Demonstrace proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Praha 2017.
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ivan Gabal: Špatná energie z Ruska. Babiš a Zeman jen opakují pohádky Kremlu

Napsal/a Ivan Gabal 5. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když na podzim padaly energetické firmy a mnoho lidí tím dostaly do opravdu svízelné situace – finančně i spotřebitelsky, slyšeli jsme výroky tehdejšího premiéra Babiše a ministra Havlíčka, že je za to zodpovědná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) a rychlý růst cen emisních povolenek. Totéž později o Vánocích zopakoval i prezident Zeman.

Když se před Vánoci vyšplhala cena energie odvozené z plynu na extrémních 191 eur za megawatt, objevil se u evropských břehů více jak tucet amerických komerčních lodí dopravujících zkapalněný zemní plyn LNG. Cena plynu pak klesla na polovinu a pokračuje v tomto trendu.

Není v této chvíli až tolik důležité, zda se zámořská dodávka LNG odehrála čistě na komerční bázi a přesměrováním původních asijských dodávek ve snaze na obtížné evropské situaci vydělat, nebo zda v tom měla či neměla jakoukoli roli snaha USA Evropě pomoci. Americká dodávka nás prostě v nouzi vyprostila.

Zemanova kremelská pozice

Hlavní ale je, že se potvrdily podzimní informace, že podstatným důvodem extrémního růstu cen za ruský plyn byla snaha Kremlu dostat Evropu na kolena snížením dodávek a zvyšováním cen. Navíc v podmínkách, kdy si Gazprom zakoupil velké kapacity v zásobnících v Evropě a nechal je záměrně prázdné, a tudíž Evropu bez rezerv. Americká dodávka tuto brutální vyděračskou hru utnula.

Ekonomové jistě dokáží vypočítat, jaký podíl měla na růstu cen hodnota emisních povolenek a nakolik tomu „pomohl“ Kreml svou manipulací se zásobami, dodávkami a cenami.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podstatné mi ale v této chvíli připadá, že nic z toho jsme neslyšeli od tehdejšího premiéra a ministra průmyslu, kteří nejen lhali, ale vůbec se nepokusili pracovat ve směru zajištění amerických dodávek v zájmu zlomení ruského tlaku.

Andrej Babiš prostě ruský tlak přenesl na občany a spotřebitele a ještě to svedl na EU. Jediné, s čím vláda přišla, byla plošná kompenzace růstu cen za cenu ztrát z daňových prostředků. Nevedla se žádná debata o energetické bezpečnosti a obraně, nebyla žádná snaha využít EU k otevření amerických dodávek, žádná snaha hledat společnou unijní politiku vůči Rusku.

V jistém smyslu jde o vážné selhání v plnění ústavní odpovědnosti za bezpečnost země a snaha manipulovat odpovědnost jinam, na Zelenou dohodu. Toto je ale ve skutečnosti pozice Kremlu, jak později ukázal Miloš Zeman. Nemá to být postup premiéra alianční a unijní země, která se chce a dokáže se svými spojenci dohodnout.

Nesvádět vinu na jiné

V lednu nás, spojence, USA i NATO přitom čekají nesnadná jednání s Ruskem o bezpečnostních agendách, od Ukrajiny až po energetiku. Považoval bych za zásadní posun, aby nová vláda postupovala nejen věcně, ale odpovědněji než Babiš a obešla se bez lhaní.

Rusko je určitě pod tlakem a hrozí Ukrajině útokem ve snaze dosáhnout otevření plynovodu Nord Stream II, přesto, že nesplnilo podmínku, aby výroba plynu a jeho doprava nebyly ve stejných rukou, navíc se zásobníky v Evropě.

Je třeba Rusku neustupovat a tlačit na dodržení pravidel, podpořit Ukrajince v obhajobě jejich svrchovanosti a v dodržování mezinárodního práva. Pohrůžky zabrat sousední stát jsme zažili sami několikrát, včetně jejich naplnění.

Nová vláda a ministr zahraničí musí vytrvale spolu s partnery žádat, aby USA konečně vyslaly své nové velvyslance do našeho regionu, a měli jsme tak rychlou, účinnou a přímou komunikaci s Bílým domem i ministerstvem zahraničí. Protože jsme spojenci a chceme si zasloužit důvěru, musíme sami aktivně postupovat – namísto lhaní a svádění viny na druhé.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)