Ahoj, sousede! O víkendu na zelené hranici pokračují setkání za obnovení malého styku

Napsal/a Robert Malecký 15. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Na dvanácti místech zelené hranice se v sobotu uskuteční setkání „sousedů“ – lidí z Česka a jejich německých, polských a rakouských přátel. Znovu tak chtějí upozornit na zbytečnost uzavření hranic pro malý turistický styk. Převažují místa na česko-německé hranici. V Ústeckém kraji budou tři – u Krásného lesa, na Moldavě a u Klínů.

„Aniž bychom chtěli zlehčovat pandemii a zpochybňovat opatření v souvislosti s ní přijatá, chceme upozornit na těžké a nedůstojné životní situace, které s sebou uzavření hranic nese a které dopadají na desítky až stovky tisíc obyvatel žijících v pohraničí,“ říká ústecký germanista Jan Kvapil. Je jedním z neformálních mluvčích iniciativy, která dnes sdružuje přes tisícovku lidí z Česka i od sousedů.

„Myslíme si, že ve chvíli, kdy ve střední Evropě panuje obdobná epidemiologická situace a kdy jsou ve všech zemích přijata téměř totožná ochranná opatření, nemá uzavření hranic s nejbližšími sousedy žádný smysl a vede jen ke zbytečnému rozdělování rodin a přátel,“ dodává Kvapil.

Podobný názor zastává i Christoph Mauerer z bavorského městečka Neukirchen beim Heiligen Blut. Podle něho bude mít dlouhodobé uzavření hranic nepříznivý dopad nejen v hospodářské, ale i v sociální a kulturní oblasti. „Na obou stranách hranice sdílíme obavu, že nás uzavřená hranice uvrhne mnoho let zpátky, a tak jako v nedávné minulosti se opět ocitneme jakoby na konci světa,“ říká Mauerer.

Součástí setkání, která začínají v sobotu ve 14 hodin, bude i výzva vládám zemí ve střední Evropě, aby jednaly o jednotném postupu a opatřeních vedoucích k urychlenému otevření hranic i pro běžné občany. „Hodláme v těchto setkáních pokračovat, dokud nebudou hranice opět průchodné,“ říká Jan Kvapil. Setkání by měla pokračovat opět za dva týdny.


Projděte si místa sousedských setkání na přehledné mapě

Zdroj: facebooková skupina Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa


Vlády pomalu hranice otevírají, malého přeshraničního styku se to ale zatím netýká. Například Německo od soboty zmírňuje kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem. S Belgií a Nizozemskem je vůbec nezavřelo, úplně volná bude z německé strany nově hranice s Lucemburskem. Na to, aby si mohli zajet do sousední země na nákupy nebo na výlet, si ale i Němci budou muset počkat ještě do poloviny června. Do téí doby jsou jako důvod uznávány jen cesty za prací, návštěva v rámci rodiny nebo nezbytná lékařská péče.

Česko by podle premiéra Andreje Babiše mohlo otevřít hranice se Slovenskem a Rakouskem v první polovině června,. S německou stranou česká vláda zatím nejedná, řekl premiér Blesku.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem projektu Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)