Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: se souhlasem Kanceláře prezidenta republiky, www.hrad.cz
hrad.cz, zdroj

České probuzení z kremelského mrazu. Pozdě a s řadou otazníků, přesto přelomové

ANALÝZA. Netušíme ještě, jak přesně a na jak dlouho na česko-ruské vztahy dopadnou důsledky vrbětické kauzy, jisté je snad ale to, že se už nikdy početní stav ruské ambasády nevrátí k dřívějším vysokým číslům. Pro bezpečnost Česka i Evropy je to dobrá zpráva.

Jako by si až s letošním studeným jarem Češi uvědomili, že mráz přichází z Kremlu. Ve veřejné debatě se vyrojila spousta jestřábů volajících po okamžitém vyhoštění všech zbývajících ruských diplomatů i za cenu uzavření české ambasády v Moskvě (a ruské v Praze). Zkrátka a dobře, Česko ve vztahu k Rusku konečně přitvrdilo. Nutně se nabízí otázka: proč až teď?

Oficiálním spouštěčem akce a reakce byl útok na vrbětický sklad munice, smrt dvou Čechů, miliardová škoda. To všechno víme a sledujeme. Jenže téma přebujelé ruské ambasády, sloužící nepochybně jako základna pro špionážní aktivity nejen v Česku, ale i dále v Evropě, není nic nového. Už dlouho.

Ruský pohyb po Schengenu

Téma přebujelé ruské ambasády v Praze byl mimochodem vůbec první text, kterým zahájil svou činnost server HlídacíPes.org. Než se pak tento stav stal předmětem veřejné debaty, trvalo to ještě nějaký čas. A to přesto, že na problém dlouhodobě upozorňuje BIS. Tu více, tu méně explicitně, leč zcela jasně.

Podívejme se třeba na její zprávu za rok 2013, tedy před ruskou okupací Krymu, která bývá vnímána jako mezník ruských dezinformačních aktivit vůči Evropě. „V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodajci, kteří do ČR cestují samostatně – turisté, experti, akademici, podnikatelé,“ psala BIS v roce 2013 a ve variacích to opakovala i ve všech jiných letech.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


K vypovězení ruských diplomatů ale Česká republika sahala jen výjimečně. Třeba v srpnu 2009 musel odejít zástupce vojenského přidělence a dalšímu diplomatovi tehdy české úřady „doporučily, ať už se nevrací z dovolené“. Zjevně šlo o dozvuk akce „americký radar v Brdech“, která i širší veřejnosti naznačila, že se Rusko ve vlivových a zpravodajských operacích skutečně vyzná.

Občas Česko některým „diplomatům“ navrženým pro ambasádu v Praze neumožnilo vstup do země, neudělilo jim příslušná víza. Ve veřejné debatě jako by ale téma bylo – až na výjimky – tabu. Diplomaticky tahalo Česko za krátký konec, protože každé vypovězení ruského diplomata znamenalo automatické vyhoštění českého v Moskvě. 

Ozývaly se spíše osamělé hlasy. Jako třeba od tehdejšího poslance za KDU-ČSL Ivana Gabala, který už v roce 2015 kolegy politiky vyzýval k narovnání vztahů s Ruskem, omezení lidí na ambasádě s tím, že „asymetrie zastoupení je historicky urážlivá“. Trefně přefouklé velvyslanectví popsal jako „relikt okupační mocnosti a sídlo místodržícího“ .

Přiznejme vládě (ministerstvu zahraničí) snahu řešit alespoň některé dílčí problémy a pokusy otevřít debatu o možném dobrovolném snížení počtu lidí na ruské ambasádě nebo o snížení nevídaně vysokého počtu tamních automobilů s diplomatickou značkou.

Z ruské ambasády (pravděpodobně i konzulátu v Karlových Varech) se stala základna pro další části Evropy. Diplomaté vozy s diplomatickou značkou po celé Evropské unii využívali (či spíše zneužívali) k volnému pohybu v rámci Schengenu. Auta s diplomatickou značkou totiž požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy: nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale ani při přejezdu státní hranice.

Mohla tedy – teroreticky – převážet prakticky cokoli od drog, přes zbraně a špinavé peníze… Nepřekvapí však, že debaty o omezení počtu diplomatických aut nikam nevedly. 

Kdo je tady pánem

V Česku nám ale tradičně lépe jdou symbolická (případně švejkovská) gesta. Jako třeba pojmenování náměstí před ruskou ambasádou po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Mimochodem Ruská federace si oficiální adresu poté upravila na Korunovační (kde má další ze svých velvyslaneckých vil) a na mapě uvedené na stránkách ambasády nový název náměstí, stejně jako existenci promenády Anny Politkovské, ignoruje

Pro ostré diplomatické kroky by měla mít vláda samozřejmě dobře nabito. Pár příležitostí k řezu se v uplynulých letech nabídlo: po ruské anexi Krymu, po akci novičok v anglickém Salisbury nebo po výhrůžkách českým politikům kvůli „kauze Koněv“. Vlastně nejlepší – a prováhaný okamžik – byl ale už v roce 1991, po odchodu posledního sovětského vojáka z Československa. Tehdy jsme mohli onen relikt okupační mocnosti zbořit.

Nestalo se. Dlouho se říkalo, že o ruských špiónech přeci víme a je tedy lepší je sledovat, vědět, s kým se scházejí, co dělají… I na Vrběticích se však ukazuje, že to nebyla ideální taktika. Útočníci sice přijeli ze zahraničí, ale bez pomoci v Česku působících soudruhů, kteří měli místní realitu lépe zmapovanou, by to nešlo.

V rámci své činnosti zde zpravodajci verbovali spolupracovníky, podporovali ideově i finančně nejrůznější hňupy, dezinformátory a jejich weby, budovali si pozice, bývalým i současným politikům, jako je Václav Klaus či Cyril Svoboda dávali pocit důležitosti, nemluvě o otevřeně proruské ekipě na Pražském hradě.

Důsledkem ruské sebejistoty byly opakované případy falšování historie, pseudohistorické výstavy pokřivující realitu, skandální dokument o roce 1968, ale i otevřené výhrůžky „zlobivým“ českým politikům a zbožštění sochy maršála Koněva jako zástupného problému pro snahu ukázat Čechům, kdo je tady pánem.

Ruská federace zde nerespektovala zákony, nakládala volně i s majetkem, který jí nepatřil, dodnes třeba nemá ambasáda zkolaudované některé stavby, které postavila na pozemcích patřících České republice. Jeden z diplomatů, vyhoštěný už vloni, zde nelegálně nakupoval munici, další (taktéž posléze vyhoštění) rozjeli dezinformační akci s kufříkem s jedem ricin… 

V součtu toho bylo opravdu hodně a je tedy dobře, že se Česká republika pod vlivem okolností konečně odhodlala k takto razantnímu kroku.

Udržovat si přehled

Zajímavou historickou paralelu připomněl český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Český rozhlas. Podobný akt vyhoštění „v opačném gardu“ proběhl v Československu v roce 1950 – ve vztahu k ambasádě Spojených států. „Vláda se dostala do sporu s USA a ze 60 zaměstnanců jich muselo 40 opustit tehdejší Československo. V reakci na to americká strana uzavřela naše konzuláty a trvalo 20 let než jsme se dostali v případě bilaterálních vztahů na nějakou srovnatelnou původní úroveň,“ popsal Kmoníček s tím, že situaci tehdy a nyní sice zcela srovnat nejde, ale i tak je to zajímavá historická zkušenost.

„Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ řekl už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Michal Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže. Je zjevné, že na ruský ansámbl špiónů měla BIS informačně nabito už dlouho.

Pořád ale zbývá odpověď na otázku, proč akce přišla zrovna teď. Upřímná odpověď je, že nevíme. Možná prostě skončilo vyšetřování, možná v tom hrály roli ruské tlaky a zájmy ve vztahu k Dukovanům a vakcíně Sputnik V, možná podivná zamýšlená cesta dvojministra Jana Hamáčka do Moskvy. Možná se to prostě všechno sešlo a situace po letech politiky nevyslyšených varování nazrála k akci.

Shodou okolností i v době, kdy řediteli BIS Michalu Koudelkovi končí v létě první pětiletý mandát. Je jasným faktem, že si prezident Miloš Zeman přál, aby ho již vláda ve funkci nově nepotvrdila. Jednat o tom měla vláda někdy touto dobou. Po téhle nečekaně úspěšné akci si lze jen těžko představit, že by Michal Koudelka v čele BIS skončil. Zemanovi navzdory.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

42 komentářů

 1. jiri napsal:

  dobry den prosim o zruseni sprav HLIDACI PES na tento imail izvorr@seznam.cz dekuji mockrat. mockrat.mockrat…

 2. nedamse napsal:

  Zde se stále vrtaji ve starém už jednou vyšetřeném případu,ale kdo vyrobil Korona virus a zabil milióny lidi asi nikoho nezájimá,ale 2 lidi u nás ano jak je politika hnusná

 3. Tondach napsal:

  Ano, spousta věcí je jen díky jemu navzdory! Zeman je tragedií této země! Stejnou, jako jeho voliči!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Zeman není tragedií této země. Podle opozice je vůdčí osobou v EU a okolí, protože, jak opozice v jednom z dnešní diskuzních pořadů v TV ( ČT24, Prima News) nám sdělila, kvůli jeho sdělení, že výbuchy ve Vrběticích před 7 léty, nejsou ještě došetřené žádná z velkých zemí EU a dalších (VB,Israel) nevyhostila ruské diplomaty. To učinily ty, kterým Zeman nevelí a mají pifku na Rusko (Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko, Rumunsko – to bylo protiruské už za diktátora Ceaușescu).

   • Tondach napsal:

    „opozice vám sdělila“? KDO z opozice a komu VÁM?

  • Roman2 napsal:

   Vy budete asi „pravdoláskový“ demokrat…

 4. pamětník napsal:

  „Zkrátka a dobře, Česko ve vztahu k Rusku konečně přitvrdilo. Nutně se nabízí otázka: proč až teď?“
  Z pohledu pamětníků se nabízí doplnění: Sice pozdě, ale konečně! A politicky orientované pochybovače, zejména mládím zmatené dlužno varovat před možným návratem, vývojem ke stavu, který v úžasné knize Zpráva o organizovaném násilí shnul Vilém Hejl ve spolupráci s historikem Karlem Kaplanem.

 5. Marek Loucký napsal:

  Na akci „Radar“ si Moskva ověřila, že je naše populace náchylná k nesmyslným sentimentům (koho jsme kdy museli poslouchat, kdo komu kdy v historii (ne)pomohl, vnímání válek 20.století, apod.) a neracionálnímu jednání. Zpětně si myslím, že to byl moment, kdy si Rusové uvědomili, že průnik do takto snadno „zpracovatelného“ prostoru je možný a nepříliš složitý. Aktuální stav naší společnosti je dokladem, že se nemýlili a jejich strategie byla úspěšná. Společnost rozdělená hlubokými příkopy, proruská svoloč na hradě, exekutiva pod vedením technologa moci, který si stát zprivatizoval pro své soukromé byznysové zájmy a kterému jsou další funkce státu lhostejné, roky neřešený problém přebujelosti ruské ambasády, státní správa v rozkladu, atd.
  Nastal čas důrazně říct STOP pánové! Kauzu Vrbětice musíme brát jako jedinečnou příležitost znovu nastavit naše vzájemné vztahy, ve kterých budeme mít pozici suverénní sebevědomé a rozhodné země, která sama ví co chce a kam směřuje. Musíme dát všem najevo, že náš tradiční klid, pohoda, klídeček má také své meze. Bude to náročné, o to větší hodnotu to bude mít.

  Nezbytné kroky jak by měly následovat:
  1) udržovat tvrdý postoj vůči Moskvě v otázce vyhoštění diplomatů a redukce ambasády.
  2) jasné a zřetelné vyloučení Rosatomu nebo kohokoliv s Ruskem v zádech z případných dostaveb našich JE.
  3) Volby a porážka Babiše, který nemá sílu, motivaci ani možnosti vykázat Zemana do ústavních mezí.

  • A. S. Pergill napsal:

   Je ovšem zajímavé, že hysterii proti radaru vyvolávala většina těch osobností a skupin, které dnes lámou kopí za „ruskou stopu“ ve vrbětické kauze.
   Ono jde totiž o to, že radar v Brdech (nebo kdekoli jinde) by nám byl proti Rusku na …
   Ten by zapracoval, a účinně, proti „náhodnému úletu“ jednotlivé rakety (nebo menšího množství raket) ze států jako je Írán, Pákistán nebo Severní Korea. Protože ty by se reálně existujícími prostředky daly sundat, zatímco Rusko by naši obranu s pravou rukou za zády zahltilo, případně by ještě vedle skutečných raket a samostatně manévrujících hlavic použilo klamné rakety a klamné hlavice, které by naši obranu ještě dál zhoršily.

   • josef napsal:

    Tehdy prez.Bush uváděl, že „radar“ má být proti státům tzv. „osy zla“ tj. Irák,Írán a Sev.Korea… Rusko sice přímo uváděno nebylo, ale bylo to především proti němu – to pochopili skoro všichni …

    • A. S. Pergill napsal:

     Rusko má prostředky k zahlcení protiraketové obrany (stávající), takže proti jeho masívnímu úderu by byl ten radar k ničemu. Navíc by byl „magnetem“ na jaderné hlavice, čili pro nás v tomto případě spíš kontraproduktivní záležitost.
     Skutečně šlo o sledování států, které takových raket jsou schopny vypálit jen pár, případně jen jedinou. Případně zorganizovat start takové rakety např. z nákladní lodě (patrně s tím, že by posádka lodi nepřežila).

     Teoreticky mohl přinést nějaké informace o ruských zkouškách raket. Ty by se ale daly sehnat i jinak.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Pro „Marek Loucký“: Chybí Vám tam zákaz exportu českých výrobků do Ruska, včetně montáže automobilů Škoda v Rusku. Tatrovky v Rusku už „odrovnal“ před léty americký ředitel Tatry Kopřivnice (Ronald A. Adams, který se zasloužil o náhradu nákladních terénních Tater v Rusku Kamazy).

  • petrph napsal:

   Víte, chápu Vaše nadšení, ale když už, ale zase bych nestavěl naší potřebnou sílu a odhodlání na jedné zmedializované akci, na které si udělala právě nyní Babišova vláda velice výhodné píárko, takže jeho to nepoškodilo, ale naopak velice posílilo. Za to těch pár vyhoštěnejch ruskejch diplomatů jistě stálo, a komu slíbili tu jaderku se vlastně neví.
   Takže, teď je to spíše otázka čekání na kroky, které budou následovat. Dejme tomu jestli vůbec půjde Babiš z vlády co nejdřív, nebo se bude čekat až do podzimu, jak dopadnou volby…

  • A. S. Pergill napsal:

   Problém je, že ony resentimenty jsou zcela reálné, a že prakticky došlo (např. v souvislosti s Mnichovem) jen k částečné nápravě, a to přes silný diplomatický nátlak na Francii a Velkou Británii, na kterém se podílel i tehdejší SSSR.
   Prostě, v EU jsou státy, kterým se nedá věřit, a které jsou vůči nám prakticky po celou dobu naší existence (tedy od závěru 1. tisíciletí) nepřátelsky zaměřeny. Faktem také je, že okupace ze strany SSSR byla jednou z nejvíce „soft“ v dějinách lidstva, naprosto neporovnatelná s tím, co jsme prožívali za okupace německé, a v podstatě ani za poměrů po většinu doby vlády rakouských králů (či císařů).
   Což je dáno mj. tím, že s Ruskem nemáme žádné zásadní třecí plochy, spory o nějaké území na společné hranici apod. Důležité také je (zažil jsem na vlastní kůži), že Rusové (ale i další národy SSSR) nás braly jako sobě rovné s tím, že na některé věci jsou lepší oni, na jiné zase my. Minimálně od doby N. Chruščova. Což je obrovský rozdíl proti Němcům (i „dederónům“ z dob socíku) či dalším západoevropanům, kteří nás berou jako cosi zcela podřadného a momenty, v nichž jsme kulturně superiorní, je spíš traumatizují a vyvolávají hostilní reakce.
   Např. jsme jedním z mála evropských národů (a když nepočítám pravoslavné, tak asi jediný), který má kompletní překlad celé Bible do svého národního jazyka (Bible Kralická) z originálních textů (dokonce včetně některých apokryfních textů). Jak Němci, tak Francouzi i Angličani (i další evropské národy) až někdy hluboko do 20. století měli v národním jazyce jen překlad překladu Bible do raně středověké latiny od Sv. Jeronýma (Vulgáta).

 6. vlad napsal:

  Počet ruských diplomatů je věc českých orgánů, kteří jim schválili pověření a vydali souhlas s pobytem v ČR. Takže počet ruských diplomatů je záležitost českých úřadů.
  Anexe Krymu je jedna velká lež, kterou jako mantru opakují politici. Jaksi jim uniklo, že tam proběhlo referendum podle ústavy Ukrajiny.
  ČR prostřednictvím hlupáků provokuje Rusko už dlouho, ať to je zpochybňováním osvobození Československa, přejmenování ulic a demolicí sochy Koněva konče.
  Takhle se nechová suverénní stát ale pitomec.
  Kauza Vrbětice, dávno zapomenutá a soudem uzavřená, se hodila na zpravodajskou hru Koudelky pod vedením CIA. Díky tomu se svět dozvěděl o prodeji zakázaných protipěchotním min a samopalů vz.58, bojovníkům Islámského státu. To, že politici okamžitě a bez přímých a jasných důkazů okamžitě obvinili Rusko, znamená, že viník byl předem určen a ihned odsouzen. Islámský stát vyzbrojují USA už léta, proč by tedy v tomto trendu nepokračovala také ČR, která dělá to, co USA řekne? Vždyť jsme spojenci a proto nás společné zločiny spojují.
  Jak z toho ven? Lež za lží, zpochybňování skutečností, ostrakizace Ruska a v neposlední řadě lidská práva. To je obraz ČR, nechvalně známý a nedůvěry hodný.
  Tato země nemá budoucnost, ani důstojnost, jsme jen k smíchu všem národům.

  • sir sergej napsal:

   S tím referendem podle ústavy Ukrajiny, řekl bych, lžete (čl. 73 ukrajinské ústavy vyžaduje všeukrajinské referendum ke změně území Ukrajiny). A nejen proto je třeba být skeptický i ke všemu ostatnímu, co nebohému návštěvníku diskusí chcete sdělit (nemějte výčitky ze způsobeného zmaru, na diskuse už lidi nechodí diskutovat, přít se,, či se něco dozvědět, naopak jen pozorovat a bavit se). Nyní si třeba takřka každý všimne, jak se flákači kremelské propagandy snaží infikovat každý kout veřejného prostoru. Řekl bych, že byste měli ubrat. Nebýt všude a vždy. Nyní jste otravní víc než reklamy na Nově. A to přeci nechcete, otravovat lidi. I když vlastně.

   • josef napsal:

    Krym byl autonomní republikou ještě za SSSR a jako takový byl i autonomní republikou v novém státu Ukrajina se svým parlamentem, který se rozhodl pro referendum. Krym už po vzniku Ukrajiny chtěl vystoupit z „Ukrajiny“, ale sám v aktivitě pro výstup nijak vehementně nepostupoval – to se změnilo až proběhlým pučem v únoru 2014 a pak Krym postupoval tak jak postupoval, ale bylo to v souladu s ústavou Krymu..

  • Roman2 napsal:

   Přesně… Jak se psalo na jednom serveru, ten slavný západ, co nás za hádku s Ruskem plácá po rameni, náš nahradí na jejich trhu, až nás z něho vyrazí, jsme pro naše západní „spojence“ za užitečné idioty…

 7. Jan Ondračka napsal:

  Vážení páni redaktoři ze zde přítomné redakce ,proč nenapíšete pravdivé informace o Vrběticích a místo toho píšete samé nesmysly . Je všeobecně známo že si tam chodil každý kdo byl poblíž pro zbraně jak do kůlny tyto sklady nebyly hlídané ani nijak zabezpečené.A odpovědní lidé to nyní shazují na Rusko ,kdo s odpovědných byl za to potrestán nikdo .Tady je vidět jasná korupce,proč o tom mlčíte ano musíte protože by jste přišly o práci ikdyž si o Vaši práci udělal každý rozumný člověk představu.Fakta jsou jasná přechovavala se tam zakázaná munice která se pak vyvážela .Co na to hejtman,odpovědní ministři,starosta ,nic hlavně že jim šly do kapes Eura,a těchto kauz je v naší republice od roku 1989 více.

  • Marek Loucký napsal:

   Pane Ondračko, zkuste v prohlížeči zadat do googlu: sídlo BIS a vypadne vám z něj několik odkazů na kterých snadno najdete adresu BIS. Běžte prosím okamžitě na podatelnu a všechno co jste zde napsal, tedy pravdivé informace, které jsou všeobecně známy jim nahlašte. Je evidentní, že BIS i Policie takto závažné informace přehlédla a vyvozuje nesprávné závěry. Ufff, jsem rád, že jste to celé prokouknul a Vaše svědectví pomůže předejít třetí světové válce!!! Děkujeme Vám pane Ondračko a věřím, že Nobelova cena za kriminalistiku a mír nebue mít letos jiného majitele, než jistého pane Ondračku.

   • virus napsal:

    BIS snad má důkazy , že to udělali ti dva ruští agenti ?

    • Tondach napsal:

     Myslíte, že nemá? Že si všechno cucá z prstů? Napadlo by vás takhle blábolit, kdyby vám „nenapovídal“ prezident svými nesmysly o jakýchsi „čučkařích“?

    • skeptik napsal:

     Má. Ale vy jste virusi tím posledním, komu je bude předkládat.

 8. Sámo napsal:

  Možná Zeman skončí na Hradě dříve než Koudelka v čele BIS a bude to ze zdravotních důvodů, protože přestává chodit a jak jednou usedne na vozík, tak už z něj nesleze a pokud ano, tak jenom na všechny čtyři. Zeman je proruský agent na Hradě a je to patrné už od roku 2001, kdy jako premiér vlády ČSSD prominul Rusku z dluhu 60 miliard Kč z celkového dluhu 85 miliard z dob SSSR. Byl to od něj takový dárek Putinovi, který byl v roce 2001 poprvé zvolený ruským prezidentem.

  • petrph napsal:

   Tedy, berte to čistě jako hypotézu, ale zase nepovažuji pana prezidenta Zemana za natolik senilního, aby si nedokázal spočítat zda ve vytištěné pár stránkové zprávě o vyšetřování je JEDNA nebo DVĚ (nebo dokonce i VÍCE – jak říká paní Benešová), verzí I kdyby si snad měl dělat čárky.
   Jo jasně, někdo lže.
   A hraje se tu dost divoká politická hra vabank, závislá jen na tom, kdy se podaří někomu tu zprávu zveřejnit. A až potom budeme vědět, kdo by měl dřív skončit. A ono jich může být hodně,, na obou stranách..

   • Tondach napsal:

    Jeho řečnění o tom, jak si vyléčil cukrovku až doktoři zůstali paf, bylo výrazem něčeho úplně jiného, než senility!

    • A. S. Pergill napsal:

     Tondachu,
     zažil jsem jako doktor, že řada pacientů, kteří se snížením nadváhy a dietou dostali do stavu, že jim nemusel být píchám inzulin nebo podávána perorální antidiabetika, to považovala za „vyléčení“. Člověku s technickým a ekonomickým vzděláním se to asi dá prominout.

     • skeptik napsal:

      Jenže Pergille nic z toho, o čem píšete, u Miloše Zemana nenastalo. Pochutnává si na tlačence a váhu nesnížil. A dále, v jednom svém příspěvku jste mi tvrdil, že jste lékařskou praxi po studiích nevykonával a začal jste hned dělat něco jiného. Já jsem tehdy vyjádřil pochybnosti, zda jste vůbec studia medicíny dokončil.

 9. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Vláda: Ruský dluh je vyřešen
  17. dubna 2002 0:01

  !“Rusko uhradí část svého dluhu vůči České republice dodávkami zbraní, lodí a paliva pro Jadernou elektrárnu Dukovany. V úterý se na tom dohodli premiéři obou zemí – Michail Kasjanov a Miloš Zeman. Z původní částky 3,6 miliardy amerických dolarů dluží dnes Rusko České republice 1,1 miliardy. Velkou část dluhu totiž začátkem roku od státu odkoupila soukromá firma Falkon Capital“.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vlada-rusky-dluh-je-vyresen.A020416_221952_ekonomika_pol
  Bylo to za vlády Vladimíra Špidly ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_vl%C3%A1d_%C4%8Ceska ).

 10. LADISLAV OSTRÁK napsal:

  Přestaňte propagovat nenávist a válku. Nebo ji budete mít.

 11. petrph napsal:

  Jenomže, no právě Vyhoštění ruských diplomatů bylo a je skutečně čistě v pravomoci českých úřadů, potažmo tedy vlády, protože bez jejího souhlasu by to nikdo neudělal. Nikdo jí v tom takzvaně „nebrání“, nemusí si na to shánět povolení dle předpisů z Brusele, ani soudy, ani o tom nemusí hlasovat parlament, čili nic. Ani se nedá předpokládat, že by ty dřívější vlády byly jaksi, více diplomaticky opatrnější. politicko-korektnější, nebo snad méně nadávaly na Rusáky, že by to udělat nemohly, ať najednou či postupně.

  Tudíž – ta jediná analýza je , či by byla proč to udělala tato vláda, nyní. Tu oficiální odpověd známe – protože Vrbětice. Tedy přesněji, protože to právě teď vláda publikovala o Vrbě ticích. Když tedy – jak se uvádí, tajné služby už to věděly 2 roky. A potom už je těch konsekvencí pro analýzu mnohem více. Plus tedy navíc, vzhledem k tomu že se ani ústavní činitelé nedokážou shodnout na jednom prostém jednociferném čísle (počtu verzí vyšetřování), ve zprávě BIS kterou ještě před 14 dny pan Babiš slíbil zveřejnit, tak ještě o pár hypotéz navíc..

 12. skeptik napsal:

  Zeman je proruský agent na Hradě a je to patrné už od roku 2001. Konec citátu. Pane Sámo, máte nejspíše pravdu, ale co si mám pak myslet o českých voličích, kteří jej i při druhých prezidentských volbách za prezidenta zvolili? Tehdy přece už každý z jeho voličů věděl, nebo alespoň vědět mohl, co je Zeman zač a co od něj lze očekávat, přesto byl Miloš Zeman i podruhé zvolen! Máte i pro toto nějaké vysvětlení? Neházel bych veškerou vinu pouze na Zemana, on sice zneužívá svého postavení, ale to dělal už při prvním prezidentském období a přesto dostal tu možnost od voličů znova.

  • A. S. Pergill napsal:

   Obávám se, že řada voličů volila Zemana jednoduše proto, že v nabídce nikdo lepší nebyl.

   • skeptik napsal:

    To tvrdíte jen vy a pan Okamura.

    • A. S. Pergill napsal:

     Alternativu tvořil šedý zástup progresivistů, jen nepatrně se od sebe lišících. Jeden stahoval králíka, aby se odlišil, ale nestačilo to 🙂

     Navíc stále roste počet lidí, nespokojených s ekologismem, genderismem a podobnými neomarxistickými hámotinami a podpoří spíš člověka, který bude jejich provozovatelům házet písek do ozubených kol.

     • skeptik napsal:

      A tvrdí toto snad ještě někdo jiný kromě vás a Tomio Okamury?

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      to první je dojem můj a lidí z mého okolí. Může být jistě akcentován mou „sociální bublinou“.
      To druhé je objektivně podloženo rostoucími preferencemi „protestních“ stran, nejen Okamury.

     • skeptik napsal:

      Že ten první váš dojem je akcentován vaší sociální bublinou vůbec nepochybuji, stejně jako nepochybuji, že do vaší sociální bubliny patří především Tomio Okamura. A co se týče toho druhého, SPD se tváří jako opoziční strana pouze verbálně. Při hlasování v parlamentu hlasuje s vládními stranami. Lidem vadí na vládnoucích stranách řada věcí, ale v žádném průzkumu veřejného mínění jsem nic o neomarxistických hámotinách nic nečetl, ani neslyšel. Poprvé od vás.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko