Karel Janeček: Babiš je riziko, ale Chovanec a Tuhý patří za mříže

Napsal/a Ondřej Neumann 10. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ TÝDEN.  Reportérka Eliška Hradilková Bártová strávila v tuzemských i zahraničních rejstřících několik týdnů. Rozhodli jsme se totiž podrobně zmapovat majetek Andreje Babiše mimo Agrofert. Na projekt jsme si úspěšně zažádali o grant u Nadačního fondu proti korupci. Jeho zakladatel – miliardář Karel Janeček – v doprovodném textu vysvětlil, proč považuje mapování byznysových aktivit prvního místopředsedy vlády za důležité. Ještě více ho ale znepokojuje reforma elitních policejních útvarů…

 • Celé vyjádření Karla Janečka: Babiš ve svých rukou soustřeďuje přílišnou moc. Lze si představit opatření, která by minimalizovala nebo alespoň zmírnila dopady jeho konfliktu zájmů. Babiš ale dělá pravý opak. Nákupem médií dosáhl možnosti zásadně ovlivňovat veřejné mínění a situaci zhoršil nejméně 1,5 krát. Je pro nás velmi důležité pečlivě sledovat jeho kroky, investiční aktivity a podrobovat je tvrdé a zároveň objektivní kritice. I z tohoto důvodu jsme velmi rádi podpořili tento projekt mapování Babišových podnikatelských aktivit. Vnímám a sdílím rizika, která pro naši zemi z přílišné koncentrace moci v Babišových rukou vyplývají. Přesto se domnívám, že ještě větší nebezpečí pro naši svobodu a demokracii je jeden z největších zločinů v naší moderní historii, tzv. policejní reforma. Hlídejme si, abychom tento zločin a jeho možné důsledky nepodcenili jen kvůli tomu, že Babišovi se hodí být v tomto případě verbálně na straně dobra a proti tomuto zločinu. Jeho závažnost se tím nijak nesnížila. Chovanec a Tuhý patří za mříže, i když se proti nim staví Babiš.“

 

 • AB-mimo agf-FINAL

  ©©

  A co jsme zjistili při mapování byznysu Andreje Babiše mimo Agrofert? V souvislosti s Babišovým majetkem je obvykle skloňován holding Agrofert, přes který ovládá na 200 společností. Další klíčové firmy Andreje Babiše leží mimo tuto skupinu – pod koncernem SynBiol, ve dvou dceřiných společnostech Hartenberg Holding a IMOBA (Pro podrobné informace klikněte na graf – PAVUČINU BYZNYSU). A právě prostřednictvím investičního fondu Hartenberg chce nyní Babiš expandovat do severní a západní Evropy: Babišovy miliardy míří na sever Evropy. Investiční fond Hartenberg plánuje expanzi reprodukčních klinik.

 

 • Ministrovi financí jeho peníze v Hartenbergu spravuje investiční manažer Jozef Janov. Společně už proinvestovali 3 miliardy korun a další dvě se chystají uvolnit na nové akvizice. Do každé investice vkládá bývalý finančník slovenské skupiny Penta Jozef Janov 2,5 procenta z dané transakce. Možná i proto se fondu tak daří – spravuje jej totiž člověk, který je v něm zainteresován vlastními penězi. A jaké má duon Babiš – Janov další plány? Dozvíte se v rozhovoru  Na investice máme připravené dvě miliardy.

 

 • Jak již bylo napsáno, do koncernu SynBiol patří kromě fondu Hartenberg i společnost Imoba, která spravuje dvanáct dceřiných a vnukovských firem. Síla Imoby tkví v nemovitostech – právě do ní byla v roce 2014 převedena velká část pozemků a budov z koncernu Agrofert. Přes ní Andrej Babiš vlastní i nechvalně proslulé Čapí hnízdo či luxusní restaurace poblíž francouzské Riviéry. Imoba loňský rok končila se ztrátou 422 milionů korun. Podrobnosti se dozvíte v článku Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun.

 

 

 • Čínská firma potvrzuje zájem o české jádro. Shání agenturu pro ovlivňování politiků i veřejnosti. Číňané to myslí vážně se svou snahou proniknou mezi omezenou skupinu světových hráčů, kteří by v Česku mohli stavět nové jaderné bloky. Svědčí o tom výběrové řízení, s nímž čínská státem ovládaná firma China Nuclear Power Engineering Company (CGN) oslovila vybrané české komunikační agentury. Ty, které o práci pro čínskou energetickou společnost mají zájem, měly svou nabídku odeslat do konce srpna. Plyne to ze znění poptávky, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

 

 • Digi

  ©©

  Digitalizace nabourává zažité obchodní modely a pořádky a společně s tím poskytuje nejrozvinutějším ekonomikám povolený doping. Tahouni technologického pokroku totiž dnes například podle analýzy PwC z probíhající digitalizace světa dokáží vyždímat o pětinu více ekonomických benefitů než zbytek globálního peletonu. Podrobnosti probírali někdejší prezident Microsoftu pro Evropu, dnes globální stratég na volné noze, Jan Mühlfeit a spoluzakladatel Credo Ventures Ondřej Bartoš. Nabízíme jejich základní teze průběžně doplňované o expertní hlasy.

 

 • Česká extremistická scéna ve službách Kremlu. Pro-kremelští aktivisté využili strachu české společnosti z uprchlické vlny v Evropě a spojili síly s extremistickými skupinami na krajní pravici (ale i levici). Příznivci zahraniční politiky Ruské federace či pro-ruských separatistů navštěvují protiimigrační demonstrace pořádané krajně pravicovými organizacemi, pro-kremelské weby propagují aktivity extremistické scény, všímá si ministerstvo vnitra v analýze extremistické scény za loňský rok

 

 • 25928725490_ab7758c778_z

  ©©

  Prvorepublikoví Dalíkové. Aféry s armádními zakázkami mají dlouhou tradici. Česká společnost má tendenci idealizovat si dobu první republiky. V představách mnohých tyto úvodní dvě dekády existence Československa připomínají rajskou zahradu, kde kvete demokracie, voní čest a poctivost a vše ozařuje masarykovská moudrost. Přitom realita připomínala takový ráj jen velmi vzdáleně. I doba masarykovského Československa měla kupříkladu i své „Marky Dalíky“ a řadu kauz spojených se zmanipulovanými vojenskými zakázkám, napsal v článku pro HlídacíPes.org František Štambera, historik oddělení novodobých českých dějin Národního muzea.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)