Prima má jasno, švédský spoluvlastník zatím ne a čeští radní si počkají do podzimu

Napsal/a Robert Břešťan 1. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Televize Prima poprvé uceleně zareagovala na informace o tom, že vedení televizní stanice požadovalo, aby redaktoři zpracovávali zpravodajské příspěvky o uprchlících v souladu se shora určeným názorem.

Server HlídacíPes.org žádal FTV Prima o vyjádření celkem třikrát, poprvé již v polovině dubna. Odpovědi se nedočkal. Reakcí na první text byla jen stručná odpověď, že „jde o spekulace, jež nebude komentovat“.

Zkušenosti z arabského světa

Až poté, co HlídacíPes.org zveřejnil autentickou nahrávku z porady, a informaci přebrala další média, televize Prima vydala v úterý podvečer prohlášení v tomto znění (a odvysílala jej i ve své zpravodajské relaci s tím, že „čelí kampani“):

Zpravodajství televize Prima pracuje s redakčním přístupem založeným na nezávislém popisu událostí. Dne 7/9/2015 se jednalo o redakční poradu, jejímž cílem bylo nastavit pro diváka srozumitelný a konzistentní redakční přístup k tematice probíhající uprchlické otázky.

Na této poradě zazněly v rámci standardní diskuze různé názory. Luboš Jetmar, člen představenstva FTV Prima, byl pozvaný ředitelkou zpravodajství Jitkou Obzinovou pouze jako člověk s osobní zkušeností z několikaletého života v arabském světě.

Po této poradě zpravodajství televize Prima pokračovalo v každodenní redakční práci, kdy jedním z témat byla i tzv. uprchlická otázka. Jeho vyváženost potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání svou analýzou monitoringu zveřejněnou dne 15. 12. 2015 a následně i svým rozhodnutím o reportáži týkající se iráckých uprchlíků ze dne 19. 4. 2016.

Zpravodajství televize Prima bude i nadále informovat nezávisle o uprchlické krizi i jiných zásadních problémech naší společnosti.

„Dialog s lokálním managementem“

Spoluvlastníkem televize Prima, respektive společnosti FTV Prima Holding, je švédská mediální skupina MTG. Ta na dotazy HlídacíPes.org ústy své mluvčí Jessica Sjöbergové reagovala takto:

„MTG má jasné standardy a politiku ve vztahu k nezávislosti, objektivitě a informacím založeným na faktech, jež platí pro všechny společnosti ve skupině. V těchto chvílích vedeme dialog s lokálním managementem televize Prima, abychom lépe pochopili události a téma, jež pokrýváte. V tomto okamžiku k věci nemáme žádný další komentář.“

Dá se očekávat, že MTG se bude Česku dále věnovat. Mimo jiné i proto, že dění v televizi Prima se začal věnovat i největší švédský deník Dagens Nyheter.

Analýza možná v říjnu

A do třetice reakce na informace o manipulaci se zpravodajstvím třetí nejsledovanější české televize; od předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivana Krejčího:

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemá žádné kompetence, které by jí umožnily ověřovat či prošetřovat, jaké dostávají interní pokyny zaměstnanci jakékoli televize.

Pokud je však pravdou, že jsou zaměstnanci konkrétního provozovatele doslova instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání, je taková situace alarmující.

Zda provozovatel v návaznosti na takovéto pokyny skutečně poskytuje neobjektivní a nevyvážené informace ovšem Rada může ověřovat výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Jak víte, Rada již jeden rozsáhlý monitoring zpravodajství a publicistiky programu Prima prostřednictvím svého úřadu zpracovala, přičemž závěry poukazovaly na určité problematické aspekty, nikoli však na spáchání správního deliktu.

Právě z důvodu pochybností o postupu při informování o migrační krizi Rada rozhodla zpracovat další rozsáhlý monitoring zpravodajských a publicistických pořadů. Tento monitoring v současnosti probíhá.

Analytické výstupy bude Rada projednávat v září či říjnu tohoto roku. Pokud by analýza odhalila, že došlo k porušení zákona, například tím, že by bylo informováno v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, byl by provozovatel buď upozorněn na porušení zákona, či by mu v rámci správního řízení byla uložena pokuta. (Za porušení § 31 odst. 3 zákona o vysílání hrozí pokuta od 5 000 do 2 500 000 Kč.)

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)