Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Hnutí ANO,

Šéf Babišova fondu Hartenberg: Na nové investice máme připravené dvě miliardy

ROZHOVOR. Investiční manažer Jozef Janov (37) spravuje ministrovi financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi jeho soukromé finance vložené do investičního fondu Hartenberg Holding. Společně už proinvestovali 3 miliardy korun a další dvě se chystají uvolnit na nové akvizice.

Do každé investice vkládá bývalý finančník slovenské skupiny Penta Jozef Janov 2,5 procenta z dané transakce. Možná i proto se fondu tak daří – spravuje jej totiž člověk, který je v něm zainteresován vlastními penězi.

„Asi nejsložitější byl začátek fondu, kdy jsem nevěděl, zda dokáži splnit očekávání a zda dokáži vydělat na výplatu lidí, kteří u nás pracují,“ vzpomíná v rozhovoru pro HlídacíPes.org Janov. „To se naštěstí podařilo, od minulého roku jsme plně samofinancovatelní.“

V rozhovoru Janov popisuje, jakým způsobem Andrej Babiš do chodu fondu zasahuje, a kdo vlastně rozhoduje o investicích.

„On je workoholik, poslední email od něj dostanete před půlnocí a první ranní už těsně před 5 ráno,“ popisuje Janov komunikaci s Andrejem Babišem. „Je vždy online na emailu anebo sms.“ Do denní práce prý ale ministr financí nezasahuje.


HlídacíPes.org podrobně zmapoval majetek Andreje Babiše mimo Agrofert. Předchozí články série: 

Babišovy miliardy míří na sever Evropy

Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun


Fond na klíč

Kde a kdy jste se seznámil s Andrejem Babišem?

V roce 2003. Řešil tehdy akviziční financování a potřeboval zkonzultovat parametry úvěru. Bral si úvěr ze Citibank, kde to tehdy zastřešoval Libor Němeček, jenž nyní Babišovi řídí akvizice v Agrofertu a je zároveň partnerem v Hartenbergu.

Čím si myslíte, že jste si získal jeho důvěru?

To je otázka na Andreje Babiše.

Andrej Babiš všechny společnosti ovládá sám – tedy v první linii, pouze v případě Hartenberg Holdingu se o vlastnictví dělí s Vámi a nepřímo ještě s Liborem Němečkem. Čím si vysvětlujete, že právě Vám umožnil být jeho podnikatelským partnerem?

Asi tím, že do toho dávám vlastní peníze a celý fond jsem mu postavil de facto na klíč – od investiční strategie, přes tým až po samotné řízení firem, do kterých investujeme. Nemá s tím žádné starosti nebo práci navíc.

JJanov

Spolumajitel a ředitel Hartenberg Holding Jozef Janov. Zdroj: hartenbergcapital.com

Jaký je Váš osobní cíl v této oblasti podnikání, s jakým výsledkem své práce byste byl, popřípadě již jste spokojen?

Úspěch v investovaní je jednoduše měřitelný tím, jaké dosahujete návratnosti vložených vlastních prostředků. Pro mně je důležité, když nám roste kapitál v dlouhodobém horizontu, nazývám to trvale udržitelný růst hodnoty. Není důležité, zda máme jeden anebo druhý rok dobrý anebo zlý. Je důležité, kde budeme za 5-10 roků. O kolik se nám zvýší hodnota firem. Náš cíl je zvyšovat hodnotu Hartenbergu v průměru o 12 procent ročně. To je kvantitativní cíl. Z těch kvalitativních, neměřitelných, chci mít dobrý pocit ze své práce a ve firmách něco vytvářet, růst spolu s nimi.

Podle čeho se rozhodujete, jakým směrem budete investovat, popř. co budete nakupovat?

To je dost dané tím, že naše filozofie je, že chceme investovat do už zaběhnutých firem. Těch, které mají dobrou historii a management, se kterým si rozumíme. Nechceme dělat nepřátelská převzetí, nechceme spolupracovat se státem, chceme ve firmách aktivně působit a ovlivňovat co a jak dělají. Pro mně je nejdůležitější se při analýze firmy položit otázku, kde může být za 5 až 10 roků, a jakým způsobem tomu dokážeme pomoci. Také, či produkt firmy anebo služby, které poskytuje, jsou zajímavé.

Kolik peněz jste Vy osobně do fondu investoval?

Vždy 2,5% z hodnoty investice.

Jaká investice byla podle Vás nejúspěšnější – respektive, co Vám nyní přináší nejvyšší zisk – jsou to kliniky umělého oplodnění?

Z hlediska procentuální návratnosti vloženého kapitálu je to polská firma Good Food Products, která od začátku, kdy jsme jí koupili vyrostla o víc než 50% na tržbách a ten trend nadále pokračuje.

Babišovo právo veta

Jaký vliv má Andrej Babiš na Vaše rozhodování, respektive, jaký je postup při schvalování nějakého investičního/obchodního záměru?

Má právo veta na každou akvizici. My projekt najdeme, vyhodnotíme, dohodneme cenu, vymyslíme spolu s managementem plán na nejbližší roky a potom mu to představíme. Jako akcionář má právo říci ne. To se stalo ale jen jednou, když se mu nelíbil prodávající. Bylo to ještě v první etapě, když jsme se ještě nebavili o ceně.

Je nějaká investice, do které byste Vy osobně nešel, ale uskutečnil jste ji, protože to bylo přání Andreje Babiše?

Ne, taká investice nebyla. Všechny projekty jsme našli my v Hartenbergu. Andrej Babiš je pasivní investor, on nám nám neříká, co máme koupit, to je náš job.

Jak často se měsíčně vídáte s Andrejem Babišem, popřípadě jaký model komunikace máte nastaven?

Osobně podle potřeby. Zhruba jednou za 2 týdny. Jinak on je workoholik, poslední email od něj dostanete před půlnocí a první ranní už těsně před 5 ráno. Je vždy online na emailu anebo sms. Jednou měsíčně jemu a vybraným kolegům ze SynBiolu (mateřská společnost Hartenberg Holding – pozn. red.) posíláme detailní reporting o výkonnosti našich firem. Já mu dám k tomu osobní komentář jednou, dvakrát do měsíce. Myslím, že má tolik práce, že nemá kapacitu ty komplexní reporty ani detailně studovat. O hlavních číslech ale přehled má.

AB-HH-tab

Zdroj: Obchodní rejstřík ČR, výroční zprávy firem, finstat.sk, Katastr nemovitostí. Prázdné pole značí nedostupný údaj

Chodí Vám tedy od něj po ránu tradiční kontrolní esemesky?

Ne, on nám do denní práce nezasahuje.

Máte od Andreje Babiše zpětnou vazbu o své práci? Je se způsobem, jakým fond spravujete, spokojen?

To je otázka na Andreje Babiše. On moc nechválí, ale když se mu něco nelíbí, tak feedback máte hned a potom diskutujeme. U nás jsme zatím nic komplikovaného, s výjimkou toho, jakou nabídnout cenu, neřešili.

Jak vnímáte skutečnost, že Andrej Babiš je coby politik vzhledem k firmám, které ovládá, ve střetu zájmů? Neusnadňuje Vám to pozici při vyjednávání o obchodech – že snáze expandujete, protože na ministrovu nabídku se prostě říká hůře “ne”?

Já nevnímám žádný střet zájmů. Nám jeho politické angažmá nijak nepomáhá ani neškodí. Jsme však pod absolutním drobnohledem médií, každý z novinářů chce najít nějakou senzaci.

Kupujeme výhradně soukromé firmy a každý z vlastníků ví, že za Hartenbergem je on a já. Když s námi nebudou chtít jednat, tak prostě nebudou. Když dnes chcete koupit firmu, vztahy a sympatie jsou důležité, ale z 95% rozhoduje, zda dáte nejvyšší cenu. Nedávno jsme prohráli jeden obchod, kde jsem si myslel, že s prodávajícím funguje super chemie a že tu transakci uzavřou s námi. Přišel ale jiný kupující, který nabídl o něco málo víc, tak to prodali jemu. To je byznys.

Práce s firmami

Jaké máte nyní ambice, expandovali jste výrazně do zdravotnického segmentu, máte teď v plánu vstoupit i do dalšího oboru?

Zdravotnictví budeme nadále rozšiřovat, především co se týče reprodukčních klinik. Plánujeme investovat zhruba v 10 zemích hlavně v severní a západní Evropě. V Česku už moc soukromých zařízení není, a ty, které jsou, tak nechtějí majitel prodávat, nebo nehledají spoluinvestora. Z jiných sektorů – teď jsme vstoupili do segmentu nemovitostí a chceme ještě 1-2 aktiva přikoupit. Mně stále láká maloobchod, ale zatím jsme nic vhodného za dobrou cenu nenašli.

Kolik peněz jste v rámci fondu investovali v loňském roce?

Celkem od začátku fondu, od roku 2013, zhruba 3 miliardy korun.

Kolik hodláte investovat v příštím roce?

To se těžko odhaduje. Někdy přijdou projekty, které se Vám líbí a investujete všechno hned a někdy musíte trpělivě na dobrý projekt čekat. Já myslím, že 2 miliardy korun, co máme slíbené, proinvestujeme do 2 let.

Máte přehled o tom, kolik peněz Hartenberg Holding zaplatil za dobu své existence celkem na daních?

Hartenberg Holding je zatím účetně ve ztrátě, protože jen investuje, má náklady na provoz a zisk bude mít až při prodeji akcií anebo při vyplácení dividend. Jednotlivé firmy platí normálně korporátní daně z hrubého zisku, který vytvoří. Přesné číslo jsem nikdy nepočítal, ale budou to desítky miliónů korun ročně.

Pracoval jste v minulosti dlouhou dobu pro investiční skupinu Penta – jaký je rozdíl v práci pro Andreje Babiše?

V Pentě jsem byl manažer, v Hartenbergu akcionář, spoluvlastník. To jsou dvě úplně jiné role.

Když jste manažer, vždy je někdo nad vámi, musíte ho přesvědčovat, abyste mohli něco udělat, musíte si vyžádat svolení, dokáže vás přehlasovat a vy to musíte udělat. Plusem toho je, že vaše zodpovědnost je tímto limitovaná, můžete se vymluvit na systém, na šéfa a tak podobně.

Když jste akcionář a řídíte fond, tak je ta zodpovědnost plně na vás. Asi nejsložitější byl začátek fondu, kdy jsem nevěděl, zda dokáži splnit očekávání a zda dokáži vydělat na výplatu lidí, kteří u nás pracují. To se naštěstí podařilo, od minulého roku jsme plně samofinancovatelní.

Jinak Penta byla velmi strukturovaná firma. S kolegy, kteří tam pracovali se mnou, jsme se snažili převzít ty dobré věci, co jsme se tam naučili a s nějakými úpravami je implementovat v Hartenbergu.

Kdy bude poslání fondu završeno – máte nějaký strop, kdy si řeknete, že už dál nebudete expandovat?

Mě je jen 37 let, takže chci pracovat ještě dlouho. Baví mě investice, práce s firmami. Ta práce je super zajímavá. Jeden den řešíte, zda otevřete spondylochirurgické oddělení v Praze, druhý diskutujete v Poznani o tom, jakou má mít hala Good Foodu kapacitu a potom v bratislavském Imunoglukanu připravujete strategii vstupu na kanadský trh. Kromě toho vždy máte rozběhnuté aspoň tři až pět nových projektů, kde potkáváte nové, zajímavé lidi a učíte se chápat nové odvětví byznysu.


AB-mimo agf-FINAL


Rozhovor vznikl v rámci analýzy podnikatelských vazeb Andreje Babiše mimo holding Agrofert, který podpořil Nadační fond proti korupci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

  1. Sandy napsal:

    Tento rozhovor je velice zajímavý -pan Babiš od svého nástupu do vlády přeci své podniky neřídí -jak může pan Janov takhle pana Babiše pomlouvat společně s E. H. Bártovou? Pan Babiš by měl právně zakročit

  2. Němec napsal:

    Pan Janov se dovedl narodit. Nemusel studovat politickou ekonomii a jiné nesmysly. V Pentě údajně pracoval vysoký člen STB s velkou inteligencí, takže měl dobrého učitele. Věřím, že ho práce s miliardami baví. To dnešní důchodce s platem 11 000 Kč, Babišovou policejní jednotkou, evidencí a el. kasami asi už opravovat boty nebude. Dnešní vláda ANO s údajně levicovou ČSSD ožebračuje důchodce aby se panu Janovovi dařilo a mohl vydělávat miliardy.

Přidávání komentářů není povoleno