Foto: Facebook hnutí ANO

EET speciál: Udej svého hospodského, Andrej – manažer všeho lidu a Československo jako rodinná firma

Napsal/a Robert Malecký 4. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Nechceme to říkat, ale my jsme to říkali. Minule jsme zde napsali toto: „Ono tak zle nebude. EET se nejspíš 1. prosince zhroutí. Nahradí ho ČET, neboli česká evidence tržeb, na kterou už mezitím najelo Generální finanční ředitelství. Na Daňovém portále zveřejnilo formulář, kde můžete svého živnostníka jednoduše a zcela v souladu s nejlepšími zdejšími tradicemi udat. A je posekáno.“ A skutečně.

  • EET se sice nezhroutila, zato do nálad zdejší populace, navazující na nejlepší tradice válečné kolaborace dělnictva a čtyřiceti let kupředu, levá za zářné zítřky s Národní frontou, jsme se trefili dokonale. Ale upřímně – zas tak těžké to nebylo. Veškerou pozornost na sebe samozřejmě strhl předseda Všehomíra Andrej Babiš, který si takto postěžoval na svého pozemského zástupce Bohuslava Sobotku z ČSSD.

„Hysterickou reakci ČSSD vůbec nechápu, sociální demokraté s námi odmítají mluvit o čemkoli, pan premiér se po krajských volbách úplně proměnil, od rána do večera na mě a na ANO útočí. Nechápu, proč si to nenechá vysvětlit.“
(Majitel Československa a několika menších zemědělských družstev Andrej Babiš v rozhovoru pro Deník, 3. prosince 2016)


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


Ano. Ten pán, kterého pánko riaditel Babiš kdovíproč nazývá premiérem, je skutečně mimořádně odporný exemplář nezdvořáka, útočícího na hnutí ANO. Zatímco Babiš se naopak o svém podřízeném vyjadřuje zásadně slušně, s jistou grácií. 

„Když tu on dělal ministra, tak neměl žádné nápady, akorát nasekal 400 miliard dluhů, prodal kamarádům OKD nebo Škodu Plzeň, které poslal 11 miliard na ekologické zátěže. To je všechno, co na financích dokázal.“
(Andrej Babiš tamtéž)

Takhle: Až dosud to v Československu vždy před volbami vypadalo tak, že spolu soupeřily jakési ideje přetavené ve volební programy. Prostě nězmysel. Pak ale olomoucké chlapce napadlo, že zkusí v rámci trestního řízení nahradit předvolání k výslechu a obálku s pruhem armádou osmi set zakuklenců, a zkusmo je vyslali na Úřad vlády. Výsledky nebyly nezajímavé, proto lze jejich nasazení znovu očekávat nejpozději na jaře. A také už trochu tušíme, kam to celé míří: krtka Sobotku zničit. Nebo zavřít. Nebo oboje.

  • On je ten rozhovor zajímavý i jinak. Třeba v pasážích, kde Babiš vysvětluje, co přijde, až zvítězí jeho sen, rozmetá tradiční systém volné soutěže politických stran a zavede jednotnou frontu pod vedením svého hnutí.

„Mám lidem co nabídnout. Vždy jsem se uměl postarat o rodinu, o přátele, o zaměstnance a taky o sebe. A myslím, že bych se o naši rodinnou firmu, Českou republiku s deseti miliony členů, taky byl schopen postarat.“
(Andrej Babiš tamtéž)

Z historie už to známe, odpovídá to zhruba březnu 1945, době tzv. moskevských porad. A víme taky, k čemu to vedlo: k ustavení Národní fronty, k vyhlášení Košického vládního programu a později k převzetí moci bolševiky. To jen na okraj.

  • seznamAle abychom nekončili tak smutně, potěšila nás dobrá investigativní zpráva, se kterou přišel server Seznam Zprávy: „Stařenka, která napsala Babišovi a v 89 letech pohnula s EET, žije“. Tak to jsme rádi. Fakt.

Klidnou mysl a berte si účtenky. Nikdy nevíte, kdo vás sleduje. A neudávejte. Kazí to pověst.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)