Pixabay, zdroj

Kdepak Soros, ale fotbal! Báječná léta pro Psa, odolat volání Kremlu a továrny na lajky

Napsal/a -pes- 28. dubna 2018

Česko vítá uprchlíky, tři roky po ostatních zemích *** Nejdotovanější neziskovkou jsou opět fotbalisté *** V čem se Češi „odkopali“ v kauze Novičok – 17. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

MÁME, NEPRODÁME: To, co zůstalo po Bakalovi, je neštěstí. Nájemníkům ale za výhodnější ceny prodávat nebudeme,“ říká nový generální ředitel společnosti Residomo vlastnící přes 43 tisíc bývalých hornických bytů Jan Rafaj. V rozhovoru pro HlídacíPes.org vysvětluje svůj pohled na závazky ze smlouvy o privatizaci bytů. Jaký má názor na Zdeňka Bakalu? „On nežil pro ten region,“ vyčítá miliardáři.

KDEPAK SOROS… ALE FOTBAL!: Největší objem dotací ze státního rozpočtu v roce 2016 získala mezi českými neziskovými organizacemi již tradičně Fotbalová asociace ČR – 375,9 mil. Kč. Další desítky milionů inkasovali fotbalisté z dotací od krajů a obcí. Mezi pravidelnými příjemci veřejných peněz jsou i jiné sportovní svazy – neziskovky basketbalistů, tenistů, hokejistů a dalších.

BÁJEČNÁ LÉTA PRO PSA: Tři roky po sobě se HlídacíPes.org dostal mezi finalisty Novinářské ceny. Letos může veřejnost svými hlasy (do 30.4.) podpořit unikátní projekt Pavučiny byznysu, konkrétně sérii o pozadí prodeje strojírenských firem Škoda Transportation a Škoda Investment. Mezi nejlepší v kategorii regionální žurnalistika se pak dostala série textů Roberta Maleckého „Čistky v severočeských galeriích a muzeích“.

ČESKO VÍTÁ UPRCHLÍKY? Do ČR přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

TOVÁRNY NA ZVEDNUTÝ PALEC: Takzvané „lajky“ nejsou na sociálních sítích už několik let pouhým osobním projevem souhlasu, nesouhlasu či emocí. Staly se důležitou byznys komoditou. Jejich výroba a prodej vydělávají miliony dolarů ročně. Náklady jsou minimální, společenský dopad enormní. A výjimkou nejsou ani ukradené identity skutečných uživatelů sociálních sítí.

ČEŠI A NOVIČOK: Vyhrocené situace zpravidla nejlépe odhalují lidský charakter. Tento postřeh platí i pro média – právě ve chvílích, kdy musejí informovat o krizových momentech, lze nejsnáze rozpoznat jejich profesionalitu, etické zásady a ideovou profilaci. Pokus o otravu bývalého plukovníka ruské vojenské výzvědné služby Sergeje Skripala byl jednou z takových situací. Leccos ukázala o českých novinářích i jejich publiku.

KREML JAKO NOVÁ KARIÉRA: Z ministra evropské země za pár týdnů manažerem či členem dozorčí rady ruské státní společnosti. Že se dá takto bleskově po odchodu z politiky nastartovat nová byznysová kariéra, ukázal bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. A protože se akce osvědčila, Putinovo Rusko získává v zemích kolem Česka další vlivné expolitiky jako lobbisty. Přečtěte si, kdo všechno pracuje pro Kreml a jak se nejen Česko takovým odchodům může bránit.

Čtěte též

Reklama
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Reklama