Jánošík po česku, kremelské noty evropským extremistům a čínská televize z Prahy

Napsal/a -pes- 19. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Proč by se Soukupova strana měla jmenovat spíš POPUlist *** Plyšovým medvídkem proti obchodu s orgány v Číně *** Dějiny podle současného Ruska – 3. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.

JÁNOŠÍKOVSKÝ SPASITEL: Časy politiků a političek typu „železné lady“, která věděla, že zodpovědný politik musí přijímat i nepopulární rozhodnutí, prostě proto, že jsou nezbytná, a chovala se podle toho, jsou pryč. V roli jánošíkovského spasitele a lídra pro masy si proto úspěšně hoví (a v roce 2019 hovět nadále bude) elitář, miliardář Babiš. Proč je Česko třicet let po Listopadu tak pevně v područí populismu?

ŽIVOT JAKO Z ROMÁNU: Coby dospívající mladík z položidovské rodiny nosil Milan Kantor přes půl Prahy zavazadla židovským příbuzným, kteří nastupovali na transporty do koncentračních táborů. Později se přiženil do klanu miliardáře Murdocha. Český vlastenec, filantrop a dlouholetý honorární konzul České republiky v australském Melbourne zemřel 6. ledna ve věku 93 let.

ÚTOK PODLE NOT KREMLU: Když skoro před rokem někdo podpálil kulturní centrum maďarské menšiny v ukrajinském Užhorodu, vypadalo to jako lokální záležitost. Teď se spíš ukazuje, že šlo o příklad, jak napříč Evropou spolupracuje krajní pravice napojená na Rusko. A to včetně stran, které mají své politické partnery v Česku, včetně Zemana, Klause a Okamury.

MEZI NOBELOVKOU A KRACHEM: Dohoda o změně názvu Makedonie (v budoucnu Republika Severní Makedonie) je průlom, který může inspirovat k vyřešení dalších dlouhodobých a zdánlivě navždy zamrzlých sporů ať už v Evropě, nebo jinde ve světě. Makedonci změnu schválili, na tahu je nyní řecký parlament, bez jehož souhlasu se věci nepohnou dále. Dohodě tak pořád teoreticky hrozí krach.

SOUKUPOVI ČÍŇANÉ: Mluvit o TV Barrandov, která čerstvě oslavila deset let své existence, jako o čínské televizi, může znít jako zlomyslnost, ale jen do určité míry – konkrétně do výše 49 %. Právě takový je podíl, který v Empresa Media nyní drží čínská společnost China International Group Corporation Limited. Třicet procent akcií má pak stejná firma i v druhé hlavní společnosti Jaromíra Soukupa, firmě Médea.

 

 

ČESKÝ BERLUSCONI: A Jaromír Soukup podruhé: „Necítím se být ani Dalíkem, ani Tvrdíkem. Říkejte mi spíš Berlusconi,“ tvrdil před deseti lety v MF DNES. Ve středu Soukup oznámil, že zakládá nové politické hnutí – List Jaromíra Soukupa. Má chránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Jde o snůšku argumentačních klamů, případně nesplnitelných nebo předem splněných populistických hesel.

REPORTÁŽ O PALACHOVI: Novinář a teoretik kresleného humoru Ivan Hanousek pracoval před 50 lety v redakci UK, akademického časopisu Univerzity Karlovy, přímo v Karolinu. Čin Jana Palacha tak bezprostředně zachytil jako novinář: „Byl jsem i přede dveřmi, za nimiž ležel Jan Palach v Legerovce; s kolegou Jardou Hořejším jsme tam byli z novinářů první,“ popisuje muž, kterému tehdy bylo 26 let.

OPEROVANÝ MEDVÍDEK: Rozhodně bych byla ráda, aby ten projekt přispěl k širšímu povědomí o tom, že v Číně umírají statisíce lidí jen proto, aby se prodaly jejich orgány, řekla už v říjnu 2016 česká výtvarnice Barbora Bálková v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Přání se jí nyní splnilo. Její medvídek z imitace lidské kůže s naznačenými jizvami se stal symbolem boje proti obchodu s orgány v Číně.

DĚJINY PODLE KREMLU: V České republice vloni vyšlo přes patnáct tisíc knižních titulů. V záplavě nově vydané literatury se texty ruských autorů zaměřených na specifický výklad moderní historie ztrácejí. Přesto stojí za pozornost. Takto na sebe například v pražských ulicích polepenými tramvajemi upozorňuje kniha Nikolaje Viktoroviče Starikova „Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)