Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Aleš Rozehnal: Babišův útok na policistu, který ho chce obvinit, je jeho standardní diskreditační kampaní

Představa, že existují policisté a státní zástupci spolupracující s kmotry a připravující občany o jejich majetky – jak řekl Andrej Babiš v reakci na sdělení obvinění, jež mu zřejmě hrozí – je skutečně hrozivá. Proto stojí výrok Andreje Babiše za podrobnější zkoumání. Podle právníka Aleše Rozehnala jde o „Babišův diskreditační a rádoby protikorupční verbální balast“. 

Andrej Babiš konkrétně uvedl, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo bylo přiděleno policistům, „kteří v minulosti spolupracovali s kmotry, konkrétně pan Pavel Nevtípil, který vystupoval s (pražskou státní zástupkyní, pozn. red.) paní Máchovou v kauze, při níž byl pan Sitta připraven o papírnu Neograph“.

Rozeberme si tedy fakta.

Městský, Nejvyšší, Ústavní…

Státní zástupkyně zmíněná Andrejem Babišem skutečně zajistila v rámci trestního stíhání pana Sitty jeho akcie společnosti Neograph a.s.

To je bezesporu výrazným zásahem do majetkových práv občana, protože veškerá práva související s výkonem akcionářských práv přecházejí po dobu zajištění na stát. Z tohoto důvodu nabízí trestní řád celou řadu opravných prostředků, které je obviněný v dané kauze zcela oprávněn využit.

Městský soud v Praze však jeho stížnost zamítl. Zřejmě i vzhledem k mimořádné invazivnosti institutu zajištění majetku obviněného podala v jeho prospěch ministryně spravedlnosti stížnost pro porušení zákona, o které pak rozhodoval Nejvyšší soud.

Senát tohoto soudu, kterému předsedal respektovaný soudce František Púry, však konstatoval, že ani napadeným usnesením Městského soudu v Praze, ani v trestním řízení, které mu předcházelo, nebyl porušen zákon. A to ani výrokem usnesení státní zástupkyně Městského státního zastupitelství, jejíž napojení na „kmotry“ Andrej Babiš naznačuje.

Obviněný tedy využil další možnost, kterou představuje ústavní stížnost, a namítl, že došlo k porušení jeho práva na spravedlivý proces a práva vlastnit majetek, neboť obecné soudy zajistily nejen akcie, ale omezily i výkon stěžovatelových akcionářských práv.

Ústavní soud však konstatoval, že v posuzované věci orgány činné v trestním řízení dodržely ústavněprávní principy a dostály své povinnosti interpretovat a aplikovat zákon způsobem, jenž z mezí ústavnosti nevybočuje.

V procesním postupu nebyla zjištěna výkladová ani aplikační libovůle či porušení procesních principů obsažených v ústavním pořádku, které by svědčily o dotčení stěžovatelových ústavně zaručených práv. Ústavní soud tudíž posoudil ústavní stížnost jako návrh zjevně neopodstatněný.

Oblíbená linka s kmotry

Pokud tedy Andrej Babiš uvádí, že policista Nevtípil v minulosti spolupracoval s kmotry a společně se státní zástupkyní Máchovou vystupoval „v kauze, při níž byl pan Sitta připraven o papírnu Neograph“, měl by pro úplnost uvést další podstatné informace.

Tedy, že v této kauze vystupoval i soudce Městského soudu v Praze, soudci Nejvyššího soudu České republiky, kterým předsedal František Púry, a soudci Ústavního soudu, kterým předsedal Jan Musil.

Je celkem pochopitelné, že Andrej Babiš necítí k policistovi, který ho chce obvinit ze spáchání trestného činu, žádné sympatie.

Tak jako již mnohokrát, útočí Andrej Babiš na své oponenty tvrzením, že jsou napojeni na „kmotry“. Pokud je však postup policie a státního zastupitelství potvrzen všemi soudy české soudní soustavy, co to znamená?

Buď napojeni na „kmotry“ i soudci Nejvyššího a Ústavního soudu nebo se jedná o Babišův diskreditační a rádoby protikorupční verbální balast, kterému snad nemohou věřit (či by neměli) ani jeho největší fandové.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

32 komentářů

 1. Dobry den pane JUDr Rozehnal,
  neni mi jasne proc jste zacali ted pred volbami??
  Kdy bylo zakoupeno-dotace na Capi HNIZDO??
  Proc ted Nemcova a Chovancovi lidi zacali s vysetrovanim??
  Tato vec se mela resit jiz mnohem drive!!
  Je to jen propad vsech stran, ze Babis dostava hodne hlasu a ostatni strany si musi hledat jinou „ulicku“ aby jim volici davali hlasy!!??
  Kolik „kmotru“ nebylo odsouzeno a stale se „neco“ vysetruje-
  Rittiger, Janousek, Bakala- a s nim jsou znama jmena – Sobotka-Kalousek-se Stavou – a jak dopadl Sobotka v Luxemburgu – to se nepise a jak to pokracuje dale??
  Jsem jen sokovana, ze stale volice se snazite zde v Cesku
  ovlivnovat a jen slibovat!!
  U nas ve Svycarech by byly vsechny veci jiz davno vyreseny!!
  Tem“KMOTRUM“ nezabirate majetek a jen je zavrete-vrati se z vezeni pr.4 roky a oni maji miliony na uctech!!
  Neni nikdo v KRASNEM CESKU kdo lidem opravdu poctive pomuze a nebere jim posledni nadeji!!
  Jak mohou volit CSSD, ODS, TOP09, KDU-CSL?? a o KSC jiz nemluvim – lidi rychle zapominaji a mladi v Cesku veri-ze v 1968 pozadalo Ceskoslovensko o pomoc „VARSAVSKYCH VOJSK“!!
  Proc se deti ve skole neuci pravdu-to nebyl pomoc ale OKUPACE!! Pak jeden „blbecek“ pise na Facabooku, ze Palach byl uchyl, ze se upalil???!!
  To je snad nejvetsi zlocin co se v Cesku deje!!

  • Martin napsal:

   Podle vyšetřovatelů průběh vyšetřování zdržoval především Agrofert. A taky Babiš sám, vzpomeňte si, jak měnil výpovědi podle toho, na co se už podařilo přijít z jiných zdrojů… (přeloženo: lhal).

   Ten zbytek se mi nechce komentovat, je to snůška nesmyslů.

   • rich napsal:

    Pane „Martine“,měl byste se věnovat kriminalistice.S takovým čuchem za Vámi zaostal i Vacátko.

   • rich napsal:

    Buďtě konkrétní,pán Martin.

  • RB napsal:

   A Babiš tohle napraví jak?

   • rich napsal:

    Nijak,Nemá proč.Je beztrestný a měl by žalovat za křivé obvinění.

    • Tondach napsal:

     Babiš je beztrestný? To jako, že nesmí být trestán?
     Tak si to představujete v ANO?

  • EmaE. napsal:

   Máte zkreslené informace. Děti se ve školách učí o událostech r. 1968 pravdivě. Co se týče kmotrů, máme si snad zvolit toho největšího z nich? Nebo Vy snad věříte, že AB je čistý, morální muž, který svůj majetek nabyl poctivě? Největším zločinem v Česku by bylo naopak jeho zvolení premiérem.

   • rich napsal:

    „Ema E“-víte,kolik miliardářů jste za svůj život od r.1989 spolu s námi porodila?Že nás vlastně o ty miliardy připravili a my jim při tom sekundovali.Je to naše hanba jako neznalců.ale hlavně hanba Klause a jeho společníků jako znalců.Z toho množství navypichujte Babiše,jsou jich minimálně stovky,které jsme do blahého postu miliardářů svojí netečností pozdvihli.Babiš nám to chce politickou angažovaností vrátit.Volte ho.On ví,jak na ty zbývající zmetky a na ty,kteří se v byznysu neangažují,ale díky politice si ty miliony vysomrují jinak.

    • EmaE. napsal:

     Mně ale miliardáři nevadí, tedy pokud nevstupují do politiky s cílem uchránit svůj byznys, nekupují si k tomu média a hloupě nemanipulují s lidmi – ta hra na chudáčka už je vážně trapná. Volit ho nebudu, v mém blízkém okolí není nikdo, kdo by ho volil, a ti co ho volili před tím, naštěstí prohlédli.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Milostivá paní, když už chcete hodnotit zločin, „co se deje“, rozhlédněte se také kousek za český (a švýcarský) dolíček. Největší zločin co se dnes děje je Trumpovo vyhrožování Severokorejcům, že je obdaří „ohnivým peklem , jaké ještě svět nviděl“ zrovna ve dnech okolo 72. výročí podobné „humanitární“ americké akce v Hirošimě a Nagasaki (tam, pouhé tři dny poté, co svrhli A-bombu na Hirošimu a věděli jakou hrůzu tam civilnímu obyvatelstvu způsobili!), kterou tehdy „obdařily“ USA civilní obyvatele Japonska (vojáků zemřelo podle dostupných údajů jen několik desítek či stovek, civilistů přes 200.000). Trumpovo vyhrožování, vzhledem k syrskému precedentu (kde se dodnes neprokázal viník, ale US rakety na cíl „za trest“ dopadly) může být ještš dnes naplněno činem! Mimochodem, víte že Palach byl význačným funkcionářem komunistického SSM na fakultě (z dostupné literatury není jasné, zda nebyl i kandidátem či členem KSČ) a že o prázdninách pomáhal budovat a to, podle svědectví spoluúčastníků s jistým zanícením, bytové domy na bolševických celinách v bývalém SSSR, což bylo docela zjímavá zkušenost a záslužná činnost, tak trochu za odměnu, která záměrně nebyla umožněna třeba nám, v SSM nezúčastněným.
   To samozřejmě nesnižuje platnost jeho činu, ale naznačuje ledacos o jeho motivech.
   Poznámka: prožil jsem tu dobu už jako dospělý a vím, že nejvíce roztrpčeni byli „věřící komunisté“, tak jsme říkali těm , co byli v KSČ z přesvědčení a ne z prospěchářství, ti se cítili vstupem vojsk přímo zrazeni.

   • Vlastik napsal:

    Žádné SSM v tom roce NEEXISTOVALO.

   • mlhoš napsal:

    to oskar z hané: pokud vim tak fasisticky japonsko napadlo bez vyhlaseni války usa. a rusko napadlo v 68 nas. ab je byv. agent stb a všude lze. to ze poukaze na ostatní zlodeje neznamena ze není stejnej jako oni, ne li horsi.

  • pipin0123 napsal:

   Vidím, že jste se poučila a místo otazníků používáte vykřičníky 🙂

  • Kormidelník napsal:

   „Nemcova a Chovancovi lidi zacali s vysetrovanim“ .. tak to je slušný výmaz.

   Zjistěte si, pod koho spadá státní zastupitelství. Nebude to pro vás hezké zjištění. Má jméno jako takový pták s velkým oranžovým zobákem a je tam za hnutí ANO.

   Ale takovým, jako vám, je těžko něco vysvětlovat 🙂

  • rich napsal:

   Frau Carolin máte plně pravdu.“Kmotři“ by byli u Vás dávno vyřešeni.Máte pravdu,že „kmotři“ se mají u nás lépe než ve Švýcarsku.Je to už takový zvyk.V Česku se o okupaci v r.1968 ve školách učí hodně.Ale ne o výhodách před r.1989 a po r.1989.Zatím si jako pamětník považuji výhod přede r.1989 více.Přeberte si to sami,ale za přispění pamětníků.

  • Martinix napsal:

   Viděno optikou člověka, který není u toho, ale komentuje věc z povzdálí, a o to razantněji, čím méně detailů vidí…

  • Ne napsal:

   Trapáku z ANO.

 2. Nemec napsal:

  Pokud se někdo narodí jako dacan nebo je tak vychován pravděpodobně za to nemůže. Nepřekvapuje ani chování miliardáře, který si myslí, že jako mafián si může vše koupit. U policie se mu to povedlo zatím napůl. Ale , že u velké části národa nevadí lží a sprostota je ostudné. Kdo to jsou ti lidé co tento hnus drží u moci? Proč lidé jako Pelikán, Válková, Pilný, Jermanová a řada dalších členů spolku ANO hnus nahrazují ještě větším hnusem. Buď si nevidí na špičku nosu nebo jsou stejní.

 3. Tomáš napsal:

  Tvrdě vykalkulováný útok na A.Babiše je na světě. Když vidím,kdo z novinářů útok na Babiše přiživuje,namátkou P.Holub,S.Slonková,potom je jasné že je to byla naplánováná akce,která se měla stát vítěznou.Už je nyní zřejmé,že vítězná nebude,ale nadělá škody.A hraje se dál,koho by pověřil prez.Zeman ,kterého nemusím,sestavením vlády .Ovčáčkova odpověď je prostá a správná ,“vítěze voleb“.Pražská kavárna a ČSSD rozehrály špinavou hru. „Kdo seje vítr, sklízí bouři „je staré východní přísloví,brzo dojde naplnění.

  • Vlastik napsal:

   Babiš měl sedět už před 10 lety. Je to neuvěřitelně zlý člověk který umí jen krást firmy vlastníkům.

  • rich napsal:

   Tomáši,plně souhlasím.

  • petrph napsal:

   Vykalkulovaný útok, těsně před volbami to jistě je. Protože, Babiš mohl být policií obviněn už před rokem (možná i dřív), před půl rokem, před 3 měsíci, nebo za 2 měsíce, nebo za rok. Z hlediska trestního stíhání by v tom nebyl rozdíl. Mimochodem, připomeňme, že jsme stále ve stádiu „policie žádá parlament o vydání ke stíhání“ – a parlament ho vydá až někdy v září, nebo vůbec a nechá to až na nový parlament po volbách..
   Každopádně, pan Zeman i Ovčáček mají pravdu, koho jiného by měl prezident jmenovat premiérem než předsedu vítězné strany – který už bude mít navíc předjednanou s několika dalšími stranami většinovou koalici? Jestli by tedy dokázali odpůrci Zemana i Babiše odpovědět, koho jiného by v takovém případě měl prezident jmenovat? Možná s tím doplňkem z ústavy, že prezident sice může jmenovat kohokoliv, ale toho premiéra i jeho vládu musí potom svým hlasováním potvrdit parlament.

   Jinak, osobně nemám radost z toho, že Babiš tím premiérem bude, ani že má takovou silnou podporu mezi voliči.. Ukazuje to, že principy demokracie, na které se odkazujeme, vlastně nefungují. A bohužel to jsou věci které se nedají vyřešit neustálým přepisováním Ústavy..

   • Tondach napsal:

    Vy víte, že Babiš mohl být obviněn už před rokem? Od koho? Nevíte nic a jen blábolíte nesmysly…

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Když “ všetcí kradnú“ proč by nemohli být všichni soudci , od městských až po ústvní, i všichni soudci, státní zástpci a vůbec všechny orgány činné v trestím řízení, samozřejmě s výjimkou těch s Babišem zpřátelených (šéf „celní“ policie Šlachta a jeho kamárádi tamtéž) a jímrůznou formou placených (možná i takto: něco ze státního, něco z AGROFERTU).
  Ale vážně, neměl jsem doposud to „štěstí“, abych aspoň jednou slyšel (a viděl v televizi) Babiše odpovědět na polženou otázku, aby odpovědˇnezačínala : “ Je to kampaň korupčníků proti mně“ nebo klasické „všetcí kradnú“, nově i „kradou a podváděj“ a podobně. Používání těchto frází je zřejmě jeho zvyk z doby zaměstnání v Petrimexu a on ne a ne se ho zbavit. A také – při přímé odpovědi se může člověk ukecnout a říct, co chtěl utajit!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Opravy: … ústavních… ; …spřátelených … ; …položenou …
   Omlouvám se za nepozornost při psaní.

 5. nováček napsal:

  Frau Schrader,
  dobry den, mate s tim Ceskem hrozne problemy, deji se tam nejvetsizlociny. Nepomuze Vam rozhlidnout se po krasnem Svycarsku a Cesko pustiti z toho, no z hlavy?

  • Weber napsal:

   Mám jakési nutkání si myslet, že madam Schader „navedl“ k rozhořčenému příspěvku pan A. Babiš, který má ve „Švajcu“ přátele, kteří mu pomohli nejen finančně, ale i jinak v jeho začátcích rozletu podnikatele u nás a tak zkouší do pranice za jeho morální čistotu a proti perzekuci politickou konkurencí a represivního aparátu, justice atd. zapojit mezinárodní veřejnost. Začal ženou, neboť ty jsou citlivější, ale já se přiznám, že mám slzy také na krajíčku nad tím, jak pan Babiš musí trpět nad tou nespravedlností, která se mu u nás děje.

 6. rich napsal:

  1)Stíhaný pan Sitta je věrohodným svědkem?
  2)Měststský,Nejvyšší,Ústavní…-to je galymatyáš pro právníky,smrdící zavádějícností.Jinak by byl stylizován pro normální občany.Smrdí i mně s vysokoškolským vzděláním.
  3)Nevtípil,Máchová,Sitta,Púra,Musil,Babiš.Nemohli byste souvisící text uvést do vnímatelného režimu.Jinak je to námi nediskutovatelná válka právníků.

 7. Tondach napsal:

  Plácáte tady nesmysly! Kdyby to měl být vykalkulovaný útok před volbami, tak to bude měsíc před volbami a ne o prázdninách….

 8. Petra Bártová napsal:

  Carolin Schrader

  Proč píšete docentu Rozhnalovi: „proč jste začali?“ pan Rozehnal nic nezačal, napsal pouze článek pro objasnění postupu soudů. S celou věcí nemá nic společného…

Přidávání komentářů není povoleno