Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
World Economic Forum, zdroj

Sobotka: Zemanova cesta do Moskvy je snahou udržet aspoň nějaké vztahy

Návštěvu prezidenta Miloše Zemana na oslavách 70. let od konce 2. světové války lze vnímat i jako formu podpory českých firem, řekl premiér Bohuslav Sobotka v rámci svého vystoupení na Exportním fóru Asociace exportérů.

„Přímo v Rusku nejsme nyní schopni firmám pomoci, kromě toho, že se snažíme udržet aspoň minimální politický dialog s Ruskem. Návštěvu prezidenta v Moskvě vnímám právě takto – jako snahu udržet aspoň minimální politické vztahy. Je to dobře i pro české exportní firmy,“ řekl Sobotka.

„Nakonec i paní Merkelová v kontextu konce 2. světové války návštěvu Moskvy uskuteční, i když o den později,“ dodal Sobotka.

Ruskou ekonomiku ničí Putin, cena ropy a sankce

Rusko je navzdory stávajícím sankcím stále oficiálně jednou z prioritních zemí podpory českého exportu. „Ruský trh vypadal perspektivně, ale kombinace Putinovy politiky, cen ropy a sankcí devastuje ruskou ekonomiku. Situace je objektivně špatná,“ řekl Sobotka.

I když celkový export do Ruska představuje zhruba jen 3 – 4 procenta z celkového objemu českého vývozu, pro řadu firem je to podle Sobotky vážné ohrožení.

Cesta z izolace? Záleží jen na Rusku

Ke zlepšení ale podle něj dojde jen tehdy, pokud Rusko „přestane narušovat suverenitu Ukrajiny a bude se aktivně podílet na plnění minských dohod“.

„Bude záviset na vůli Ruska dostat se z politické izolace. Snažíme se pomoct firmám, aby se eventuálně orientovaly na jiné trhy,“ říká Sobotka.

Podle Sobotky se dá předpokládat, že evropské sankce proti Rusku budou prodlouženy do konce letošního roku. „Do doby než nebude jasné, že se minský proces zrealizuje. Debata o zrušení může přijít až na přelomu roku,“ řekl na Exportním fóru Sobotka.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. Myšelín napsal:

  Putin škodí ruské ekonomice tím, že se snaží narušit její vysávání zahraničními subjekty. Za to musel být potrestán sankcemi prostřednictvím servilní EU.
  Je mi nás líto, že máme takového premiéra.

 2. Karel3 napsal:

  Je to tak : „Ruský trh vypadal perspektivně, ale kombinace Putinovy politiky, cen ropy a sankcí devastuje ruskou ekonomiku. Situace je objektivně špatná,“

  V řeči čísel : Rozpočtový deficit Spojených států v březnu vzrostl meziročně o 43 procent na 53 miliard dolarů (1,37 bilionu korun) ze schodku 37 miliard dolarů loni v březnu. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Za první pololetí fiskálního roku schodek stoupl o šest procent na 439,5 miliardy dolarů, a přiblížil se tak k odhadované výši schodku za celý rok. Nyní se podržte: Celková zadluženost USA byla na konci roku 2013: 17 310 mld. USD

  Aktuálních 13 procent dluhu k HDP je vzorem pro zbytek světa. Rusko je jednou z nejméně zadlužených zemí světa. Zahraniční dluh Ruska loni kvůli sankcím výrazně klesl .Celkový zahraniční dluh Ruska v loňském roce klesl téměř o 130 miliard dolarů na necelých 600 miliard dolarů. Federální dluh USA už dosahuje v poměru k HDP podobné úrovně jako dluh Řecka.

  Více zde: http://www.mikan.cz/news/ekonomicke-drama-usa-se-zrychluje-a-ceska-zpravodajstvi-mlci-jako-hrob/

  Bohužel je roky jen naším zbožným přáním, aby se i v ČR našel politik, který by dokázal škodit české ekonomice tak, jak škodí Putin ruské. Pak bychom mohli čekat rozkvět naší republiky, namísto úpadku posledních let.

Přidávání komentářů není povoleno