V Tiských stěnách.
Robert Malecký, HlídacíPes.org,

Dokument: „Hranice je jen slovo.“ Hrozí vznik Železné opony 2.0, varují aktivisté

Napsal/a Robert Malecký 15. května 2020

Součástí sobotních akcí za obnovení malého přeshraničního styku je i výzva vládám středoevropských zemí, aby urychleně otevřely hranice. HlídacíPes.org má Výzvu za svobodné sousedství k dispozici a zveřejňuje ji v plném znění.

Ve výzvě mimo jiné stojí následující příběhy:

Dcera z Gmündu nemůže dát poslední sbohem mamince v Třeboni. Bavorská babička z pohraničního městečka marně čeká na nové brýle, které si objednala v šumavském Nýrsku. Jedna paní z Kamieńczyku se nemůže dostat ke své lékařce v Králíkách. Dědeček z Ústecka byl nedůstojně lapen při „pašování“ svých vnoučat přes zelenou hranici ze Saska, aby ulevil jejich nemocné mamince. Otec čtyřčlenné rodiny z Plzeňska si již několik měsíců nemůže vyzvednout opravený motocykl v hornofalckém Chamu, na kterém jezdí dennodenně do práce. Důchodce v Sasku marně čeká na svého pečovatele z Čech.

A takových příběhů teď slýcháme spousty. Rodiče jsou odděleni od svých dětí, prarodiče od svých vnoučat, přátelé od přátel, živnostníci od zákazníků. A my, lidé z pohraničí, se ptáme proč?!

S ohledem na to, že ve všech středoevropských zemích panuje obdobná epidemiologická situace, že opatření v této souvislosti přijímaná jsou po obou stranách hranic takřka stejná a že malý příhraniční styk má jen minimální vliv na šíření viru, nenacházíme v dalším udržování izolace, dlouhodobě rozdělující sousedy, přátele, rodiny nebo kolegy a kolegyně, žádný smysl.


Celou Výzvu za svobodné sousedství najdete zde.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem projektu Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

8 komentářů

 1. Tom Klíčník napsal:

  Hranice není jenom slovo. Hranice je hranice, je to předěl mezi jednotlivými státy (funkční stát je definovaný mimo jiné i schopností obrany vlastních hranic, vlastních zájmů).
  Hranice definuje i platné právo: zatímco babička z Gmündu, o které je v textu řeč, nesmí mít v kapse cestou na houby zavírací nůž s čepelí delší než 8 cm a vybavený pojistkou, její optik z Nýrska může mít na opasku dýky a nikoho to nebude vzrušovat.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Zasadni problem je v tom, ze nam vladne mafie z AgroFertu, ktera se tady chce zabarikadovat do konce sveta. V jejim odstraneni nam nemuze pomoci nikdo zvenku. Predstava, ze se tak da ucinit Jen v demokratickych volbach, je naivni.

 3. vala napsal:

  Hraniční přechody snad existují a existovaly i za totáče , nebo dnes se může státní hranice přecházet kdekoli ?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Území státu je definováno hranicemi, takže věta, že „Hranice je jen slovo.“, může být jen básnickou (literární) licencí, bez věcného významu.

  • Dušan napsal:

   Cítíte to podobně Oskare jako Gustav Husák, který řekl: „Hranice nejsou korzo, aby se tam někdo procházel“.

   • Prostě buď máme stát, a pak máme i hranice. A záleží jen na nás, jestli tam bude ostnatý drát (nebo něco ještě horšího) nebo „korzo“. Faktem je, že vzhledem k tomu, jak bídně, v porovnání s námi, zvládalo Německo koronavirus, je to „korzo“ poněkud rizikové.
    Jistěže jsou i další důvody, proč k nám lidi z Německa (jak jeho občany, tak i osoby tam pouze legálně či ilegálně pobývající) pouštět jen v nějakém režimu kontroly.

 5. Dušan napsal:

  Jak zažíváme v součastnosti všichni na vlastní kůži, Coronavir Covid-19 nezná hranice. Tak k čemu jsou?
  Ale pochopil jsem některé komentáře správně, že dům bez plotu nesmí existovat?

  • Hranice znamená (mj.), že nejsme jen satelit Německa, jako v letech 1939 – 1945 (a dokonce i mezi protektorátem a „rajchem“ jakási hranice byla, alespoň celní. A kdyby nebyly otevřené hranice uvnitř EU, patrně by průběh koronaepidemie byl v řadě zemí příznivější.

   A jinak platí ono známé „dobré ploty dělají dobré přátele“.

Přidávání komentářů není povoleno