Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen: YouTube,

Útok podle not Kremlu. Stopy vedou k německým spojencům Okamury, Zemana i Klause

Když skoro před rokem někdo podpálil kulturní centrum maďarské menšiny v ukrajinském Užhorodu, vypadalo to jako lokální záležitost. Teď se spíš ukazuje, že šlo o příklad, jak napříč Evropou spolupracuje krajní pravice napojená na Rusko. A to včetně stran, které mají své politické partnery v Česku.

„Je to příklad, který vejde do učebnic,“ je přesvědčen ukrajinský odborník na extremismus Anton Šechovcov, který jako první veřejně identifikoval jednoho ze zpostředkovatelů útoku.

Útok na maďarské kulturní středisko loni ještě zvýšil napětí mezi Ukrajinou a Maďarskem. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny žije početná maďarská menšina a Budapešť s Kyjevem vedou už delší dobu spor o novelu školského zákona – ten podle Maďarů maďarskou menšinu na Ukrajině potlačuje.

Maďarsko po útoku obvinilo Ukrajinu a ta obratem ukázala prstem na Rusko, s kterým už pět let vede válku na Donbase.

Objednávka přes půl Evropy

Ukrajinskou verzi potvrdilo tento týden u soudu v Krakově svědectví jednoho z trojice mužů napojených na krajní pravici v Polsku, kteří jsou v souvislosti s útokem obžalovaní.

Osmadvacetiletý Polák Michal Prokopowicz prohlásil, že útok měl budit dojem, že jej provedli ukrajinští nacionalisté; proto také polští pachatelé měli malovat na fasádu budovy nacistické symboly.

Prokopowicz soudu dále řekl, že instrukce k útoku mu dal Němec Manuel Ochsenreiter. Ten působí ve vedení krajně pravicového časopisu Zuerst!, pravidelně bývá hostem kremelského televizního kanálu Russia Today a na východní Ukrajině byl jako volební pozorovatel, ačkoli Evropská unie tamní volby v samozvaných proruských republikách označila za nelegitimní.

Kromě novinářské práce Ochsenreiter dosud působil i jako poradce jednoho z poslanců populistické strany Alternativa pro Německo Markuse Frohnmaiera. Ten je silným odpůrcem protiruských ekonomických sankcí a ve straně se řadí ke krajně pravicovému křídlu.

Sám poslanec Frohnmaier je pak mluvčím spolupředsedkyně poslaneckého klubu AfD Alice Weidelové.

Část AfD má blízko k neonacistické scéně, a to včetně některých poslanců a jejich spolupracovníků, jak po vstupu AfD do parlamentu opakovaně informovala německá média.

Případ do učebnic

Ukrajinský politolog a publicista Anton Šechovcov, který působí v západní Evropě, se spoluprací Kremlu a západoevropských krajně pravicových stran zabývá dlouhodobě.

Když se v polských médiích objevily informace, že se celý plán útoku mohl zrodit v Rusku a že polské úřady v souvislosti s útokem vyšetřují i německého novináře, Šechovcov na základě svých výzkumů odhadl, že to bude právě Manuel Ochsenreiter.

Že si němečtí extremisté zaplatili útok na opačném konci Evropy, aby tam vyvolali chaos v neprospěch Ukrajiny a ve prospěch Putinova spojence Orbána, je podle něj ukázkový příklad toho, jak to mezi západoevropskou krajní pravicí a Kremlem dnes funguje:

 

 

„Připomíná to spolupráci KGB a východoněmecké tajné služby, když koncem 50. let minulého století společně malovaly svastiky na zdi synagog a židovských obchodů v západním Německu, aby ho očernily,“ říká pro HlídacíPes.org.

„Je to jedna velká síť, jedno velké hnutí lidí, kteří se znají a účastní se společných akcí. Ne nutně přímo takovýchto útoků, ale i různých konferencí a setkání,“ říká na adresu krajně pravicových sil v Evropě.

Populistické strany z různých zemí před květnovými volbami do Evropského parlamentu dávají najevo snahu vystupovat jednotně v zájmu co nejlepšího volebního výsledku.

„Samuraj“ z Česka

I když může celá kauza z tuzemského pohledu působit vzdáleně, vzhledem k úzké spolupráci krajně pravicových sil v Evropě se týká i Česka.

Podle toho, jak celý útok popisuje jeden z obžalovaných v Polsku, i politolog Šechovcov, byla prostředníkem útoku mezi objednavateli z Ruska a polskými vykonavateli německá krajní pravice, blízká parlamentní Alternativě pro Německo. Ta má i v Česku některé prominentní politické spojence či obdivovatele.

Na fotografii (viz článek ZDE) z centra Prahy z podzimu 2017 se Ochsenreiter usmívá vedle šéfa SPD Tomia Okamury. Obrázek vznikl při pořizování rozhovoru s Okamurou pro Ochsenreiterovu webovou platformu Free West Media.

Vyšel tehdy krátce po českých parlamentních volbách a Okamuru líčí jako nadějného českého politika s velkou vizí.

Shrnutí rozhovoru s titulkem „Samuraj z Česka“ se objevilo i přímo ve zmiňovaném krajně pravicovém magazínu Zuerst! Sám Okamura se rozhovorem pochlubil na Facebooku SPD.

Právě Okamurova SPD je přidruženým členem populistického evropského Hnutí za Evropu národů a svobody (MENL), spolu s Národním sdružením Marine Le Penové, rakouskou stranou Svobodných nebo třeba italskou Ligou Mattea Salviniho či zmiňovanou německou AfD.

Hlavním vchodem do Lán

AfD aktivně podporoval i český exprezident Václav Klaus, který předloni objížděl v Německu předvolební mítinky Alternativy. Asistovali mu přitom i čeští diplomaté, jak také HlídacíPes.org informoval.

Do krajně pravicového křídla AfD patří i další původem český poslanec Bundestagu Petr Bystroň, kterého kvůli tomu, že otevřeně podporoval extremistické identitární hnutí, sledovala i tajná služba v Bavorsku.

Loni v září Bystroň doprovázel na schůzku s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech bývalého poradce amerického prezidenta Trumpa Steva Bannona.

Ten se svým hnutím The Movement zkouší sjednotit pravicově populistické strany v Evropě před volbami do Evropského parlamentu, zatím jsou ale reakce krajně-pravicového bloku na jeho nabídku rozporuplné.

Blízkost těchto stran ke Kremlu je dlouhodobá, italská Liga a rakouští Svobodní mají s Putinovou stranou podepsané dohody o spolupráci.

Co všechno Rusko platí?

Před volbami do Bundestagu v roce 2017 se v Německu objevilo podezření, že Rusko zkusilo na poslední chvíli ovlivnit volby přes falešné účty na sociálních sítích.

Tato kampaň vedená tzv. „boty“, počítačovými automaty, pomohla právě AfD, potvrdil tehdy HlídacíPes.org odborník na ruskou propagandu z německého deníku Bild Julian Röpcke.

Přímé důkazy financování krajně pravicových aktivit z ruských peněz například v Německu dosud chyběly.

„Až na to, že se zástupci AfD zúčastnili některých konferencí v Rusku nebo na anektovaném Krymu a že byli součástí zmiňovaných falešných volebních pozorovacích misí, nemám důkaz o tom, že by ta spolupráce s Ruskem šla o moc dál než za to, co jsem zmiňoval,“ říkal ještě loni na podzim v dalším rozhovoru pro HlídacíPes.org politolog Šechovcov.

Vliv Ruska ve střední Evropě zatím prokazatelně šířila hlavně prokremelská média napojená na Moskvu, nebo politici, obhajující Putinovo vidění světa.

Pokud se ale u soudu v Polsku nakonec potvrdí verze jednoho z obžalovaných, bude žhářský útok z Užhorodu důkazem, že podle ruských not se v Evropě mohou provádět – a možná i z ruských peněz platit – také násilné útoky.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

84 komentářů

 1. Petr068 napsal:

  Ještě ,že to Rusko máme ,na koho by jsme to potom všechno svedli. A o neomarxistech ,Antifě ,extrémní levici ,smažkách z Kliniky nic?

  • Karel Novotný napsal:

   Ano, a v Americe bijou černochy. Co to má společného s popisem uvedené provokace?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    V Americe, v USA, chce prezident uznat prezidentem Venezuely opozičního lídra, který vůbec ve volbách nekandidoval, bojkotoval je, přitom zvolený prezident obdržel 31 % hlasů všech oprávněných voličů (účast ve volbách – 46%).
    Pro porovnání – Babiš, tedy jeho ANO 2011, obdrželo ve volbách „celých“ 17,912% oprávněných voličů; v posledních parlamentních volbách v ČR.

  • Petr Čech napsal:

   Nikdo na nikoho nic nesvádí. Rusko má destabilizaci EU ve své oficiální vojenské dokríně a podpora protestních hnutí Ruskem probíhá už z dob SSSR. U nás to začalo podporou Ne základnám.

  • skeptik napsal:

   Právě jsem začal číst knihu 1000 le rozpínavosti Ruska: Od počátku k Putinovi. Autorem knihy je Douglas Boyd. Velmi zajímavá kniha. Vřele doporučuji.

   • Lada napsal:

    No, možná jo. Hlavně směrem na východ. Ovšem k nám se těch 1000 let rozpínal úplně někdo jiný. Možná by to občas taky stálo za zmínku, teď když bude to výročí z 39.

    • skeptik napsal:

     Za 6 let bude výročí, které obrátilo ruskou rozpínavost i našim směrem. Tehdy Rusové vystřídali ty z 39 roku. A brousili si zuby na celý svět. Mnoho nechybělo a málem se jim to povedlo. Viz Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin Operace KGB a studená válka – Mitrochinův archiv II.

  • Kudláček napsal:

   Tak povídejte a přehánějte, očividně máte informací dost vy jelito…

  • ferda napsal:

   to se musíš vrátit na sputnik

  • Hodně sněhu na víně je Rus Putin eště že vvelká čast občánů má mozek

 2. Tondach napsal:

  Nic nového pod sluncem ….my pamětníci si ještě pamatujeme, kdo vymlátil kancelář ruského Aeroflotu na Václaváku při oslavě vítězství nad rusáky v hokeji …. je to prostě pakáž a je tragické, že se najdou spousty hlupáků, kteří fandí Putinovi…..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nebýt Vás a malých brambor, nemáme … Copak bychom si také počali, kdyby, kromě Ruska, Putina nebylo? Jistě byl to on v trojjediné podobě (Putin otec, syn a duch ruský), kdo málem umlátil tyčí toho brémského předsedu německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Franka Magnitze, že ano Tondach?

   • Tondach napsal:

    Vy máte malé brambory? To jste špatnej vidlák…

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     To víte,čím hloupější sedlák, tím má větší brambory, já mám holt malé brambory … Nevím co je to vidlák, čecháčkovskou hantýrku neovládám.

   • Pravoslav Prokes napsal:

    Nebyl to Putin, nebyla to tyč a nebyl málem umlácen. Jo, a nebylo to na Ukrajině.

  • skeptik napsal:

   Ruská FSB zdědila po sovětské KGB obrovské množství spolupracovníků nebo jak je ve své knize Moskevský proces popisuje Vladimír Bukovskij, miliony pitomečků. Po zániku Sovětského svazu jejich činnost byla sice na nějakou dobu „uspána“, ale Vladimír Putin je opět probudil. A mají se čile k světu. Jsou protesty „žlutých vest“ vyvolány opravdu a pouze a výhradně francouzskými občany nižší střední třídy? A jak to doopravdy bylo s náhlým vyvoláním uprchlické krize po okupaci Krymu, kdy země západní Evropy a severní Ameriky uvalily sankce kvůli okupaci Krymu na Rusko? Statisíce uprchlíků nejen ze Sýrie, ale i různých zemí Asie, Afriky a střední Ameriky se náhle daly do pohybu a zavalily země, které sankce kvůli okupaci Krymu na Rusko uvalily. Náhoda? Nějak takové náhodě nemohu uvěřit.

   • bolek.vala napsal:

    Migrace začala po přepadení Iráku , Afganistánu , Libyie , Syrie západními státy v čele s USA !! Sankce proti Rusku začaly později ! Lidská práva jsou dle západu nade vše , divím se , že v případě obyvatel Krymu to neplatí a na referendum se jaksi zapomíná ! Myslíte si , že by Krymčané chtěli být s Kyjevem , který jim chtěl zakázat mluvit rusky , tedy jejich mateřským jazykem !!?? Nebo by chtěli oslavovat Banderu ??

    • Dino napsal:

     A proc ne Banderu, ten bojoval jak proti Rusum tak proti Nemcum, a paktoval se s Hitelerem (na zacatku valky) prece jenom o neco mene nez Stalin a CCCP.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Jo. Stalin se paktoval s Hitlerem, dokonce tak, že nechal Hitlerův Wehrmacht dojít až pod Moskvu a tam na něho čekal, ale Hitler nepřišel, prý měl jinou práci – balil na cestu do Stalingradu.
      A teď ještě tu o Sněhurce a sedmi trpaslících, prosím, prosim … , nebo aspoň tu o Bajajovi.

     • skeptik napsal:

      Oskare (hanáku z Hané) tu o Sněhurce a sedmi trpaslících a o Bajajovi všichni dobře známe, ale vy byste nám mohl vyprávět tu o babě Jaze, Marfuše a Ivanu bohatýrovi. Tyhle totiž mladá generace nezná, ale vy je budete znát jistě velmi dobře a jak jste již několikráte na Hlídacím psu nastínil, je na vás v tomto ohledu spolehnutí.

    • skeptik napsal:

     Do uvalení sankcí na Rusko se jednalo o jednotlivce, nanejvýš malé skupinky migrantů. Po uvalení sankcí se daly náhle do pohybu statisíce, možná miliony migrantů a to i ze zemí, kam žádní američtí vojáci vůbec nepřišli – Súdán, Etiopie, Eritrea, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Guinea nebo ze střední Ameriky do USA z Hondurasu, Guatemaly, Costa Rici, Salvadoru a vyskytly se prý i skupinky lidí z Panamy, což je už úplně nepochopitelné, protože Panama je ze zemí střední Ameriky na tom docela dobře.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Putin je tam žene, všechny i Panamce.

     • skeptik napsal:

      Jsem rád Oskare (hanáku z Hané), že se mnou také někdy souhlasíte. Jen pro upřesnění, tak jako jeho předchůdci Brežněv, Černěnko a Andropov i Putin vydává pouze příkazy a instrukce, které pak plní lidé, jako jste vy. Situace, kterou popsal Vladimír Bukovskij v knize Moskevský proces, se v době Putinovy vlády pouze opakuje.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Jistě i já plním Putinovy příkazy. Posílá mně je jako sms, mms, mailem, přes facebook, twitter i instagram. Někdy je toho tolik, žrenevím co dříve. Stačí Vám tato informace? Nebo hodláte o mně spekulovat dál? Rád si to ve svých 85 letech přečtu

     • skeptik napsal:

      Oskare (hanáku z Hané) na svých 85 let, jak vy tvrdíte, ty možnosti komunikace znáte poměrně dobře, i když jste ty možnosti nevyčerpal zdaleka všechny. O možnostech komunikace Putina a jeho režimu s vámi však spekulovat nebudu. Mohu spekulovat tak nanejvýš o vašem věku a vaší pravdomluvnosti. O té hlavně. Mám s vaší pravdomluvností ve vašich příspěvcích velmi špatné zkušenosti. Na rozpory ve vašich tvrzeních jsem vás už několikráte upozornil, což zůstalo vždy bez odpovědi.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Není li okénko na pokračování diskuze, dizkuze na tom vlákně končí a odpovědí na cokoliv se nelze dočkat. Ale něco přece – není mně 85 let, ale bohužel už o pár měsíců více.

     • skeptik napsal:

      Oskare (hanáku z Hané) na předchozí příspěvek jste vlákno pro diskuzi nepotřeboval. Potřeboval byste spíše argumenty a ty vám došly. Mimochodem, jak jsem si ověřil, po upozorněních na rozpory ve vašich tvrzeních jste vlákno na odpověď měl.

    • Tondach napsal:

     Jdi se léčit, dokud to ještě jde….i když to vypadá, že už je taky pozdě!

    • Petr Novák napsal:

     Referendum na Krymu, jo? Asi tak jako volby u nás za bolševika. To nemůžete myslet vážně, že ne?

  • Evžen Rozbroj napsal:

   Ty chceš říci že si sami Rusové rozbili kancelář Aeroflotu to nemá logiku možná že pro rusofoby je to možné! Fakt je ten že se tak zvaný demokratický svět spolčil proti Rusku o tom nemám vůbec pochyb! Dokonce filmy USA krimi o tom jak ruská mafie v USA organizuje zločin na ty filmy se nedá vůbec dívat! NATO rozbilo x států pod záminkou různých smyšlených údajných zločinů a to jen proto že se znelíbili administrativě USA!Je už dnes veřejné tajemství že Libye byla zničena nechtěli brát už dolary za svou naftu atd. Irák další příklad zločinů USA kdy už Sadam byl nepotřebný řekl o něm agent CIA,Husain je skur..syn ale je to náš skur..syn.Rusko je útočné ve svých hranicích a všechna ta nenavit vzešla potom co Putin zatrhl drancování přírodních zdrojů a to drancování Rusko stálo sta miliardy dolarů a to je pro USA nepřijatelné aby se jím někdo postavil USA obrovských ekonomických problémech které nejdou bez válek vůbec řešit tak dělají vše aby ta válka byla zatím se bohu dík Putin drží zpátky protože ví že tu válku nemůže vyhrát ale také ne prohrát tu válku prohraje totiž veškeré lidstvo a to i lidmi kteří tak strašně to Rusko nenávidí.

   • PM napsal:

    Evžene pryč s USA a imperialistickými válečnými štváči ze západu.
    Jedině SSSR pro vás raději zkratku i přeložím do azbuky – CCCP, byla zárukou míru na celé planetě.
    Nyní prapor míru nese Putin, že?
    Píše se rok 2019 člověče, vstávat a cvičit.
    Nenávidět Rusko? Proč? To nedává žádný smysl i v Rusku žijí lidé, kteří si svobodu přejí a Putina nenávidí, jelikož jim svobodu upírá a mozky cenzurovanými médii vlastním lidem vymývá, opozici ničí a do kriminálů zavírá.
    Pro nás opravdu skvělý vzor. Ach jo, bojím se lidí, jako jste vy, dopřejte lidem prosím svobodu.
    Co očekáváte pozitivního ze zemí, kde si neváží života vlastních obyvatel.
    Sakra to je to tak těžké pochopit?
    Já mám lidi rád, ani vám nepřeji nic zlého. Stále optimisticky doufám, že většina lidí uvnitř není zlá, jen dezorientovaná propagandou a probíhající hybridní válkou.
    Cílem je fungující demokratické struktury ničit, drolit celky a rozeštvávat lidi proti sobě, copak to nevidíte? Je to tak zřejmé, že je mě až smutno, že to někteří lidé nechápou.

   • Tondach napsal:

    Ach jo!

 3. Karel Novotný napsal:

  Informace o tom, že nacistické symboly čmárá na Ukrajině Polák na radu Němce je poměrně zásadní, pokud hlavní argumentace proruských hlasů je, že se hlavní prbolém Ukrajiny jsou fašisté. Zcela určitě někteří nacionalisté na Ukrajině s Banderovci sympatizují (stejně jako na Slovensku s Hlinkou), ale takovéto provokace jsou hanebné.

 4. Michal Ukropec napsal:

  Hitlerovské Německo je jediný přítel a spojenec Sovětského svazu v nepřátelské Evropě. J.V. Stalin

 5. bolek.vala napsal:

  Ti Poláci by měli v první řadě vědět , že Evropský soudní dvůr ve Štrasburgu vydal 10.7.2014 rozsudek , že SSSR nemá s vraždami polských důstojníků v Katyni nic společného , na podzim roku 1941 , kdy se to stalo , tam už dávno žádná sovětská vojska nebyla , území bylo okupováno německou armádou !! V masmediích se to jaksi neobjevilo !! Poláci , pokud se to týká Ruska , nejsou vůbec důvěryhodní !! Putinovo vidění světa je co ??

  • Karel Novotný napsal:

   Nevěřte prosím ruskojazyčným webům: je to totiž přesně obráceně! Evropský soud pro lidská práva rozhodoval „o Katyni“ nejméně dvakrát, rozsudky z 16.4.2012 a 21.10.2013. V obou případech žalobu Poláků zamítl, ale ne proto, že by zločin nespáchalo NKVD (o tom vůbec nikdo nepochybuje!), ale protože nenašel pravomoc ve věci rozhodovat: Přečtěte si např. tady https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1070068-rozhodnuti-evropskeho-soudu-ohledne-katynskeho-masakru-polaky-zklamalo

   • pavel napsal:

    vůbec se nechci míchat do této debaty ale měli by jste vědět že k popravám byla použita německá munice a ke svazovány popravovaných byly použity tzv. papírové provazy a v té době se v evropě vyráběly pouze v německu https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522189

    • ČERT napsal:

     Ano, ale ti Poláci byli postříleni v roce 1940, tzn. v době platnosti paktu Molotov-Ribbentrop, která byla mj. charakterizována čilými ekonomickými kontakty mezi SSSR a Německem (vysvětlitelná i ta německá munice atd.)… A jak lze vysvětlit Stalinův motiv k jejich likvidaci…? Především asi reminiscencí událostí polsko-sovětské války, která proběhla jenom o cca 20 let předtím…

     • bolek.vala napsal:

      Dopručuji dát si do vyhledavače “ Goebbeslova časovaná nálož Katyně „“ !! Jak jste přišel na to , že se to odehrálo v roce 1940 ??

     • ČERT napsal:

      Ano, našel jsem a přečetl… Ale autor (nebo ten americký sociolog a publicista, na něhož se odvolává)…??? Kde sebral zdroje pro taková tvrzení…??? To třeba i ten níže zmíněný Berijův dopis Stalinovi z března 1940, jehož obsah (v ruštině) je zcela dostupný i na české Wikipedii, pod heslem „Katyňský masakr“, to je tedy podle Vás nějaký podvrh, nebo co…???
      Autor se netají tím, že chce více než „přihřívat polívčičku“ SSSR a Stalinovi… Já sice nechci Hitlerovi a nacistům ani „přihřívat tu polívčičku“, natož abych se jich zastával, protože je známo, že ti zrovna v evropské části SSSR a v Polsku napáchali řadu masakrů větších než tenhle,
      ale… Ale tak, že se Goebbelsovi a nacistům tenhle objev „hodil do krámu“, tak to je naprosto pochopitelné, zvlášť když přece nacisté propagandisticky prohlašovali (a mnozí o tom byli tehdy skutečně přesvědčeni), že přece oni vedou proti SSSR vlastně tu spravedlivou válku…
      Jak jsem přišel na to, že se to odehrálo v roce 1940…??? Tak, NAPŘÍKLAD, vytáhl jsem kvůli tomu teď takovou knihu, Laurence REES, „Druhá světová válka za zavřenými dveřmi. Stalin, nacisté a Západ“, v českém překladu vyšlo 2009… Konkrétně katyňským masakrem (tzn. popravami těch Poláků nejen v tom lese u Smolenska, ale i ve věznicích v Kalininu a Charkově) se tam zabývají str. 55-61… Na dalších stránkách té knihy jsou pak průběžně věnovány pasáže i pokračováním tohoto případu (to odhalení Němci v roce 1943, věc v době norimberského tribunálu)… Ano, tam autor mj. také naznačuje, že Stalin a sovětské vedení se v rozhodnutí fyzické likvidace těch Poláků (místo, aby je nechali třeba deportovat do gulagu) možná i nechali inspirovat právě masovými a krvavými represemi, zahájenými v nacisty obsazeném Polsku. Netvrdím, že všechno musí do detailů odpovídat tomu, jak to ve skutečnosti bylo… Ale autor každopádně ta a ta tvrzení podpírá archivními zdroji, dobovými svědectvími apod…

    • Karel Novotný napsal:

     Tak se prosím nemíchejte. Od zveřejnění Berijova dopisu Stalinovi s přesným počtem obětí a Medvěděvovy omluvy v dubnu 2011 o spáchání masakru ze strany NKVD není žádná pochybnost.

  • Petr Novák napsal:

   Přestaňte číst ty pitomý proruský weby. Tohle fakt neni možný. Tvrdit, že v Katyni nevraždila sovětská NKVD se skoro rovná popírání holocaustu.

 6. Tomas napsal:

  Neskutecny myslenkovy pochod slunickaruv. Beavo autore! 😁😁😁😁

 7. Admirál napsal:

  Pan Berger nemohl logicky dojít k jinému závěru, že za vším je řetězec Okamura, AFD, Orbán, Zeman, Klaus a vše z povzdálí řídí samotný Putin, padouch jeden. Sice jsou ty spojení polepena oslími můstky a „možná“, ale to na věci, že za to může Putin, nic nemění.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Možná si to stačí správně přečíst: titulek říká, že se na útoku podíleli němečtí spojenci Okamury, Zemana a Klause, ne že se na něm podíleli Okamura, Zeman a Klaus. Článek je kromě útoku i právě o tom, jaké kontakty mají někteří z našich vrcholných politiků na AfD, a proč je tato strana nebezpečná a tyto kontakty taky. (nebudu vám brát právo podporovat neonacistické proudy v populistických stranách kdekoli v Evropě, nečekejte ale, že na ně nebudeme upozorňovat). Mimochodem, zaznamenal jste dnešní zprávu, že německé tajné služby zvažují sledování AfD jako celku kvůli extremistickým tendencím? Taky oslí můstek nebo „možná“? https://www.tagesschau.de/inland/afd-verfassungsschutz-141.html?fbclid=IwAR2iZgatuCAwjR5sZqrFlFx-3eC66ksSDLKniNu_yQsg35n4rNKO2zwh14E

   • Admirál napsal:

    Je ta zpráva německých tajných služeb stejně relevantní, jako zpráva BIS?

    • Vojtěch Berger napsal:

     Raději nevěřit nikomu a ničemu, zvlášť, když píšou něco, co se mi nelíbí, že?

     • Admirál napsal:

      To je základ kritického myšlení.

      Zjevené pravdy neexistují.

     • Vojtěch Berger napsal:

      Naprosto s vámi souhlasím. Jak je ale možné, že na webech typu Parlamentní listy, Sputnik, apod (dosadte si sam) nikdy nenajdete rozbor krajne pravicovych tendenci v AfD? Nemam na mysli nalepku extremistu, ale konkretni prohresky, antisemitismus, propagaci treti rise, prispivani clenu AfD (nebo treba rakouskych Svobodnych) do krajne pravicovych periodik. To jsou vsechno dobre zdokumentovane priklady, uz jsme tu o nich mnohokrat psali. Patri ke kritickemu mysleni poslechnout si i tohle? Proc o tom pak alternativni media nepisi?

     • Admirál napsal:

      Sputnik je otevřená ruská propaganda – věci komentují a informují tam způsobem, jak by si přáli v Moskvě, aby byli události nahlíženy. Nemůžete čekat, že se tam objeví vše. I tak je dobré vědět, jak věci vidí Rus.

      Parlamentní listy je jiné kafe. Tam najdete názory ze všech stran. Můžete si to přebrat, postavit proti sobě, zapojit kritické myšlení. Vsadím se s Vámi, že se tam názory podobné těm na Psu se tam objevili.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Mimochodem, zaznamenal jste pane Votěchu Bergere (Bergře?), že toho šéfa regionální odbočky AfD v Brémách Franka Magnitze, napadli a přizabili v podvečer v  pondělí 7. ledna 2019 na ulici v Brémách tři pachatelé?
    Byli jistě z AfD, a teď to budou svádět na migranty, nebo Antifu a proto zřejmě německé tajné služby uvažují , že budou sledovat AfD jako celek.
    A jakou roli v tom hrají ti tři čeští spojenci AfD , Okamura, Zeman a Klaus? Protože Afd je strana nebezpečná a stejně tak kontakty těch tří s ní.
    Pak bych ještě si rád přečetl pohádky o Smolíčkovi pacholíčkovi, jelenu se zlatými parohy a Jezinkách, nejraději ve Vaši nezávislé novinářské interpretaci.
    S pozdravem dobré ráno
    Oskar

 8. Petr069 napsal:

  Doplňte si vzdělání – Ruské tajné služby se tak chovaly od svého začátku po uchopení moci komunisty v Rusku vždy. Rukopis sedí. Že to není na 100% jisté, to je jasné. O tématech, která jste zmínil ve svém textíku (smažky&) můžete napsat článek sám. Proč by v každém článku na Hlídacím psu měla zaznít přehršle všeho možného? Třeba oteplování, hladomory vyvolané po roce 1918 v Rusku komunisty, přistání na měsíci, Zemanova PPF cesta do Číny, plynovod do Německa. Pěkně vše v jednom – rozemlít, prohníst a vytvořit z toho kejdu – takový guláš ala pejsek a kočička

 9. Petr napsal:

  Tondach, hlupák jsi ty tondachu a korunovanej !

  • Tondach napsal:

   Argument by nějaký nebyl? Nebyl, protože jsi de…il!

 10. QEntity napsal:

  Tak i vysvětluje příchylnost pana Klause k Putinovi a německým náckům…

 11. pepa napsal:

  jak chcete příspěvek za ty denmagogie které hlásáte? maximálně tu korunu, ty vyše články větší senu nemyjí

 12. jarda napsal:

  Za dva roky se dozvíme, že tento hanebný čin spáchaly tajné služby USA, aby mohly celou věc svést na Rusy. Za dva roky to ale nebude nikoho zajímat.

  • skeptik napsal:

   Hlavně že vy to Jardo víte už teď. Vy jste Jardo opravdu Delfskou věštírnou.

 13. Josef Šindler napsal:

  Zahraniční atentáty jsou přece specialitou Ruska už od dob NKVD a dnešní KGB v tom pokračuje. Petr68 se domnívá, že smažky z Kliniky jsou schopny ovlivňovat evropskou politiku. Tak to je hodně dětinské tvrzení.

 14. Pavel napsal:

  Myslím, že jste zapomněli napsat, že Rusko nemá nikdo rád. I slunko , jen se rozhlédne na východě, utíká na západ. Že je to blbost? Je , ale do té vaší slátaniny by to seklo.

 15. Mgr. Nudle Celestýnská napsal:

  Tak ono je logické, že roze.raná, nejednotná EU, je cílem Putina. Nebo Číny, což vyjde nastejno… 🙁

 16. Miloslav Lojek napsal:

  Panu V. Bergerovi bych doporučil četbu knihy Aleše Valenty: Německo mýtus a realita. Pokud ve svých informacích se opírá o německé sdělovací prostředky měl by minimálně uvádět, které to jsou. Článek koresponduje s NFNZ – jak průhledné.

  • Vojtěch Berger napsal:

   V článku najdete řadu odkazů přímo v textu na německá média. Kniha pana Valenty je jistě legitimním příspěvkem do debaty o Německu. Toho pana Valenty, který je členem Institutu Václava Klause, který sám na akce AfD jezdí…

 17. JAN HUS napsal:

  Hybridní válka.
  To je oč tu běží. Komu to nic neříká, tak Wikipedie pomůže.

 18. Vlado napsal:

  Již jen nadpis článku je přímo všeobsažný. Jestli ho vymyslel autor nebo redakce je vlastně jedno. Jen jsem se z něho dozvěděl kdo všechno je náš nepřítel a skutečně se děsím kdo stál a stojí v čele tohoto státu.
  Vřele děkuji HP, že bdí nad našimi mozky a dává jim dost prostoru k přemýšlení.
  Jen jsem zvědav zda bude můj text zde zveřejněn. Předem děkuji.

 19. Vladimír Svoboda napsal:

  Copak bylo závadného na mém textu, že nebyl zveřejněn? Hlídací pse?

 20. Evžen Rozbroj napsal:

  ode dneška vím že také cenzurujete!HlídacíPse protože můj příspěvek jste zašantročili!?

 21. Vladimir napsal:

  Sportovní terminologii „tak určitě“. Co je tohle za satiricky web?

  • Robert Břešťan napsal:

   To nás zjevně neznáte, to byste se zrovna vy asi divil ještě více. Dejte tomu čas.

 22. Suvari napsal:

  Je to docela zábavné číst,tahle planeta je sami doktor.. Suvari ☯️🔚🍀

 23. Jos napsal:

  Nestačím zírat, kam až lze zajít při manipulaci.

 24. Tondach napsal:

  Věděl jsem, že vás nase…vytočím, když jsem napsal, že je tragické, že se najdou spousty hlupáků, kteří fandí Putinovi…..proto jsem to taky napsal! A že vás je!

  • Karel Novotný napsal:

   Samozřejmě. Článek vyznímá proti Rusku, takže proruské hlasy mají pohovost a vytahují tu nesouvisející témata a „hříchy Západu“, aby celý problém relativizovali. Ale to je demokracie. A její hezký výsledek je, že každý si může projít diskusi (na poměry Psa rozsáhou) a spočítat, kolik příspěvků Oskarů, Valů atd. je k obsahu článku. 0 (slovy nula) …

   • Weber napsal:

    Lidé – žijí svoje životy různě a to veřejné i ty svoje – domácí podle toho jací jsou. Někdo sází na soupeření, jiný na spolupráci, jiný na přátelství, jiný na hledání ( a nacházení) nepřátel, jiní jsou povýšeni a neteční ke všemu. Důvody pro své konání si najde každý habaděj. Článek výše uvedený navozuje ve smyslu „diskuze“ pod ním zbytečnost, neboť ukazuje právě na to, jaké mnozí ty své životy žijí a k čemu je to dobré. Já mám dojem, jako by ten článek k tomu účelu byl stvořen – abychom se ukázali! Myslím, že kdyby se probudil J. Palach a četl chvíli diskuze na PL, Novinkách, i tu diskuzi výše, tak by si nepochybně rozmyslel, aby škrtnul v tom čase svého rozhodnutí burcovat lidi zde žijící.

 25. petrph napsal:

  Mimochodem, já samozřejmě nepopírám a nevylučuji apriori možnost, že by putinovské Rusko tuto provokační akci mohlo zorganizovat samo. /I na Ukrajině by si mohli najít spoustu lidí, kteří by to pro ně za žold udělali). Ale na to se asi přímé důkazy nenašly.

  Jenže popisovaný dosti složitý , chabě spojovaný řetězec informací doslova přes půlku Evropy a zpátky, vyvolává až příliš mnoho pochybovačných otázek.
  Třeba hned tu první, jak to že zločin na Ukrajině (týkající se maďarských obětí) soudí polský soud? Nevypadlo z té informace něco?
  Až třeba k té AfD, označované mediálně jako extrémistická – ovšem je to v Německu zcela legitimní politická strana, jenž má dokonce nemalý podíl zastoupení v Bundestagu… Tudíž – pokud se mediálně prohlašuje , že tato strana jedná extrémisticky , protidemokraticky, až zločinně, měl vy taková obviněné projednat v první řadě – na základě nezpochybnitelných důkazů, německý Spolkový ústavní soud….

  • Vojtěch Berger napsal:

   Z „chabě pospojovaného řetězce“, jak tomu říkáte, třeba ohledně příslušnosti k polskému soudu, nevypadlo nic – ukrajinské úřady to prošetřily a když přišly na to, že útok měl polské pachatele, předaly věc Polákům (viz původní zpráva RFE/RL, začátek textu, link přímo v článku).

   AfD je legitimně zvolenou parlamentní stranou, stejně jako třeba Svobodní v Rakousku. To ale neznamená, že v ní (v obou stranách) nejsou příznivci krajní pravice – znovu odkazuji na související články v textu nebo v dalších textech HP.org – kteří pronášejí antisemitské výroky, propagují třetí říši, píšou do krajně pravicových periodik atd. Všimněte si, že AfD neříkáme „extremistická“, ale že má „krajně pravicové křídlo“ apod. Totéž se Svobodnými v Rakousku

Přidávání komentářů není povoleno