Autor: Michaela, Protest genen Putin

Rusko má na ambasádě v Česku „armádu“ 142 lidí

Napsal/a Robert Břešťan 11. prosince 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruský velvyslanec v Česku Sergej Borisovič Kiselev má na ruské ambasádě v Praze dokonalý servis.

K ruce má totiž suverénně nejvyšší počet diplomatických a administrativních pracovníků ze všech zahraničních ambasád.

V České republice je to vedle velvyslance navíc 141 lidí. V oficiální diplomatické listině jich je zapsáno zhruba jen osmdesát. Zbytek tvoří registrovaní administrativní pracovníci, například řidiči, sekretářky a podobné podpůrné profese.

Rusko o řád výše

HlídacíPes.org si údaje o počtech diplomatických, ale i nediplomatických zahraničních pracovníků všech zastupitelství v České republice vyžádal na českém ministerstvu zahraničí (viz příloha pod článkem).

Zatímco Spojené státy mají v Praze celkem 70 lidí, „vyslaných diplomatických a administrativních pracovníků zahraničních diplomatických misí evidovaných Diplomatickým protokolem MZV ČR“, a Čína jen 28, Ruská federace se pohybuje o řád výše.

Na neúměrně vysoký počet zaměstnanců ruské ambasády opakovaně upozorňují i české tajné služby.

Zaměstnanec i turista

„V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký,“ konstatuje i poslední výroční zpráva BIS, za rok 2013.

Řady ruských špionů jsou podle BIS průběžně doplňovány z řad „zpravodajců, kteří do Česka cestují samostatně“, tedy na turistická podnikatelská víza, případně přijíždějí na akademické a expertní pobyty.

O nápadně vysokých počtech pracovníků ruské ambasády v Česku BIS píše pravidelně:

„Disproporce v početních stavech českých a ruských diplomatických misí představuje pro ČR a její bezpečnostní zájmy výrazný omezující faktor pro řešení situací, kdy ruští zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím provádějí činnosti, které se neslučují s náplní práce diplomata,“ napsali čeští zpravodajci například ve zprávě za rok 2009.

Tehdy mělo ruské velvyslanectví v Česku 147 lidí. Rekord zatím drží rok 2011 se 151 zaměstnanci ambasády.

Zájem o Temelín 

K vypovězení ruských diplomatů sáhla Česká republika jen jednou. V srpnu 2009 musel Česko opustit zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a dalšímu diplomatovi české úřady „doporučily, ať už se nevrací z dovolené“.

„Bylo to natolik závažné, že jsme dospěli k názoru, že to vyhoštění je nutné. Ale říkali jsme si, že s tím počkáme do ukončení českého předsednictví Evropské unii,“ vysvětloval to někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Jejich činnost byla neospravedlnitelná,“ řekl, aniž komentoval přesné důvody vyhoštění.

Hlavním důvodem však byly zřejmě ruské zájmy v oblasti jaderné energetiky a dostavby Temelína a tehdy probíhající jednání o umístění amerického radaru v Brdech. Ruský zájem o Temelín a českou energetiku nadále trvá.

DOKUMENT KE STAŽENÍ:

Počty diplomatických i nediplomatických pracovníků na ambasádách v ČR

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)