Miloš Zeman s čestným poradcem Jie Ťien-mingem (který byl zadržen v Číně a jeho další osud je neznámý).

Globální korupční skandál. Škraloup CEFC, kterého si Česko moc nevšímá, i když by mělo

Napsal/a Sinopsis 12. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Vysoký zástupce čínské společnosti CEFC měl podplácet prezidenta Čadu a ugandského ministra zahraničí. CEFC se tak chtěla dostat k čadské ropě a k obchodním výhodám v Ugandě. Kauza je ale Česku vzdálena  jen zdánlivě. Skupina CEFC je totiž velmi aktivní i v Česku a její spolumajitel Jie Ťien-ming je čestným poradcem prezidenta Miloše Zemana.

Loni v listopadu zatkli v New Yorku Patricka Ho, někdejšího hongkongského ministra vnitra (2002-2007), výkonného místopředsedu správní rady CEFC China a generálního tajemníka neziskového výzkumného křídla CEFC China Energy Fund Committee. Právě on měl africké politiky uplácet.

Patricka Ho po zatčení obvinili z praní špinavých peněz a korupce. On sám prohlásil během slyšení u federálního soudu na Manhattanu, že se cítí nevinen ve všech osmi bodech obžaloby. Spolu s ním byl zatčen také bývalý ministr zahraničí Senegalu Cheikh Gadio.

logoJak napsaly New York Times, podle americké obžaloby se Patrick Ho účastnil dvou korupčních událostí. Jedna zahrnovala úplatek ve výši dvou milionů dolarů pro prezidenta Čadu Idrisse Débyho „výměnou za zajištění obchodních výhod” ve snaze CEFC získat práva na ropu bez nutnosti účastnit se mezinárodní soutěže.

Cheikh Gadio byl prostředníkem této nabídky a jako kompenzaci přijal od pana Ho 400 tisíc amerických dolarů převedených přes New York.

Druhý případ se měl týkat úplatku ve výši půl milionu dolarů, opět převedených přes New York, tentokrát na účet kontrolovaný ugandským ministrem zahraničí Samem Kutesou. Dále měl tento úplatek zahrnovat dary a Kutesa měl slíben podíl na zisku z budoucích obchodů, jež by společně s CEFC podnikala ministrova rodina.

Hledá se poradce

Pro české prostředí je tento skandál důležitější než by se z dosavadní minimální pozornosti českých médií mohlo zdát. Společnost CEFC na sebe v roce 2015 upozornila nákupy prestižních nemovitostí v Praze, akvizicemi několika firem a vstupem do fotbalového klubu Slavie Praha.

Těmto nákupům předcházelo tiché jmenování Jie Ťien-minga, předsedy CEFC, na pozici zvláštního poradce prezidenta Miloše Zemana. Potvrzeno bylo na podzim 2015, ale proběhlo již na jaře téhož roku.

V roce 2015 se Jie Ťien-ming však stal i čestným poradcem výše zmiňovaného ugandského ministra zahraničí Sama Kutesy, tehdy předsedy Valného shromáždění OSN. Na Kutesově účtu přistálo dle americké žaloby právě v té době půl milionu amerických dolarů; žaloba tvrdí, že peníze měly CEFC pomoct při akvizici ugandské banky.

Připomeňme, že v ČR společnost CEFC projevuje již delší dobu zájem o získání polovičního podílu ve finanční skupině J&T, která mimo jiné provozuje i banku. Tento obchod prozatím zastavila Česká národní banka, a to i přesto, že regulátoři ostatních dotčených zemí ho povolili (byť někteří podmíněně).

My nic, my soukromá firma

CEFC China Energy, která financuje činnost svého „neziskového“ křídla zapleteného do skandálu, vydala hned po zveřejnění zprávy o zatčení a obvinění Patricka Ho prohlášení, v němž popírá spojení s aktivitami v Ugandě a tvrdí, že investice v Čadu se netýkaly tamní vlády.

Společnost prohlásila, že bude kauzu nadále sledovat a podle jejího vývoje se zařídí. Jakákoli obvinění proti sobě popřela vláda Čadu, stejně tak jako politici Ugandy. Obžaloba má nicméně k dispozici rozsáhlé důkazní materiály.

V českém prostředí se zatím přes zjevné a závažné souvislosti dostalo případu minimální publicity. Větší pozornosti se těší v USA, i díky soustředěnému zájmu mediálního projektu Inner City Press, který se po léta věnuje rozkrývání korupčních praktik v OSN.

Jeho hlavní reportér, Matthew Lee, je známou postavou v kuloárech OSN a postrachem tamějších činovníků. Kdysi se mu podařilo získat akreditaci u OSN a od té doby vytrvale klade obtížné dotazy na tiskových konferencích organizace. Videa z těchto diskuzí umisťuje na YouTube a další kanály; přepisy pak dává na svou webovou stránku.

CEFC jako Armáda spásy

V souvislosti s Patrickem Ho klade Matthew Lee při tiskových konferencích vytrvale otázku, jak vlastně získala CEFC konzultativní statut u několika agentur OSN? Zvlášť v době, kdy jsou z OSN na nátlak ČLR vytlačovány zavedené lidskoprávní organizace.

Konzultativní status mimo jiné umožnil představitelům CEFC nerušený přístup do budov OSN, v nichž se podle obvinění vůči Patricku Ho odehrávala část korupčního jednání. Na status u OSN také odkazuje Patrick Ho ve své žádosti o propuštění na kauci.

Podle dokumentů získaných Inner City Press argumentuje Ho, že CEFC se díky tomuto statutu ocitá ve společnosti organizací jako Armáda spásy nebo Světový židovský kongres. Argument zjevně nezabral a desetimilionová kauce byla zamítnuta s tím, že hrozí jeho útěk „za pomoci CEFC“.

Shodou okolností věnovala loni CEFC jedné z agentur OSN, UN DESA (Oddělení hospodářských a sociálních záležitostí) dar ve výši jednoho milionu dolarů.

Předávací ceremonie se odehrávala pouhý den po zatčení Patricka Ho v New Yorku. Generální tajemník i předseda Valného shromáždění OSN svou účast na slavnostním předání pod dojmem obvinění odřekli. UN DESA nicméně dar přijalo.

Lee také jako jeden z mála postřehl některé souvislosti korupčních případů Sama Kutesy a jeho předchůdce Johna Ashe.

Po odhalení korupce přímo v srdci OSN za předsedy Valného shromáždění Johna Ashe nařídil tehdejší generální tajemník Pan Ki-mun audit některých částí systému. Současný generální tajemník Antonio Guterres se zatím takovému postupu brání.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)