Rozhovor Mühlfeit – Bartoš: Digitalizace světa? Tohle je stále jen začátek

Napsal/a -pes- 7. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

1 DÍL SÉRIE DIGI SVĚT. Digitalizace nabourává zažité obchodní modely a pořádky a společně s tím poskytuje nejrozvinutějším ekonomikám povolený doping. Tahouni technologického pokroku totiž dnes například podle analýzy PwC z probíhající digitalizace světa dokáží vyždímat o pětinu více ekonomických benefitů než zbytek globálního peletonu. Podrobnosti probírali někdejší prezident Microsoftu pro Evropu, dnes globální stratég na volné noze, Jan Mühlfeit a spoluzakladatel Credo Ventures Ondřej Bartoš. Nabízíme jejich základní teze průběžně doplňované o expertní hlasy.

Teze 1:

Co se technologií týče, jsme stále na začátku.

Graf teze 1

©©

Sice se opakovaně ozývají hlasy tvrdící, že vše už bylo vymyšlené a napříště budeme žít z minulého technologického pokroku, ale my jsme vlastně ani pořádně nezačali. To znamená, že nás čeká spousta nových věcí. V této souvislosti má určitě smysl sledovat umělou inteligenci, která je už v nějaké podobě mezi námi a dá se předpokládat, že role umělé inteligence a strojového učení poroste. Raketově také poroste to, čemu se říká internet věcí (nebo, jak tomu někteří lidé říkají, internet všeho), což znamená, že k internetu – nebo světové komunikační síti – bude připojeno leccos. A trendů, které budou zajímavé, je a bude mnohem více – příkladem je práce s daty. I proto je možné v blízké budoucnosti očekávat další technologický rozmach, který je dnes jen těžko nějak předvídatelný.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Technologická propast mezi USA a Českem i EU trvá; pokud dokonce nenarůstá.

graf-k-tezi-2

©©

To je dáno nastavením mysli, které je, bohužel, v české společnosti, potažmo na české politické scéně řekněme nekompatibilní s tím, jaké možnosti technologie dnes nabízejí. Podobné je to – s několika výjimkami jako Finsko, Dánsko, Británie, do určité míry Německo – na evropské úrovni. Vláda či obecněji ti, které si volíme, by právě v tomto ohledu měli přinést změnu tak, jak se to stalo kdysi v Izraeli. Celý současný izraelský zázrak byl tažen z nejvyšších míst. Ne však dominantně penězi, ale právě způsobem myšlení, otevřeností, ochotou jít do rizika a podobně. A teď má Izrael per capita největší investice do rizikového kapitálu na světě, dokonce několikanásobně vyšší než Spojené státy. Něco podobného potřebujeme i my.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Nejlepší české startupy jsou globálně konkurenceschopné. Samozřejmě se tu (zatím) neobjevil nikdo, kdo by měl potenciál a drive firem jako Google, Facebook, které během několika let zvládnou redefinovat zažité pořádky celých odvětví a životy lidí. Máme tu ale startupy, které působí disruptivně v určitých segmentech jednotlivých sektorů. Příkladem může být Avast, firma zabývající se bezpečností na internetu. Jinými slovy, bezesporu jsou tu vidět startupy a je tu vidět jistý potenciál přinést na trh inovace, které jsou schopny něco v rámci „menších prostor“ měnit. Je přitom pravděpodobné, že takových firem bude více a více, a že budou větší a větší. Základní podmínkou je, že na něco podobného jsou daní startupisté připravení; měnit svět může jen někdo, kdo je připraven tomu obětovat téměř vše.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Rozhovor Jana Mühlfeita s Ondřejem Bartošem si můžete poslechnout ZDE.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)