Foto: Robert Malecký

„Stromy jsou apolitické.“ Autor obnovy litoměřického parku souhlasí s přesunem sochy sovětského vojáka

Napsal/a Robert Malecký 20. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Boj o odstranění sochy sovětského vojáka z Jiráskových sadů nekončí. Zastupitelé by měli na čtvrtečním zasedání vyslechnout informaci vedení města, jak naložilo s únorovým usnesením, aby připravilo přemístění sochy na vhodnější místo. Termín daný zastupitelstvem vyprší na konci června. Zároveň se ale nevzdávají zastánci zachování sochy v parku, kteří klíčové hlasování zkraje roku prohráli. Chtějí jeho revokaci.

Poslední únorový den letošního roku litoměřické zastupitelstvo schválilo průlomové usnesení: „Zastupitelstvo pověřuje Radu města, aby připravila a v první polovině roku 2024 předložila záměr možného přemístění pomníku ,Čest a sláva sovětské armádě‘ na vhodnější místo.“ Pro tehdy hlasovalo 20 zastupitelů, čtyři byli proti – z nich tři z řad SPD.


Jednou z diskutovaných podmínek bylo, aby k přesunu sochy jinam dal souhlas i autor rekonstrukce parku z let 2010 až 2015, kterým byl Ateliér krajinářské architektury z Brna. Jeho zástupce Zdenek Sendler se k tomu krátce vyjádřil už zkraje roku, když zastupitelům napsal:

„Ve stávající situaci se jako autoři obnovy parku přikláníme jednoznačně k odstranění sochy, jejímu uložení do lapidária dějin a na její místo vypsání výtvarně architektonické soutěže.“
(Zdenek Sendler, Ateliér krajinářské architektury, 17. ledna 2024)

Nyní mají zastupitelé v podkladech pro čtvrteční jednání další Sendlerovo stanovisko, které má HlídacíPes.org k dispozici. Architekt píše, že názor na sochu se může pohybovat v několika rovinách, jako výtvarný objekt je v pořádku, jeho poselství a význam ale podle Sendlera strádá, a to výrazně.

Architekt znovu odkazuje na své vyjádření, že se jednoznačně přiklání k odstranění sochy. Navrhuje, aby se na uprázdněné místo nevracel žádný objekt, ale prvky zeleně.

„Do rastru, který může místo i prostorově iniciovat, například formou kamenného lemu, a do něj v pravidelném sponu vysadit stromy, které jsou apolitické, nevyvolají předpokládané emoce, ale budou na místě několik generací působit jako prvek smíření,“ píše Zdenek Sendler.

Petice chce sochu zachovat

Zastupitelé ovšem budou mít na stole i petici lidí, kteří si přejí sochu sovětského vojáka v Litoměřicích zachovat. Stojí za ní zdejší politik Lukáš Pařízek, který v nedávných evropských volbách neúspěšně kandidoval za kandidátku Stačilo! vedenou komunistkou Kateřinou Konečnou.

Pod peticí je 752 podpisů, z nichž 360 je od obyvatel města Litoměřice. K tomu, aby byla úspěšná, by ovšem bylo třeba revokovat původní únorové usnesení, což autoři petice požadují. Argumentují podle nich zbytečnými finančními náklady a zmiňují právě i rekonstrukci parku z let 2010 až 2015.

„Rekonstrukce parku byla spolufinancována městem podle návrhu renomovaného projektu Nadace Proměny a zahrnovala nové zakomponování sochy vojáka do nového moderního vzhledu parku jako nedílného mobiliáře. To byl také jeden z důvodů, proč získal park a jeho provedeni mnoho ocenění, mimo jiné ,Park roku 2017‘,“ píše se v petici.

Odstranění podle autorů kulturně i umělecky cenné sochy by prý poškodilo koncept parku i obraz města Litoměřice jako moderního kulturního bodu. Vedení města se prý dopouští obrazoborectví, proto autoři petice požadují nejen zrušení platného usnesení, ale i přijetí nového, které by snahám o odstranění sochy jednou provždy zamezilo.

O dalších plánech s proměnou Jiráskových sadů budou jednat litoměřičtí zastupitelé ve čtvrtek 20. června od 16 hodin.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)