Vím, kdo jsou. Já je ale nebudu cvičit ani se s nimi nechci potkávat. Mě zajímá mainstream. A mainstream v Zemské domobraně nejsou rasisti, jsou to dobří lidé, kteří jsou ochotní věnovat svůj čas. A my je potřebujeme.“

Dalším ze Stropnického hostů byl slovensko-český podnikatel Vladislav Stanko. Ten se dlouhodobě angažuje v česko-slovenských vztazích i vazbách obou států na Srbsko; je v kontaktu s krajanskou komunitou právě v Srbsku.

Některé akce spolků, v nichž je Stanko aktivní, v minulosti zaštítil i prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš. Šlo například o oslavy výročí vzniku samostatného Československa v Lánech.

Už dříve byl také Stanko v kontaktu i s poslancem SPD Janem Hrnčířem, který byl součástí kritizované delegace u velvyslance Stropnického.

Zmiňovaný zájem o Srbsko spojuje Vladislava Stanka s dalším poslancem za SPD Jaroslavem Foldynou, který má srbské kořeny. Přinejmenším před několika lety sdíleli i postoj k prokremelskému motorkářskému klubu Noční vlci, jehož členy oba společně vítali na Olšanských hřbitovech.

Přijetí delegace u velvyslance Stropnického evokuje situaci z roku 2018, kdy prezident Miloš Zeman v Lánech přijal Steva Bannona, bývalého poradce tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa.

I tehdy u toho byl, byť nepřímo, Žarko Jovanovič zmíněný v úvodu. Doprovod Bannonovi totiž tehdy v lánském zámku dělali kromě poslance za německou AfD s českými kořeny Petra Bystroně také lidé z týmu Jovanovičovy internetové televize Raptor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)