Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 6. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Andrej Babiš nevlastní pouze Agrofert, ale i společnost Imoba. Ta s dvanácti dceřinými a vnukovskými firmami patří do koncernu SynBiol, jenž Babiš ovládá napřímo. Síla Imoby tkví v nemovitostech – právě do ní byla v roce 2014 převedena velká část pozemků a budov z koncernu Agrofert. Imoba loňský rok končila se ztrátou 422 milionů korun. HlídacíPes.org podrobně zmapoval hospodaření tuzemských i zahraničních firem zastřešených Imobou, přes kterou Andrej Babiš vlastní mimo jiné i nechvalně proslulé Čapí hnízdo.  

Restauraci Paloma otevřel Andrej Babiš nedaleko francouzské riviéry v červnu 2013. Vyžádalo si to investici ve výši 65 milionů korun, interiér navrhovala Monika Babišová. Michelin

Letos šéfkuchař Nicolas Decherchi získal dvě z tří maximálně možných prestižních michelinských hvězd.

„Náš chef Nicolas právě získal druhou michelinskou hvězdu! Poprvé získala česká firma dvě,“ jásal Andrej Babiš na twitteru letos v únoru.

Přesto (nebo právě proto) výsledek hospodaření firmy EXOREP, která podnik provozovala, skončil v roce 2014 v mínusu 1,8 milionů eur.

Záporný výsledek vykázaly i další dvě francouzské společnosti, které Babiš vlastní přes koncern IMOBA.

Firma IMOREP skončila v roce 2014 ve ztrátě 2,9 milionů eur a IMODIM ve ztrátě 518 tisíc eur.

Vyplývá to z údajů francouzského obchodního rejstříku (údaje za rok 2015 v rejstříku zatím nejsou).


HlídacíPes.org podrobně zmapoval majetek Andreje Babiše. 

V dnešním dílu se zaměřujeme na byznys přes firmu IMOBA.

Zde si můžete přečíst o expanzi investičního fondu Hartenberg Holding.


V červených číslech se pohybuje také mateřská Imoba, která za loňský rok hospodařila se ztrátou 422 milionů korun. Navzdory záporným hospodářským výsledkům má ale Imoba nezpochybnitelnou devizu – nemovitosti. Právě do Imoby byla v roce 2014 převedena drtivá většina nemovitostí koncernu Agrofert.

Ve svém portfoliu má tak firma nyní celkem přes 3 tisíce parcel a 52 budov na 138 katastrálních územích v Česku.

Azurové ztráty

Společnost Imoba s dvanácti dceřinými a vnukovskými firmami patří do koncernu SynBiol, jenž přímo ovládá Andrej Babiš.

AB-IMOBA-tab-final

Zdroj: Obchodní rejstřík ČR, obchodní rejstřík Francie, výroční zprávy firem, Katastr nemovitostí

V zahraničí jich sídlí pět – dvě na Slovensku a zmíněné tři společnosti ve Francii.

Všechny tři francouzské firmy sídlí ve vesnici Mougins na Azurovém pobřeží ve Francii, kde jedna z firem – Exorep provozuje Babišovu luxusní restauraci Paloma. Ta získala na počátku letošního roku již druhou michelinskou hvězdu.

Přesto se její správcovská firma ocitla v roce udělení první hvězdy ve ztrátě v přepočtu 48,6 milionů korun. Z úředního zápisu z konce loňského roku dokonce vyplývá, že “vlastní kapitál společnosti klesl pod polovinu základního kapitálu.”

Vedení firmy tehdy zvažovalo, že dojde k rozpuštění společnosti. Ve francouzském obchodním rejstříku je ale firma stále vedena jako aktivní.

Největší ztrátu v roce 2014 zaznamenala z Babišových francouzských firem mateřská společnosti Exorepu – Imorep. Tato firma s předmětem podnikání “nákup a prodej nemovitostí” vykázala ztrátu v přepočtu přes 77 milionů korun.

V kladných číslech není ani poslední z firem na francouzské riviéře – Imodim, která podniká ve stavebnictví, ta skončila se ztrátou přes 14 milionů korun.

Síla v nemovitostech

Jak vyplývá z dostupných účetních závěrek skupiny Imoba, nejlépe se ziskem 21,2 milionů korun se v loňském roce dařilo společnosti Zemědělské zásobování a nákup Strakonice, která se soustředí na výrobu pesticidů.

Se ziskem přes 12 milionů následuje velkoobchod s chemickými výrobky AGRO Blatná.

Daří se také slovenským společnostem, v nichž má Babiš podíl – například sportovní areál v Bratislavě TK Slávia Agrofert vykázal loni zisk v přepočtu přes 2 miliony korun, v plusu skončila také dopravní společnost Port Service Bratislava, která provozuje jak pozemní, tak říční a námořní dopravu.

ZDE naleznete interaktivní mapu s vyznačením firem působících mimo koncern Agrofert.

Nicméně Imoba je navzdory vlastní vykázané ztrátě cenným impériem především kvůli nemovitostem, které vlastní. Jak už bylo uvedeno, do jejího vlastnictví spadá drtivá většina nemovitého majetku, které před rokem 2014 patřil do holdingu Agrofert.

Čapí hnízdo a Průhonice

Asi nejznámějším z Imobou vlastněných nemovitostí je luxusní areál s restaurací a farmou Čapí hnízdo v Olbramovicích, který prošetřuje kontrolní orgán Evropské komise OLAF kvůli přidělení 50 milionové dotace.

Pro Andreje Babiše velmi nepříjemná kauza ukazuje na riziko situace, kdy druhý nejbohatší občan Česka je zároveň prvním místopředsedou vlády, a nadto vlastní silnou mediální skupinu Mafra.

„Riziko zneužití střetu zájmů u Andreje Babiše může pramenit z toho, že na jedné straně Ministerstvo financí má na starostí kontrolu systému čerpání prostředků z evropských fondů a na straně druhé společnosti Andreje Babiše může v případě podezření prošetřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF),“ upozorňuje Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci a dodává: „Oprávněnost tohoto rizika je zřejmá na kauze Čapího hnízda, kdy úředníci Ministerstva financí měli na žádost náměstka Andreje Babiše vyzvídat informace o této kauze u OLAFu.“

Kromě kontroverzního areálu v Olbramovicích vlastní Babiš také například sportovní a kulturní centrum Sokolovna v Babišových domovských Průhonicích, kde Imoba realizuje nový projekt rezidenčního bydlení Park Resort Průhonice.

Současně má také zaštítit vybudování nové restaurace Paloma v bývalém hotelu Magnolia. Luxusní podnik s ambicí získat michelinskou hvězdu, jako sesterská restaurace ve Franci, má být otevřen v příštím roce.

Lze říci, že prostřednictvím Imoby mění Babiš Průhonice k obrazu svému. Ostatně sama společnost se označuje za největšího investora v dané lokalitě.


VIZUALIZACE: Vlastnická struktura firem Andreje Babiše mimo koncern Agrofert

(pro zvětšení klikněte)

AB-mimo agf-FINAL

Zdroj dat: aplikace CRIBIS, obchodní rejstřík Francie, výroční zprávy firem


Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)