Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Trends Hype, zdroj

Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci nás nezachrání, říká o domobrancích muž, který je pomáhá cvičit

Domobranecké spolky se mají od roku 2022 podle návrhu ministerstva vnitra ocitnout mimo zákon. V Česku žijící izraelský podnikatel David Bohbot to ale považuje za chybu. Sám domobrance pravidelně cvičí a tvrdí, že stát by měl jejich nadšení pro obranu země naopak využít. Chystá prý také plán, který chce v budoucnu vnitru navrhnout – plán, aby v Česku „všichni mohli klidně spát a zachovat si identitu“.

David Bohbot je majitelem firmy Masada Security Solutions, která před třemi lety zajistila skupině elitních českých policistů protiteroristický výcvik přímo v Izraeli. Společnost se také prezentuje jako oficiální reprezentant izraelského zbrojního průmyslu a nabízí i zprostředkování profesionálního armádního výcviku.

Personálně se firma do značné míry kryje se spolkem Vedem, jehož je David Bohbot místopředsedou. Ve vedení spolku je i předseda Zemské domobrany Aleš Přichystal. Bohbot nepopírá, že má politické ambice, s jakou stranou se spojí, či zda založí novou, ale zatím nechce říct.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org připouští, že mu vadí současná podoba Zemské domobrany, respektive to, že se domobranci chtějí v případném konfliktu zařadit po bok regulérní armády. Jejich bojeschopnost tomu prý zdaleka neodpovídá.

O extremistických skupinách mezi domobranci ví, přesto tuhle spolupráci považuje za přínosnou: „Mainstream v Zemské domobraně nejsou rasisti, jsou to dobří lidé, kteří jsou ochotní věnovat svůj čas. A my je potřebujeme,“ tvrdí.

Mám praxi jako český generál

Jste místopředsedou řídícího výboru spolku Vedem. Kromě vás tam mimo jiné sedí také Aleš Přichystal, šéf spolku Zemská domobrana. Jak úzce s domobranci váš spolek spolupracuje?

Ti kluci ze Zemské domobrany, s kterými spolupracuji, jsou celkem fajn, samozřejmě si každého prověřím předtím, než s ním začnu spolupracovat. Jsou to lidé, kteří to dělají ne proto, aby z toho získali třeba peníze, ale lidé, kteří mají obavu o budoucnost České republiky.

Zemská domobrana tvrdí, že jí s výcvikem pomáhají i izraelští experti i vojáci z izraelských bezpečnostních sil IDF. Jste jedním z těch expertů i vy nebo vaše firma?

Firma ne, jsem to já. Podporuji je a cvičím skoro pravidelně. Angažuji se v tom a je to pro mě důležité.

O jaký výcvik konkrétně jde? Sami domobranci tvrdí, že například v září jim izraelští experti předávali během přednášek i praktických cvičení „zkušenosti z aktivního boje v urbanizovaných regionech proti militantům, kombatantům a členům teroristických organizací“.

To už je interní věc. Ale řekněme to takhle: Moje hodnost v armádě vůbec není vysoká, byl jsem v armádě tři roky a pak v záloze, to už je třicet let. Ale i tak myslím, že mám minimálně stejnou praxi jako má tady každý generál.

Praxi získanou v Izraeli?

Ano, rád ji sdílím, rád pomáhám. Znát jen teorii nestačí.

Chápu to dobře, že domobrana je podle vás v Česku potřeba jako určitá náhražka státu, který z vašeho pohledu selhává v bezpečnostní oblasti?

To, jak teď lidi vnímají Zemskou domobranu, je celkově velmi špatné, stejně jako to, co domobrana dělá. Myslím, že ideální model má Izrael, kde jsou podobné oddíly přímo součástí policie. Vysvětlím vám, jak to chodí. Lidi ráno přijdou a dostanou aktuální policejní průkaz. Samozřejmě, nejdřív se udělá výběr a zjistí se jejich fyzická i psychická připravenost a to, zda mají čistý trestní rejstřík. A tito lidé, místo toho, aby byli „risk“, jsou „zisk“.

Během doby své služby jsou jako policisté s průkazem, mají ty samé možnosti, třeba i hodnost. Oni ji mají nižší, takže musí poslouchat někoho od policie s vyšší hodností. A když skončí, musí vrátit průkaz. V každém případě lidi, kteří zadarmo chtějí tuhle práci dělat, ji dělat mohou. Mají dobrý pocit a věnují se tomu, co umí. Mně osobně se nelíbí, že se dnes domobrana připravuje na to, že bude bojovat ve válce po boku státu.

Teď myslíte české domobrance…

Ano. Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci – i když jsou skvělí – by nás nezachránili. Snažil jsem se o tom mluvit s Alešem Přichystalem i Ivo Gecem (místopředseda spolku Zemská domobrana, pozn. red.) a říct jim, že by spíš mohli pomáhat v boji proti jednotlivcům nebo skupinám. Ale že to je úplně jiná taktika, úplně jiný boj. A proto si myslím, že by jejich příprava měla vypadat jinak a doufám, že se k tomu časem dostaneme.

Aby všichni klidně spali

Když se vrátíme k tomu, co jste říkal o Izraeli – podle vás by i v Česku měly být domobranecké spolky součástí policie?

Mluvím o tom se Shlomi Michaelem, bývalým šéfem Yamamu (elitní jednotka izraelské policie, pozn. red.), to je něco jako česká URNA, patří mezi nejlepší na světě. On měl pod sebou tisíc takových dobrovolníků. A já ho poprosil, aby mi pomohl vytvořit takový program, protože něco takového by měl připravit profesionál. A ten návrh chci podat ministerstvu vnitra, až bude připraven.

A to bude zhruba kdy?

Nebojím se říct, že se chci angažovat v politice a pomáhat tam, kde můžu. Ten program, který já připravím, je na to, abychom tu všichni mohli klidně spát a zachovat identitu. Potřebuju ještě aspoň rok.

Je ten program, který chcete navrhnout ministerstvu vnitra, určený především na trénink policistů?

Také.

Vaše firma Masada Security Solutions už jednou, v roce 2016, s českým ministerstvem vnitra spolupracovala. Do Izraele jste tedy na protiteroristický trénink vyvezli skupinu českých policistů. V čem přesně ten trénink spočíval?

Viděl jsem tehdy, že v URNA jsou velmi dobře vycvičení muži. Ale říkal jsem už tehdy, a říkám to i teď, že české bezpečnostní složky nejsou připravené na některé věci.

Zmínil jste, že se chcete angažovat v politice. Váš spolek se v červnu na celostátní konferenci shodl, že „je nutné zahájit jednání, které by vedlo ke vzniku silného společného politického subjektu vlasteneckého směru“. Znamená to založení nové strany, protože si nevyberete z těch stávajících, které se označují za „vlastenecké“, jako Trikolóra nebo SPD?

Prozkoumáme všechny možnosti. Sami zatím nevíme, nic není jasné. Hlavní je být tam, kde můžeme mít vliv a něco udělat. To neznamená, že se připojíme ke komukoli. Jsou určité strany, s kterými určitě spolupracovat nebudeme…

Které třeba?

Definitivně Piráti, ti sluníčkáři… Já říkám, že ve světě mají být i sluníčkáři, kteří žijí, mají se fajn a vidí všechno růžově, ale i lidi, kteří jim to umožňují.

Kdo je tedy opak sluníčkáře? Vlastenec, jestřáb, realista… Jak jim říkáte?

Kdokoli, kdo není extrémní. Jestli někdo přijde a řekne: Pojďme deportovat všechny Araby, všechny muslimy, taky nemá moje sympatie. Jako Žid vím, jaké to je, když někdo říká: tahleta skupina je celá špatná. Nesouhlasím s tím, že všichni muslimové jsou špatní. Jestli mě něco jako Izraelce překvapilo, byla to syrská komunita po mém příchodu do Prahy. Můj otec byl celý život vojákem a když jsem vyrůstal, musel jsem poslouchat i příběhy o tom, co všechno Syřané během konfliktů s Izraelem udělali. Pak jsem byl ale velice překvapený, když jsem v Praze potkával tolik Syřanů a zjistil, že jsou to fajn lidi. Naopak mě nepříjemně překvapili lidé z jiných arabských zemí, nebezpeční fanatici, často mimopražští, z menších měst, kteří mají velmi radikální názory.

Domobranci? Většina nejsou radikálové

Když mluvíte o radikálech, o nebezpečných fanaticích – vy sám jste u domobranců během vaší spolupráce s nimi žádné takové lidi nepotkal?

Samozřejmě vím, že i na ně jsou napojené určité menší skupiny, které se mnou ani nepotkají, protože znají moje názory a vědí, že s nimi nechci spolupracovat. Vím, kdo jsou. Já je ale nebudu cvičit ani se s nimi nechci potkávat.

Ale patří do té stejné organizace, do stejného spolku, se kterým spolupracujete.

Třeba v izraelské vládě jsou lidé s ještě horšími názory, takže kvůli tomu nebudeme spolupracovat s izraelskou vládou? Mě zajímá mainstream. A mainstream v Zemské domobraně nejsou rasisti, jsou to dobří lidé, kteří jsou ochotní věnovat svůj čas. A my je potřebujeme.

Kdo „my“?

Česká republika. To je ta dnešní arogance vlády a policie, kdy nemá dost policistů a přitom odmítá pomoc od lidí, kteří jsou ochotní pomáhat. Jen tam musí být někdo dost silný – a já jsem dost silný, kdo jim řekne: Budete pomáhat, ale já vám ukážu, kde. A věřte mi, ti extrémní lidé, kteří tam asi jsou – minoritní, ne tak důležitá skupina – ti vypadnou, nebudou mít šanci. A ti ostatní, ti dobří, kteří myslí na svoje děti, vnoučata, sousedy a tak dále, ti tam budou působit a bude to velký zisk pro Českou republiku. Protože teď to nezvládáme.

Na to se dá namítnout, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Opravdu potřebujeme tak výrazně posilovat policejní aparát?

Ta iluze existuje a existovala před každou válkou, kdy všichni říkali „všechno je fajn“. Bohužel jako někdo, kdo se narodil v Izraeli, vidím svět jinak.

Ministerstvo vnitra plánuje domobrany postavit od roku 2022 mimo zákon a členství v nich trestat vysokou pokutou. Pokud nová pravidla začnou platit, jak se s tím vypořádáte vy? Ve vedení vašeho spolku Vedem je zmíněný předseda Zemské domobrany Přichystal, vy sám domobrancům pomáháte s výcvikem…

Musím zopakovat – je to arogance. Místo toho, aby řešili ty problémy, které tu jsou, tak se snaží řešit něco, co vůbec řešit nemají. Souhlasím, že ten koncept, jak teď funguje spolek Zemská domobrana, není správný. Ale dejte jim šanci, ukažte jim cestu, neříkejte jim „vypadněte“. Z rizika udělat přínos, to je to, co říkám.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

53 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Hmm. „Kdyby dnes přišli Rusové.“

  Jenže oni to nebudou z největší pravděpodobností Rusové. I když to mudrcové vehementně tvrdí.
  Nejpravděpodobnější hrozbou pro nás je pronikání nestability a ozbrojených bojůvek z blízkého okolí a proti tomu by domobrana byla účinná.

  Měli by jsme být schopni území republiky plošně ochránit. Na to profíci díky jejich počtu stačit nikdy nebudou.

  Nechápu, proč v tomto směru nevezme do ruky stát a neozbrojí hasiče a neudělá z nich něco na z působ Svazarmu. Mají k tomu nejblíž a mají fungující struktury.

  • Kdy už necháme rusofobie? napsal:

   Proč je volen takovýto titulek? Cožpak nás chce Rusko napadnout? Proč je nám toto neustále podsouváno !!
   Já si naopak myslím, že jednou budeme Rusko prosit o pomoc.

   • Václav Novák napsal:

    Tak nepochybně nás napadnout chce, o tom žádná, ale asi to neudělá. Rusko vždy v dějinách chtělo někoho napadnout a bylo celkem jedno, jak se ten stát v té době jmenoval.

 2. skeptik napsal:

  Nebylo by lepší místo zakládání domobrany buď vstoupit do pravidelné armády, nebo do dobrovolných vojenských záloh? Ta možnost tu přece je. Armáda by další dobrovolníky v dobrovolných vojenských zálohách ráda uvítala. Ostatně dobrovolné vojenské zálohy tak trochu domobranu připomínají. Proto zakládání domobrany nechápu a účel domobrany mi uniká. Zvláště když v případě ruského útoku by nám tyto domobrany nebyly nic platně, jak podotýká pan David Bohbot.

  • Aleš Přichystal napsal:

   Pane Skeptiku. Účel domobrany vychází již ze svého názvu. Nejedná se o žádnou paralelní nebo zástupnou armádu, jak se domobranám někteří snaží tuto roli podsunout, ale o organizaci zaměřenou na domo-obranu. A to je ten důvod, proč řada domobranců nechce vstoupit do pravidelné armády – když vstoupíte do armády, musíte poslechnout rozkaz a nastoupit třeba i do války, která navíc nemusí být válkou obrannou a vedenou ve prospěch naší země. Kdežto domo-obrana bude skutečně hájit pouze svoje domovy, svoje rodiny a ty, kteří o to stojí. Tedy v žádném případě není domobrana cvičená na to, aby bojovala proti nějaké regulérní armádě – ostatně tento scénář je ze všech krizových situací ten nejméně pravděpodobný.

   • skeptik napsal:

    Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Pokud existují pro Českou republiku nějaká nebezpečí, pak přicházejí z venčí. Proto mi stále smysl domobrany uniká. Komu by asi tak taková domobrana podléhala? Kdo by jí velel? Kdo by rozhodoval o tom, že má domobrana zasáhnout? To jsou otázky, na které nemám odpověď. Proti nebezpečí z venčí máme armádu. Pokud snad existují nějaká rizika uvnitř země, máme policii, které podle průzkumů veřejného mínění drtivá většina občanů důvěřuje. Žádné nové lidové milice už u nás nechci, ty už jsme tu kdysi měli a mám na ně nedobré vzpomínky.

  • vojska napsal:

   Domoobrana bude určitě dobrá věc ale????Ten kdo byl na vojně v té době kdy sem přišli mně dá za pravdu že pokud by k něčemu došlo tak nás umlátili čepicema.Velení nevědělo pořádně ani co se děje.vojska

 3. Nemec napsal:

  Jasná snaha Ruska ovládnout českou republiku přes nějaké domobrance vycvičené cizí mocností , ruští zelení mužíci by byli moc nápadní. Lidé v pozadí potvrzují mou domněnku. Dnešní domobranci jsou nástupci PS Pomocné stráže bývalé komunistické Veřejné bezpečnosti ale možná s teroristickým výcvikem jako kladení naloží a zabíjení. Kde asi berou peníze a zbraně ? Rad bych se pletl. Lepší je švýcarský model, kdy má každá samopal doma a nepotřebují k tomu nějaké rádce z Izraele.

  • Aleš Přichystal napsal:

   Vážený pane Nemec. Je mi líto, ale jste naprosto mimo mísu (a českou gramatiku). Domobrance žádná cizí mocnost skutečně necvičí, a peníze na výstroj a výzbroj včetně výcviku pochází z poctivé práce každého člena domobrany, navíc jsou to již peníze státem zdaněné. Vaše představy o tom, že jsou domobrany nástupci PS VB a mají teroristický výcvik jsou ubohé slátaniny chorého mozku. A jen tak pro vaši informaci – stát pomalu přichází na to, že nemá dostatek personálních zdrojů na plné zajištění bezpečnosti v mimořádných situacích, proto začíná uvažovat o zřízení organizací po vzoru maďarské Civilní stráže (Polgárőrség).

   • Václav Novák napsal:

    Je to všechno nesmysl, domobranu u nás opravdu na nic nepotřebujeme. Proti nějakému vnitřnímu nepříteli je nepoužitelná, proti teroristům také, ti někde zasáhnou a zmizí a v případě válečného konfliktu by byli úplně k ničemu, koho a jak by vlastně bránili? Podobné bojůvky mohou dělat opravdu jen škodu.
    Kdo by jim velel, když se nechtějí podřizovat armádě? Nějaký místní velitel? nejsme na Ukrajině a ni Středním východě.

 4. František Mlejnek napsal:

  Pokud nezaútočí na Rusko NATO, nemáme se čeho obávat, Rusko jako agresor je výmysl zbrojních magnátů a politických jestřábů z Pentagonu.

  • skeptik napsal:

   Ano, jistě, obsazení Jižní Osetie, Abcházie, Krymu, Donbasu a Luhanské oblasti jsou přece také jen výmysly zbrojních magnátů a Pentagonu. Jihovýchodní část Finska, Kurilské ostrova a oblast Kaliningradu přece v minulosti Rusové také získali zcela mírovým způsobem, kdy jim občané Finska, Japonska a Německa tato území s nadšením odevzdávali.

  • míra napsal:

   „Rusko jako agresor je výmysl zbrojních magnátů a politických jestřábů z Pentagonu“ Tak tenhle bolševický blábol jeďte vysvětlovat do Polska, Finska, Maďarska, Švédska, Japonska, na Ukrajinu, do Gruzie, Čečenska, Afghánistánu a do všech ostatních zemí, které rusáci napadli a okupovali, případně okupují dodnes!!!!!!!! ČEST

   • ČERT napsal:

    Jistě, že předřečník nemá pravdu, ale jen když koukám na ten Váš seznam, tak si říkám, že by tam šlo skoro zařadit i Německo v roce 1945… Proč? Tak pokud jde o to Švédsko, tak to naposledy aspoň přímo válčilo s Ruskem v letech 1808-9, kdy mu Rusové sebrali Finsko (v předchozích staletích si spíš Švédové činili choutky na ruská území, ale budiž, to už bylo s časovým odstupem od toho posledního konfliktu (ke kterému ale došlo stejně ještě více než 100 let před bolševickou revolucí, když už tedy o těch bolševicích)…
    A pokud jde o to Japonsko, tak tam to sice byl SSSR, kdo v roce 1945 na něj fakticky zaútočil, ale tady je asi jasné, v jakém to bylo kontextu (a na tom nic nemění ani ten dodnes přetrvávající problém kolem jižních Kuril)… Jinak, oni (Rusové a Japonci) se vojensky střetli už v roce 1939, zrovna na tak dlouho před paktem „Ribbentrop-Molotov“ (který byl zase podepsán navzdory německo-japonskému Paktu proti Kominterně), a je tedy vůbec zajímavé sledovat, jak se pak vyvíjela „kooperace“ (tedy nekooperace) mezi Německem a Japonskem ve vztahu k SSSR. Ale to už spíš tak mimochodem…
    A ano, už v letech 1904-5, v té klasické tzv. imperialistické éře, tady byla rusko-japonská válka… Tu sice začalo Japonsko, ale pravda, kvůli tomu, že se ho (carské) Rusko snažilo (a za asistence Německa a Francie) obrat o výsledky jeho války s Čínou, která proběhla o cca 10 let dříve…

 5. Rusové nemůžou z tanky k nám ,protože jejích tanky neplní emisní normu EU.

  • Dušan napsal:

   Ruské tanky naší zemí neprojedou. Zastaví je náš nejlepší obranný systém ve střední Evropě D1. Vyzkoušeno US armádou 30.5.2019. ☺️

 6. Dušan napsal:

  Kolik bude vystrašených lidí, tolik kšeftů bude mít pán David Bohbot. Na jedné straně mluví o toleranci a odvaze, na druhé straně Jasně nevyloučil spolupráci s SPD a Trikolórou, které se snaží účelně probouzet v občanech České republiky STRACH!

 7. Tomas napsal:

  A proč by nás měl napadat Rus,co to je za sluníčkářský blábol.Máte to v těch palicích řádně popletené protože Rus nikdy oproti USA nikoho v Evropě nenapadl a nemá na to ani armádu.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Možná to máte popletené vy. Z nejbližší historie připomínám Maďarsko 1956 či Československo 1968…

   • Marek napsal:

    Polsko, Finsko…

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Když to bylo napadení,proč hrdinové z „vyspělých západních demokracií v čele s USA“ nesjednali pořádek?

    • Oskar (hanák z hané) napsal:

     Musím ještě dodat, že v případě Československa jste, pane Neumanne zapomněl na ty kolaboranty, tenkrát komunistické.

     • skeptik napsal:

      Kolaboranti byli Rusy vytvořeni jako záminka pro následné napadení Československa a Rusy existence kolaborantů u nás v žádném případě neomlouvá. Ostatně ve chvíli napadení bylo těch kolaborantů tak málo, že jejich jména nebyla zveřejněna.

    • míra napsal:

     Kupříkladu za napadení Finska byl SSSR vyloučen ze společnosti národů,

    • Dušan napsal:

     Protože by vypukla 3 světová. A to bychom tu už nebyli.

   • Martin napsal:

    Sovětský svaz a Rusko je rozdíl, který sluníčka se svou IQ nikdy nepoberou, že Neumann?

    • skeptik napsal:

     Sovětský svaz bylo Rusko rozšířené o Ruskem dobytá území ať už v době carismu, nebo po bolševické revoluci. Rusové pak už pro svoji říši pouze změnili název.

   • antijouda napsal:

    Klidně bych zařadil i 2. světovou, kterou rozpoutali spolu s Německem.

   • ČERT napsal:

    Tady je ale nápadné, jako základní a rozhodující okolnost, že Maďarsko i Československo byly samozřejmě před těmi invazemi v úplně jiném postavení vůči Rusku (SSSR) než je aktuálně ČR nyní (a i ta aktuální pozice ČR vůči Rusku je samozřejmě odlišná třeba od pozice Ukrajiny nebo Gruzie v uplynulých letech a desetiletích). Tím samozřejmě nechci nic vylučovat, možné je ledacos… Ale taky bych se přikláněl k odhadu, že tu se tu v současnosti, aspoň a priori, předkládají spíše jiné krizové situace než je vpád armády jakéhokoliv cizího státu, včetně Ruska, na naše území…

    • Václav Novák napsal:

     Na ty situace ale nepotřebujeme nikomu nepodřízenou domobranu, které bude velet bůhvíkdo.
     Pokud se ti lidé chtějí opravdu podílet na případné obraně státu, ať se zapojí do záloh. To se jim ale jak vidno nelíbí, protože zjevně chtějí působit nezávisle, tedy vlastně proti komukoli.

  • Honza napsal:

   Dále třeba Ukrajinu v poslední době, ohledně Gruzie také nemá svědomí čisté…

  • skeptik napsal:

   Ondřej Neumann zmínil případy z té nedávné historie. V knize Douglase Boyda 1000 let ruské rozpínavosti se můžete dočíst o historii trochu vzdálenější a v knize Kavkazská tragédie – ruské dobývání Kavkazu 1783-1864 od Vladimíra Votápka se toho o ruských napadeních dozvíte také dost. A o přípravách na další ruské výpady jak v Evropě, tak jinde, se lze dočíst v knize Operace KGB a studená válka-Mitrochinův archiv II od Christophera Andrewa a Vasilije Mitrochina. Tyto ruské přípravy naštěstí Rusům často nevyšly, ale v knize od Karla Řehky Informační válka se lze dozvědět o přípravách, které by mohly mít šanci vyjít. Rusové nikdy žádnými neviňátky nebyli a současná vláda v Rusku ani neskýtá žádné záruky, že se těmi neviňátky v blízkých letech stanou.

  • míra napsal:

   Rus nikdy v Evropě nikoho nenapadl. Jo, kromě Finska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Gruzie, Lotyšska, Švédska, Litvy, Čečenska, Československa a dalších zemí!!! Schválně, zkuste jmenovat alespoň jediného souseda, kterého rusák nikdy nenapadl!!! ČEST, rudý lháři!

  • skeptik napsal:

   Jeden úryvek z knihy pro vás, Tomasi:
   V knize Putin a putinismus na straně 27 cituje autor Walter Laqueur ruského filozofa Vladimira Solovjova, který už v roce 1892 o ruském národu napsal:
   Představte si člověka tělesně zdravého a silného, nadaného a ne nevlídného, protože takový je zcela zaslouženě názor na ruský lid. Víme, že tento člověk (nebo lidé) je nyní ve velmi neutěšeném stavu. Jestliže mu chceme pomoci, musíme nejprve pochopit, co mu je. Dozvíme se, že není opravdu šílený, Jeho mysl je jen do značné míry postižena falešnými idejemi folie de grandeur (blázněním z velikosti) a nepřátelstvím ke všem a ke všemu. Je lhostejný ke svým skutečným přednostem, lhostejný ke škodám, k nimž může dojít, představuje si nebezpečí, která neexistují a staví na nich ta nejabsurdnější tvrzení. Zdá se mu, že ho všichni jeho sousedé urážejí, že se dost neklanějí jeho velkoleposti a chtějí mu všemožně ubližovat. Každého v rodině obviňuje, že mu škodí a opouští ho, přechází do nepřátelského tábora. Představuje si, že mu sousedé chtějí podkopat dům, a dokonce na něj zaútočit se zbraní. Proto vydává obrovské částky na nákup zbraní, revolverů a železných zámků. Když uplyne nějaký čas, obrátí se proti vlastní rodině.
   Samozřejmě mu nebudeme dávat peníze, byť bychom mu sebevíc chtěli pomoci, ale pokusíme se ho přesvědčit, že jeho myšlenky jsou nesprávné a neodůvodněné. Pokud se o tom stále nepřesvědčí a setrvá ve své mánii, nepomohou žádné peníze ani léky.
   Autor knihy historik Walter Laqueur pak ještě dodává: Ani o sto dvacet let později neumím vymyslet lepší popis současného stavu.

 8. Vladimir napsal:

  Ten pan je ale popleta a odkud jako by ti rusove prisli, pres belorusko, ukrajinu, polsko a slovensko, to by pak nedala ani armada, kdyz by vsechny prevalcovali

 9. Dušan napsal:

  Vy si hrajete na vojáčky a nechce se vám poctivě pracovat. Já spím naprosto klidně a i kdy bych nespal tak vy jako domobrana neuděláte nic. Hrajete si na hrdiny a kdy by opravdu k něčemu došlo. Tak vy budete mezi prvními, kteří by se schovali… mezi vámy jsou fetáci, alkoholici a nemakačenka. A tady si hrajete na spasitele. Podle mě jste nacistická organizace. Běžte pracovat a o náš klid se nestarejte…

 10. domobrana napsal:

  Je mi záhadou proč je výcvik veden přes cizí firmy místo řízen armádou našich lidí to zvládá dost . Stát by něco chtěl ,ale podpora je nulová tak se potom nedivte výsledku a doktoryně , kterou budou mládenci naočkovaní.
  Může to dopadnout jako některé milice v USA nic o co bych stál.

 11. Ale napsal:

  Už toho prosím nechte s tou Ruskou hrozbou, my nebo naše děti a vnuci budou bojovat s muslimem a doufat že Rusko příjde na pomoc…

  • míra napsal:

   Myslíte to Rusko, kde je 25% obyvatel muslimů! To Rusko, kde v Moskvě stojí největší mešita v Evropě a kterou slavnostně otevíral sám Vladimír Putin? Myslíte to Rusko, kde stojí více než 7 000 mešit a jako houby po dešti rostou stále další a další? To nám pomáhej Bůh!

 12. Petr Kaminsky napsal:

  To fakt neuveritelne. Ten clovek se asi pohybuje v jine CR nez ja. Chapu, ze v Izraeli je uplne jina situace – raketove utoky teroristu ze sousednich zemi. Ale tady u nas? Jediny terorista je dedek, ktery kacel stromy na zeleznicni trat, aby vzbudil strach z islamistu, kteri tady nejsou. Podle me pro „domobrance“ existuje jedina cesta – ta oficialni. Muzou narukovat do armady nebo nastoupit k policii. Za sociku tady byly navic Lidove milice (ozbrojena slozka primo podrizena KS) a PS-VB (pro lidi, kteri si chteli pripadat duleziti a nemeli sanci se k policii dostat).

 13. Dušan napsal:

  Pro klidné spaní „+-“ ☺️
  NATO 4 077 029 vojáků.
  Rusko 1 900 000 vojáků.
  Čína 2 035 000 vojáků.
  Zdroj Wikipedia.

  • míra napsal:

   Být vámi, tak to klidné spaní moc nemám.
   Státy NATO mají dohromady 934 milionů obyvatel. 4 miliony vojáků.
   Rusko má 146 milionů obyvatel. A 1,9 milionu vojáků! V přepočtu na počet obyvatel zhruba 3x tolik!
   Tak spěte.

   • nováček napsal:

    A jak jste na tom se spaním Vy, u vědomí shora uvedených čísel?

   • Dušan napsal:

    934 000 000-146 000 000=788 000 000 pro klidné spaní ☺️

    • skeptik napsal:

     Vy jste Dušane buďto spal už při matematice na základní škole, nebo vám vůbec nedochází, o co mírovi šlo.
     4 x 146 = 584
     584 : 934 = 0,625267
     To znamená Dušane, že na 146 miliónů obyvatel NATO by připadalo pouhých 625267 vojáků, co je skutečně zhruba třikrát méně, než kolik připadá na tentýž počet obyvatel v Rusku. K tomuto výsledku dospějete početním postupem nazývaným trojčlenka, ne pouhým odčítáním. Trojčlenka se učí tuším v sedmé třídě. Dobrou noc.

     • Dušan napsal:

      Těmi počty jsem Vám chtěl ukázat, že celá Ruská populace má mnohonásobně méně obyvatel, oproti obyvatelům zemí NATO. Ve válce se nepočítají pouze stávající aktivní vojáci. Přichází mobilizace a tam se všechno sčítá znovu. Dnešní počty jsou pouze ilustrativní. Nedej bože válečného konfliktů mocností, by válka vypadala úplně jinak, než jak ji známe dnes. O zbraních hromadného Ničení, jsem už psal v dřívějších komentářích. Vím, že mnoho Rusofilu to nechápe. Ale což.

     • skeptik napsal:

      Ale no tak Dušane, kdyby přišla mobilizace, pak v zemích NATO by bylo třeba z těch branců, kteří si v drtivé většině případů k vojně ani nepřičichli, protože povinná vojenská služba už snad v žádné zemi NATO neexistuje, vojáky nejprve vycvičit. A to trvá řadu týdnů nebo spíše měsíců. Tak že by se v případě takové mobilizace počítal právě počet vojáků v aktivní službě. A takových má v přepočtu na počet obyvatel skutečně Rusko třikrát více, než země NATO. A Rusko si toho je jistě dobře vědomo a je mu zcela lhostejné, jak moc peněz jej tato jeho paranoia stojí.

 14. Dušan napsal:

  Klidné spaní je prospěšné psychickému zdraví. A když by bylo Míro nejhůře, tak v sobě probuďte Blanického rytíře.

  • Dušan napsal:

   Všem skeptikům.
   Buďte optimisti. 🌞

   • skeptik napsal:

    Kdesi jsem Dušane četl jeden vtip: Jaký je rozdíl mezi ruským optimistou, ruským pesimistou a ruským realistou? Ruský optimista se učí anglicky. Ruský pesimista se učí čínsky. A ruský realista sedí doma a čistí kalašnikov. Jakou radu byste Dušane udělil ruskému realistovi?

 15. Dušan napsal:

  Chce to více zdravého sebevědomí skeptiku.
  Po 30 letech od Sametové revoluce cítím přirozený nárůst. Mladí ho mání na rozdávání a staří se ho děsí. Národ se postupně uzdravuje a Já tomu teskám ve stoje, protože plné náměstí to dokazuje.✌️

  • skeptik napsal:

   Já jsem se vás ale Dušane ptal v předešlém příspěvku na něco jiného, ne na vaše sebevědomí.

   • Dušan napsal:

    CHCE TO VÍCE ZDRAVÉHO SEBEVĚDOMÍ SKEPTIKU A RUSKÝ REALISTO! ☺️

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost