Zničená socha rudoarmějce. Foto: Jiří Štábl/Město Teplice

Teplice nejsou Rusko, vzkazuje Lipavský. Zničená socha rudoarmějce dráždí Kreml

Napsal/a Robert Malecký 14. května 2025
FacebookXPocketE-mail

V Teplicích pokračuje vyšetřování, kdo minulý týden strhl a zničil sochu Rudoarmějce v Havlíčkových sadech. Policie příliš informací nemá, žádá o pomoc případné svědky. Z lokálního incidentu se mezitím stal mezinárodní. Ruský vyšetřovací výbor nařídil zahájit trestní řízení, jako bychom byli v Teplicích na Donu, a ne v Čechách. Což si zase nenechalo líbit české ministerstvo zahraničí, které to označilo za ruské vměšování.

Případem poškození sochy Rudoarmějce se zabývá teplická kriminální policie, uvedla ve středu mluvčí Ilona Gazdošová. „Právní kvalifikace skutku je prozatím stanovena jako trestný čin poškození cizí věci. V současné době probíhá standardní prověřování a přivítáme případné svědky, kteří by mohli k věci poskytnout jakékoliv poznatky,“ dodala.

Sochu, která v teplických Havlíčkových sadech stála od roku 1955, kdosi před týdnem nejspíš zapřáhl za auto, strhl a nevratně zničil. Informoval o tom mimo jiných i primátor Jiří Štábl, který událost odsoudil jako vandalský čin.

Jenže co je někde vandalismus, jinde může být závažný čin. Kdo by v Česku za poškození cizí věci odešel maximálně s podmíněným trestem, a to by ještě musel mít velkou smůlu, spíš s pokutou a náhradou škody, v Rusku by mohl počítat s několikaletým vězením. Imperiální Rusko přitom neváhá tato svá pravidla vyvážet i za své hranice, jak je jeho zvykem.

A tak šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin nařídil zahájit kvůli zničení sochy trestní řízení, jak v pátek 9. května informovala ruská státní agentura TASS.

„Předseda vyšetřovacího výboru nařídil zahájit trestní řízení v této věci a v součinnosti s Ministerstvem zahraničních věcí Ruské federace zjistit všechny okolnosti incidentu,“ uvedl vyšetřovací výbor, který má v Rusku funkci kriminální ústředny.

Ruské velvyslanectví v Praze teď k tomuto kroku přidalo podrobnosti.


„Federální zákon Ruské federace č. 112-FZ ze dne 7. dubna 2020 zavádí trestní odpovědnost, a to i za zničení nebo poškození objektů (nejen na území Ruské federace, ale i v zahraničí) připomínajících ty, kteří padli při obraně vlasti nebo jejích zájmů, s cílem způsobit škodu na historickém a kulturním významu těchto objektů,“ píše ambasáda.

Proti zahájení trestního řízení v Rusku se ohradil ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něho jde o ruské vměšování, jurisdikce ruských orgánů se nevztahuje na Krym ani na Teplice, napsal ministr na sociální síti X.

Lipavský dodal, že na pomník v Teplicích se česko-ruská dohoda o vzájemném udržování válečných hrobů nevztahuje, jak tvrdí ambasáda. A že o dalším osudu pomníku budou rozhodovat výlučně občané Česka.

Rusy rozzuřila i Lipavského poznámka o Krymu, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014. „Republika Krym je subjektem Ruské federace a jako takový je zakotven v Ústavě Ruské federace na základě vůle obyvatel Krymu vyjádřené v referendu ze dne 16. března 2014.“

Výsledky tohoto referenda ovšem drtivá většina zemí světa neuznává.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)