V Tiských stěnách.
Robert Malecký, HlídacíPes.org,

Wir sind sousedé! My jsme Nachbarn! A chybíte nám. Setkání na německo-české hranici

REPORTÁŽ. „My, sousedé, žádáme zde, na zelené hranici mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, vlády obou zemí o zahájení kroků k otevření hranic pro běžné lidi.“ Na pěti místech na zelené česko-německé hranici se v sobotu odpoledne sešli lidé z obou stran, aby vyzvali k otevření hranic i pro běžný přeshraniční styk. Mimo jiné i nad Ostrovem v Tiských stěnách.

Tiské stěny jsou za normálních okolností rájem turistů a horolezců. Když dnes stoupáme klikatou cestou z letoviska Ostrov, jsou skalní jehly prázdné. Až nahoře, v místě, kde se cesta stává státní hranicí, a je tedy dostupná z obou stran, potkáváme hlouček zhruba padesáti lidí.

Muži, ženy, děti, psi, zní čeština i němčina. „Zum Wohl! Ať slouží!“ připíjí se šnapsem i pivem. Skupinky se drží po deseti lidech, pokud jde o Čechy, po dvou, jak jde o Němce. Přesně podle pravidel platných v té které zemi.

Vypadá to jako setkání, ale prý to setkání není.

„Je to procházka,“ říká jeden ze svolavatelů akce, ústecký germanista Jan Kvapil. „Prostě jsme šli, náhodou jsme dostali hlad a žízeň, tak jsme se zastavili. To, že hned za hranicí něco podobného napadlo i naše saské přátele, za to my nemůžeme,“ říká Jan Kvapil s potutelným úsměvem, který skrývá pod rouškou.

Flašky šnapsu jsou prý absolutní náhoda. „Když jdeš do přírody, tak se musíš vybavit, že?“

Bezpečnější než v Kauflandu

Němci se drží ve skupinkách po dvou. Zatímco v Česku již byla opatření uvolněna, na saské straně hranic stále platí nařízení, podle kterého smí lidé do přírody v menších počtech. Stephan Messner přijel z nedalekého Berggießhübelu. „Miluji Čechy a už přes deset let se vydávám na procházky do Středohoří a Krušných hor. Pro mě ta hranice po dlouhou dobu vůbec neexistovala a najednou ji zde zase máme. Z toho jsem v šoku a nehodlám se s tím smířit,“ říká Messner.

Happening, který se odehrál na pěti místech od Klínovce až po Českosaské Švýcarsko, má ale i svou vážnou podobu. A tou je výzva vládám, aby zahájily jednání o uvolnění přeshraničního „sousedského“ styku.

„V Německu nebo v Sasku a v Čechách je víceméně obdobná epidemiologická situace. Jsou tady prakticky stejná opatření, sociální distance, roušky v obchodech, v MHD, a proto se ptáme, jaký má smysl zde hranice uzavřít. Když bych šel na výlet tady pár kilometrů do Saska, je to rozhodně bezpečnější, než když půjdu u nás v Ústí hned vedle baráku do Kauflandu,“ říká Jan Kvapil.


Podívejte se na fotogalerii ze setkání v Tiských stěnách:

Výzva české a německé vládě k otevření přeshraničního styku.

„Najednou zde zase máme hranici. Z toho jsem v šoku a nehodlám se s tím smířit,“ říká Stephan Messner.

„Když bych šel na výlet tady pár kilometrů do Saska, je to rozhodně bezpečnější, než když půjdu u nás v Ústí hned vedle baráku do Kauflandu,“ říká Jan Kvapil.

Zum Wohl! Ať slouží!

„Když jdeš do přírody, tak se musíš vybavit, že?“

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Zatimco na cesko-polske hranici se strili. Zatim jen pro vystrahu. Opravdu nechapu. Co vubec na hranicich delaji vojaci? Pred kym nas chrani? Pred virem? Vzdyt uz ho tady mame! V Ceskem Krumlove byl mozna jeste driv nez v Italii. Doufam, ze za tohle zneuziti moci nakonec nekoho postavi pred soud. 2) Pane Malecky, dal jste si tam pivo nebo snaps?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Stříleli polští pohraniční policisté a ty do Česka Polsko k trestnímu stíhání určitě nevydá.

   • pistole napsal:

    Nemysli, na mě voják na Pomezí taky vytahoval pistoli, nechtělo se mi otevírat okýnko když na mě řval z 20cm bez roušky…

  • Pavel Liška napsal:

   1) Za neuposlechnutí výzvy Policie „Stůj“ , se střílí ( a někdy dokonce nejen do vzduchu ) i u nás v ČR a i jinde než na hranicích. Viz stíhání ujíždějících vozidel apod. Pokud by to takhle nebylo, pak by Policie byla jen k smíchu.
   2) Pokud vydám příkaz ( zákon ) a nebudu jej vynucovat a budu tolerovat jeho porušování, pak jej nemusím ani vydávat… proto vojáci na hranicích.
   3) Pokud bude podobné „švejkování“ a obcházení zákonů u nás běžné ( a ještě se tím budeme chlubit ) , tak se opravdu mezi vyspělé demokracie s vysokým právním povědomím zařadit nemůžeme.

 2. Dušan napsal:

  Všechno zlé je k něčemu dobré.
  Dnešní Nouzový stav kvůli pandemii, nám všem nadělil pořádnou lekci z Lidských práv a Svobod. Díky ní jsi uvědomujeme, co je pro nás v životě důležité.
  Tak se snažme zodpovědněji vybírat své politické zastupce, ať se tahle chvíle nestane příště normou!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   ANO jsem nevolil a volit nebudu, pokud se vůbec voleb dožiji, ale vděčím vládě za to, že tu covid-19 i ve svých 87 letech přežívám.

   • Dušan napsal:

    Hlavně by jste měl Vděčit těm, co se obětovali. Lékařům, Zdravotním sestrám a zdravotnímu personálu, prodavačkám v potravinách, obyčejným lidem i těm co šili roušky všem, které Vaše Velebená Vláda Vám i Nám nedodala včas, kdy je nejvíc bylo třeba. Taky poděkujte Vaším dětem a vnukům, kteří ztratili nebo ztratí práci za odvahu a snahu Vám pomocí, tím že se o vás jakkoliv starali a dodávali Vám odvahu a radost.
    Je neuvěřitelné jak to Babišovo PR baštíte.

 3. petrph napsal:

  Sice by se to dalo kvitovat, nebýt toho „..„Prostě jsme šli, náhodou …. To, že hned za hranicí něco podobného napadlo i naše saské přátele, za to my nemůžeme, atd.. “ Spíše to vypadá právnicky vykoumané „nikdo nám nic nemůže dokázat“..
  A když to porovnám s jinými případy výkladů práva v médiích (třeba proti některým politikům, atd., nebo jiným skupinám, takzvaných extrémistů ) mám takový smutný dojem, že naše právo (i jeho medializace) jde tou nejhorší cestou „jak se zrovna komu hodí“..

Přidávání komentářů není povoleno