Banky, luxusní cestovka, síť hotelů. Co všechno si Číňané za 27 miliard chtějí koupit vstupem do J&T

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 29. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Čínský konglomerát CEFC avizoval snahu získat 50% podíl v investiční skupině J&T Finance Group, jejímž prostřednictvím by dosáhl na řadu dalších firem. Do této doby již investoval k deseti miliardám korun. Obří transakce ale může narazit na podmínky regulátorů. Podle informací HlídacíPes.org navíc obchod může zkomplikovat také nejasná vlastnická struktura CEFC.

Čínská skupina CEFC China Energy letos na jaře oznámila, že chce v česko-slovenské investiční skupině J&T Finance Group SE získat 50% podíl. Hodnota celého obchodu se odhaduje na 27 miliard korun.

K nabytí podílu Číňané potřebují získat souhlas regulátorů na všech trzích, kde má J&T zastoupení.

Akvizice proto musí být schválena nejen Českou národní bankou (ČNB), ale také Slovenskou národní bankou, regulátory v Rusku, na Kypru, v Chorvatsku a na Barbadosu. Transakci musí posvětit také Evropská centrální banka a úřady v Číně.

J&T nedávno připustila, že k dokončení velkolepého obchodu nakonec nemusí dojít. „Není to ještě úplně jisté, může se to celé zhatit na regulačních podmínkách,“ uvedl v MF Dnes Štěpán Ašer, ředitel J&T Banky. Pravděpodobnost úspěchu transakce však odhaduje na 80-90%.

Naopak čínská CEFC považuje transakci za jistou. „Smluvní vztah je uzavřen a obě strany předpokládají jeho naplnění,“ konstatoval mluvčí skupiny Pavel Bednář. „V současné době se finanční prostředky poskytnuté do J&T Finance Group pohybují již ve výši téměř deset miliard korun.“

Tajemný vlastník

Podle informací HlídacíPes.org bude ČNB jakožto jeden z regulátorů požadovat od čínské společnosti například doklady o původu peněz, které do transakce vloží a také odkrytí vlastnické struktury.CEFC Čína - final

Konečný vlastník CEFC přitom není z veřejně dostupných zdrojů dohledatelný, ukázal již dříve HlídacíPes.org.

Redakce si na jaře letošního roku vyžádala dokumenty z čínského registru. Z dostupných údajů o složité majetkové struktuře čínské investiční skupiny vyplývá, že 5% podílu v mateřských firmách CEFC vlastní Jie Ťien-ming. Kdo ale drží zbývající majoritní 95% podíl dohledatelné není.

Obrátili jsme se proto přímo na CEFC s prosbou o zveřejnění jména většinového majitele. „Proč bychom vám měl říkat, kdo je vlastník? Není k tomu žádný důvod,“ reagoval mluvčí společnosti Pavel Bednář. „Příslušným úřadům, kterým to předložit musíme, těm to samozřejmě sdělíme.“

Ztraceno v překladu

Vstupem čínské CEFC do J&T se zabývala i světová média. V dubnu přinesla agentura Reuters informaci, že čínská společnost „oznámila, že kvůli složitému schvalovacímu procesu pozastavuje akvizice finančních aktiv.“

V prohlášení CEFC, ze kterého agentura vycházela, se konkrétně uvádí, že sice dohody o nákupu české finanční skupiny J&T byly již podepsány, ale zároveň se v dokumentu konstatuje: „Protože celý schvalovací proces je složitý, není možné stanovit pevný časový rámec a společnost předpokládá, že nebude možné celý proces dokončit během doby pozastavení obchodování (s akciemi společnosti CEFC).“

O měsíc později přináší čínský server Chinagoabroad.com zprávu s titulkem „CEFC Čína ukončila akvizici české finanční skupiny J&T.“ V článku se dokonce uvádí, že CEFC China Energy Co., Ltd „oznámila, že její smlouva o koupi finanční skupiny české J&T bude pravděpodobně ukončena. A to vzhledem ke složitosti a nejistotě schválení ze strany centrálních bank v České republice, na Slovensku, Barbadosu a dalších zemích.“

CEFC však jakékoliv přerušení akvizice na dotaz HlídacíPes.org zásadně odmítla. „Vaše informace je v celém rozsahu nepravdivá. Projekt s J&T Finance Group pokračuje standardně dle podepsaných dohod,“ reagoval mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Obdobně se vyjádřila i mluvčí J&T Monika Veselá: „Transakce i nadále probíhá. Jedná se o složitý proces, který podléhá schvalování mnoha regulátorů na několika trzích, tedy nejde o lehkou operaci. Veškerá jednání ale pokračují.“

Odpis akcií

Jednání o vstupu čínského kapitálu do české strategické společnosti začala už v roce 2014. Postupně do J&T vstoupila čínská strana prostřednictvím svých dvou firem – CEFC Shanghai International Group (5%) a CEFC Hainan International Holding Co Ltd (4,9%).

Na počátku letošního května pak došlo k plánovanému dílčímu navýšení čínského podílu v J&T Finance Group SE. Společnost tehdy přistoupila ke snížení základního kapitálu odepsáním části akcií slovenských vlastníků Jozefa Tkáče a Ivana Jakaboviče. Každý z nich se tímto krokem zbavil téměř miliardy akcií v hodnotě 1Kč za kus.

Akcie by podle rozhodnutí valné hromady měla J&T od dvou majoritních akcionářů Tkáče a Jakaboviče odkoupit za částku odpovídající snížení kapitálu ze 17,7 miliard na 15,8 miliard korun, tedy za téměř dvě miliardy korun.

GRAF: PROPOJENÍ ČÍNSKÉ CEFC S J&T

JT FINAL

Data: CRIBIS společnosti CRIF, Výroční zpráva J&T. Aplikace: SVAT

Čínští akcionáři tak celkem dosáhli téměř desetiny vlastnického podílu (9,9%.) I tak ale mají slovenští zakladatelé investiční skupiny stále dominantní vliv, oba drží přes 45% akcií.

„Jedná se o technickou transakci, která je spojená se vstupem čínské soukromé skupiny CEFC do struktur J&T Finance Group SE,“ konstatovala PR manažerka J&T Monika Veselá. „Detaily transakce nebudeme zveřejňovat.“

Čínský dosah

Pokud by čínská skupina nakonec skutečně získala padesátiprocentní balík akcií J&T, otevřely by se jí kromě samotné investice také dveře k řadě dalších společností, které J&T vlastní, nebo ve kterých drží podíl.

Skupina CEFC, jež je v Česku akcionářem ještě dalších firem jako například fotbalové Slavie, či cestovní kanceláře Travel Service, se tak prostřednictvím svého podílu může dostat například k dceřiným společnostem jako je J&T banka, nebo slovenská Poštová banka.

Čínští spoluvlastníci by také mohli mít vliv například J&T banku, která má pobočky v několika zemích, na poradenskou firmu J&T Services ČR, či na luxusní cestovní kancelář J&T Concierge a síť  hotelů Best Hotel Properties, která byla loni nejobchodovanější společností na bratislavské burze.

Všechny zmíněné společnosti totiž patří do portfolia české investiční skupiny, o niž čínská skupina usiluje.

Za motivací J&T k připuštění čínských majitelů stojí touha po oslovení nových čínských zákazníků na trzích střední a východní Evropy. „Cílem skupiny je stát se primárním partnerem pro čínské investory v tomto regionu,“ uzavírá J&T ve své výroční zprávě za rok 2015.


Psali jsme: Pátrali jsme po kořenech „Tvrdíkovy“ CEFC v Číně. Konečný vlastník je neznámý

Tvrdíkovi právníci kvůli Číně hrozí žalobou i českému poslanci. Zastrašují mě, říká

Tvrdík popírá napojení svého šéfa na politické oddělení čínské armády. Tady je důkaz

CEFC stáhla z webu informaci potvrzující napojení svého šéfa na politické oddělení čínské armády


VLASTNICKÉ VAZBY CEFC V ČESKU

Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Autorka: Eliška Hradilková Bártová


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel JanečekKarel Janeček-logo

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)