Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
V Tiských stěnách.
Robert Malecký, HlídacíPes.org,

Wir sind sousedé! My jsme Nachbarn! A chybíte nám. Setkání na německo-české hranici

REPORTÁŽ. „My, sousedé, žádáme zde, na zelené hranici mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, vlády obou zemí o zahájení kroků k otevření hranic pro běžné lidi.“ Na pěti místech na zelené česko-německé hranici se v sobotu odpoledne sešli lidé z obou stran, aby vyzvali k otevření hranic i pro běžný přeshraniční styk. Mimo jiné i nad Ostrovem v Tiských stěnách.

Tiské stěny jsou za normálních okolností rájem turistů a horolezců. Když dnes stoupáme klikatou cestou z letoviska Ostrov, jsou skalní jehly prázdné. Až nahoře, v místě, kde se cesta stává státní hranicí, a je tedy dostupná z obou stran, potkáváme hlouček zhruba padesáti lidí.

Muži, ženy, děti, psi, zní čeština i němčina. „Zum Wohl! Ať slouží!“ připíjí se šnapsem i pivem. Skupinky se drží po deseti lidech, pokud jde o Čechy, po dvou, jak jde o Němce. Přesně podle pravidel platných v té které zemi.

Vypadá to jako setkání, ale prý to setkání není.

„Je to procházka,“ říká jeden ze svolavatelů akce, ústecký germanista Jan Kvapil. „Prostě jsme šli, náhodou jsme dostali hlad a žízeň, tak jsme se zastavili. To, že hned za hranicí něco podobného napadlo i naše saské přátele, za to my nemůžeme,“ říká Jan Kvapil s potutelným úsměvem, který skrývá pod rouškou.

Flašky šnapsu jsou prý absolutní náhoda. „Když jdeš do přírody, tak se musíš vybavit, že?“

Bezpečnější než v Kauflandu

Němci se drží ve skupinkách po dvou. Zatímco v Česku již byla opatření uvolněna, na saské straně hranic stále platí nařízení, podle kterého smí lidé do přírody v menších počtech. Stephan Messner přijel z nedalekého Berggießhübelu. „Miluji Čechy a už přes deset let se vydávám na procházky do Středohoří a Krušných hor. Pro mě ta hranice po dlouhou dobu vůbec neexistovala a najednou ji zde zase máme. Z toho jsem v šoku a nehodlám se s tím smířit,“ říká Messner.

Happening, který se odehrál na pěti místech od Klínovce až po Českosaské Švýcarsko, má ale i svou vážnou podobu. A tou je výzva vládám, aby zahájily jednání o uvolnění přeshraničního „sousedského“ styku.

„V Německu nebo v Sasku a v Čechách je víceméně obdobná epidemiologická situace. Jsou tady prakticky stejná opatření, sociální distance, roušky v obchodech, v MHD, a proto se ptáme, jaký má smysl zde hranice uzavřít. Když bych šel na výlet tady pár kilometrů do Saska, je to rozhodně bezpečnější, než když půjdu u nás v Ústí hned vedle baráku do Kauflandu,“ říká Jan Kvapil.


Podívejte se na fotogalerii ze setkání v Tiských stěnách:

Výzva české a německé vládě k otevření přeshraničního styku.

„Najednou zde zase máme hranici. Z toho jsem v šoku a nehodlám se s tím smířit,“ říká Stephan Messner.

„Když bych šel na výlet tady pár kilometrů do Saska, je to rozhodně bezpečnější, než když půjdu u nás v Ústí hned vedle baráku do Kauflandu,“ říká Jan Kvapil.

Zum Wohl! Ať slouží!

„Když jdeš do přírody, tak se musíš vybavit, že?“

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Zatimco na cesko-polske hranici se strili. Zatim jen pro vystrahu. Opravdu nechapu. Co vubec na hranicich delaji vojaci? Pred kym nas chrani? Pred virem? Vzdyt uz ho tady mame! V Ceskem Krumlove byl mozna jeste driv nez v Italii. Doufam, ze za tohle zneuziti moci nakonec nekoho postavi pred soud. 2) Pane Malecky, dal jste si tam pivo nebo snaps?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Stříleli polští pohraniční policisté a ty do Česka Polsko k trestnímu stíhání určitě nevydá.

   • pistole napsal:

    Nemysli, na mě voják na Pomezí taky vytahoval pistoli, nechtělo se mi otevírat okýnko když na mě řval z 20cm bez roušky…

  • Pavel Liška napsal:

   1) Za neuposlechnutí výzvy Policie „Stůj“ , se střílí ( a někdy dokonce nejen do vzduchu ) i u nás v ČR a i jinde než na hranicích. Viz stíhání ujíždějících vozidel apod. Pokud by to takhle nebylo, pak by Policie byla jen k smíchu.
   2) Pokud vydám příkaz ( zákon ) a nebudu jej vynucovat a budu tolerovat jeho porušování, pak jej nemusím ani vydávat… proto vojáci na hranicích.
   3) Pokud bude podobné „švejkování“ a obcházení zákonů u nás běžné ( a ještě se tím budeme chlubit ) , tak se opravdu mezi vyspělé demokracie s vysokým právním povědomím zařadit nemůžeme.

 2. Dušan napsal:

  Všechno zlé je k něčemu dobré.
  Dnešní Nouzový stav kvůli pandemii, nám všem nadělil pořádnou lekci z Lidských práv a Svobod. Díky ní jsi uvědomujeme, co je pro nás v životě důležité.
  Tak se snažme zodpovědněji vybírat své politické zastupce, ať se tahle chvíle nestane příště normou!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   ANO jsem nevolil a volit nebudu, pokud se vůbec voleb dožiji, ale vděčím vládě za to, že tu covid-19 i ve svých 87 letech přežívám.

   • Dušan napsal:

    Hlavně by jste měl Vděčit těm, co se obětovali. Lékařům, Zdravotním sestrám a zdravotnímu personálu, prodavačkám v potravinách, obyčejným lidem i těm co šili roušky všem, které Vaše Velebená Vláda Vám i Nám nedodala včas, kdy je nejvíc bylo třeba. Taky poděkujte Vaším dětem a vnukům, kteří ztratili nebo ztratí práci za odvahu a snahu Vám pomocí, tím že se o vás jakkoliv starali a dodávali Vám odvahu a radost.
    Je neuvěřitelné jak to Babišovo PR baštíte.

 3. petrph napsal:

  Sice by se to dalo kvitovat, nebýt toho „..„Prostě jsme šli, náhodou …. To, že hned za hranicí něco podobného napadlo i naše saské přátele, za to my nemůžeme, atd.. “ Spíše to vypadá právnicky vykoumané „nikdo nám nic nemůže dokázat“..
  A když to porovnám s jinými případy výkladů práva v médiích (třeba proti některým politikům, atd., nebo jiným skupinám, takzvaných extrémistů ) mám takový smutný dojem, že naše právo (i jeho medializace) jde tou nejhorší cestou „jak se zrovna komu hodí“..

Přidávání komentářů není povoleno