Sankce proti Rusku fungují. Kdo říká, že ne, hájí jen svůj byznys
To, jak významné téma roku 2015 bude vztah Západu a Ruska, není ani tak otázka pro Evropskou unii nebo Spojené státy, ale pro OPEC – Organizaci zemí vyvážejících ropu.
„Protože pokud se ceny udrží tam, kde jsou, Rusko je v zoufalé pasti. Nemá alternativní zdroje příjmů státního rozpočtu, neotevřelo svou ekonomiku a dnes na to nemá zdroje a kvůli sankcím ani partnery,“ říká v druhé části rozhovoru pro HlídacíPes.org tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.
„Pokud ropa nepůjde nahoru, nemají nástroj, jak se vrátit k růstu. Když se podíváte na čísla, tak příjem průměrné rodiny rostl ročně zhruba o 10 -15 % každý rok a teď to ze dne na den skončilo. To se dá chvíli nahradit nějakým nacionalismem a vášněmi, ale nemůže to trvat dlouho,“ dodává.
Není ale ekonomicky podkopané Rusko nebezpečnější než Rusko s plným břichem?
To by možná platilo, kdyby předtím bylo Rusko standardní důvěryhodný partner. Ale za současného vedení Ruska si myslím, že ta agrese by byla stejná ať s plným či prázdným břichem. Nemyslím si, že spokojené a bohaté Rusko by vzdalo své snahy o ovládnutí svých sousedů.
Mimochodem – věříte tomu, že je aktuální vývoj na trhu s ropou jen otázka nabídky a poptávky a není to třeba součást amerických sankcí?
Z principu věci je OPEC kartel, který si domlouvá kolik ropy bude těžit a je rozhodnutí OPEC akceptovat stávající nízké ceny. Spojené státy jistě vliv mají, ale vstupují do toho různé vztahy. Třeba velkou roli mají vztahy mezi Saúdskou Arábií a Íránem, jimž teď také za oběť padá Rusko.
Přichází v úvahu nějaké změkčení sankcí ze strany Evropské unie?
Podstatné je plnění dohod z Minsku. Pokud se budou naplňovat, začnou se sankce na jaře přehodnocovat. Byly původně na rok, debata se rozběhne v březnu. Pokud Rusko bude plnit dohody, budou se sankce změkčovat, pokud nebude, poběží dál. Cílem sankcí bylo změnit chování Ruska vůči Ukrajině.
Čím to, že tady má Rusko a hlavně kritika sankcí tolik vysoce postavených zastánců, současného i bývalého prezidenta, některé ministry…
Otázkou je, proč říkají, že sankce nefungují. Jsme v situaci, kdy sankce mají velké ekonomické dopady. Pokud je ale úhel pohledu to, co byl ten konečný cíl, tak ano, sankce k němu zatím moc nepomohly. Druhá část kritiků logicky hájí svůj byznys. Naše ekonomika je jiná než německá. Ta stojí na velkých firmách, které dělají byznys všude. Obchod s Ruskem je pro ně 1,5 % obratu a to není nic. U nás je na Rusko navázáno dost malých a středních firem, které nemají jiné zákazníky…
Pořád jsou to ale jen tři procenta českého vývozu…
To ano, ale pořád je to u nás tak, že pro některé firmy znamená výpadek Rusko to, že přišly o hlavní, možná jediný trh a to znamená zavřít, propustit. Proto je naše snaha hledat a otvírat nové trhy, navýšit třeba limity EGAP pro Bělorusko, Ukrajinu, Kazachstán… Snáze se firma orientovaná na Rusko přeorientuje tam než na Brazílii.
Jste zároveň i vedoucí pracovní skupiny k sankcím. Jaké dopady mají sankce na vzájemný obchod Česka a Ruska?
Dopad protiruských sankcí na české firmy je zatím minimální. Ty sankce jsou postaveny tak, že platí až na nové kontrakty, ne na ty již uzavřené. Řadě firem kontrakty dobíhají a jakýsi reálný dopad bude možná v polovině letošního roku. Takže firmy měly rok na to, aby si našli k Rusku nějakou alternativu.
Některé firmy, třeba potravinářské, to ale přeci jen už pocítily. Je to podle vás něco jako daň za riziko?
Jistě. Všichni věděli, že Rusko je podobně jako Ukrajina rizikový trh. Chápu, že firmy chtějí mít profit a rádi by své ztráty zestátnily, ale to nepřipadá v úvahu. Choval bych se jako manažer firmy asi stejně, na druhé straně jít do rizika bylo jejich rozhodnutí. Podobně někteří teď pláčou nad propadem rublu. Ale stejně tak bylo jejich rozhodnutí se proti změně kurzu nezajistit, nehedgovat.
Takže žádné odškodnění nepřipadá v úvahu?
Určitě ne. Jsou tedy nějaké programy pro zemědělce, ale mimo zemědělství nikdo nic takového nenavrhuje. Mimo jiné právě proto, že firmy měly dobu do doběhnutí stávajících kontraktů, zhruba rok, na to, aby se dokázaly přeorientovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec starých ruských pasů. Bez biometrických se už do Česka nedostanou
Jan Urban: Rusko si přeje Trumpovo vítězství, do ovlivnění kampaně cpe miliony dolarů
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)