Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bratr Moniky Babišové Martin Herodes hrál nejen v kauze Čapí hnízdo důležitou roli.
,

Agrofert, jedna rodina. Babišův byznys se s jeho dětmi a švagrem neprotnul jen na Čapím hnízdě

AKTUALIZOVÁNO. Rodina premiéra Andreje Babiše, jejíž část policie stíhá kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, byla součástí Babišova byznysu i v dalších případech. Týká se to Babišovy dcery z prvního manželství Adriany Bobekové a premiérova švagra Martina Herodese. HlídacíPes.org už loni tyto vazby popsal. Připomínáme je v souvislosti s čerstvými výroky syna Andreje Babiše, který tvrdí, že kvůli Čapímu hnízdu musel zmizet za hranice.

„Mé dcery jezdí od dětství na koni, rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt realizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ uvedl už předloni v březnu na schůzi Poslanecké sněmovny Andrej Babiš.

Své děti a švagra tím veřejně označil za osoby, které byly majiteli Čapího hnízda v době, kdy projekt získal evropské dotace. Evropské peníze byly určeny pouze pro malé a střední podniky; obří holding Agrofert na tuto subvenci neměl nárok.

To, že ve svých dřívějších výrocích o vlastnictví Čapího hnízda lhal, zdůvodnil takto: „Nemohl jsem říct pravdu, to přeci musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme.“

Autorka Eliška Hradilková Bártová. Zdroj: aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit

Agrofert, jedna rodina

Obě Babišovy děti z prvního manželství – Andrej Babiš jr. (35) a Adriana Bobeková (39) policii tvrdí, že mají dlouhodobé psychické problémy, které jim brání účastnit se trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jak ale připomněl server iRozhlas.cz, policie tvrzení obou považuje za účelovou snahu vyhnout se vyšetřování.

V případě Babiše juniora, kterého teď ve Švýcarsku našli reportéři Seznam Zprávy, nevěří vyšetřovatelé jeho verzi o psychických problémech i proto, že měl až do roku 2015 platnou kvalifikaci pro pilota dopravních letadel.

Pro jeho sestru Adrianu a jejího nevlastního strýce Martina Herodese přitom nebylo Čapí hnízdo jediným angažmá v byznysu Andreje Babiše.

Adriana Bobeková působila už od roku 2007 – tehdy coby osmadvacetiletá – jako místopředsedkyně představenstva společnosti IMOBA. V dubnu 2008 pozici opouští a přemísťuje se na post předsedkyně dozorčí rady nově přejmenované firmy Farma Čapí hnízdo.

V roce 2007 se vdává za Slováka Martina Bobka, který se následně stává jednatelem společnosti Agrofert Trading; až do roku 2016 byl také členem představenstva Agropodniku Velké Meziříčí. V současné době zastává manažerskou funkci přímo v Agrofertu, kde je vedoucím obchodní divize – zemědělské komodity.

Sama Adriana, která na svém profilu na LinkedIn uvádí jako pozici manažerka ve společnosti IMOBA, však podle vyjádření zaměstnanců Agrofertu z loňského roku již ve firmě nepracuje.

Z Lovochemie až k Babišovi

To bratr Babišovy ženy Moniky, Martin Herodes, je s byznysem bývalého místopředsedy vlády stále úzce spjat. Mimochodem – byl to právě Herodes, kdo doprovázel loni v červenci Moniku Babišovou na Čapím hnízdě ke svatebnímu oltáři.

Herodes, který vyrůstal se sestrou v severočeských Lovosicích, začínal svoji kariéru v tamní chemičce Lovochemie, kde se také jeho sestra s Babišem seznámila.

Redakce HlídacíPes.org se loni snažila Herodese s otázkami ohledně jeho role v kauze Čapí hnízdo kontaktovat, telefon ovšem nezvedal a na dotazy zaslané prostřednictvím SMS nereagoval.

 

 

Už v roce 2008, kdy měl být Herodes údajně akcionářem Čapího hnízda, držel také minoritní podíl ve společnosti RESPO spol. s.r.o., která se soustředí na investování do zemědělské půdy.

Agrofert je zde přes firmu Primagra hlavním akcionářem. Zatímco tehdy Herodesovi připadl podíl 2,17%, dnes ve firmě drží pouze 0,04%. Stejný podíl náleží ještě přítelkyni Moniky Babišové Ivetě Husákové.

Až do převedení farmy zpět k Babišovi v roce 2014 zasedal Herodes v představenstvu Farma Čapí hnízdo coby místopředseda, předtím zastával tutéž funkci v dozorčí radě.

Majetkový podíl držel po jeden rok také v další společnosti z Babišova holdingu, zemědělské firmě ZEMOS.

Od roku 2015 je pak Herodes jednatelem v PR společnosti Panda Media, která náleží do koncernu SynBiol dříve spadající přímo pod Babiše (nyní je ovládaný Babišovým svěřenským fondem).

Firma poskytuje služby také Babišovu hnutí ANO, které podle údajů na transparentním účtu strany vyplatilo společnosti Panda Media například během loňského července téměř 400 tisíc korun.

Herodes ale figuroval také v transakci s pozemky, která vzbuzovala pozornost. Podle týdeníku Faktor S koupil Babišův švagr pozemky od státu, které tehdy nemohla nabýt soukromá firma. Po změně zákona, která následný převod těchto pozemků umožnila, je pak prodal Babišově Imobě.

Právě na jejích pozemcích vyrostla nakonec farma Čapí hnízdo.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Je smutné, že trestnou činnost Babiše musí řešit novináři a ne naše policie včetně rozvědky a státního zastupitelství. Tito lidé asi vědí co a proč to dělají. Od ostudného přepadení vládního úřadu si nejsem jist, zda náš stát řídí naše vláda a jsme svobodná republika. Naše směřování na východ je evidentní a nic se proti tomu nedělá. Policie už je asi odstraněna. A začíná se útočit na naše generály a armádu. Nejen komunisty ale i na internetu
  Čerstvá informace o Babišovi a Čapím hnízdě dopadne následovně. Těžko už někdo uvěří, že vtom má prsty Kalousek. Herodes se jednoduše prohlásí za blázna. Nebo se pletu?

  • petrph napsal:

   Víte, ono smutné není to že „.. že trestnou činnost Babiše musí řešit novináři a ne naše policie včetně rozvědky a státního zastupitelství. Leč jde o to, že jí novináři ani řešit nemohou. To co novináři „zjistí“ (nebudu teď řešit kvalitu) je samozřejmě jako soudní důkaz nepoužitelné. Soud bude „řešit“ právě a jen to o mu předloží jako důkazy státní zastupitelství z důkazů získaných policií, a to zcela a pouze získané formálně správně dle znění trestního řádu. Na co se píše v novinách se soudci nesmí ohlížet vůbec, vůbec a vůbec,

   Neboli- zvykněme si prosím, že i toto je součást naší ústavnosti na kterou se tak všichni pořád odkazují…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Opraveno: Ó Vy mudrlante, trestnou činnost Babiše nikdo neřeší, ale orgány činné v trestním řízení konají podle zákona. A pak ješte potenciální delikvent sám, viz citát : „Mé dcery jezdí od dětství na koni, rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt realizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ „uvedl už předloni v březnu na schůzi Poslanecké sněmovny Andrej Babiš“.
    A také přiznal, ač to původně prohlásil za lež, že jeho syn, kterého označil za schizofrenika, na Ukrajině a na Krymu (a prý i v Moskvě) byl.

  • Pepík napsal:

   Smysl komentaru na tom serveru pod jmenem „Nemec“ mi neni znam. Nic to nevyvolava (pokud je cilem vyvolat emoce), takze pripadna snaha o reakci ctenaru se miji ucinkem – vyjimka zde vsak potrvzuje pravidlo (tato reakce), jakozto shrnujici komentar na vsechny komentare pod jmenem „Nemec“ i u ostatnich clanku.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Teď slyším z TV, už po druhé, Babišovy srdceryvné řeči o hyenách, co našli jeho syna a zveřejnily jeho vyjádření v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Ani jedno oko pravých vyznavačů ANOFERTU jistě nezůstalo suché. A také ani slovo o tom, že by jako každý slušný člověk, Babiš odešel na čas z politiky, tedy do ukončení celé kauzy soudním usnesením. Žádna velká škoda by pak nenastala, kdyby už mimo politikum zůstal.
  Ono, každý kdo se zamyslí nad tím, co Babiš v politice skutečně udělal, musí přijít na to, že největším úspěchem jeho politického angažmá je skutečnost, že v roce 2017 zaplatil AGROFERT méně na daních, než pobral dotací. A to o stovky milionů.

  • petrph napsal:

   No Vy jste dobrý, to zní tak idealisticky „..že by jako každý slušný člověk, Babiš odešel na čas z politiky, tedy do ukončení celé kauzy soudním usnesením. „. Jenže jste neuvážil právní podmínky platné v tomto státě . Dovedu si představit že by se třeba někdo slušný vzdal dočasně výkonu své funkce – řekněme na pár měsíců, než policie provede prošetření jeho případu – a zastaví ho jako bezdůvodné . Jenomže proboha – Babišův případ už policie jenom šetří 3 roky, a než dojde k pravomocnému soudnímu rozsudku můžou uplynout další
   3-4 roky. Jistě snad chápete, že to není „dočasné..“, ale celá dosavadní i naplánovaná kariéra toho člověka (ať politická nebo i podnikatelská, či jiná) je už zničena… Takže to ani žádný poctivý člověk neudělá – a najme si dobrého advokáta, aby ho v trestním řízení hájil, děj se co děj,,

   • František napsal:

    Evidentně nemáme stejnou představu co se skrývá pod pojmem slušný/poctivý člověk. Protože slušný člověk v tom jak ho vidím já by odstoupil jen při podezření na setinu toho co je kolem Bureše. I když i to je přehnané protože třeba Nečas odstoupil za pár kabelek. (Samozřejmně je mi jasné, že to nebylo kvuli tomu, ale dobře řekněme že škodu co udělal je v řádech miliónů.) Jenže podezření kolem Bureše jsou za desítky miliard. Jen střet zájmů u prodloužení podpory biopaliv první generace jsou miliardy. A to je drobnost na pozadí zlodějin, šmeliny a podrazů které se na něj objevují každým dnem.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     „petrph“ je mudrlant, co všechno musí okecat. Mějte pro něho pochopení, nemyslí to tak zle, jak to na první pohled vypadá.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jistě „snad“ chápu, že jde o politickou karieru takového jedince, ovšem majetek mu nikdo nebere. A co tedy má být?
    Takoví Babišové (míním tím lidi, kteří se svými dřívějšími činy sami pro politiku diskriminovali) by snad o politickou karieru neměli usilovat, ono totiž za všechno se musí zaplatit,často i předem, a to tento druh lidí není ochoten činit. Podle Vás by bylo v pořádku, kdyby se premiérem stal třeba neodhalený vrah a po odhalení za pomoci dobrého advokáta premiérem zůstal děj se co děj?

 3. Admirál napsal:

  Štvanice začala, bakalohonci troubí halali, psi chytli stopu.

  Babiši prchej, sic je s tebou zle!

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „bakalohoncům“ je Babiš u prd.le. Jsou za vodou. Taky ve Švýcarsku. Zkuste se porozhlédnout po historii OKD a zjistíte, že to OKD Bakala nekoupil, od Sobotky, jak tvrdil lživě Váš Babiš, ba ani od státu, ale od soukromé společnosti CARBON-INVEST.

 5. Evropan napsal:

  Za to, že novináři vytvářejí prostředí zla a nenávisti, nezaslouží špetku slitování

  • PM napsal:

   Evropane, chápu dobře že je to ironie?
   Jestli to myslíte vážně, tak si dejte nick RUS.

 6. jarka napsal:

  Vážení komentující, musí vám všem být nad slunce jasné, že se nic nevyřeší.Babi je kovaný estebák a umí v tom chodit. Má prachy zaplatí ty nejpepší advokáty a koupí si klidně celou republiku i s policií. Má vlastní noviny a znáte Čechy: vždyť to psali v novinách , tak je to pravda. Jen minorita umí přemýšlet a rozeznat co je lež a co je pravda. Kdyby to byal většina, tak hnutí Ano nemůže získat tolik hlasů….
  Neodstoupí, ztratil by kontrolu nad vyšetřováním.Najít pro syna schizofrenii a pro dceru rozdvojenost osobnosti musí být i miminu jasné, že je to účelové. Diagnostika je velmi obtížná. Syn má švýcarské občanství. Proč asi ? Už se to táhne 3 roky a nic. kdybyste to byl někdo z vás, už sedíte dávno. Nemáte totiž v hrsti ten největší triumf : policii. Nemáme nezávislé soudy , nemáme nezávislou policii alespon pro ty miliardáře a proto podobné kauzy dopadnou vždy jak dopadnou. Nijak. Morálka tohoto národa je v hajzlu. Nahradily jí peníze.Tolik můj názor.

Přidávání komentářů není povoleno