Sobotka: Zemanova cesta do Moskvy je snahou udržet aspoň nějaké vztahy

Napsal/a Robert Břešťan 16. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Návštěvu prezidenta Miloše Zemana na oslavách 70. let od konce 2. světové války lze vnímat i jako formu podpory českých firem, řekl premiér Bohuslav Sobotka v rámci svého vystoupení na Exportním fóru Asociace exportérů.

„Přímo v Rusku nejsme nyní schopni firmám pomoci, kromě toho, že se snažíme udržet aspoň minimální politický dialog s Ruskem. Návštěvu prezidenta v Moskvě vnímám právě takto – jako snahu udržet aspoň minimální politické vztahy. Je to dobře i pro české exportní firmy,“ řekl Sobotka.

„Nakonec i paní Merkelová v kontextu konce 2. světové války návštěvu Moskvy uskuteční, i když o den později,“ dodal Sobotka.

Ruskou ekonomiku ničí Putin, cena ropy a sankce

Rusko je navzdory stávajícím sankcím stále oficiálně jednou z prioritních zemí podpory českého exportu. „Ruský trh vypadal perspektivně, ale kombinace Putinovy politiky, cen ropy a sankcí devastuje ruskou ekonomiku. Situace je objektivně špatná,“ řekl Sobotka.

I když celkový export do Ruska představuje zhruba jen 3 – 4 procenta z celkového objemu českého vývozu, pro řadu firem je to podle Sobotky vážné ohrožení.

Cesta z izolace? Záleží jen na Rusku

Ke zlepšení ale podle něj dojde jen tehdy, pokud Rusko „přestane narušovat suverenitu Ukrajiny a bude se aktivně podílet na plnění minských dohod“.

„Bude záviset na vůli Ruska dostat se z politické izolace. Snažíme se pomoct firmám, aby se eventuálně orientovaly na jiné trhy,“ říká Sobotka.

Podle Sobotky se dá předpokládat, že evropské sankce proti Rusku budou prodlouženy do konce letošního roku. „Do doby než nebude jasné, že se minský proces zrealizuje. Debata o zrušení může přijít až na přelomu roku,“ řekl na Exportním fóru Sobotka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)