Podpořte HlídacíPes.org v prestižní Novinářské ceně 2017 – sérii o pozadí prodeje Škody Transportation

Napsal/a -pes- 25. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Veřejnost může svými hlasy podpořit unikátní projekt HlídacíPes.org Pavučinu byznysu, konkrétně sérii o pozadí prodeje strojírenských firem Škoda Transportation a Škoda Investment. Mezi finalisty v kategorii regionální žurnalistika se dostala série textů Roberta Maleckého „Čistky v severočeských galeriích a muzeích“.

První nominaci získal HlídacíPes.org v hlasování o Česko-slovenské ceně veřejnosti. O ni usiluje Eliška Hradilková Bártová se sérií materiálů o vlastnictví strojírenské skupiny Škoda Transportation, Škoda Investment a pozadí jejich prodeje.

HLASUJTE ZDE PRO HLÍDACÍPES.ORG (ELIŠKA HRADILKOVÁ BÁRTOVÁ) V CENĚ VEŘEJNOSTI. DĚKUJEME

HlídacíPes.org se v rámci projektu Pavučiny byznysu detailně zaměřil na strojírenský koncern hned několikrát. Díky analýze vlastnické struktury se po letech nejasností podařilo dohledat, kdo za firmou vlastně stojí.

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org

Podle zjištění HlídacíPes.org ovládalo strojírnu prostřednictvím spleti patnácti firem devět fyzických osob. Během jednání o prodeji plzeňské Škodovky se zbavili svých akcií dva klíčoví aktéři Marek Čmejla a Jiří Diviš.

Podařilo se nám však zjistit, že své podíly prodali jen na oko – po Čmejlovi je převzala jeho žena Petra Humlová a po Divišovi švýcarská společnost sídlící na jeho adrese ve Švýcarsku.

Kromě vlastnické struktury jsme zanalyzovali také objem veřejných zakázek, který koncern v uplynulých deseti letech získal. Ukázalo se, že společnosti celé skupiny inkasovaly ze státního rozpočtu na zakázkách až 55 miliard korun.

Nakonec HlídacíPes.org zmapoval také celou strukturu firem, které v rámci prodeje Škody Transportation získala skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Do svého portoflia tak dostal kromě 23 dceřiných firem také důležitou ochrannou známku na světoznámý znak Škody – známý okřídlený šíp.

Soudruzi to zařídí

U odborné poroty bodovalo téma ústecké regionální redakce o kontroverzním plánu sloučit Galerii výtvarného umění v Mostě s tamním oblastním muzeem.

HlídacíPes.org v ní upozornil na kontroverzní plán sloučit respektovanou galerii zaměřující se na moderní umění s mosteckým muzeem. Záměr budil vášně již od okamžiku, kdy tento nápad vzešel z komise, která měla vybrat nástupce odvolaného dlouholetého ředitele galerie Petra Svobody.

Svoboda musel ve funkci ke konci loňského roku skončit jako jeden z pětice ředitelů krajských kulturních institucí, které rada Ústeckého kraje za podezřelých okolností odvolala loni v květnu.

Proti plánu se postavila odborná veřejnost a vedení kraje bod na poslední chvíli stáhlo z jednání prosincového zastupitelstva. HlídacíPes.org zjistil, že komunistům ve vedení kraje se postavili jeho koaliční partneři z ČSSD.

Kraj se nakonec rozhodl vypsat zakázku na analýzu, která má vhodnost sloučení posoudit.

Nebyla to ale jediná kontroverze kolem loňských konkursů. Nevoli odborné veřejnosti vzbudil i případ odvolaného ředitele chomutovského muzea Stanislava Děda. Ten byl dlouhodobě ve sporu s komunistickou stranou, která nyní vládne kraji, například pro svou odbornou činnost na poli vztahů se sudetoněmeckými krajanskými spolky.

Tři silné roky

Třetí nominaci v Novinářské ceně pro současný tým HlídacíPes.org za rok 2017 má Tereza Engelová za sérii reportáží „Z ukrajinské fronty“. Nominované příspěvky vytvořila ještě pro server Info.cz.

V Novinářských cenách uspěl HlídacíPes.org v minulosti už několikrát:

Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“.

Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)