Plán čínské CEFC na další investiční ofenzivu v Česku dostal vážnou trhlinu

Napsal/a Robert Břešťan 3. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská společnost CEFC, v Česku známá díky angažmá exministra Jaroslava Tvrdíka, nákupu fotbalové Slavie či kvůli blízkosti k prezidentu Miloši Zemanovi, ve svých byznysových plánech narazila na problém. Respektive na Českou národní banku.

CEFC dlouhodobě usiluje o získání polovičního podílu v J&T Finance Group. Jenže tuto deklarovanou snahu musí posvětit všichni regulátoři na trzích, kde banka J&T působí: na Slovensku, na Barbadosu, v Chorvatsku, v Rusku a také v České republice.

Všude, včetně Evropské centrální banky, zatím CEFC souhlas získala. V Česku se však dočkala zamítavého stanoviska.

Prokažte původ peněz

Jak jako první napsal server Echo 24, ČNB již vloni v listopadu žádost o navýšení podílu na 50 % zamítla (v první instanci, proti níž je možné odvolání).

Důvodem je, podle pasáže citované serverem, „nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů (cca 728 milionů EUR, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. EUR) a s tím souvisejících důvodných obav.“ 

Oficiálně ČNB odmítá cokoli komentovat. „Jsme vázáni mlčenlivostí v licenčních řízeních. Nikdy takové informace nezveřejňujeme. O výsledku informujeme výhradně subjekt, kterého se licenční proces týká,“ reagoval na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČNB Marek Zeman.

„CEFC China plně spolupracuje s českým národním bankovním regulátorem a komunikaci ze strany ČNB považuje za standardní a plně profesionální. Požadavky ČNB na dokumentační doložení žádosti vnímá jako plně oprávněné,“ vyvěsila CEFC China reakci na svých webových stránkách.

Firma podle svého mluvčího Pavla Bednáře„věří, že k 31. prosinci 2017 doložila ČNB všechny relevantní skutečnosti nutné pro získání souhlasu ČNB a je připravena na vyžádání ČNB doplnit i další potřebné dokumenty“.

Mluvčí J&T Monika Veselá odkázala na CEFC, „která je jako žadatel v přímém kontaktu s ČNB“. Zástupci J&T už v říjnu 2014 připustili, že celý proces navýšení podílu CEFC až na 50 % je komplikovaný.

„Vzhledem k náročnosti celého procesu, jež podléhá mnoha regulatorním podmínkám a schvalováním nejen v Číně, ale také u všech regulátorů v zemích, kde J&T působí, je předčasné hovořit o výši kapitálového vstupu či podílu,“ konstatoval Patrik Tkáč, člen představenstva skupiny J&T Finance Group. 

Ohrozíte schválení transakce

CEFC v J&T Finance Group nadále drží 9,9 %. Celkem měla zaplatit za poloviční podíl 980 milionů eur (26,5 miliardy Kč), původ velké části těchto peněz je právě podle ČNB nejasný.

Redakce HlídacíPes.org se působení CEFC v Česku věnuje dlouhodobě. Například v červnu 2016 CEFC byla společnost přesvědčena, že je vše na dobré cestě. „Smluvní vztah je uzavřen a obě strany předpokládají jeho naplnění,“ konstatoval mluvčí skupiny Pavel Bednář.

Už tehdy ale podle informací HlídacíPes.org bylo jasné, že ČNB jakožto jeden z regulátorů bude požadovat od čínské společnosti například doklady o původu peněz, které do transakce vloží, a také odkrytí vlastnické struktury.  

Když čínská společnost CEFC rozesílala některým redakcím i politikům předžalobní výzvy, kterými chtěla zabránit zveřejňování informací o tom, že představitelé CEFC působili v propagandistické platformě politického oddělení Čínské lidové armády (Čínské asociaci pro přátelské styky se zahraničím – CAIFC), jako důvod uvádí mimo jiné to, že tyto informace mohou „ohrozit schválení transakce – nabytí podílu ve skupině J&T – ze strany příslušných regulátorů”.

Zajímavé je, že již v květnu 2016 přinesl čínský server Chinagoabroad.com  zprávu s titulkem „CEFC Čína ukončila akvizici české finanční skupiny J&T.“

V článku se uvádí, že CEFC China Energy Co., Ltd „oznámila, že její smlouva o koupi finanční skupiny české J&T bude pravděpodobně ukončena. A to vzhledem ke složitosti a nejistotě schválení ze strany centrálních bank v České republice, na Slovensku, Barbadosu a dalších zemích.“ Tehdy to CEFC jednoznačně popřela.

Mít svou vlastní banku

Agentura Reuters počátkem loňského listopadu napsala, že nedávným vstupem do ruské státní společnosti Rosněfť stoupl objem finančních transakcí CEFC natolik, že plánuje založení vlastní banky.

Agentura citovala anonymně i experta, podle nějž „některé velké západní banky se už nyní zdráhají spolupracovat s CEFC, protože podle nich nesplňuje požadavky na due dilligence“, neboli pravidla „poznej svého klienta“. 

Právě problémy s regulátory a velkými bankami v cizině – což dokládá i zatím prvoinstanční postoj ČNB – jsou přitom dost možná jedním z důvodů, proč CEFC může chtít založit svou vlastní banku.

CEFC je v Česku velmi aktivní, nakoupila zde mimo jiné fotbalovou Slavii Praha, Pivovary Lobkowitz, některé nemovitosti včetně kancelářského komplexu Florentinum či strojírny Žďas.

Za krátkou dobu si CEFC vybudovala v České republice mimořádný politický vliv. Předseda CEFC Jie Ťien-ming je například od roku 2015 čestným poradcem prezidenta Zemana.

Samotná firma přitom podle dostupných informací vznikla „restrukturalizací“ a přejmenováním státního podniku. Předání společnosti do „soukromých“ rukou mohlo čínské vládě pomoci zbavit se při expanzi do zahraničí podezření z možné infiltrace čínského politického vlivu.

Podle předního českého sinologa Martina Hály je vlastnická struktura CEFC i v samotné Číně nezvyklá. Nejedná se totiž ani o státní, ani o soukromý podnik, ale o jakýsi hybrid.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)