Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Medvídek z lidské kůže, dílo české výtvarnice, se stal symbolem boje proti obchodu s orgány v Číně

Rozhodně bych byla ráda, aby ten projekt přispěl k širšímu povědomí o tom, že v Číně umírají statisíce lidí jen proto, aby se prodaly jejich orgány, řekla už v říjnu 2016 česká výtvarnice Barbora Bálková v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Přání se jí nyní splnilo.

Desítky malých medvídků panda by mohly vypadat i celkem roztomile, pokud by nebyly vyrobeny z imitace lidské kůže a sešity tak, aby byly na povrchu jasně vidět „pooperační“ jizvy jako důsledek odebrání orgánů.

Dílo nazvané Komunismus s pandí tváří si od Barbory Bálkové vypůjčila japonská iniciativa Stop Medical Genocide – zvolila jej za symbol a logo své probíhající kampaně proti vražednému obchodování s orgány v Číně.

„Ta lidská kůže je samozřejmě jen imitace, kterou si sama vyrábím ze silikonu. Jednotlivé části pak k sobě sešívám umělými vlasy. Tím také vzniká podoba jizev,“ vysvětluje absolventka pražské AVU Barbora Bálková.

„Jakkoli Čína nadále zůstává v podstatě totalitním státem pod vládou komunistické strany, vytvořila specifický druh kapitalismu, který se nezdráhá zpeněžit dokonce vlastní občany, jež zneužívá jako zdroj pro byznys s orgány. Vytvořila jsem pandu-člověka-zneužitého vězně,“ řekla už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Opatřete si razítko

Ve stejné době jako japonská iniciativa vzniká mezi českými zákonodárci zákon, který by měl zamezit takzvané orgánové turistice. Spolu s Piráty jej chystá senátor a lékař (a před rokem kandidát na prezidenta) Marek Hilšer.

Česká výtvarnice Barbora Bálková.

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky. Vystupujeme-li zásadně proti mezinárodnímu obchodu se zvířaty, nesmíme tolerovat obchod s lidskými orgány,” říká Hilšer.

Cílem poslance a místopředsedy Pirátů Mikuláše Peksy a senátora Hilšera je mít do června 2019 připravené paragrafové znění zákona, který přiznává svou inspiraci v Kanadě.

Povinností by mělo být v případě darovaných orgánů například předložit certifikát o tom, že dané orgány získal příjemce od dobrovolného dárce. Sami zákonodárci uznávají, že jde především o gesto. „Nemůžeme schvalovat koncentrační tábory a loupeže orgánů,” říká Peksa.

Čína dlouhodobě čelí podezřením, že využívá k transplantacím orgány vězňů, které cíleně posílá na popravu. Očitá svědectví hovoří o tom, že orgány jsou odebírány v některých případech ještě zaživa.

Důkazy o lukrativním organizovaném zločinu s požehnáním státu přinesli mimo jiné mezinárodní právník pro lidská práva David Matas, americký novinář Ethan Gutmann nebo chirurg Enver Tohti, který byl v Číně donucen provést transplantaci orgánů na ještě žijícím politickém vězňovi. 

Trochu jsme se báli, nevěděli, co se bude dít,“ vzpomínal Tohti v rozhovoru pro projekt Sinopsis na to, jak byl se skupinou dalších lékařů přepraven na práci na popraviště. Za chvíli uslyšeli střelbu a na rozkaz se na místo střelby vydali.

Leželo tam ve svahu více než deset těl, asi tři metry od sebe. Mrtví byli oblečeni ve vězeňském a měli vyholenou hlavou. Měl jsem jít k poslednímu. Byl oblečen jako civil a měl i delší vlasy. Vrchní chirurg mi jen řekl, ať z něj rychle vyoperuji játra a ledviny. Od té chvíle jsem už fungoval jako robot, dělal jen to, co jsem byl naučený dělat.“

Popsal i na to, že jeden ze zastřelených v tu chvíli ještě žil. „Když jsem začal řezat, tělo zareagovalo. Ten muž nebyl mrtvý – nemohl otevřít oči ani mluvit, ale jistě ještě žil,“ líčil hrůzný zážitek.

 

 

Občanský postoj k Číně

Výtvarnice Barbora Bálková přiznává, že v jejích emocích ve vztahu k Číně se odrážejí i postoje české politické reprezentace v čele s prezidentem Zemanem.

„Roli hraje i můj nesouhlas s politikou současného českého prezidenta, který je jakousi reprezentací všech českých občanů a vykládá, jak se jezdí do Číny učit. Takže ten projekt beru i jako vyjádření svého občanského postoje k této problematice,“ říká.

Svou roli má ale i její rodinná historie. „Odpor k totalitním ideologiím mám asi v krvi a jakýkoli druh znesvobodnění člověka mne nenechává chladnou,“ říká s odkazem na své předky. Jejím pradědečkem byl někdejší legionář, později generálmajor československé armády František Fanta.

Ten po roce 1939 odešel do zahraničí bojovat proti nacismu. V roce 1942 po atentátu na Heydricha byly jeho manželka a matka internovány v pracovním táboře ve Svatobořicích.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. Johnyblak napsal:

  Ha, ha, ha… V Číně zabíjejí lidi, aby prodali jejich orgány. A ještě tu o Budulínkovi, paní „výtvarnice“. :_D 😀 😀 Jak se chtít dostat do povědomí lidí a při tom se totálně ztrapnit. No, jo… Umělkyně 😀

  • Robert Břešťan napsal:

   Důkazy o lukrativním organizovaném zločinu s požehnáním státu přinesli mimo jiné mezinárodní právník pro lidská práva David Matas, americký novinář Ethan Gutmann nebo chirurg Enver Tohti, který byl v Číně donucen provést transplantaci orgánů na ještě žijícím politickém vězňovi.

   „Trochu jsme se báli, nevěděli, co se bude dít,“ vzpomínal Tohti v rozhovoru pro projekt Sinopsis na to, jak byl se skupinou dalších lékařů přepraven na práci na popraviště. Za chvíli uslyšeli střelbu a na rozkaz se na místo střelby vydali.

   „Leželo tam ve svahu více než deset těl, asi tři metry od sebe. Mrtví byli oblečeni ve vězeňském a měli vyholenou hlavou. Měl jsem jít k poslednímu. Byl oblečen jako civil a měl i delší vlasy. Vrchní chirurg mi jen řekl, ať z něj rychle vyoperuji játra a ledviny. Od té chvíle jsem už fungoval jako robot, dělal jen to, co jsem byl naučený dělat.“

   Popsal i na to, že jeden ze zastřelených v tu chvíli ještě žil. „Když jsem začal řezat, tělo zareagovalo. Ten muž nebyl mrtvý – nemohl otevřít oči ani mluvit, ale jistě ještě žil,“ líčil hrůzný zážitek.

  • chipsycz napsal:

   Někdo ještě neslyšel o odběru orgánů? Vždyť jsou toho plné noviny. http://www.epochtimes.cz/2018122824555/Predni-cinsti-lekari-potvrzuji-odbery-organu-praktikujicim-Falun-Gongu.html
   Dobře, že umělkyně upozorňuje na porušování lidských práv a dala si s tím tak záležet. Má můj obdiv.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Kdo platí ten silikon na ty medvídky? To je zřejmě tajemství.

   • Admirál napsal:

    O Skřípalech toho byly taky plné noviny a když člověk podrobně prošel fakta, vyšlo z toho, že je to maškaráda.

  • acidjoe napsal:

   Ty seš ale debil kámo, napřed si o tom něco zjisti, než něco vybleješ. Týká se to hlavně příznivců Falun Gongu, s těma se v Číně neserou……………

 2. Admirál napsal:

  Když doplníte do nadpisu v Číně a v Kosovu, tak do toho s Vámi jdu:)

  • Stromvous-CZ napsal:

   Vemte si výstavu BODY kde jste měli vypreparovaná lidská těla komu patřila asijským vězňům je to poznat na lebkách.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Něco na Vašem prohlášení je, i v Albánii nekosovské je jméno Enver známé, viz Enver Hodža, který byl prvním tajemníkem Albánské strany práce a od konce druhé světové války až do své smrti vůdcem země.
   Možná se přidám.

 3. Weber napsal:

  Možné je všechno, někteří lidé jsou vyjímečně podnikaví, proč ne v Číně. Jen mne zajímá stanovisko odborníků na použitelnost orgánů v takovém případě, jak popisuje (odběr po popravě) Enver Tohti výše v článku. Nějak se mi to nezdá.

 4. Michal Ernat napsal:

  Tak už tady byla výstava těl. Nebyla také z Číny? Ale je otázka, co je z článku vše pravda. Ale nechci to zlehčovat, je to docela závažné téma.

 5. Svědomí napsal:

  Nabídka – Poptávka.
  Smrt – Život.
  Ne – Ano.

 6. Věra Diblíková napsal:

  „Umělecký“ záměr mi připadá úchylný. Za vším vidím snahu se zviditelnit za každou cenu, nejspíš podporovanou nějakou zištnou neziskovkou. FUJ!! Z lidské (opravdové) kůže dělali v koncentrácích knižní vazby, stínítka a jiné drobné výrobky a tím se „nadějná mladá výtvarnice“ nejspíš inspirovala, že se vůbec nestydí, využít něco takového! Ještě by mohla vycpávat umělé pozůstatky po potratech a dát tomu nějaký „ušlechtilý“ titulek. Ale sláva a prachy a navíc pod záminkou politicky ušlechtilého umění – to je dnes terno.

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkujeme za další důkaz, že lidé dnes čtou jenom titulky. Ta kůže je samozřejmě jen silikonová napodobenina.

   • Inoz napsal:

    „v Číně umírají statisíce lidí jen proto, aby se prodaly jejich orgány“. Velká země, mnoho poprav. Jaké by bylo asi srovnání v počtu skutečných zločinů v Číně a v Evropě? Co je vlastně pravda, a co je nebo není demokratická propaganda, nikdo nedokáže tím, že řekne, že “ je veřejným tajemstvím“. To byly i chemické zbraně v Iráku. No tak potom takový několikanásobná vrah v Číně, který nemá orgány vhodné k transplantaci, může být v klidu, jelikož se ho nevyplatí popravovat. Pokud se orgány z vraha, který pro příklad chladnokrevně zastřelí ženu, obsluhu benzinové pumpy, použijí k záchraně jiného života, je to správné a zločinec je alespoň po smrti lidstvu nějak užitečný. To u nás v rozvinutých demokraciích můžou být zločinci a mnohonásobní vrazi v klidu, jsou opečovávání a dostanou veškeré zaopatření, jaké by na svobodě mnozí ani neměli.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Chybí v tom úvaha, jak nezávislá a férová je čínská justice, která dotyčné na popravu posílá….

  • Eva Ruzickova napsal:

   „Umelkyne“ Gelemova, taky vyuzila chudaka Felixe Slovacka, aby se jeji „tvorba“ zviditelnila. Kazdy si musi najit neco na cem se zachytnout. Tato vytvarnice je aspon moralnejsi 🙂

 7. Tomas Marny napsal:

  ty jsi zase dukaz, ze jenom ctes a nepremejslis.
  Proc myslis, ze pise (opravdove) kuze a umele pozustatky….

 8. Pavel Liška napsal:

  Teď budu určitě pro většinu z vás odpornej, hnusnej, absolutně amorální a zvrhlý cynik. Ale dovolím si názor, že pokud ty orgány těch vězňů zachránili alespoň pár lidských životů, pak to mělo určité ospravedlnění.
  Samozřejmě, pokud je to tak, že prominent Kom-Un-Ista potřebuje ledvinu, tak někoho vhodného zatkneme a popravíme ( anebo zpřísníme trest na trest smrti popravením ), pak je to něco jiného. To by samozřejmě byl hnus a vražda. Neospravednitelné. Jen by mne zajímalo, ty popravy jsou zastřelením . Proč soudruzi tak riskují ? To se ty orgány přece mohou znehodnotit, ne ? No, asi striktně míří na hlavu …
  Jinak, tuším, že i u nás donedávna musel být projeven aktivní nesouhlas s odběrem orgánů v případě úmrtí, ale možná se pletu, jistě to nevím .
  Obecně samozřejmě je obchod s orgány krajně neetický a je to celosvětový problém. Netýká se samozřejmě pouze Číny. Ovšem z principu velkého počtu poprav v této zemi, se možnost odběru orgánů od popravených nabízí. Na rozdíl od jiných zemí, kde je počet úmrtí popravením poněkud nižší …

  • Pavel Liška napsal:

   Fůůůj . Orgány zachránili …. Hluboce se stydím a omlouvám se všem češtinářům podílejících se na mém vzdělávání.

   • PM napsal:

    Pane Liško, ale opravdu, ale opravdu vážně, to (i-y) je je vašem příspěvku opravdu přehlédnutelné za to se stydět opravdu nemusíte :-).
    Nechtěl bych být operovaným Číňanem ve státní nemocnici vybavený genomem vhodným pro (……).
    Ale zase na druhou stranu Číňanů je velmi mnoho a ti důležití přece musejí žít věčně, to je pochopitelné že ano. Kdo ví proč Zeman tak často jezdí do Číny a proč tam zemřel jeho lékařský doprovod, že by zase geny?
    Už vím, proč tam preluduje na piáno, nepovedlo se vydat Nikulina, tak si ty dary musel odpracovat.
    Teď jsem na to kápnul .
    Prosím redakci H.P. jestli je to tak, tak neuveřejňujte můj příspěvek! Ale já už asi vhodným dárcem nebudu, tolik se zase nebojím. 
    A prosím o shovívavost dost se stydím, za použití neštěstí (úmrtí Zemanovo doprovodného lékaře v Číně).
    A omlouvám se pozůstalým, hyenou nechci být nazván. Omlouvám se opravdu vážně.

 9. Svědomí napsal:

  Játra. Ledviny. Srdce. Plíce.
  Cigárko a slivovice.
  Co více?
  Tisíce a tisíce!!!
  To je absurdní…

 10. Ivan Hýl napsal:

  Kampak Číňané ty orgány prodávají? To mají v Číně takový odbyt? Řekl bych, že orgány slouží americkým milionářům obdobně jako orgány odebírané za souhlasu zločineckého Kosova zajatým nebo uneseným Srbům. O těch ale Hlídací pes psát nebude, protož ty putují přes americkou základnu v Kosovu přímo do USA.

Přidávání komentářů není povoleno