Kdepak Soros, ale fotbal! Báječná léta pro Psa, odolat volání Kremlu a továrny na lajky

Napsal/a -pes- 28. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko vítá uprchlíky, tři roky po ostatních zemích *** Nejdotovanější neziskovkou jsou opět fotbalisté *** V čem se Češi „odkopali“ v kauze Novičok – 17. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

MÁME, NEPRODÁME: To, co zůstalo po Bakalovi, je neštěstí. Nájemníkům ale za výhodnější ceny prodávat nebudeme,“ říká nový generální ředitel společnosti Residomo vlastnící přes 43 tisíc bývalých hornických bytů Jan Rafaj. V rozhovoru pro HlídacíPes.org vysvětluje svůj pohled na závazky ze smlouvy o privatizaci bytů. Jaký má názor na Zdeňka Bakalu? „On nežil pro ten region,“ vyčítá miliardáři.

KDEPAK SOROS… ALE FOTBAL!: Největší objem dotací ze státního rozpočtu v roce 2016 získala mezi českými neziskovými organizacemi již tradičně Fotbalová asociace ČR – 375,9 mil. Kč. Další desítky milionů inkasovali fotbalisté z dotací od krajů a obcí. Mezi pravidelnými příjemci veřejných peněz jsou i jiné sportovní svazy – neziskovky basketbalistů, tenistů, hokejistů a dalších.

BÁJEČNÁ LÉTA PRO PSA: Tři roky po sobě se HlídacíPes.org dostal mezi finalisty Novinářské ceny. Letos může veřejnost svými hlasy (do 30.4.) podpořit unikátní projekt Pavučiny byznysu, konkrétně sérii o pozadí prodeje strojírenských firem Škoda Transportation a Škoda Investment. Mezi nejlepší v kategorii regionální žurnalistika se pak dostala série textů Roberta Maleckého „Čistky v severočeských galeriích a muzeích“.

ČESKO VÍTÁ UPRCHLÍKY? Do ČR přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

TOVÁRNY NA ZVEDNUTÝ PALEC: Takzvané „lajky“ nejsou na sociálních sítích už několik let pouhým osobním projevem souhlasu, nesouhlasu či emocí. Staly se důležitou byznys komoditou. Jejich výroba a prodej vydělávají miliony dolarů ročně. Náklady jsou minimální, společenský dopad enormní. A výjimkou nejsou ani ukradené identity skutečných uživatelů sociálních sítí.

ČEŠI A NOVIČOK: Vyhrocené situace zpravidla nejlépe odhalují lidský charakter. Tento postřeh platí i pro média – právě ve chvílích, kdy musejí informovat o krizových momentech, lze nejsnáze rozpoznat jejich profesionalitu, etické zásady a ideovou profilaci. Pokus o otravu bývalého plukovníka ruské vojenské výzvědné služby Sergeje Skripala byl jednou z takových situací. Leccos ukázala o českých novinářích i jejich publiku.

KREML JAKO NOVÁ KARIÉRA: Z ministra evropské země za pár týdnů manažerem či členem dozorčí rady ruské státní společnosti. Že se dá takto bleskově po odchodu z politiky nastartovat nová byznysová kariéra, ukázal bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. A protože se akce osvědčila, Putinovo Rusko získává v zemích kolem Česka další vlivné expolitiky jako lobbisty. Přečtěte si, kdo všechno pracuje pro Kreml a jak se nejen Česko takovým odchodům může bránit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)