Útoky v Paříži: Zbraně pro zločin i teror do Evropy putují z Afriky a Balkánu

Napsal/a Robert Břešťan 14. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Po teroristických útocích v noci z pátku na sobotu zůstalo v Paříži nejméně 128 mrtvých. Útočníci kromě výbušnin použili podle dostupných zpráv i střelné zbraně, včetně samopalu kalašnikov. Už lednové útoky na satirický list Charlie Hebdo a košer lahůdkářství přitáhly pozornost k otázce, kde teroristé berou zbraně, respektive – jakým způsobem se do zemí Evropské unie nelegálně pašují střelné zbraně. Hlavní cesta vede přes Afriku.

Jednou ze zbraní v rukou teroristů vraždících v lednu v Paříži byl i český samopal typu Škorpion. Terorista Amed Coulibaly, který zabíjel v obchodě s košer potravinami, jej prý koupili na černém trhu v Bruselu.

Ve své analýze to napsal internetový deník EUobserver. Nejčastější původ mají zbraně v zemích severní Afriky, především v Libyi.

Napište si na Balkán

Dalším dodavatelem – zejména krátkých střelných zbraní – jsou země západního Balkánu, kde se pistole buď kradou z vojenských a policejních skladů nebo se ilegálně sestavují v továrnách. Pistole se pak dále do Evropy dostávají například i běžnou poštou.

V afrických zemích jsou střelné zbraně, včetně samopalů, „odpadním produktem“ válečných konfliktů. Odtud pak putují – jak píše EUobserver – „do rukou některé z 3 600 známých kriminálních organizací operujících v Evropě“. Jak ale ukázal útok na Charlie Hebdo, skončit mohou i v rukou teroristů.

Podle evropských expertních studií se ve smrtící zbraně v Evropě zpětně přeměňují i původně deaktivované zbraně, poplašné pistole i volně prodejné zbraně malé ráže.

V Evropě se zvyšuje i počet krádeží z oficiálních skladů. Jen ve Francii mezi lety 2010 – 2011 narostl počet krádeží o 40 %.

(Ne)legální zbraně v Česku

Dalším zdrojem mohou být legálně držené zbraně. Podle odhadů Evropské komise je mezi lidmi v EU 80 milionů zbraní, nejvíce jich je registrováno v Německu (5,3 milionu), ve Francii (3,8 milionu) a ve Španělsku (3,4 milionu).

V České republice je registrováno zhruba 230 tisíc zbraní. Další tisíce jich ale lidé mají doma nelegálně. Svědčí o tom i loňská zbraňová amnestie. I když se možnost odevzdat policii bez rizika postihu střelnou zbraň pravidelně opakuje, v roce 2014 lidé doma našli a odevzdali přes 3100 zbraní a více než 370 tisíc kusů střeliva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)