BIS varuje před čínským vlivem. Číňané zatím ve velkém nakupují a radí na Hradě
Zpráva BIS varující mimo jiné před čínským vlivem vyšla ve stejný den, kdy čínská společnost CEFC ohlásila v česku řadu akvizic.
Finančně vstoupila do mediální skupiny Empresa a Médea podnikatele Jaromíra Soukupa, koupila většinu akcií pivovaru Lobkowicz a zatím desetiprocentní podíl v letecké společnosti Travel Service.
Získala i 60 % ve fotbalové Slavii a jako své sídlo koupila někdejší budovu Živnobanky v Praze Na Příkopě.
Počet čínským firem klesl
Podpis kontraktů byl oznámen v rámci návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Číně. Ten podle svých slov očekává „čínskou investiční explozi“ v ČR.
Ta se doposud příliš neděla. Zatímco v roce 2013 bylo v Česku registrováno (podle údajů společnosti Bisnode) 2255 firem s čínským vlastníkem, letos počet těchto firem klesl na 2112. Zároveň však výrazně narostl čínský podíl na základním kapitálu: z 1,5 miliardy v květnu 2013 na 2,7 miliardy v květnu 2015.
Číňané jsou aktuálně dvanáctými nejčastějšímí zahraničními vlastníky českých firem. Vedou Rusové, za nimi Slováci a Němci. Z hlediska podílu na základním kapitálu by si nyní čínské firmy díky akvizicím zhruba za deset miliard (tvrzení Miloše Zemana) mohly v tomto v žebříčku mírně polepšit.
Jedním z těch, kdo zřejmě pomáhal CEFC, šesté největší soukromé firmě v Číně, zmíněné akvizice v Česku vytipovat, je někdejší ministr obrany, nyní pročínský lobbista a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné splupráce Jaroslav Tvrdík.
Někteří odbornící se ale čínskému nákupnímu seznamu podivují. „Absolutně nelze věřit tomu, že by takové akvizice v ČR, jaké uskutečnila CEFC, udělala jakákoli mentálně způsobila soukromá společnost ,“ konstatoval na svém Twitteru například ekonomický novinář Miroslav Motejlek
Z Hradu placen není
Zároveň vyšlo najevo, že čínský občan a předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je od loňska „honorárním poradcem“ prezidenta republiky.
Tedy zároveň muže, který je adresátem zpráv BIS, jež mimo jiné opakovaně varují před čínskými špionážními aktivitami. Prezident může kontrarozvědku (se souhlasem vlády) i úkolovat.
Na oficiálním seznamu prezidentových poradců Jie Ťien-ming nefiguruje. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prý proto, že za svou funkci není z Hradu placen.
„Jde o určité speciální poslání, není součástí klasického expertního nebo poradního týmu pana prezidenta. Je to speciální poradce pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje. Samozřejmě ta činnost není nikterak honorována,“ citoval Ovčáčka Český rozhlas.
Čínské ekonomické a zpravodajské zájmy v Česku jsou vedle těch ruských pravidelně vysoko v zájmu české kontrarozvědky.
Pochvala pro Tvrdíka
„V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků,“ píše v aktuální veřejné zprávě za rok 2014 BIS.
Ve své veřejné části tradičně nikoho nejmenuje a žádosti o upřesnění odmítá s ohledem „na samou podstatu práce tajných služeb.“
Na závěr své čínské cesty ale například Miloš Zeman jmenovitě za vstřícnost a „velkou aktivitu“ ve vztahu k Číně pochválil vedle Jaroslava Tvrdíka svého poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře.
Zpravodajští důstojníci pod krytím diplomatického personálu působí podle BIS jak v rámci ruské, tak čínské diplomatické mise.
„Při budování přístupových a vlivových sítí v ČR jsou pro Rusy i Číňany důležití novináři, členové parlamentních politických stran, státní úředníci, lobbisté, networkingové organizace, organizace zaměstnavatelů či zaměstnanců (resp. jejich vedení) a v neposlední řadě také aktivisté a jejich nevládní organizace,“ napsala ve své zprávě BIS už vloni.
„K úspěšné prevenci vlivových opatření (a obecně špionáže) cizí moci je nezbytné vzít v úvahu možnost, že například zájem ruského/čínského diplomata, novináře či experta o naši osobu není dán naší osobní či profesní výjimečností, ale připustit i možnost rizika zneužití tohoto zájmu a kontaktů s námi pro cizí zpravodajský užitek,“ dodala BIS.
Psali jsme též
Tomáš Pojar: Lepší než špiony vyhostit? Vědět, ke komu se umějí dostat
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Nový zákon o podpoře bydlení. Spíš než naděje je to jen iluze řešení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Vskutku bajecny hradni kseft: poridit si naprosto vyhodne honorarne potencionalniho krtka od Zlute reky,
ci poradce od bolsevicko KGBackych plynarskych kumpanu.
Skoro dojemny je pak i novy „panslavismus“,kdyz sesivany fotbal zachranuje sikmooky PAN SLAVISTA.
Asi už jsme zapomněli co říkal pan Klaus o špinavých penězích v průběhu naší privatizace? Tenkrát přece státu nevadilo jestli rozprodával (a levně) státní majetek českým zlodějům, ruské mafii, německým spekulantům, nebo záhadným firmám se zastoupením na Kajmanských ostrovech..
Dneska už státu ty firmy nepatří a jak předpokládám,Číňané je překupují od soukromých vlastníků.Dalo by se dokonce říct že do toho státu ani nic není.
Ve skutečnsti,kdyby BIS chtěla upozornit na nějaké vyznačné riziko, tak už to že zhruba 50 procent podniků u nás patří zahraničním investorům. Z pohledu toho se až 12. místo Číny samostatně tak velkým rizikem nejeví…
Pokud máme takového prezidenta, tak lituji naše, zdůrazňuji České tajné služby. Ještě, že není jejich vrchním velitelem jako vojska. Ale to co si dovolují naší hradní páni včetně Kmoníčka je otřesné a pro hrdého Čecha urážející. Tak bych uvažoval jako rozvědčík.
Ale co se týká Klause a jeho špinavých peněz, tak jako ekonom tvrdím. Že špinavé peníze nesmí smrdět žádnému ministru financí. To není jeho starost. Jeho starost je plná státní kase. Špinavé peníze jsou práce pro policii a hlavně aby nezmizly za našimi hranicemi jako doposud.
No to je asi ohromný alibismus říkat že vyšetřit ekonomické zlodějiny je věcí policie a ať to všechno prokáže, zatímco úlohou tajné služby je jednou za rok sepsat jakousi všeobecnou zprávu kterou opíše z novin a doplní statistickými udaji z veřejného podnikoveho rejtříku,nemyslíte?
Tak tedy skutečně potom já lituju stát který má takovou tajnou službu..I když to není přesné, protože právě politikům to vyhovuje..Takže lituju hlavně občany