Babišovy miliardy míří na sever Evropy. Investiční fond Hartenberg plánuje expanzi reprodukčních klinik
EXKLUZIVNĚ. Investiční fond Hartenberg Holding, který spravuje soukromé peníze místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO) a podnikatele Jozefa Janova, hodlá v průběhu následujících dvou let proinvestovat zhruba dvě miliardy korun.
Majetek místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše je veliký, o tom není pochyb. Svědčí o tom mimo jiné i žebříček nejbohatších Čechů časopisu Forbes, kde se 62 miliardami korun obsadil v loňském roce druhé místo.
2 roky = 2 miliardy
V souvislosti s Babišovým majetkem je obvykle skloňován holding Agrofert, přes který ovládá na 200 společností. Další klíčové firmy Andreje Babiše leží mimo tuto skupinu – pod koncernem SynBiol, ve dvou dceřiných společnostech Hartenberg Holding a IMOBA.
A právě prostřednictvím investičního fondu Hartenberg chce nyní Babiš expandovat do severní a západní Evropy.
HlídacíPes.org podrobně zmapoval majetek Andreje Babiše.
V dnešním dílu se zaměřujeme na byznys fondu Hartenberg Holding.
Své reprodukční impérium chce rozšířit do dalších deseti zemí v tomto regionu. „Zdravotnictví budeme nadále rozšiřovat, především co se týče reprodukčních klinik. Plánujeme investovat zhruba v 10 zemích hlavně v severní a západní Evropě. V Česku už moc soukromých zařízení není, a ty, které jsou, tak nechtějí majitel prodávat, nebo nehledají spoluinvestora,“ potvrdil pro HlídacíPes.org Jozef Janov, spolumajitel a ředitel fondu.
Do portfolia fondu mají také přibýt nové nemovitosti, v centru zájmu investorského týmu Babiše jsou již postavené velké kancelářské budovy. Zatím fond investoval do koupi pouze jediného objektu a to největšího kancelářského komplexu The Orchard v Ostravě.
Ve třech sedmipatrových budovách tam nabízí kromě kanceláří, také ubytování v Park Inn hotelu, provozuje zde dvě restaurace, dvě jídelny a wellness centrum.
“Chtěli bychom přikoupit další aktiva,” přikyvuje Jozef Janov. “Porozhlížíme se po nemovitostech v Česku a na Slovensku.” Těch, které by odpovídaly představě dua Babiš-Janov, je v regionu prý pouze dvacet a zatím není rozhodnuto, kterou zvolí.
Nicméně předpoklad je, že v průběhu následujících dvou let proinvestuje Babišův fond další zhruba dvě miliardy korun.
Střet zájmů
HlídacíPes.org se proto rozhodl podrobně zmapovat podnikatelské vazby Andreje Babiše mimo hlavní holding Agrofert.
Právě za spojení politické moci s rozsáhlým podnikatelským portfoliem je Babiš často kritizován. Při tak širokém záběru podnikatelský aktivit není reálné, aby se vyhnul střetu zájmů. Ostatně právě proto jej členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässeleová vyzvala, aby své firmy prodal.
To však Babiš odmítá a nadále navzdory vysoké politické funkci vlastní stovky firem napříč všemi segmenty trhu.
HlídacíPes.org požádal Andreje Babiše o rozhovor, ten však na žádost nereagoval, stejně tak nechal bez odpovědí položené otázky mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.
Babišova pavučina
Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) vlastní celkem tři společnosti – Agrofert, SynBiol a Kostelecké maso uzeniny (neplést s Kostelecké uzeniny, a.s., jde o odlišné firmy – pozn. red.)
Koncern Agrofert sdružuje na 200 dceřiných a vnukovských firem se zaměřením na potravinářství, zemědělství, uzenářství a dlouhodobě vykazuje zisk v řádu miliard korun.
Kostelecké maso uzeniny je firmou bez zaměstnanců a bez dceřiných společností, která slouží pouze ke správě majetku.
Koncern SynBiol byl z Agrofertu vyčleněn v roce 2014. Na první pohled lze říci, že právě tato společnost spravuje firmy, na kterých Babišovi hodně záleží, a které chce mít pod dozorem. Zkrátka – koncern SynBiol zastřešuje Babišovi jeho srdcový byznys.
Jeho prostřednictvím vlastní například farmu Čapí hnízdo, jíž se rád chlubí a kam zve své hosty, ale kterou zároveň prošetřuje OLAF, kontrolní orgán Evropské komise kvůli přidělení dotací.
PSALI JSME: Ani Karkulka, ani Tonda Blaník. Akcie farmy Čapí hnízdo drželi Babišovi dvorní právníci
Mimo Agrofert vyčlenil Babiš také své tři francouzské společnosti – Imorep, Imodim a Exorep, přes kterou vlastní svou pýchu – luxusní michelinskou restauraci Paloma v městečku Mougins.
Reprodukce – zlatá žíla
Poslání firmy SynBiol je jediné: řídit svých 40 dceřiných a vnukovských společností. V loňském roce vykázal celý koncern ztrátu téměř 185 milionů korun.
Klíčovými společnosti ve struktuře SynBiol je Hartenberg Holding a IMOBA, na které jsou navázány další neméně důležité firmy.
VIZUALIZACE: Vlastnická struktura firem Andreje Babiše mimo koncern Agrofert
(pro zvětšení klikněte)
Investiční fond Hartenberg zastřešuje celkem 23 dceřiných a vnukovských firem, které Andrej Babiš postupně nakupuje do svého portfolia. O vlastnictví fondu se Babiš částečně dělí s bývalým ředitelem investic v Pentě Jozefem Janovem, kterému ve fondu náleží 2,25%. Dalších 10% pak drží Janov přes společnost Hartenberg Capital, kterou vlastní se šéfem akvizic Agrofertu Liborem Němečkem, jenž dříve působil v Citigroup.
Od založení fondu proinvestoval Babiš s Janovem a Němečkem jeho prostřednictvím zhruba tři miliardy korun. Přičemž Janov vkládá do každé nové akvizice 2,5% z hodnoty investice.
Hartenberg přímo zaměstnává pouze deset lidí, celkem ve všech portfoliových společnostech pracuje přes tisíc zaměstnanců.
Právě prostřednictvím fondu ovládá Babiš další stěžejní společnost FutureLife, která pod sebou koncentruje veškerý zdravotnický byznys. Ten má Babiš postavený především na síti reprodukčních klinik, kterých v Čechách vlastní již deset, po jedné má v Bratislavě a v Londýně. Letos na jaře pak rozšířil své reprodukční impérium o další dvě polikliniky v Irsku – v Dublinu a Kilkenny.
Součástí Babišovy zdravotnické pavučiny je také síť laboratoří Vidia – Diagnostika a Gennet Lab, gynekologická klinika Gyn Centrum a poliklinika Dům zdraví ve Velkém Meziříčí.
Právě nadstandardní zdravotní péče s akcentem na pomoc párů s otěhotněním je segment, který v rámci koncernu vykazuje nejvyšší tržby – v loňském roce to bylo téměř 1,4 miliardy korun. To je také důvod, proč chce fond právě v této oblasti dále expandovat.
V červených číslech
Další neméně důležitou, přitom málo známou součástí Babišova fondu, jsou slovenské firmy Pleuran a Imunoglukan na výrobu a distribuci produktů z hlívy ústřičné k posílení imunity. Obě dvě společnosti vykázaly za uplynulý rok nárůst zisku o více než 50%.
MAPA: Působiště firem Andreje Babiše mimo skupinu Agrofert
Pro zobrazení mapy v interaktivní podobě klikněte ZDE.
Od loňského roku je součástí Hartenbergu také polská společnost na výrobu zdravé výživy Good Food Products, kterou spolumajitel a ředitel fondu Janov nyní označuje za nejúspěšnější investici: “Od počátku, co jsme ji koupili, vyrostla o více jak 50% na tržbách a tento trend nadále pokračuje.”
A není divu, v polských médiích byla tato společnost zařazena mezi nejlepší exportéry v zemi. V roce 2014 vyvážela produkty do 31 zemí.
Navzdory tomu, že se fondu podařilo získat do svého portfólia takto úspěšnou firmu, se Hartenberg Holding nachází stále v červených číslech – v loňském roce končil se ztrátou 102 milionů korun.
“Zatím je účetně ve ztrátě, protože jenom investuje, má náklady na provoz a zisk bude mít až při prodeji akcií nebo při vyplácení dividend,” vysvětluje Janov. “Pro nás není důležité, zda máme jeden nebo druhý rok dobrý, či špatný. Je důležité, kde budeme za 5-10 let. Náš cíl je zvyšovat hodnotu Hartnebergu v průměru o 12 procent ročně.”
TABULKA: Informace o firmách ovládaných přes Hartenberg Holding
Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.
Vyjádření zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka:
Babiš ve svých rukou soustřeďuje přílišnou moc. Lze si představit opatření, která by minimalizovala nebo alespoň zmírnila dopady jeho konfliktu zájmů. Babiš ale dělá pravý opak. Nákupem médií dosáhl možnosti zásadně ovlivňovat veřejné mínění a situaci zhoršil nejméně 1,5 krát. Je pro nás velmi důležité pečlivě sledovat jeho kroky, investiční aktivity a podrobovat je tvrdé a zároveň objektivní kritice. I z tohoto důvodu jsme velmi rádi podpořili tento projekt mapování Babišových podnikatelských aktivit.
Vnímám a sdílím rizika, která pro naši zemi z přílišné koncentrace moci v Babišových rukou vyplývají. Přesto se domnívám, že ještě větší nebezpečí pro naši svobodu a demokracii je jeden z největších zločinů v naší moderní historii, tzv. policejní reforma. Hlídejme si, abychom tento zločin a jeho možné důsledky nepodcenili jen kvůli tomu, že Babišovi se hodí být v tomto případě verbálně na straně dobra a proti tomuto zločinu. Jeho závažnost se tím nijak nesnížila. Chovanec a Tuhý patří za mříže, i když se proti nim staví Babiš.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Co Kalousek? To vypadá, že 26 let sedí doma a plete šály, ne? Nebo soudruzi Topolánek a Langer.
Příjemný den. O Ivanu Langerovi jsme referovali zde. Včetně Pavučiny byznysu: http://hlidacipes.org/realitka-s-kamaradem-luxusni-sportovni-areal-aneb-ivan-langer-z-ministra-podnikatelem/
O Mirkovi Topolánkovi jsme psali zde: http://hlidacipes.org/expremier-topolanek-po-odchodu-z-politiky-stale-bohatne/
Tak velký zájem o p. Kalouska? Osobně, se vší zdvořilostí bych kontaktoval přímo p. Kalouska. Topolánek i Langer vlastní nějaké firmy, lze sám dohledat. Tvrdík přímo v Číně. Naštěstí internet Vám dá dostatek info. Ostatně, dost podnikatelů nyní vykazuje činnost z domova.
Možná článek vysvětluje i útoky pana Babiše na ministra zemědělství Němečka. Jako volič ODS si myslím, díky dalšímu miliardáři Janečkovi si nás za chvíli pan Babiš bude mlít do salámů. O tom, kdo patří za mříže rozhoduje soud a ne pan Janeček se svým miliardářským fondem.
Pan Janeček vyjádřil velmi přesně i mé pocity. Jen nevím tak jistě, co je horší, jestli Chovancův policejní stát nebo už skoro Babišův stát, který řídí jako svou firmu. Obojí je naprostá hrůza a uvidíme po volbách.
Zatím to vypadá, že průměrný volič je dnes asi stejně inteligentní a prozíravý jako byl v roce 1948 kdy klidně volil komunisty i když rozumní lidé už dávno velmi dobře věděli co jsou zač a jaká katastrofa to bude.