V dubnu 2016 přijel přímo na farmu Čapí hnízdo Andreje Babiše podpořit prezident Miloš Zeman. Foto: CNC_Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Virus Čapí hnízdo stále přítomen: tři roky trestního stíhání Andreje Babiše

Napsal/a Robert Břešťan 7. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

O uplynulém víkendu mělo být na farmě Čapí hnízdo hodně živo. Společnost Agrofert tam původně plánovala rodinný den až pro šest tisíc lidí, ale s ohledem na koronavirus akci raději zrušila. Živo je i kolem vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a premiéra Andreje Babiše. Jeho trestní stíhání trvá rovné tři roky a čeká se, zda jej státní zástupce i napodruhé zruší, nebo naopak premiéra obžaluje.

V neděli 6. září to byly rovné tři roky od chvíle, co Poslanecká sněmovna poprvé zbavila Andreje Babiše imunity, a vydala jej tak k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Dobrá příležitost podívat se, co se od té doby stalo a kam jsme došli.

Na úvod rovnou řekněme, že nejsme o moc dál než před třemi lety. Fáze vyšetřování po několika peripetiích, jež připomeneme níže, nadále pokračuje, jen se výrazně zúžil počet obviněných.

Z původních jedenácti lidí je to už jen – v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo – dnešní premiér Andrej Babiš a s ním ekonomka Jana Mayerová, která byla v žádosti o padesátimilionovou dotaci uvedená jako hlavní kontaktní osoba.

Posun je ale, jak se zdá, ve „vedlejší větvi“ případu: podezření z trestného činu krácení daně za stamilionové částky, které firmy holdingu Agrofert vynaložily na ne zcela efektivní reklamu na Čapím hnízdě, a nezákonných odpočtů DPH.

Absolutní výmysl policie!

Bylo 6. září 2017 a poslanci před sebou měli dlouhý den. Diskuse o vydání či nevydání Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání se protáhla na osm hodin.

Nakonec ale poslanci oba kolegy poslanecké imunity drtivou většinou přítomných zbavili (pro vydání Babiše zvedlo ruku 123 poslanců, proti byli čtyři, u Faltýnka hlasovalo pro 120 poslanců, proti jich bylo pět). Poslanci hnutí ANO nehlasovali, z jednacího sálu odešli. Nutno dodat, že Babiš i Faltýnek o zbavení imunity sami požádali.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Pro mě je to zpolitizovaná kauza, která má ovlivnit volby,“ zlobil se ve sněmovně Babiš. Do nových voleb tehdy skutečně zbýval měsíc a půl. „Kauzu vyšetřuje kontroverzní policista (měl na mysli detektiva Pavla Nevtípila, pozn. red.),“ pokračoval Babiš s tím, že policie lže. Nezapomněl ani na svoje oblíbené rétorické obraty: že dotační podvod je „absolutní výmysl policie” a že „načasování je účelové”.  

Pro připomenutí: obvinění z dotačního podvodu spočívá v tom, že farma Čapí hnízdo (kterou Babiš označil za „nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel“) v roce 2008 čerpala dotaci 50 milionů korun, aniž na to měla nárok. Program byl určen výhradně pro malý nebo středně velký podnik a farma by jako součást holdingu Agrofert, jíž byla do roku 2007, nárok na dotaci neměla. Proto byla převedena na jiného vlastníka krytého listinnými akciemi na majitele a peníze díky tomu získala.

Babiš trvá na tom, že v době podání žádosti o získání evropské dotace neměl s Čapím hnízdem nic společného. Počátkem března 2016 veřejně prohlásil, že neví, čí farma je: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“

O dva týdny později na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané právě kvůli pochybnostem kolem vlastnictví Čapího hnízda poprvé přiznal, že majiteli akcií byly jeho děti Adriana a Andrej a také bratr jeho tehdejší partnerky (dnes manželky) Moniky Martin Herodes.

Případ začal vyšetřovat i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Ve své zprávě (kompletní ZDE) mimo jiné napsal, že „že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů“.

I když Babiš opakuje, že vše bylo v pořádku, holdingová firma Imoba jako nástupce společnosti Farma Čapí hnízdo 50 milionů v roce 2018 nakonec státu vrátila. Vynětí projektu z dotačního programu ROP Střední Čechy a vrácení dotace znamenalo, že orgány EU přestaly mít důvod (i pravomoc) tento konkrétní případ dále řešit.

Imunita číslo dvě

Ale zpět k tomu, jak šel čas. Od září 2017 měla policie k trestnímu stíhání obou politiků volnou ruku. Ale jen na chvíli. Blížil se konec volebního období, v němž Andrej Babiš začínal jako ministr financí a končil jako ten, kdo svůj vládní post kvůli střetu zájmů musel opustit.

Nadcházející volby ANO suverénně vyhrálo, Babiš se stal premiérem a jako nový poslanec (stejně tak i Faltýnek) získal novou imunitu. Policie požádala o jejich vydání den po složení poslaneckého slibu 21. listopadu 2017.

Hlasovalo se 19. ledna 2018 a i napodruhé poslanci kolegy k trestnímu stíhání vydali. Babiš kauzu opět označil za vylhanou a politicky zneužívanou a prohlásil, že „žijeme v zemi, kde si lze objednat stíhání a dostat někoho do vězení“.

Policie v té době ještě v kauze vyšetřovala celkem 11 lidí. Vedle Babiše a Faltýnka také Babišovu manželku Moniku, jeho dospělého syna, dceru a další.

Dne 3. května 2018 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch vyhověl stížnosti Jaroslava Faltýnka a dalších tří obviněných a zastavil jejich stíhání. Stížnost Andreje Babiše a členů jeho rodiny ale zamítl.

Druhé a významnější kolo „zastavování“ přišlo v pátek 13. září 2019. Jaroslav Šaroch stopl trestní stíhání všech zbývajících obviněních včetně Babiše (pro přesnost – trestní stíhání Babišova syna Andreje bylo vedeno separátně a zastaveno bylo až letos v únoru).

Podle Šarocha skutek není trestným činem a zároveň není důvod pro postoupení věci ani do přestupkového řízení. Shromážděné důkazy sice svědčí o Babišově enormním zájmu na výstavbě areálu, stojí mimo jiné v Šarochově usnesení, ale kdo byl akcionářem Farmy Čapí hnízdo v době žádosti o dotaci a při podpisu smlouvy o jejím poskytnutí, není prý možné prokázat.

Závěry se ale nezdály nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Vzal si spis k prostudování a vloni v prosinci nařídil kauzu Čapí hnízdo znovu otevřít. Potvrdil sice zastavení stíhání Babišových rodinných příslušníků, u premiéra a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové ale mělo pokračovat.

Právním jazykem řečeno: „Byly zjištěny nedostatky v rovině skutkové a v rovině právního hodnocení. V rovině skutkové se jedná o nedostatečnou reflexi zjištěného důkazního stavu a zároveň o nedostatečné zjištění skutkového stavu,“ řekl Pavel Zeman.

Reklama na Čapím hnízdě

Od té doby vyšetřování pokračuje, na vyšetřování dohlíží i nadále státní zástupce Šaroch, na Šarocha vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Máme přehled o každém úkonu v této věci, týká se to jak policejního orgánu, tak státního zástupce. Především chceme dohlédnout na to, aby nedocházelo k žádným zbytečným průtahům,“ komentovala to Bradáčová v České televizi.

Žádná zákonná lhůta pro doplnění vyšetřování podle ní ale neexistuje: „Každá žádost o průtah musí být vždy podmíněna potřebou úkonu.“ Na to, zda ve věci padne nakonec obžaloba nebo bude trestní stíhání opět zastaveno, si zkrátka musíme všichni počkat.

Hotovo mělo být původně letos v červnu, kriminalisté si ale na vyšetřování politicky hodně citlivé kauzy vyžádali opakovaně více času. Lhůta se protáhla nejprve do srpna, teď pravděpodobně do konce roku. Zatím.

Vedle toho ale běží další větev kauzy Čapí hnízdo. Přímočařejší a pro veřejnost možná i srozumitelnější.

Vybudování farmy Čapí hnízdo rozhodně nebyla levná záležitost a bylo nutné z něčeho splácet bankovní půjčky. Běžný provoz nestačil, ale zdroj peněz se našel jinde: v propagaci a reklamě. Inzerovaly prakticky výhradně firmy z holdingu Agrofert – a to velmi intenzivně. Tyto peníze znamenaly pro „Čapák“ 70 – 90 % všech příjmů.

Hezkou ilustraci toho, jak masivní přísun peněz to byl, nabídl měsíčník Reportér: farma Čapí hnízdo vykázala takové tržby za propagaci, jako by po republice nepřetržitě po dobu pěti let viselo 1 100 billboardů.

Už v roce 2014 do Česka doputovalo upozornění německé finanční správy na možné daňové úniky. Na Čapím hnízdě totiž inzerovala i německá chemička SKW Piesteritz z Babišova holdingu. Jenže na ministerstvu financí, jehož podřízený finanční úřad měl jednat, tehdy seděl jako ministr právě Babiš, a tak kolegiální hlášení „zapadlo“.

Česká policie nakonec úkony trestního řízení kvůli hospodaření farmy Čapí hnízdo zahájila až v červenci 2019. Zatím žádné obvinění nepadlo. Policie má ale podle serveru Neovlivni k dispozici znalecké posudky, které tezi potvrzují. Policisté jsou tedy přesvědčeni, že inzerci skutečně provázely daňové úniky.

V podezření jsou jak manažeři holdingových firem Agrofertu, tak přímo premiér Andrej Babiš, který byl až do ledna 2014 předsedou představenstva a generálním ředitelem Agrofertu, hlavního zadavatele reklamy pro „Babišův nejlepší projekt“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)