Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Alan English CPA, zdroj

Útoky v Paříži: Zbraně pro zločin i teror do Evropy putují z Afriky a Balkánu

Po teroristických útocích v noci z pátku na sobotu zůstalo v Paříži nejméně 128 mrtvých. Útočníci kromě výbušnin použili podle dostupných zpráv i střelné zbraně, včetně samopalu kalašnikov. Už lednové útoky na satirický list Charlie Hebdo a košer lahůdkářství přitáhly pozornost k otázce, kde teroristé berou zbraně, respektive – jakým způsobem se do zemí Evropské unie nelegálně pašují střelné zbraně. Hlavní cesta vede přes Afriku.

Jednou ze zbraní v rukou teroristů vraždících v lednu v Paříži byl i český samopal typu Škorpion. Terorista Amed Coulibaly, který zabíjel v obchodě s košer potravinami, jej prý koupili na černém trhu v Bruselu.

Ve své analýze to napsal internetový deník EUobserver. Nejčastější původ mají zbraně v zemích severní Afriky, především v Libyi.

Napište si na Balkán

Dalším dodavatelem – zejména krátkých střelných zbraní – jsou země západního Balkánu, kde se pistole buď kradou z vojenských a policejních skladů nebo se ilegálně sestavují v továrnách. Pistole se pak dále do Evropy dostávají například i běžnou poštou.

V afrických zemích jsou střelné zbraně, včetně samopalů, „odpadním produktem“ válečných konfliktů. Odtud pak putují – jak píše EUobserver – „do rukou některé z 3 600 známých kriminálních organizací operujících v Evropě“. Jak ale ukázal útok na Charlie Hebdo, skončit mohou i v rukou teroristů.

Podle evropských expertních studií se ve smrtící zbraně v Evropě zpětně přeměňují i původně deaktivované zbraně, poplašné pistole i volně prodejné zbraně malé ráže.

V Evropě se zvyšuje i počet krádeží z oficiálních skladů. Jen ve Francii mezi lety 2010 – 2011 narostl počet krádeží o 40 %.

(Ne)legální zbraně v Česku

Dalším zdrojem mohou být legálně držené zbraně. Podle odhadů Evropské komise je mezi lidmi v EU 80 milionů zbraní, nejvíce jich je registrováno v Německu (5,3 milionu), ve Francii (3,8 milionu) a ve Španělsku (3,4 milionu).

V České republice je registrováno zhruba 230 tisíc zbraní. Další tisíce jich ale lidé mají doma nelegálně. Svědčí o tom i loňská zbraňová amnestie. I když se možnost odevzdat policii bez rizika postihu střelnou zbraň pravidelně opakuje, v roce 2014 lidé doma našli a odevzdali přes 3100 zbraní a více než 370 tisíc kusů střeliva.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Masakry ve Franci si Francie zavinila sama a dokud si to nepřizná tak to bude pokračovat. Je jen otázka kdy, kde, a kolik bude zase mrtvých. Řešení je jednoduché ale dnes je vysoká politika zlatý důl kde se hlavně za vysoké peníze řeční. EU v tom vyniká.
  Měl bych tisíc poznámek. Jsem zvědavý, kdy a kdo v České republice navrhne zbaběle omezit držení zbraně. Teroristé a zelení mužíci se na to těší.

  • český maloměšťák napsal:

   „….Masakry ve Franci si Francie zavinila sama a dokud si to nepřizná tak to bude pokračovat….“
   To zní dkoro jak výhrůžka.
   Měl byste svá moudra přednášet i jinde, je škoda že s nima neseznamujete politiky, sociology, geostratégy, lidi z tajných služeb či z velení vojsk. Zejména s přihlednutím k tomu, že dále ve své analýze tvrdíte, že “ Řešení je jednoduché “ (chápu ale, že si ho necháváte zatím pro sebe, také bych tak postupoval, kdybych znal jednoducé řešení – jednak kvůli obavě, že na mě poštvou psychiatry, jednak kvůli strachu, že mi někdo mé skvělé nápady ukrade a zpeněží je, n atrhu takovýchto nápadů).

   Takže Francie je takový ostrůvek uprostřed prostoru, který je pustý a prázdný, nad propastmi se rozprostírá tma a nad vodami se vznáší Boží Duch.
   To pak skutečně je vše o moc jednodušší, že nás to všecky nenapadlo mnohem dříve !!!

   Tož co dodat k samotnému článku, snad jen že výsledky dlouhodobých šetření prováděných v USA poukazují na to, že valná většina zbraní držených , respektive užitých útočníky, je LEGÁLNÍHO původu, byla zakoupena v distribuční síti licencovaných výrobců a obchodníků se zbraněma.
   Jen zlomeček z nich byl původem “ home made“.
   Pokud pak jde o zbraně těžšího kalibru a země jako je např. Česká republika (coby výrobce či distributor zbraní), domnívám se, že až 100 % takových zbraní bylo prodáno legálním způsobem.
   Ostatně největší masové mordy mají již tradičně ve světě na svědomí legálně nakoupené, držené a užité zbraně – legálními armádami legálních států….. plus ty jim ukradené či jimi přeprodané zbraně.
   Kdy dochází k takovým tragikomickým událostem, že např. Saddam Hussain bojuje proti britské armádě zbraněmi, které zakoupili britští daňoví poplatníci (byly Británii dodány Iráku ale ten za ně nikdy nezaplatil). To se ale vědělo už za 30 -leté války, že píci pro koně a proviant pro kanonefutter je nejvýhodnější prodávat oběma, respektive více stranám konfliktu….

   Zbraně „berou“ teroristé na trhu se zbraněmi, na tento trh se tyto zbraně dostaly díky výrobcům , prodejcům a kupujícím. Plus díky tyto obchody úvěrujícím a financujícím bankám, potažmo fiskálům, of course. Všechny tyto motivuje především touha po zisku. Jde o docela slušný kšeft, zejména pokud dojde k nějaké velké válce, to pak v tom jede snad každý dělník, rolník či pracující inteligent. I dělnice a rolnice a pracující inteligentky.
   Obecněji pak lze takovýto systém individuálně-společenských vztahů (od indoktrinace dětí ve školství až po korumpování politiků v parlamentech a vládách) nazvat “ System Zaharoff “ ( kým byl tento židovský obchodník se zbraněmi a spoustu dalších souvisejích faktů najdete v tomto vydání časopisu “ Fortune“: http://www.scribd.com/doc/24390792/Arms-and-the-Men-Fortune-1934#scribd či na stránkách Mises Institute : https://mises.org/library/merchant-death-basil-zaharoff…), což je v kostce marketingový mix šovinismu a internacionalismu, dávkuje se to dle situace.

Přidávání komentářů není povoleno