Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Zemská domobrana,

Cvičil české policisty, dnes pomáhá domobrancům. „Většina z nich nejsou extremisté,“ tvrdí

Před třemi lety se skupina českých policistů zúčastnila protiteroristického výcviku v Izraeli. Na objednávku ministerstva vnitra ho zorganizovala firma izraelsko-českého podnikatele Davida Bohbota. Ten dnes pomáhá cvičit příslušníky tuzemských domobraneckých skupin, které chce právě vnitro postavit mimo zákon. Podle Bohbota by ale stát měl domobrance naopak využít.

Deset listopadových dní roku 2016 strávila skupina elitních českých policistů z Útvaru rychlého nasazení a zásahových jednotek v Izraeli. Policie tehdy dostala nabídku speciálního protiteroristického výcviku od firmy Masada Security Solutions.

Výcvik pro 12 mužů přišel českou policii na 47 tisíc dolarů a probíhal v rámci izraelské vojenské Akademie IMI, jak vyplývá ze smlouvy veřejně dostupné v Registru smluv.

„Vzhledem k tomu, že Izrael a jeho bezpečnostní síly má v těchto oblastech velké zkušenosti, jsme se rozhodli nabídky využít,“ vysvětluje Lenka Sikorová z Policejního prezidia.

„Samotný výcvik byl pro speciální jednotky velkým přínosem,“ doplňuje s tím, že policie z výcviku těží dodnes a zkušenosti z Izraele uplatňuje při dalším výcviku policistů. (Celý rozhovor s Davidem Bohbotem nabídneme v následujících dnech, pozn. red.)

„Vidím svět jinak“

David Bohbot (foto: archiv DB)

Akademie IMI, akreditovaná izraelským ministerstvem obrany i tamní tajnou službou, se kromě jiného specializuje právě na protiteroristický výcvik. Na svém webu Akademie IMI píše, že během své existence školila už „desítky vládních úřadů i jednotek“ z celého světa.

Pražská firma Masada Security Solutions pak kromě bezpečnostních konzultací a dalších služeb nabízí i zprostředkování takového výcviku v izraelské Akademii IMI. Prezident firmy David Bohbot pochází z Izraele, ale v Česku žije už řadu let.

„Viděl jsem tehdy, že v URNA jsou velmi dobře vycvičení muži. Ale říkal jsem, a říkám to i teď, že české bezpečnostní složky nejsou na některé věci připravené,“ tvrdí v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Česká policie podle něj nemá dostatek mužů a neumí dostatečně dobře čelit nebezpečí terorismu.

Námitku, že Česko patří k nejbezpečnějším zemím světa, odmítá s tím, že podobná „iluze existovala před každou válkou“.

„Bohužel jako někdo, kdo se narodil v Izraeli, vidím svět jinak,“ dodává Bohbot, který v poslední době pomáhá s výcvikem členů spolku Zemská domobrana. V září se jako poradce zúčastnil i cvičení, kde si domobranci vyměňovali také zkušenosti z aktivního boje v urbanizovaných regionech, například proti členům teroristických organizací.

Ještě aspoň rok

Právě členové domobraneckých spolků jsou dlouhodobě v hledáčku BIS a ministerstvo vnitra chce členství v nich od roku 2022 postavit mimo zákon a trestat vysokými pokutami.

Domobrany BIS definuje jako skupiny, které „svou samotnou existencí zpochybňují monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území“.

Podle výroční zprávy BIS sice spolky jako takové nepředstavují aktuálně reálnou hrozbu pro demokratické základy českého státu, riziko ale kontrarozvědka vidí v radikálních jedincích, kteří jsou členy domobran a propadají například konspiračním teoriím.

David Bohbot radikální skupiny v Zemské domobraně podle svých slov zná. Tvrdí ale, že se s nimi nestýká a necvičí je.

„Třeba v izraelské vládě jsou lidé s ještě horšími názory, takže kvůli tomu nebudeme spolupracovat s izraelskou vládou? Mě zajímá mainstream. A mainstream v Zemské domobraně nejsou rasisti, jsou to dobří lidé, kteří jsou ochotní věnovat svůj čas. A my je potřebujeme,“ dodává.

Domobrancům by Česko podle Davida Bohbota naopak mělo umožnit nějakou formu spolupráce s tuzemskou policií, podobně jako to umožňuje Izrael. On sám chce v dohledné době navrhnout českému ministerstvu vnitra detailní plán, jak to udělat.

„Potřebuju ještě aspoň rok,“ tvrdí Bohbot, podle kterého se na tvorbě plánu pro českou policii podílí i bývalý šéf izraelské elitní policejní jednotky Yamam Shlomi Michael.

Ministerstvo vnitra nicméně v současné době s firmou Masada Security Solutions nespolupracuje, podle resortu byl výcvik z roku 2016 jednorázovou akcí.

Vlastenecké hnutí

Za zmínku stojí i fakt, že kromě bezpečnostní oblasti má izraelsko-český podnikatel David Bohbot i politické ambice. Zatím působí ve spolku Vedem, který v polovině letošního roku schválil usnesení, že je „nutné zahájit jednání, které by vedlo ke vzniku silného společného politického subjektu vlasteneckého směru“.

Spolek vede generálmajor v záloze Jiří Kubala. Dalšími známějšími členy řídícího výboru spolku jsou například sociolog Petr Hampl známý svými ostře protiislámskými postoji či Jaroslav Štefec, který se dříve angažoval v hnutí BOS (Bezpečnost, odpovědnost, solidarita). To pomáhal rozbíhat i předlistopadový plukovník a přítel Miloše Zemana Zdeněk Zbytek.

Kromě nich je v řídícím výboru i zmiňovaný předseda spolku Zemská domobrana Aleš Přichystal.

David Bohbot sice domobrancům pomáhá ve výcviku, jejich reálnou bojeschopnost ale popisuje střízlivě: „Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci – i když jsou skvělí – by nás nezachránili.“

Spíš než zakázat činnost by stát podle něj měl domobrancům ukázat mantinely, ve kterých můžou působit: „Dejte jim šanci, ukažte jim cestu, neříkejte jim ‚vypadněte‘. Z rizika udělat přínos.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Kdyby dnes přišli Rusové tihle skvělí kluci by nás nezachránili. Bohužel , zatím to vypadá tak, že by ruské zeléné mužíky spíš pozvali. Bis vydává jen zprávy ale prakticky se nedělají žádná opatření. Do armády a policie se dávají miliardy ale naše bezpečnost je ohrožena vlastními lidmi za pomocí cizáků. NATO začíná být směšné. Zeman stále plácá něco o teroristech a tím odvádí pozornost od reálného nebezpečí, které nám horozí. Asi potřebujeme slovenského hajného, který by je s klackem vyhnal všechny.

  • petrph napsal:

   A v tom je podstata toho problému – NATO začíná být směšné. Jenomže – pouze a pouze na existenci společné obrany NATO je založená celá politická i vojenská doktrína obrany a obranyschopnosti našeho státu. Žádná reálná alternativa neexistuje.
   Tudíž ve skutečnosti existuje jediné riziko – že nám NATO na pomoc nepříjde. A dá se to i dnes vyčíst, že západní politici vlastně nemají velký zájem řešit a bránit státy ve střední a východní Evropě.. Tudíž že využijí každé i formální a nepodstatné záminky aby nám pomoct nemuseli. I třeba to, co se píše v našich médiích, že prý Češi do ruského vlivu sami chtějí…

 2. Dušan napsal:

  Pán prezident Miloš Zeman a jemu podobní, systematicky rozdělují Českou společnost. Neustále vyzdvihují pocit strachu a jedinou jejich alternativou je opět strach!
  A „domobrana“ je výsledek toho pocitu, protože tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou.
  T.G.Masaryk by nám všem měl být vzorem! Nebát se, Nelhat a Nekrást!

 3. Podle dosud platné ústavy stát na použití násilí monopol nemá. Občané mají explicitně právo se bránit v situaci, kdy stát selhává (což se v naší historii stalo už vícekrát, takže nelze říci, že je taková možnost nereálná).

 4. nováček napsal:

  Pan Bohbot asi ví co říká, když doporučuje české vládě ochotu občanů k domobraně vužít, místo zakazování. Je důvěryhodnější než celá BIS i s Koudelkou, i když nedostal metál od CIA.
  BIS je tak schopná akorát si vyskočit na české učitele dějepisu (viz zpráva BIS za rok 2017) za to, že nezatloukají, že Československo osvobodila od nadvlády německých nacistů právě Rudá armáda (SSSR) a nikoliv US Army, jak dětem na základní škole ve Veverské Bitýšce a veřejně v ČT u Jílkové, vykládala paní učitelka Petra Štěpánová (zdroj : https://www.idnes.cz/brno/zpravy/ucitelce-z-brna-vyhrozuji.A160228_153735_brno-zpravy_vh).

 5. petrph napsal:

  Děkuji, velice objektivní článek a názory. I s tím závěrem.
  Ale lze i diskutovat o tom, zda skutečně „..Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci – i když jsou skvělí – by nás nezachránili.“ Jistě, pokud by sem Rusové poslali v útoku celou armádu , tak ve střetu s ní ne.
  Ale pokud budeme uvažovat hybridní válku, jako na východě Ukrajiny , tak zjistíme že v ní by domobrana (v dostatečném počtu) měla úlohu a to velkou – a možná by se jí podařilo ten konflikt zpacifikovat hned v počátku.
  Ovšem samozřejmě a pouze, pokud by zůstala státu a vládě loajální. A v tom je celý ten problém. Jestli už nyní náš stát a jeho tajná služba prezentuje domobranu jako nelegitimní a chce jí zakázat, tak na ní žádnou loajalitu požadovat nemůže..

  • 1. Po zrušení základní vojenské služby pro případ jakéhokoli konfliktu zaplať pánbu za jakéhokoli jakž takž vycvičeného občana, schopného střílet.
   2. Nemusejí být loajální „státu“ nebo „vládě“ (kolikrát v nedávné historii byly tyto pojmy spojeny s odpornými vlastizrádci typu E. Moravce?), stačí, když budou loajální k občanům.

 6. Evropan napsal:

  Někdo prostě žije duchem 19. století, někdo obdivuje SA, někdo LM a když se dají dohromady je z toho klukovské hraní na vojáčky

Přidávání komentářů není povoleno