Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
, Národní domobrana, Nela Lisková

Domobranci jsou nepředvídatelní, píše BIS. Hrozbu představují radikální jedinci

Podle odhadů sdružují domobranecké skupiny v Česku až kolem dvou tisíc lidí. Procházejí výcvikem, cvičí střelbu, jsou prý připravené zapojit se do obrany země tam, kde stát – podle jejich názoru – selhává. Uvnitř domobrany je ale i jádro, které volá po tvrdším hierarchickém uspořádání, I na to upozorňuje čerstvě vydaná veřejná zpráva kontrarozvědky BIS za rok 2018.

Působení paramilitárních a domobraneckých uskupení v roce 2018 nepředstavovalo reálnou bezprostřední hrozbu pro demokratické základy a bezpečnost ČR. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve veřejné části své výroční zprávy za loňský rok.

Nepotvrdily se obavy související s migrační vlnou, jednotlivé skupiny se navíc utápěly ve vnitřních sporech. Letos už je však situace mírně odlišná. Domobranecká scéna se postupně integruje.

Kladný vztah ke zbraním

Domobrany BIS definuje jako skupiny, které svou samotnou existencí zpochybňují monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území. V roce 2018 ovšem tyto skupiny spíše stagnovaly.

„Což souviselo jednak s celospolečenským vývojem, zejména nenaplněním obav z příchodu většího množství migrantů do ČR, jednak s vnitřním stavem jednotlivých uskupení. Jako skutečně funkční se vyprofilovaly především skupiny působící na lokální úrovni, a to jen v některých regionech ČR,“ tvrdí zpráva BIS.

Spíše než radikály s jasným ideologickým ukotvením tyto skupiny prý přitahují především osoby, které bojový výcvik a činnost v rámci domobran vnímají jako volnočasovou aktivitu a hobby. I to je důvod, proč působení domobran nepředstavuje podle BIS reálnou bezprostřední hrozbu pro demokratické základy a bezpečnost ČR.

Připomeňme, že domobranci také „střeží“ zelenou hranici. Tato část jejich aktivit vzbuzuje často posměch, účastní se jí zejména bývalí pohraničníci, dnes v důchodovém věku.

Rizika ovšem existují a kontrarozvědka je vidí v jednotlivcích, kteří mají sklony podléhat konspiračním teoriím a mají radikální sklony. „Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo o potenciálně rizikové jedince, jejichž chování nelze předvídat,“ tvrdí zpráva BIS.

Pozor na proruskou propagandu

Jedním z klíčových vzkazů kontrarozvědky je upozornění na proruské propagandisty, chcete-li trolly. Ty BIS dělí jak na aktivní, tak nevědomé. Spojuje je podpora vlivovým operacím Ruské federace v Česku, které jdou na úkor zájmů České republiky. V této souvislosti BIS upozorňuje na rozšíření těchto postojů i uvnitř domobraneckých spolků.

„Členové paramilitárních uskupení kvůli své výrazné protizápadní orientaci také přispívali k šíření proruské propagandy a na ni navázaných konspiračních narativů. Poté, co ve společnosti pozvolna utichlo téma migrace a souvisejícího nebezpečí ze strany uprchlíků, se mnozí paramilitáři (přestože téma migrace nadále hojně využívali) zaměřili také na vytváření dojmu hrozícího ozbrojeného konfliktu mezi Západem a RF,“ tvrdí zpráva.

Domobrany maskují svou činnost osvětovými akcemi pro veřejnost, což jim má dát zdání legitimity. Cílem představitelů domobraneckých uskupení je legalizace domobran jejich zakotvením v právním řádu ČR. To jde ale zcela proti aktuálním snahám státu.

Pokutovat, navrhuje vnitro

Ministerstvo vnitra se totiž chystá domobrany zakázat. Ty na tuto snahu po zmíněné stagnaci a sporech mezi jednotlivými skupinami reagují spojením.

„Navrhovaný zákon by měl jednoznačně stanovit, že v Česku jsou nelegální různé paramilitární struktury, které by si mimo právní rámec činily nárok na nahrazování, zastupování či doplňování jejího bezpečnostního systému,“ řekl koncem září ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) serveru Aktuálně.cz.

Za členství v nelegálních paramilitárních skupinách by měla od roku 2022 hrozit například až dvousettisícová pokuta.

Spolupracovat se rozhodly tři větší skupiny: vedle nejznámější Národní domobrany i Zemská domobrana a Českoslovenští vojáci v záloze za mír. „Jedná se o společný projekt tří domobraneckých organizací, které spolu nejen komunikují, ale i společně plánují, koordinují svoje akce, cvičí a připravují se na splnění svého poslání – pomoci chránit svoje rodiny, své přátele i svoji vlast, Českou republiku,” napsal „náčelník štábu“ Aleš Přichystal do prvního čísla společného časopisu Domobranec.

Reaguje v něm i na plán ministra vnitra Jana Hamáčka: „Představitelé domobraneckých organizací si uvědomují nutnost společného postupu v situaci, kdy představitelé státu, ve kterém žijí a kterému chtějí pomáhat v nelehkých okamžicích příštích krizových situací, chtějí domobrany zakazovat a domobrance za jejich vlastenectví trestat.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Je tragedií pro národ, když volí politiky, kteří z vlastenectví udělají trestný čin pod sankcí, byť jde jen o pokutu. Takový národ se blíží mílovými kroky ke konci své existence jako národa.

  • Marek Loucký napsal:

   Je tragedií pro národ, když jeho členové považují ozbrojené idioty z domobran šířící nejrůznější dezinformace za vlastence. Takový národ se blíží mílovými kroky ke konci své existence jako národa.

 2. Dušan napsal:

  Domobrano! Nejhorší je prožít život ve strachu! Vůbec Vám ustrašený život nezávidím. To opravdu máte takový strach, že jste stále ve střehu? Máme armádu a policii ČR, které můžete i vy věřit.
  Komunisté před listopadem 89′ pořád strašili všechny občany. Prý nás napadnou západní nebo jiní diverzanti. Že zrádci jsou lidé, kteří utíkali z této země, prý aby mohli nepříteli předat informace. A potom stále dokola strašit, strašit a zase strašit. Tím nás všechny drželi na uzdě. Nejhorší je to, že jsme v Komunismu žili ve lži, kterou většina přijala za pravdu. A teď se tou „pravdou“ opět někteří vehementně ohánějí!
  Opět nám soudruzi po 30 letech Svobody blbnout hlavu a někteří ubožáci se zas těší, že vylezou lacině na výsluní. Zas budou hlídat hranice. Zas budou lidem dávat najevo svou nadřazenost. Zas se nesmírně těší, že budou všechny účelově šikanovat, budou veledůležití, nadřazení a mít funkci.
  Domobrano! Přestaňte se bát.☺️

  • Oskar (hanákz hané) napsal:

   Například Švýcaři a Rakušáci se vůbec „nebojí“, a tak Švýcaři mají vojenské zbraně, po splnění povinného vojenského výciku v doma, v domácí péči a kontroly sledují, zda je nenechávají rezivět. Vojenská služba je ve Švýcarsku pro muže povinná, délka výcviku je 225 dní. V roce 2017 sloužilo ve švýcarské armádě 120 496 vojáků. V Rakousku se chodí povinně na vojnu na 6 měsíců, Roční počet branců 24 000
   Aktivních vojáků 31 000
   Rezervistů 72 000
   Takže domobranu nepotřebují.
   Už víte jak je to s těmi domobranami v evropských neutrálních státech?

   • Dušan napsal:

    Ostatní doufám pochopili. Ale pro Vás pane Oskare upřesňují. Psal jsem k České domobraně!
    Sebevědomní Švýcaři a Rakušané nebyli postižení komunismem. A my abychom se jimi stali musíme ujít, ještě pořádný kus cesty. Mám pocit, že jsme ještě v některých aspektech vůbec nevyšli. Bylo by dobré si přečíst výroční zprávu na http://www.BIS.cz

    • liberal shark napsal:

     Rakušané že nebyli postižení komunismem ? Vy jste asi ve škole nedával pozor. Jedna z prvních komunistických vlád v Evropě byla Rakouská republika rad v roce 1919. A kromě toho 99% Rakušanů podporovala svého neznámějšího rodáka, socialistického stranického soudruha Hitlera a odhlasovala připojení k Říši. Antisemitismus jako politický nástroj ho naučil Vídeňský starosta Karl Lueger. Tito vzorní demokraté pořádali v okolí Mauthausenu svůj „Hon na zajíce“ ještě v roce 1945.

     • Dušan napsal:

      Máte pravdu. Váš výklad dějin jsme se neučili. Zajímal by mě váš zdroj?
      Rakousko, Hitler a koncentrák Mauthausen?

      Né Rakouská, ale
      Maďarská republika rad nebo Maďarská sovětská republika (Maďarsky: Magyarországi Tanácsköztársaság) byla dočasným státním útvarem existujícím od 21. března do 1. srpna 1919. Jednalo se o komunistický stát s diktaturou proletariátu, který vznikl z Maďarské demokratické republiky. V čele Maďarské republiky rad stál komunista Béla Kun.

      Hitler nebyl Komunista, ale Fašista.

      Koncentrační nacistický tábor Mauthausen, byl převážně pro politické vězně, komunisty a inteligenci.
      Zdroj: Wikipedia

     • ČERT napsal:

      Jen bych dodal, v Rakousku v roce 1919 opravdu republika rad nevznikla. Ale kromě Maďarska vznikla tehdy na velmi krátko komunistická republika rad i v opačném sousedství Rakouska (a můžeme taky dodat, že zemi Rakousku tedy kulturně bližší) – v  (německém) Bavorsku… A Luegera ani Hitlera za komunisty považovat nemůžeme, to bylo zase přece něco jiného… Tak jako ani ta sovětská okupace velké části Rakouska v letech 1945-55 (v rámci mezinárodních dohod s koncem druhé světové války) zdaleka nevyvrcholila v nastolení domácího komunistického režimu…
      Ale možná by bylo dobré zamyslet se nad tím přídomkem „sebevědomí“, když si asi ani dnes nejsou tak jisti, zda jsou taky Němci (jako třeba ti Bavoři), či zda jsou nějakým specifickým národem (s tím ostatně souvisí i ten Hitler, zatímco něco jiného jim ve 30.letech 20.století říkal jejich vlastní kancléř, austrofašista Dollfuss)…

    • liberal shark napsal:

     Polovina Rakouska byla obsazena Rudou armádou až do roku 1955. V „Rudé Vídni“ mají dodnes „Karl-Marx-Hof“. Vídeň je dodnes základnou ruských tajných služeb. Rakouští politici se kamarádí s Putinem a realizují jeho plynovou politiku proti zájmům EU.

     • Dušan napsal:

      Po skončení druhé světové války bylo území Rakouska (které bylo od roku 1938 součástí Německa) rozděleno do čtyř částí, tak zvaných okupačních zón, spravovaných obdobně jako i okupační zóny v Německu společně vítěznými mocnostmi USA, Velkou Británií, Sovětským svazem a Francií. Vídeň byla (stejně jako i Berlín) také rozdělena do čtyř sektorů. Toto rozdělení trvalo až do roku 1955.
      Zdroj: Wikipedia

     • Dušan napsal:

      Pane Čerte. Doplňuji k Rakousku. Chtěli, ale nebyli. Těch pár dnů, nemůžeme brát vážně. Vyhlásili, ale nevznikl. Sovětský svaz ve své okupační zóně tlačil a narazil. Rakušané Sověty nenáviděli.

      A k sebevědomí?
      Pokud nemá zdravé sebevědomí jedinec, neumí jednat s ostatními lidmi jinak než z pozice podřazenosti či nadřazenosti. Sebevědomí se změní na pýchu či pocit méněcennosti a hrdost se zkřiví na pohrdání nebo ponižování se.
      Takový člověk nezná sám sebe, nezná svoje hranice a nemůže proto ani poznat hranice druhého. Pro společnosti platí analogicky stejné principy. Zdroj: Cesta Česká.
      Tak to je vše.

 3. petrph napsal:

  Jestli správně rozumím vývodům expertů z BIS, tak stát vlastně o pomoc svých občanů v případě nějakého válečného konfliktu vůbec nestojí,a občany, kteří jsou dosud ochotni pro to dobrovolně něco dělat označuje za podezřelé a extrémisty a chce je zrušit a trestat.

  No když nestojí, tak nestojí, ale aby si pak někdo nestěžoval, až nás Rusko slupne jako malinu, že se lidé hrdinně nebránili…

  • Dušan napsal:

   Nechápu, že v dnešní době Zbraní Hromadného Ničení máte strach z Ruska. Kdyby jsi kdokoliv chtěl začít s nějakou mocností, dopadlo by to celkově pro Zemi apokalypticky! ☢️

   • liberal shark napsal:

    Což Putinovi a Šojguovi nikterak nezabránilo v ozbrojené agresi proti Moldávii, Gruzii, Ukrajině, Sýrii ani ve vojenských provokacích proti pobaltským a skandinávským státům.

    • Dušan napsal:

     Moldávie, Gruzie, Ukrajina, Sýrie Nejsou mocnosti a taky nejsou v NATO. Nemají jaderné zbraně, které vždy odstrašují. Jsou to menší=slabší státy oproti Rusku, proto si na ně dovoluje. Švédsko a Finsko jsou neutrální. Pobaltské státy i Česká republika jsou v NATO a těm bezpečí zajišťuje článek 5. Né domobrana.

   • petrph napsal:

    Jenomže, právě tenhle argument (s tím souhlasím) může vést k opačnému výsledku. Právě proto, že se západní mocnosti budou obávat globálního jaderného konfliktu, tak do války s Ruskem nepůjdou. A radši mu ponechají postupně státy východní a střední Evropy – tedy i ty svoje členské. Nějak se to bude muset mediálně okecat..Ostatně nádherný příklad, když se vracel Chamberlain v roce 1938 z Mnichova, pronesl k novinářům památnou větu „Přivezl jsem vám mír“. \Kdo z Angličanů by netleskal, do války hned nemuseli :)))))

    • Dušan napsal:

     Nikdo nemusí mít obavy. Na zemi je tolik zbraní hromadného Ničení, že by život na zemi vymazaly nesčetněkrát. Já symbolicky každý rok dávám Nobelovou cenu za Mír, Atomové bombě. Protože je to jediný element na Zemi, který drží mocnosti na uzdě. Nikdo jiný, by to nedokázal. A buďme rádi, že jediný život v naší Sluneční soustavě je pouze na Zemi. Kdyby byl i jinde, tak by tam odletěli pouze vyvolení a tady by si to rozdali jak na šachovnici. Takže klidně spěte. Poněvadž pokud by to nebyla pravda, tak celá planeta ZEMĚ by se ocitla v apokalyptickým stavu. A to by byl konec VŠEHO. A to 100% ví všichni co drží palec na tlačítku AB.

  • liberal shark napsal:

   Takzvaný „stát“, ve skutečnosti vládnoucí vrstva úředníků a oligarchie, má prostě hrůzu ze svobodných a ozbrojených občanů. Přitom ústava jasně přiznává občanům právo na ozbrojený odpor proti každému, kdo by se pokusil odstranit demokratický řád lidských práv a základních svobod, založených LZPS.

 4. liberal shark napsal:

  „Puška na stěně dělníkova bytu nebo farmářovy chaty je symbolem demokracie“. George Orwell

 5. Neumím si představit armádu po vzoru Švýcarska v české kotlině,tady by nějaký zoufalec co si neví rady s dluhy vystřílel polovinu špitálu jako ten včera v Ostravě.To si mohou dovolit jen státy s tou nejvyšší životní úrovní a ve Švýcarsku takové podmínky mají.Politiku tam dělají generace po bývalých šlechticích , kteří už nepoužívají své tituly, tradici ve svých kantonech si předávají z generace na generaci,i podporu v nezaměstnanosti vrací do systému v měsíčních splátkách po tom co si najdou odpovídající zaměstnání.Neni to země pro každého v tom jsou přísní.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost