Zeman: „Sankce proti Rusku nefungují“. Prouza: „Sankce fungují. Kdo říká, že ne, hájí svůj byznys“

Napsal/a Robert Břešťan 20. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval sankce, jež Evropská unie zavedla proti Rusku. Podle něj nemají efekt a jen posilují popularitu Vladimira Putina. Ke zrušení sankcí proti Rusku vyzývá Zeman opakovaně.

Česká vláda naopak – navenek jednotně – sankce proti Rusku podporuje. „Dá se předpokládat, že sankce, které uvalila Evropská unie na Rusko, budou prodlouženy do konce letošního roku,“ říká premiér Bohuslav Sobotka, i když připouští, že důsledky dění na Ukrajině destabilizují část českého exportu.

V modu minimalizace škodu

Debata o snížení sankcí vůči Rusku podle něj bude moci přijít na přelomu letošního a příštího roku. „Ale jen v případě, že Rusko a Ukrajina budou plnit podmínky minského procesu a pokud Rusko bude vytvářet dostatečnou podporu tomu, aby se zabránilo další eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny,“ dodal na konci minulého týdne na exportní konferenci Sobotka.

To, že možnost omezení, či dokonce zrušení sankcí závisí především na plnění minských mírových dohod, dlouhodobě opakuje například i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza; ten je také vedoucí pracovní skupiny k sankcím při Úřadu vlády.

„Otázkou je, proč kritici říkají, že sankce nefungují. Jsme v situaci, kdy sankce mají velké ekonomické dopady. Pokud je ale úhel pohledu to, co byl ten konečný cíl, tak ano, sankce k němu zatím moc nepomohly. Druhá část kritiků logicky hájí svůj byznys,“ řekl už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ke kritikům sankcí se patří ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Ve vztahu k Rusku jsme v modu minimalizace škod. Jako vláda jsme odsoudili anexi Krymu, pan premiér se snažil vyjednat strukturu sankcí tak, aby moc nepoškodily české firmy,“ řekl na Exportním fóru Asociace exportérů Jan Mládek.

Rubl, ropa, problémy

Zásadní problém pro Rusko podle Mládka představují nízké ceny ropy a devalvace rublu. „V Rusku nyní není poptávka a projevuje se to všemi možnými kanály. Od toho, že nejsou ruští turisté v Karlových Varech po to, že strojírenské firmy nemají na nákup strojů. Ruské subjekty se nedostanou k penězům a to prohlubuje problémy,“ říká Mládek.

Vloni český export do Ruska poklesl asi o tři miliardy korun (v roce 2013 činil celkový export zboží z ČR do Ruska 113 miliard korun, tj. 3,1 % celkového exportu). Jen za první dva měsíce letošního roku už ale meziroční výpadek činí sedm miliard korun.

„Hlavním důvodem letošního poklesu ale nejsou sankce, nýbrž devalvace rublu a pád cen ropy,“ upozorňuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)