zdroj: Mario Ulbrich / Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa,

Ahoj, sousede! O víkendu na zelené hranici pokračují setkání za obnovení malého styku

Na dvanácti místech zelené hranice se v sobotu uskuteční setkání „sousedů“ – lidí z Česka a jejich německých, polských a rakouských přátel. Znovu tak chtějí upozornit na zbytečnost uzavření hranic pro malý turistický styk. Převažují místa na česko-německé hranici. V Ústeckém kraji budou tři – u Krásného lesa, na Moldavě a u Klínů.

„Aniž bychom chtěli zlehčovat pandemii a zpochybňovat opatření v souvislosti s ní přijatá, chceme upozornit na těžké a nedůstojné životní situace, které s sebou uzavření hranic nese a které dopadají na desítky až stovky tisíc obyvatel žijících v pohraničí,“ říká ústecký germanista Jan Kvapil. Je jedním z neformálních mluvčích iniciativy, která dnes sdružuje přes tisícovku lidí z Česka i od sousedů.

„Myslíme si, že ve chvíli, kdy ve střední Evropě panuje obdobná epidemiologická situace a kdy jsou ve všech zemích přijata téměř totožná ochranná opatření, nemá uzavření hranic s nejbližšími sousedy žádný smysl a vede jen ke zbytečnému rozdělování rodin a přátel,“ dodává Kvapil.

Podobný názor zastává i Christoph Mauerer z bavorského městečka Neukirchen beim Heiligen Blut. Podle něho bude mít dlouhodobé uzavření hranic nepříznivý dopad nejen v hospodářské, ale i v sociální a kulturní oblasti. „Na obou stranách hranice sdílíme obavu, že nás uzavřená hranice uvrhne mnoho let zpátky, a tak jako v nedávné minulosti se opět ocitneme jakoby na konci světa,“ říká Mauerer.

Součástí setkání, která začínají v sobotu ve 14 hodin, bude i výzva vládám zemí ve střední Evropě, aby jednaly o jednotném postupu a opatřeních vedoucích k urychlenému otevření hranic i pro běžné občany. „Hodláme v těchto setkáních pokračovat, dokud nebudou hranice opět průchodné,“ říká Jan Kvapil. Setkání by měla pokračovat opět za dva týdny.


Projděte si místa sousedských setkání na přehledné mapě

Zdroj: facebooková skupina Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa


Vlády pomalu hranice otevírají, malého přeshraničního styku se to ale zatím netýká. Například Německo od soboty zmírňuje kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem. S Belgií a Nizozemskem je vůbec nezavřelo, úplně volná bude z německé strany nově hranice s Lucemburskem. Na to, aby si mohli zajet do sousední země na nákupy nebo na výlet, si ale i Němci budou muset počkat ještě do poloviny června. Do téí doby jsou jako důvod uznávány jen cesty za prací, návštěva v rámci rodiny nebo nezbytná lékařská péče.

Česko by podle premiéra Andreje Babiše mohlo otevřít hranice se Slovenskem a Rakouskem v první polovině června,. S německou stranou česká vláda zatím nejedná, řekl premiér Blesku.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem projektu Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Dušan napsal:

    Hlad po Svobodě je větší, než nebezpečí viru.

Přidávání komentářů není povoleno