Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Praha 2017. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Ivan Gabal: Špatná energie z Ruska. Babiš a Zeman jen opakují pohádky Kremlu

KOMENTÁŘ. Když na podzim padaly energetické firmy a mnoho lidí tím dostaly do opravdu svízelné situace – finančně i spotřebitelsky, slyšeli jsme výroky tehdejšího premiéra Babiše a ministra Havlíčka, že je za to zodpovědná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) a rychlý růst cen emisních povolenek. Totéž později o Vánocích zopakoval i prezident Zeman.

Když se před Vánoci vyšplhala cena energie odvozené z plynu na extrémních 191 eur za megawatt, objevil se u evropských břehů více jak tucet amerických komerčních lodí dopravujících zkapalněný zemní plyn LNG. Cena plynu pak klesla na polovinu a pokračuje v tomto trendu.

Není v této chvíli až tolik důležité, zda se zámořská dodávka LNG odehrála čistě na komerční bázi a přesměrováním původních asijských dodávek ve snaze na obtížné evropské situaci vydělat, nebo zda v tom měla či neměla jakoukoli roli snaha USA Evropě pomoci. Americká dodávka nás prostě v nouzi vyprostila.

Zemanova kremelská pozice

Hlavní ale je, že se potvrdily podzimní informace, že podstatným důvodem extrémního růstu cen za ruský plyn byla snaha Kremlu dostat Evropu na kolena snížením dodávek a zvyšováním cen. Navíc v podmínkách, kdy si Gazprom zakoupil velké kapacity v zásobnících v Evropě a nechal je záměrně prázdné, a tudíž Evropu bez rezerv. Americká dodávka tuto brutální vyděračskou hru utnula.

Ekonomové jistě dokáží vypočítat, jaký podíl měla na růstu cen hodnota emisních povolenek a nakolik tomu „pomohl“ Kreml svou manipulací se zásobami, dodávkami a cenami.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podstatné mi ale v této chvíli připadá, že nic z toho jsme neslyšeli od tehdejšího premiéra a ministra průmyslu, kteří nejen lhali, ale vůbec se nepokusili pracovat ve směru zajištění amerických dodávek v zájmu zlomení ruského tlaku.

Andrej Babiš prostě ruský tlak přenesl na občany a spotřebitele a ještě to svedl na EU. Jediné, s čím vláda přišla, byla plošná kompenzace růstu cen za cenu ztrát z daňových prostředků. Nevedla se žádná debata o energetické bezpečnosti a obraně, nebyla žádná snaha využít EU k otevření amerických dodávek, žádná snaha hledat společnou unijní politiku vůči Rusku.

V jistém smyslu jde o vážné selhání v plnění ústavní odpovědnosti za bezpečnost země a snaha manipulovat odpovědnost jinam, na Zelenou dohodu. Toto je ale ve skutečnosti pozice Kremlu, jak později ukázal Miloš Zeman. Nemá to být postup premiéra alianční a unijní země, která se chce a dokáže se svými spojenci dohodnout.

Nesvádět vinu na jiné

V lednu nás, spojence, USA i NATO přitom čekají nesnadná jednání s Ruskem o bezpečnostních agendách, od Ukrajiny až po energetiku. Považoval bych za zásadní posun, aby nová vláda postupovala nejen věcně, ale odpovědněji než Babiš a obešla se bez lhaní.

Rusko je určitě pod tlakem a hrozí Ukrajině útokem ve snaze dosáhnout otevření plynovodu Nord Stream II, přesto, že nesplnilo podmínku, aby výroba plynu a jeho doprava nebyly ve stejných rukou, navíc se zásobníky v Evropě.

Je třeba Rusku neustupovat a tlačit na dodržení pravidel, podpořit Ukrajince v obhajobě jejich svrchovanosti a v dodržování mezinárodního práva. Pohrůžky zabrat sousední stát jsme zažili sami několikrát, včetně jejich naplnění.

Nová vláda a ministr zahraničí musí vytrvale spolu s partnery žádat, aby USA konečně vyslaly své nové velvyslance do našeho regionu, a měli jsme tak rychlou, účinnou a přímou komunikaci s Bílým domem i ministerstvem zahraničí. Protože jsme spojenci a chceme si zasloužit důvěru, musíme sami aktivně postupovat – namísto lhaní a svádění viny na druhé.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

65 komentářů

 1. josef napsal:

  … další neskutečný „výplod“ p. Gabala. Vždyť už jen to, že si plete Rosatom za Gazprom, svědčí o tom, že vůbec název „Rusko“ v něm budí hrůzné sny ráno, v poledne, večer (a určitě i v noci). Ano zásobníky má (zřejmě) Gazprom v nájmu, ale proč by je plnil plynem když o něj tehdy nebyl zájem… Cena plynu se tvoří na burze a Gazprom je jen jedním z dodavatelů, a že se na této ceně „přiživily“ i dodávky LNG z USA, tak to je také pravda. Tržní dogmatici tvrdí, že jediná správná cena je přes burzu – a to tedy tady platí v plné míře. Než zase sociolog p. Gabal vypustí do budoucna takovéto rozumy, tak měl by raději jít opětně hlídat hranice na západní frontu do Vimperka…

  • Jiří Horák napsal:

   Máte úplnou pravdu.
   Rusové jsou hodní a mají nás rádi. Nikdy nelhali a nelžou, rádi by se o nás starali jako o bratry, se vším všudy, jak to pamatujeme.
   Měli bychom jím být vděční za všechny ty miliardy, co do nás nastrkali od války.
   Stejně jsou fosilní paliva prakticky všechno, kromě zbraní, co mohou nabídnout a čím se živí, tak jim pomozme. Přeci se nemůžeme jen tak dívat, jak se zlí Ukrajincům chtějí bránit proti těm, co jim ukradli Krym a chtějí jim zabrat celé pobřeží Azovského moře včetně válečných loděnic. Podobně přeci už pomohli Gruzíncům a předtím Finům, Polákům a mnoha dalším.

  • Sámo napsal:

   Ty asi budeš nějaký Pepa z Depa. Burza funguje normálně v konkurenčním prostředí, ale ne v situaci, kdy Rusko dodává 90 % zemního plynu do Evropy. Ve smlouvě o dodávkách zemního plynu jsou podmínky, které Rusko a jeho Gazprom neplní. Má to své důvody. Za prvé – majitelem Gazpromu je sice nějaký oligarcha, ale ve skutečnosti je podřízený státu jménem Rusko a podle toho to vypadá. Druhým důvodem energetické krize bylo to, že Rusové úmyslně přestali dodávat plyn přes Ukrajinu a také přes Bělorusko, takže vyšachovali z dodávek své nejbližší sousedy, kteří s Ruskem nemají moc dobré vztahy- ale ty nemá v EU nikdo, jenomže tyto dva státy sousedící s Ruskem mají ve své historii velmi špatné zkušenosti. Z tohoto je patrné, že Rusko se snaží vydírat Evropu i za cenu toho, že zanedlouho nebudou mít kam svůj zemní plyn dodávat.

   • josef napsal:

    … no nevím , že by Rusko dodávalo až 90% zemního plynu. Dodává dle uzavřených smluv – a to se plní, to uznává i samotný Václav Bartuška -poradce vlády pro energetickou bezpečnost… A ty dodávky přes Bělorusko a Polsko- kdysi vybudovaným plynovodem Jamal, používá Rusko pro naplnění krátkodobých kontraktů ( obrazně řečeno, že „chceme plyn pouze na čtvrtek, ale už ne na pátek…) – těch je ale (těch kontraktů) málo a samotné Rusko nemá zájem tyto krátkodobé kontrakty navyšovat… Polsko a Ukrajina uvedly, že do budoucna (relativně už blízkého) dále kupovat plyn z Ruska nebudou. Proto Rusko tyto stávající plynovody přes tyto země už nijak nepreferuje a počítá s tím, že tyto plynové cesty prostě z důvodu „nezájmu“ o odběr
    ukončí a uzavře… No to ale jak Polsko a Ukrajina nechtějí, protože jejich hospodářství by tak přišlo o tranzitní poplatky za plyn dále na západ… A nakonec celá slavná EU volá po diverzifikaci dodávek plynu a proto v tom portfoliu je plyn z : Norska, VB, Nizozemí, Alžírska, Kataru, Azerbajdžánu, Ruska, atd., atd. – čili to démonizované Rusko nemá monopol.. Rusko jako takové se plynové burze v Rotterdamu přizpůsobilo… Jestli to je nakonec špatně nebo dobře, tak si musí každý vysvětlit sám…

  • Michal napsal:

   Ty seš hodně mimo…

 2. LUDĚK napsal:

  Ano bylo mně divný že žádnej disttrybutor plynu ,el.energie v Evropě -západní neklek jako u nás několik dodavatelu Bohemia Energy největší ,ano západ si řekl Amíkum a my jsme opět koukaly jak trubky a tak se opět po Babišovsku lhalo ,Zeman to už je normální že jede pro Rusáky.Takže nic krachovat nemuselo jen mít oči otevřený ,než lhát.Je to Ruská plynová válka ,tak at si ji hraje ,ale bez nás .Nová vláda by měla trochu víc věřit EU než slepě duvěřovat říši zla

 3. Pavel napsal:

  Máte tam chybu. Místo rosatom patří gazprom.

  • Sámo napsal:

   Chybu máš ty, ale v hlavě i se svým kamarádem Pepou, protože ve článku p. Gabala se nikde neobjevil název Rosatom.

 4. Paja napsal:

  Pane Gabale, co to vykládáte za dezinformace.
  Podle vás „cena plynu klesla na polovinu a pokračuje v tomto trendu“. Podotýkám po změně kurzu lodí z USA do Ásie na Evropu. Jak jste napsal.
  Stačí se ale podívat na burzu a uvidíte (a bylo to před zveřejněním vašeho článku), že cena plynu NAOPAK strmě letí nahoru a žádné dovozy nám nepomohou.
  Tak nemanipulujte se čtenáři a uvědomte si, že si dokážeme informace najít a na vaše nepravdy si uděláme vlastní názor.

  • Karel napsal:

   Jediné dezinformace tady šíříš ty slovanský věrozvěste.
   Jestli by to nechtělo, vrátit se na pár let do školy, dodělat si základní vzdělání.
   Není jasné na jaké grafy se vlastně díváš, ale index PXE plynu klesl na polovinu od chvíle co USA začaly posílat lodě s plynem do Evropy.
   Kurz ceny plynu sleduji pravidelně, protože po krachu Bohemia Energy mám od současného dodavatele burzovní cenu plynu.

  • Pavel napsal:

   Čímž chceš říct, že nám pomůže, když nebudeme plyn dovážet vůbec?? Pro info, v říjnu se ceny plynu pohybovaly podstatně výš, manipulující nepravdo.

  • Vlado1 napsal:

   – o pravdu přeci těmto lidem nejde ( – respektive pouze tehdy, pokud ji mohu instrumentálně využít). Jak říkala paní Šiklová – raději budu lhát s USA, než mít pravdu s Ruskem . . . .

   • josef napsal:

    ..jen malá oprava k té Šiklové, ona řekla, že „lepší je se mýlit s USA než…. „. No oni USA přece nikdy nelžou..

   • Pavel napsal:

    Ano, tobě opravdu o pravdu nejde, vlado.

 5. Admirál napsal:

  On je plyn z USA o hodně lacinější než ten z Ruska pane Gabale, že za něj plédujete?

  On Ježibabiš, Zeman a Putin zavinili, že se plyn obchoduje přes burzu a že si ho oblíbili spekulanti?

  V podstatě je mi úúplně jedno, od koho plyn bereme, protiruskými kecy se neohřeju.

  • Pavel napsal:

   Evidentně je levnější … díky rusáckým kremlem řízeným spekulantům, jak jsi správně podotkl. Takže se ohřeješ americkým plynem. On „ježibabiš“ podepsal bez známky odporu tzv. green deal, hradní čučkař zase coby premiér neblahé paměti podepsal předvstupní závazek do EU na povinný podíl tzv. oze v energetickým mixu, a covidová trasořitka puťka řídí ty spekulanty.

   • A. S. Pergill napsal:

    Není levnější, protože se těží dráž (kvůli tomu, že je to břidličný plyn a ne klasický zemní, i kvůli rozdílným platům v USA a v Rusku) a přeprava lodí (z USA) je dražší než přeprava trubkou (z Ruska). Není možné, aby EU dostávala svou současnou potřebu plynu z USA, protože na to nejsou ani přepravní kapacity (dostatek lodí) ani logistika příjmu toho plynu (přístavní terminály o dostatečné kapacitě v EU). Navíc demokraté ruší těžbu nafty a plynu, zavedené za Trumpa, takže brzy sami plyn nebudou mít.

    • Pavel napsal:

     Možná by sis mohl neznalý pergile zjistit co je to poptávkově orientovaná tvorba ceny. Jinými slovy, když kvůli spekulacím vyděračem puťkou řízeného gazpromu je rusáckého plynu nedostatek, tak je jeho cena natolik vysoká, že to odsuuzuje tvoje nekompetentní vývody do kategorie bezpředmětného žvanění. POdotýkám, že jako obvykle.

     • A. S. Pergill napsal:

      Není žádné spekulativní vydírání (zatím). Nicméně i kdyby bylo, je vina jednoznačně na straně EU a zejména německého vlivu v ní. Pokud bychom nebyli v umělé nouzi, vyvolané „ekologizováním“ EU, nebyli bychom vydíratelní.
      Plyn z USA se těží a přepravuje za výrazně vyšších nákladů než ruský. Navíc nebude, protože těžbu břidličného plynu a ropy Biden ukončuje, na příkaz svého ruského řídícího orgánu, patrně.

      Pokud bychom zvládli ekology, nebyl by problém i u nás těžit břidličný plyn. Podle některých odhadů ho máme na deset a možná i víc let naší spotřeby. Tím by vydírání bylo poněkud obtížné. Na severu EU jsou velké zásoby břidličných uhlovodíků, od plynu po mazut. Vystačily by EU možná i na sto let.
      Jen by to znamenalo zcela změnit politiku z „ekologické“ na skutečně ekologickou.

     • Pavel napsal:

      To, že tobě fakta o puťkově plynovém vydírání nejdou pod nos, pergile, opravdu ale opravdu nic nemění na tom, že cena plynu v Evropě se tvoří na základě nabídky a poptávky. Z čehož vyplývá, že když puťka záměrným omezením nabídky s cílem vydírat Evropu vyhnal cenu plynu do výšky, tak se americký plyn najednou královsky vyplatí, ty „vyšší náklade“. Tvoje bláboly o „vině EU“ jsou pro smích už jen proto, žes to byl ty a tobě podobní lidoví rusáci, kdo spolu se zelenými dostávali hysterické záchvaty při každé zmínce o těžbě plynu z břidlic v EU a s ním spojeným omezením dovozu ruského plynu.

     • josef napsal:

      pro Pavel :
      tak to je blud na „entou“… Samotný náš „poradce pro energ.bezpečnost vlád“ Václav Bartuška ( a to je „nepříznivec“ Ruska) uvádí, že Rusko dodává plyn (a ropu) dle smluv. Čili kde je ten rozpor ???

     • Pavel napsal:

      Poklesly dodávky plynu z rusácka do EU nebo nepoklesly oproti předchozím letům, josef? Protože to je oč tu běží. Na tuto otázku si před svým dalším komentářem odpověz, jinak se zase ztrapníš.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      v důsledku dekarbonizačních fantasmagorií Němci a některé další státy objednávky snížili. Zbytek jsou tržní mechanismy. Vinou je jednoznačně „zelená“ politika Německa.
      A, MMCH, i při stejných objednávkách jako v předchozím roce by Německo mělo nedostatek plynu, v důsledku odstavování jaderných a jiných elektráren. Protože to se reálně substituuje plynem, a ne OZE šrotem,

 6. Václav napsal:

  Neumím si představit kdyby tuto zem měli vést takoví Gabalové.

  • Sámo napsal:

   A já si neumím představit, kdy konečně z vedení státu vypadnou ti bývalí komunisté Zeman a Babiš a jejich podržtašky. Ale jak se říká- všeho do času, nikdo na světě věčně nebude a to platí i o těch dvou a všech bolševicích. Z parlamentu jsme už vypakovali ty bolševiky originál Stalinovce a teď jsou na řadě ti bývalí bolševici v hnutí ANO a na Hradě či zámku v Lánech.

   • Ondrej napsal:

    je totak, musime se jich zbavit..Bures a jeho sekta je samozrejme postbolsevicka svoloc, SPD zase nahnedloxenofobni a taky tam jsou komousi..a ta ostuda v Lanech to je no koment, uz aby vyficel a bures sel k soudu!!

    • Honza napsal:

     Máte pravdu. Jednotně do voleb. V jednotě je síla. Jediná pravda je ta naše. Fyzicky jste vypakovali komouše ale co se vám nepodařilo vypakovat z vašich hlav to komunistické myšlení.

  • A. S. Pergill napsal:

   Já si to představit dovedu: Kambodža za Pol Pota.

 7. Václav napsal:

  To je vše pravda.Ale chybí to hlavní:POTRESTAT BUREŠE A JEHO BANDU POMOCNÍKŮ!A ne ho ještě nechat kandidovat na presidenta.Jeden slovák na hradě už stačil.A to nebyl zloděj,podvodník.lhář.

  • Ondrej napsal:

   a kdo burese potresta? nase neakceschopna justice, resp SZ fatalne selhalo, uz mel byt davno Capak u soudu a vynesen prvni rozsudek, fiktvni reklama – druha vetev samozrejme taky..to je silene co je tady mozne! ano, jeden slovak stacil, ale to bylo jeste za komousu, byl to taky bolsevik a byli jsme se Slovaky…diamtralne odlisna situace

  • Václav napsal:

   Tak to jsme tady Václavové dva.Ten druhý příspěvek jsem nenapsal.

  • Rožny napsal:

   To jste si s klukama pokecali večer v hospodě jak to ve světě chodí a teď s tím krmíte celou republiku? Kvůli lidem jako jste vy jsme tam kde jsme.

   Situace je problém EU a těžko realizovatelné zelené nezávyslosti. Nebo USA co má vždy do všeho co kecat pro své zájmy (Íránský plyn 2015, Northstream 2). Gazprom dohodu o dodávkách plní a jestli si u nás jejich dodávky překupujeme tak je to zas náš problém.

 8. Karel napsal:

  Souhlasím s panem Gabalem.
  *
  Díky USA za pomoc.
  USA v historii už poněkolikáté pomáhaly neschopné Evropě.
  Politici v EU nestojí za nic a ti v ČR za 10x nic. Kvalita je dána. Jací voliči, tací politikové.
  Co také jiného čekat od ex-komunistů, jejich bývalých i dnešních slouhů, pohrobků socialismu a nestíhaných ignorantů zákonů a práva.
  Lež je v ČR normou úspěchu, výtahem k moci za souhlasného kývání nemyslícího davu v nemocné zemi.
  Ty všudypřítomné trapné výmluvy a ukazování na druhé: „My nic to oni…“ je v této zemi nejviditelnějším poznávacím znamením od října 1918.

  • Horymír napsal:

   Ještě že máme Vás!
   Od října 1918 jste v této zemi jediný,co za něco stojí! My ostatní jsme pouhý nemyslící dav!
   Nechcete kandidovat na prezidenta?

 9. Karel Bláha napsal:

  Gabal je postižen amerikanismem.Ve své nenávist vůči „východu“ je schopen pozřít s prominutím i lejno,hlavně když bude z Ameriky.

 10. petrph napsal:

  Ale no ták to by snad pro nezávislá investigativní média neměl být problém, zjistil si za kolik Rusové plyn prodávají a za kolik ho pak účtují dodavatelé koncovým klientům po Evropě i u nás, a zjistit zda se ten rozdíl nějak nápadně nezměnil..:))))

 11. A. S. Pergill napsal:

  Pitomost.
  Hlavní problém je, že evropské státy v důsledku „zelené“ politiky spotřebovaly atyp vysoké množství plynu a nedoplnily zásobníky (protože neschopní politici v čele EU). Plyn není, shání se na poslední chvíli, a tím jasně rostou ceny.
  Kdyby nebylo zelených (a EU), byly by zásobníky plné a plyn by nahoru nešel.
  Kdyby nebylo zelených, tak by plyn, jako jediný zbývající plnohodnotný zdroj energie nesubstituoval uhlí a jádro. Tyto zdroje FV panely nenahradí ani tehdy, když by se jimi pokryla celá plocha EU, a ještě v několika vrstvách. V noci elektromobil FV panelem opravdu nedobijete, byť by „odborníci“ z řad zelených tvrdili sebesuverénněji opak.
  Kdyby nebylo zelených, těžil by se na území EU (pravděpodobně i u nás) břidličný plyn a mohli bychom si velmi tvrdě dupnout, jaká cena je pro nás přijatelná.

  • Horymír napsal:

   V noci se přeci bude svítit na panely lampami,takže budou vyrábět i v noci!
   Nebo baterie budou dobíjet policajti pendrekama.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud máte lacinou elektřinu z uhelné nebo jaderné elektrárny, tak se svícení na panely může vyplatit, protože elektřina z FV panelů se prodává o tolik dráž, že to pokryje ztráty. Jednodušší je ovšem zavést do FVE kabel a elektřinu z něj prodávat coby „obnovitelnou“.

    • Anofertí zmar napsal:

     Jste opět úplně mimo.

     Co píšete: „…zavést do FVE kabel a elektřinu z něj prodávat…“

     To máte v hlavě malinko pomotané, pane učiteli (ale jen malinko). Pokud zavedete „kabel“ kamkoli, pak si můžete pověsit na kabel elektroměrů kolik chcete a zcela určitě vám nikdo nedá ani korunu.

     Víte, ono aby to fungovalo, jak si vy myslíte, musíte mít fyzický zdroj energie – generátor. To, že propojíte kabelem ze sítě, byť oklikou přes budku u fotovoltaické elektrárny, zase tu samou síť, nestane se zhola NIC.

     Víte co? Výzva pro vás…
     Udělejte si domácí projekt (domácí úkol – když jste ten učitel), kupte si malý FV panel a náležitosti, propojte tak, jak jste popsal výše. Tzn. jeden elektroměr na FV, druhý na „přivedený kabel“. Za každý watt, co se ukáže na elektroměru u „přivedeného kabelu“, že jste dodal do sítě, vám dám 10.000,-Kč.

     Co vy na to? Troufnete si? Když se to nepovede, nebudete mi muset dávat vůbec nic – jednostranná vsázka…. Lidé z redakce nás mohou propojit tak, aby tu na diskuzi nebyly zveřejněny kontakty.

     A mohli bychom z toho udělat výukové video a pouštět žákům….

     • A. S. Pergill napsal:

      Pokud nakupujete lacinou elektřinu a podaří se vám ji prodávat coby elektřinu z OZE, tak na tom prostě vyděláte. Pochopitelně, riskujete že vás zavřou.
      Na naprosto stejném principu u nás fungoval prodej málo zdaněného topného oleje (LTO) jako motorové nafty (která se danila podstatně více, pokud byla legálně koupená). O tom se u nás psalo poměrně dost.
      Jakmile máte tu samou komoditu za různé ceny, tak se prostě podvádět bude. Jedno, jestli jde o naftu nebo elektřinu. Nebo cokoli jiného (za první republiky byly zase opakované skandály s podvody kolem lihu).

     • Anofertí zmar napsal:

      Takže nepřijímáte?

      To mě vážně mrzí… Ani když zvýším výhru?

      Přijde mi že umíte akorát plácat nesmysly, a když přijde na věc, tak plácáte prostě dál.

      Nebo jste přišel na to, že to co jste řekl o „přivedeném kabelu“ je naprostý nesmysl?

     • A. S. Pergill napsal:

      Váženosti,
      předpokládám černou přípojku, případně nikoli na vlastníka FV elektrárny. A za ní nějaké měniče, které z toho udělají stejnosměrný proud o takovém napětí, že se to dá přihodit k FV elektřině (nebo za ni vydávat). Tedy naprostou černotu, jako byly ty LTO prodávané coby laciná motorová nafta.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ve Španělsku to reálně dělali a vzhledem k ceně normální elektřiny a výkupní ceně fotovoltaické se to vyplatilo.

    • Anofertí zmar napsal:

     Jistě… Zcela určitě.

     Nejste náhodou z rádia Jerevan?

     • A. S. Pergill napsal:

      Ta španělská kauza se u nás dost propírala ve sdělovacích prostředcích. Odhaduji, že někdy kolem přelomu tisíciletí.

  • Anofertí zmar napsal:

   Vy jste mimo zoologa a učitele i energetik, geolog a vědma?

   Smekám před vámi…

   • A. S. Pergill napsal:

    Už na ZŠ mě naučili číst a tuto schopnost používám dodnes 🙂
    Tyhle věci prostě najdete na serverech o ekonomice a energetice bez větších problémů.
    To, že v noci nedobijete elektromobil FV panelem, leda nějakým podvodem, je prostě fyzika. Opět na úrovni ZŠ (alespoň v dobách mých školních let určitě).

    • Pavel napsal:

     Kdepak asi soudruzi pedagogové při pergilově výuce udělali chybu.

     • A. S. Pergill napsal:

      Naučili ho číst, rozumět čtenému textu, pamatovat si fakta z něj a dávat je do souvislostí s fakty z jiných zdrojů.
      To je naprostá kontraindikace pro studium humanitních pseudověd, ekologie apod. Dělalo mi to určité potíže i při studiu tehdy povinného marxismu – leninismu. I na té medicíně (kde se to nebralo tak striktně). Tu jsem vystudoval relativně lehce, protože tam mi výše zmíněné schopnosti byly naopak ku prospěchu prakticky ve všech předmětech krom toho marxáku. Proto jsem taky skončil s červeným diplomem.

 12. pavelpavel napsal:

  Zeman je největší ostuda této země od roku 1990. A parta kolem něj, to jsou gauneři nejvyššího kalibru. Ještě jedno jaterní koma a budou se poroučet.

 13. Sámo napsal:

  Ty asi budeš nějaký Pepa z Depa. Burza funguje normálně v konkurenčním prostředí, ale ne v situaci, kdy Rusko dodává 90 % zemního plynu do Evropy. Ve smlouvě o dodávkách zemního plynu jsou podmínky, které Rusko a jeho Gazprom neplní. Má to své důvody. Za prvé – majitelem Gazpromu je sice nějaký oligarcha, ale ve skutečnosti je podřízený státu jménem Rusko a podle toho to vypadá. Druhým důvodem energetické krize bylo to, že Rusové úmyslně přestali dodávat plyn přes Ukrajinu a také přes Bělorusko, takže vyšachovali z dodávek své nejbližší sousedy, kteří s Ruskem nemají moc dobré vztahy- ale ty nemá v EU nikdo, jenomže tyto dva státy sousedící s Ruskem mají ve své historii velmi špatné zkušenosti. Z tohoto je patrné, že Rusko se snaží vydírat Evropu i za cenu toho, že zanedlouho nebudou mít kam svůj zemní plyn dodávat.

 14. v napsal:

  Gabal je hoden svého jména. Takže celá EU kupuje špatnou energii a jen předražený plyn z USA je dobrý. Kupovat plyn z USA a stát se na něm závislým je cesta do pekel. Všichni víme, jak umí američané vydírat své „spojence.“ Dát USA do rukou energetickou nezávislost své země, je rozsudek smrti. To ale Gabal neví protože je slovák. Slováci s američany podepsali okupační smlouvu o pobytu amerických vojsk na Slovensku. To neudělá svébytný a svobodný národ, to udělá jen otrok a ponížený slovák. Tedy, Gabal v přímém přenosu. A proto lobuje za plyn z USA, nechce, aby slováci v tom byli sami. Za blbost se platí a Gabal se Slovenskem jsou toho jasným příkladem.

  • Karel napsal:

   Ty budeš asi velký myslitel z Východu.
   Plyn z USA, srazil burzovní cenu plynu v Evropě o více jak polovinu.
   A jak to prosím tě udělal, když je podle tebe předražený? Co by ti na takové tvrzení asi řekli tví učitelé matematiky ze základní školy? 🙂

 15. franta napsal:

  Pane Gabale, než začnete psát rádoby hodnotné komentáře, navštivte prosím 8.tř. základní školy a ujasněte si rozdíl mezi jednotkami výkonu a práce (tedy energie). Protože takhle je Váš celý článek k ničemu, když nerozumíte takové trivialitě , jak Vám mohu věřit další Vaše výplody. Nebo Vám to někdo napsal na objednávku?

  • A. S. Pergill napsal:

   Lidé jako autor ničemu takovému nerozumějí a programově ani nesmějí rozumět. Jinak by pochopili poměrně primitivní výpočty (typu trojčlenky), které jasně dokazují nemožnost uskutečnění fantasmagorií, které hlásají. Tedy, někteří z nich to asi chápou, a ti programově a cíleně škodí. Nicméně, pokud to není jasně dokázáno, dávám při hodnocení těchto lidí přednost té „milosrdnejší“ variantě, která je částečně zbavuje viny.

 16. Přemysl Louda napsal:

  Evropa a EU je v beznadějném náručí USA,které prostě diktují veškeré dění,které se týká jak se chovat k Rusku a to hlavně v oblasti v současné době dodávkách plynu z Ruska,kdy otevření plynovodu s Ruska se politicky motivuje jako závislost na Rusku,ale důvod je dodávat sem plyn z USA,nekouká se najednou na ekologii,když se vozí plyn přes půlku zeměkoule gigantickými plavidly,jejich motory spálí desítky tisíc hl.nafty,ale lidem se rozkazuje měnit kamna ,panely na střechy.Dodnes jsem neslyšel ani od jednoho politika kolik stojí m3 plynu od USA a kolik od Ruska.Ahoj

  • Pavel napsal:

   Jinými slovy, louda touží po mužné „náruči“ puťky a aby mu diktoval jak se má chovat a co má dělat. Obávám se loudo, že mám pro tebe špatnou zprávu. Puťka už není co býval, už nejezdí do půl těla nahý na neosedlaném koni a za jízdy už nestřílí ohrožené ussurijské tygry. Covidový strašpytel puťka se teď zavírá v kremlu a nevychází, aby se náhodou nenakazil. I svého spojence Arménii nechal na holičkách, když na ni útočil odvěký turkický nepřítel všech slovanů z Azerbajdžánu, protože jinak by musel vytáhnout paty a riskovat, že mu nějaký imperialistický virus udělá bebí.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ne že bych si něco takového přál. Ale grýn dýl může skončit nějakými masovými demonstracemi, jako v roce 1989 a přechodem států bývalého východního bloku na nějakou nadstandardní spolupráci s Ruskem. Prostě, hladoví a zmrzající obyvatelé EU (a zejména jejich nových členů, kteří jsou pořád ještě nejrůznějším způsobem diskriminováni a šikanováni), půjdou za tím, kdo jim zajistí jídlo a energii. Což EU za pár let zajišťovat nebude.

    • Pavel napsal:

     Jak končí „nadstandardní“ spolupráce se zkorumpovanými a banditskými režimy typu rusácka jsme teď viděli v Kazachstánu. Zatímco agentem burešem bez odporu odkývaný a podepsaný green deal končí tím, že lidi mění názor a přestávají volit zelené a začínají podporovat jádro tak podlézání žebráckému a na vojáčky si hrajícímu rusácku a z toho plynoucí korupci a zlodějinám nebývalých rozměrů končí ostrou střelbou do davu bez varování a rusáckou invazí.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pokud vím (a je to z více zdrojů), tak příslušný rozkaz se týkal ozbrojenců mezi demonstranty. A byl vydán až poté, co tito ozbrojenci povraždili desítky lidí.
      MMCH, pokud byste se v době návštěvy presidenta USA v ČR jen ukázal v okně svého vlastního bytu na trase, kudy jeho suita jela, byl byste zastřelen bez varování a bez ohledu na to, jestli jste měl nebo neměl zbraň.
      Svého času to bylo dost propíráno ve sdělovacích prostředcích a srovnáváno s komunistickými papaláši, kteří zdaleka taková opatření nezaváděli.
      Jeden náš známý si šel na propustku z práce vyzvednout z opravy mysliveckou pušku a úplně zapomenul na to, že ve druhé polovině pracovní doby u nich ve fabrice bude řečnit Štrougal. Nicméně, závodní stráž ho pustila, a přestože se dostal ke Štrougalovi na pohodlný dostřel, nic se mu nestalo.

Přidávání komentářů není povoleno