Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Autor: Michaela, Protest genen Putin
,

Rusko má na ambasádě v Česku „armádu“ 142 lidí

Ruský velvyslanec v Česku Sergej Borisovič Kiselev má na ruské ambasádě v Praze dokonalý servis.

K ruce má totiž suverénně nejvyšší počet diplomatických a administrativních pracovníků ze všech zahraničních ambasád.

V České republice je to vedle velvyslance navíc 141 lidí. V oficiální diplomatické listině jich je zapsáno zhruba jen osmdesát. Zbytek tvoří registrovaní administrativní pracovníci, například řidiči, sekretářky a podobné podpůrné profese.

Rusko o řád výše

HlídacíPes.org si údaje o počtech diplomatických, ale i nediplomatických zahraničních pracovníků všech zastupitelství v České republice vyžádal na českém ministerstvu zahraničí (viz příloha pod článkem).

Zatímco Spojené státy mají v Praze celkem 70 lidí, „vyslaných diplomatických a administrativních pracovníků zahraničních diplomatických misí evidovaných Diplomatickým protokolem MZV ČR“, a Čína jen 28, Ruská federace se pohybuje o řád výše.

Na neúměrně vysoký počet zaměstnanců ruské ambasády opakovaně upozorňují i české tajné služby.

Zaměstnanec i turista

„V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký,“ konstatuje i poslední výroční zpráva BIS, za rok 2013.

Řady ruských špionů jsou podle BIS průběžně doplňovány z řad „zpravodajců, kteří do Česka cestují samostatně“, tedy na turistická podnikatelská víza, případně přijíždějí na akademické a expertní pobyty.

O nápadně vysokých počtech pracovníků ruské ambasády v Česku BIS píše pravidelně:

„Disproporce v početních stavech českých a ruských diplomatických misí představuje pro ČR a její bezpečnostní zájmy výrazný omezující faktor pro řešení situací, kdy ruští zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím provádějí činnosti, které se neslučují s náplní práce diplomata,“ napsali čeští zpravodajci například ve zprávě za rok 2009.

Tehdy mělo ruské velvyslanectví v Česku 147 lidí. Rekord zatím drží rok 2011 se 151 zaměstnanci ambasády.

Zájem o Temelín 

K vypovězení ruských diplomatů sáhla Česká republika jen jednou. V srpnu 2009 musel Česko opustit zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a dalšímu diplomatovi české úřady „doporučily, ať už se nevrací z dovolené“.

„Bylo to natolik závažné, že jsme dospěli k názoru, že to vyhoštění je nutné. Ale říkali jsme si, že s tím počkáme do ukončení českého předsednictví Evropské unii,“ vysvětloval to někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Jejich činnost byla neospravedlnitelná,“ řekl, aniž komentoval přesné důvody vyhoštění.

Hlavním důvodem však byly zřejmě ruské zájmy v oblasti jaderné energetiky a dostavby Temelína a tehdy probíhající jednání o umístění amerického radaru v Brdech. Ruský zájem o Temelín a českou energetiku nadále trvá.

DOKUMENT KE STAŽENÍ:

Počty diplomatických i nediplomatických pracovníků na ambasádách v ČR

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Roman Šulc napsal:

  Pochopitelně, někdo tu propagandu ve prospěch Ruska a proti zájmům demokratického vývoje v ČR i proti EU u nás dělat musí.

  • skysurf napsal:

   Víte, jak početný personál mají „mise“, tedy velvyslanectví USA bv mnohých zemích? Mám dojem, že celkově jsou nejpočetnější.

   Jak početný je celý personál americké ambasády v Praze? Není-li vyšší než u ruské ambasády, není o moc nižší. A důvodem toho, že ruská ambasáda má zde více lidí než americká může být velice prostý a logický: Rusku na Česku záleží více než USA. ČR není pro USA tak významným prostorem jako může být nebo je pro Rusko, ikdyž ani tím směrem bych náš význam rozhodně nepřeceňovala.

   • Tomas napsal:

    „máte dojem“..? A z čeho pramení váš dojem? Máte nějaká oficiání čísla z US ambasády? Rusům záleží akorát tak na tom, aby se pulka Evropy opět stala jejich vazalem, jinak je jim celá ČR ukradená.

   • Tomáš napsal:

    Pokud jsem dobře četl, americká ambasáda má poloviční počet členů než ruská..

 2. tichota napsal:

  Ale to je velice příznivé zjištění, že Rusové tady musí mít tolik diplomatického personálu. Z toho plyne, že se jim nedaří umísťovat své lidi na „exponovaná“ místa. To Američané jsou nesporně v tomto směru úspěšnější. Ti mají svého občana přímo v České vládě. Nemluvě o Vondrech ,Bělobrádcích atd. To se to pak „šetří“ na diplomatickém „personálu“, když jim „jejich lidi“ platíme sami.

  • Baráčník napsal:

   Dobrý den.Ale to je krásná ukázka oné propagandy.Jen se podle obsahu těžko určuje odkud pochází.Ze sovětské ambasády nebo z Bohnic?Ale ono je to vlastně jedno.Jenom ti z bohnic nejsou tak nebezpeční.

 3. Ovčan Nectihodný napsal:

  Aha, tak že nezávisle, Břešťan = Bakala = podpora SSA. Tomu říkám propaganda, nebo spíše stupidita.

 4. stoupa napsal:

  Nezávislé? Ani omylem. Možná nezávislé na zdravém rozumu. Dnes jsem zde poprvé a naposledy.

 5. Karel napsal:

  Vidím, že ti ruští agenti a jejich pomocníčci jsou nalezlí opravdu všude ! Koruna všeho, ještě se ohánějí „zdravým rozumem“.

 6. Jaroslav napsal:

  Stále nemohu porozumět jedné historické souvislosti. Dodnes je „nacista“ nadávkou, ten kdo se ověsí hákovými kříži bude nejspíš do hodiny zatčen a posléze souzen. Opovržení sympatizanty nacizmu je namístě. Nerozumím ale tomu, že komunista a člověk olepený srpy a hvězdami jistě rukou zákona nepohne. S tím souvisí i vztah některých občanů k období Druhé světové války a k období od r. 1948(47) do roku 1989. Je to tím „sametem“? Nebo je to tím, že většina více či méně kolaborovala a dnes si svým postojem k Rusku(Putinovi) jaksi čistí svědomí?

 7. Mirek58 napsal:

  Bože tak to Američané v ČR prohrají…bojím bojím

 8. Honza napsal:

  Dobrý den pane Břešťane,
  pokud chcete porovnávat, doučte se, prosím, matematiku a základy logiky. Chtěl jsem být objektivní a hledal jsem, s kým srovnáváte 141 ruských pracovníků (Váš titulek“ „Rusko o řád výše“)? Pokud se Spojenými státy, pak by jich na ruském velvyslanectví mělo být 700, pokud s Čínou, pak 280!!!
  Nebo je za Vším jen Vaše snaha být „IN“, ať to stojí co to stojí?
  Autoři komsomolských úderek by se od Vás mohli učit!

  • Robert Břešťan napsal:

   Řády v matematice jsou jednotky, desítky, stovky, tisíce…
   S vaší znalostí matematiky a základů logiky to jistě víte.

 9. Honza napsal:

  Dík za článek. Konečně někdo začíná psát o tom, co je skutečně důležité.

Přidávání komentářů není povoleno