Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Zeman ukázal seznam svých podporovatelů. Kampaň ale stála víc, než spolek přijal na darech

Miloš Zeman do poslední chvíle tajil jména sponzorů své prezidentské kampaně. Ve včerejší televizní debatě předložil jejich jednostránkový seznam a sumy, jež zaplatili. Stále ale není jasné, kde získal 3,6 milionu korun. 

Ačkoliv Miloš Zeman na poslední chvíli zveřejnil jména dárců spolku, pochybnosti o financování to nerozptýlilo. Mezi dárci jsou totiž firmy, které jsou samy ve ztrátě. A navíc – na darech vybral spolek Přátelé Miloše Zemana celkem 9,2 milionů korun. Za kampaň však utratil 11,5 milionu.

Další 1,3 milionu pak uhradila SPO, jejíž donory její představitelé dosud nezveřejnili. Celkem tak nejsou dohledatelní dárci 3,6 milionu korun.

Zarážející je také skutečnost, že polovina firem, která spolek obdarovala, skončila podle posledních dostupných údajů ve ztrátě. Je tedy otázka, kde na sponzorování Zemanovy kampaně vzala peníze.

Zveřejněný seznam navíc není oficiální, příslušnému Úřadu pro dohled nad financováním stran a hnutí jej totiž nepředložil a na transparentním účtu nejsou sumy od sponzorů dohledatelné.

Kabely pro Zemana

Zatímco Jiřího Drahoše si oblíbili především filantropové, ukazuje se, že Miloše Zemana podpořili podle zjištění HlídacíPes.org do značné míry lidé a firmy spojení s obranným průmyslem.

Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, tři ze čtyř hlavních Zemanových sponzorů mají společného jmenovatele – zbrojařského podnikatele Jaroslava Strnada.

Na prvním místě nově prezentovaného Zemanova seznamu je společnost Ray Service. Jde o výrobce kabelových svazků a zároveň firmu, která má v předmětu činnosti „zahraniční obchod s vojenským materiálem“ a „výrobu zbraní a střeliva“. Nedávno například uzavřela s britskou zbrojovkou BAE Systems smlouvu na dodávku klíčových komponentů pro švédský program samohybných minometů Mjölner.

©HlídacíPes.org

Ray Service zaslala spolku Přátel Miloše Zemana půl milionu korun. Ve firmě se sídlem ve Starém Městě byl Zeman coby prezident na návštěvě, posléze se pak zástupci firmy ocitli v prezidentské delegaci na návštěvě v Číně. Nyní peníze této firmy posloužily k reklamě na podporu Zemana.

V minulosti sponzorovala firma částkou 6,6 milionu korun i Stranu práv občanů, jejíž je Zeman čestným předsedou, a která od počátku za prezidentem stojí.

Na Zemanovu prezidentskou kampaň přispěla tiskem a rozesláním letáků v hodnotě přes dva miliony korun také její dceřiná společnost Ewas. I ta má v předmětu činnosti zahraniční obchod s vojenským materiálem.

Společnost Ray Service, která v roce 2016 vykázala zisk přes 26 milionů korun, se podle údajů na vlastních webových stránkách účastnila „valné většiny projektů vývoje a modernizace bojové techniky Armády ČR“. Mezi svými referencemi uvádí například podíl na výrobě tanků, Pandurů, či raketometu.

Tři jiní sponzoři ze seznamu pochází z Mělníka a podle webu Info.cz jsou navzájem propojeni s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity několikrát prověřovala policie a je často označován jako pravá ruka odsouzeného lobbisty Romana Janouška.

Stálí podporovatelé

Také další sponzoři spolku nejsou Zemanovi neznámí. Částkou 800 tisíc korun přispěl brněnský právník Jiří Jestřáb a 900 tisíci pak jeho kolega z advokátní kanceláře Richard Tománek.

Oba podpořili také Zemanovu předchozí kandidaturu a v minulosti poslali statisícové částky také SPO.

Právě jejich advokátní kancelář sehrála klíčovou roli při nákupu pražské vily za nezvykle nízkou cenu pro Vratislava Mynáře. Není bez zajímavosti, že advokát Tománek sídlí v přímém sousedství s ruským konzulátem v Brně.

V minulosti podpořil SPO také další Zemanův sponzor – společnost Filafil, která na prezidentovu kampaň připspěla 400 tisíc korun. Straně spřízněné se Zemanem poslala v minulosti celkem 650 tisíc korun.

Stálým podporovatelem je i nejštědřejší současný donor Jiří Rozsypálek, který na Zemanovu podporu vydal milion korun, v minulosti zaslal na konto SPO 200 tisíc korun.

Otázkou také zůstává, jak některé společnosti, které Zemana podpořily statisícovými částkami, peníze získaly, když jsou samy ve ztrátě. Jako například společnost Contradiction, která přispěla částkou 885 tisíc korun, přičemž dle posledních dostupných údajů za rok 2016 skončila ve ztrátě přes 142 milionů korun. V mínusu byly také další dvě firmy, které Zemanovu kampaň financovaly.


©HlídacíPes.org

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Novák Jan napsal:

  Jednoduché! Kdyby podnikatelé umělci a další nebyli přepláceni za svoje pochybné podnikání a výkony, nemohli by z toho průměru co by měli mít, podporovat kdejakého politika u kterého si myslí, že budou mít do budoucna výhody.
  Prostě za to málo co do společnosti přinesou tak mohou hýřit a rozhazovat plnými hrstmi. Jejich krédo je, to se nám to sponzoruje, když nám národ půjčuje. Každopádně je to populistický hnus na obou stranách!

  • Weber napsal:

   Ten populistický osten je sice úderný (do jisté části společnosti), ale není fér. Je právem každého přilepšit – podporovat koho chce, jen by měl umět případně vysvětlit zdroje počestnosti své podpory. Odsuzovat tedy někoho za jeho dobrodiní ( s respektem k právu) je mimo mísu. Je to podobné, jako kritizovat rodiče, kteří podporují nepodařeného a flákajícího se potomka tím, že jsou určitě příliš dobře (nezaslouženě) honorováni, když mohou živit flákače ( tím maří fakticky zájem společnosti atd.). Jinak k onomu článku E. Hradílkové se dá říci tolik, že je dobrý, ale je neproduktivní dělat nějaké analýzy a rozkrývat financování nekampaně M.Z., jen z toho prostého důvodu, koho to může bavit, tyto detektivní procedury usvědčování. Já mám po včerejšku jasno a nemusím již nic z toho, co E. Hradílková nabízí studovat. Totiž, já včera dával pozor a na debatě prezidentských kandidátů zazněla důležitá informace : na výpad J.Drahoše směrem k M. Zemanovi ohledně někdejšího jednání M. Z. v Rusku, kdy český velvyslanec byl v předpokoji a jednání s V.V. Putinem se zůčastnil kromě jiných i M. Nejedlý, tak M. Zeman zřejmě již unaven (chyběla ostražitost) obhajoval neskutečným výčtem dovedností M.Nejedlého důležitost na onom jednání. Takže již vím, že M. Nejedlý nahradil v životě M. Z. pana Šloufa (ten uměl neuvěřitelné kousky) s plnou parádou a je mnohem cennější, neboť má nepochybně dveře do Kremlu otevřené (asi ne přímo), to pan Šlouf neměl! Takže nějaké pátrání, kde se našly prostředky na támto, nebo támto je zbytečnost, neboť, když to uměl M. Šlouf, M. Nejedlý levou zadní a vše je především legální a křišťálově čisté, na to vemte jed! Za to ručí Hrad !

 2. TomasK napsal:

  Národ už tak otupěl, že ho kriminalita nevzrušuje, příště bude třeba volit Kajinka, protože je moderně ostříhaný

  • Beran napsal:

   Tak hrozne to snad neni,a doufam,ze se to pristich 5 let bude menit k lepsimu. Migracni krize je za nami,vzestup populistickych stran je zastaven,cekaji nas jen svetle zitrky:)

 3. nováček napsal:

  Opravený text: Obávám se, že se nemýlíte. Byli jsme všichni v listopadu 1989 podvedeni a je čím dál jasnější kým. Zdá se, že Havel to byl jen zčásti, posloužil spíše jako návnada na nás blbce, co jsme odkrývali estébáky a zvonili jak pitomí po náměstích. Dnes máme estébáka premiérem, právě sice v demisi, ale před opětovným jmenováním.

Přidávání komentářů není povoleno