Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook ANO,

Babiš: Zlevníme točené pivo. Jurečka: Před rokem byl proti. Politici se hádají o „lidové“ řešení EET

Geniální tah na všech frontách, popisuje nejnovější nápad ministra financí Andreje Babiše komentář na jím vlastněném serveru iDnes.cz. Babiš v pořadu Máte slovo ve čtvrtek večer oznámil, že navrhne snížení DPH u točeného piva z 21 na 10 procent. A hned je mela: navrhoval jsem to už před rokem, ale šéf státní kasy byl proti, reagoval například lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Babiš svůj nápad dává do souvislosti s kritikou jím prosazované elektronické evidence tržeb. V pořadu ČT řekl: „Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo.“

Později hnutí ANO na svém facebookovém profilu Babišovu myšlenku rozvedlo. „Chceme pomoct i hospodám a hospůdkám, které, hlavně na vesnici, podnikají výhradně točením piva – a kterým navíc v roce 2010 vzrostly sazby spotřební daně u piva o 33 %,“ oznámilo hnutí ANO.

Souvislost s EET je následující: podle jejích kritiků zaniknou kvůli zvýšeným nákladům a administrativě zejména na venkově malé hospody. To chce nyní Babiš kompenzovat zařazením točeného piva do nižší sazby DPH. „Poctiví hospodští na tom vydělají více než nepoctiví,“ tvrdí hnutí ANO.

Jurečka: Chtěly to pivovary

Krok, který nyní ministr financí navrhuje, ale vyhovuje především pivovarníkům. Byli to právě oni, kdo s podobným návrhem přišli za ministrem zemědělství už před rokem.

„Tehdy jsem to téma projednával s koaličními partnery a především ministr financi byl proti, z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám,“ reagoval ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dodal, že snížit DPH pouze u piva pro něho není přijatelné. „Pokud chceme jednat racionálně a opravdu ve prospěch lidi a nejvíce ohrožených skupin společnosti, pak budu chtít ať snížíme DPH u potravin, protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům lidem s nižšími příjmy,“ uvedl Jurečka.

Podle Babišova plánu by se DPH u jídla a nealkoholických nápojů v restauracích měla snížit rovněž, a to na 15 procent. O návrhu by nyní měla jednat koaliční rada.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy je snížení DPH pouze u točeného piva populistickým a nesystémovým krokem, který komplikuje daňový systém a vyvolává pochybnosti o souladu s evropským právem. „Kdyby to Andrej Babiš myslel se snižováním DPH vážně, podpořil by návrh ODS na plošné snížení DPH na 19 % a 14 %, který již několik měsíců bez projednání leží ve Sněmovně,“ uvedl Fiala.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. český maloměšťák napsal:

  Ta vláda, která zlevní pivo, padne.
  😀

 2. J.Němec napsal:

  Pan Babiš slíbil, že bude stát řídit jako firmu. Zatím zlikvidoval tištěná média, z televize si udělal kabaret a do sněmovny nosí transparenty jako nějaký blb. Až bude kreslit panu Kalouskovi tykadla,tak by ho měli strčit do Bohnic. To nás čeká díky voličům ANO ještě pěkný Kocourkov. Voliči Ano budou pít pivo za pár korun a matky s malými dětmi si brát hypotéku na Sunar.

 3. petrph napsal:

  Možná je právě v tomto případě potřeba si položit otázku, zda se vůbec mají seriozní média věnovat všemu co který politik „kvákne“ – a o tom diskutovat v médiích celé týdny. Tím těm politikům dělají pouze neplacenou reklamu – a na konci se třeba zjistí, třeba v tomto případě že „Babiš jen něco kvákl“, ale oficiálně MF žádný takový legislativní návrh zákona nevypracovalo, a nevypracuje, a ani ho nikdy legislativně nepředloží do vlády a parlamentu k projednání, natož snad k hlasování.
  Skutečně seriozní média by takové překvapivé „projevy“ politiků měla přecházet chladným mlčením, a věnovat se jim až když vstoupí do výše zmíněného legislativního procesu. Což se tedy týká nejen pana Babiše, ale taky neustále proskribovaného Zemana – většinu toho co se o něm píše, pouze někde pronesl jako svůj názor, aniž to kdy převedl do legislativního procesu..
  Nicméně, záleží na tom, která média se k těm skutečně seriozním počítají, a zda tedy mají zájem si udržet čtenáře kvalitně zpracovanými analýzami o důležitých skutečnostech. A nebo se tedy připojit k lacinému bulvárem typu „jeden pán povídal“, který si ještě rychle zmateně a nepřesně ta média kopírují mezi sebou..

 4. český maloměšťák napsal:

  Tak už i voda.
  Čechomoravoslezoromové, vodú není tuná třeba šetřit ! Šak sa podívajte – všade je jí venku plno, najma keď prší.

Přidávání komentářů není povoleno