Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, O své miliardy se Andrej Babiš bát nemusí

Strážci Babišova impéria: Co jsou zač čtyři nejvěrnější a jaké mají vazby

Formálně je Andrej Babiš celkem skromným podnikatelem, vlastní pouze jedinou společnost – AGABSY. Jeho klíčové koncerny s více než dvěma stovkami firem mu hlídají přes svěřenský fond jeho nejvěrnější souputníci.

Když byl Andrej Babiš novelou zákona o střetu zájmů přinucen zbavit se formálně svého holdingu, musel ho výběr lidí, kterým svěří svůj byznys, pořádně potrápit. Potřeboval mít jistotu, že ti, kterým svěří správu skupinu s miliardovými zisky, budou loajální a nezradí jeho důvěru.

Správu nad svým obřím impériem složeném z holdingu Agorfert a koncernu SynBiol tak nakonec Babiš svěřil do rukou čtyř osob – těch nejvěrnějších.

V čele dvou svěřenských fondů, kam své podniky Babiš na počátku letšoního roku zaparkoval, tak formálně stojí vedoucí právník Agrofertu Alexej Bílek a předseda představenstva holdingu Zbyněk Průša. Oběma sekunduje mladší, nicméně pro Babiše neméně důležitý právník, Václav Knotek. Nad zmíněnými třemi experty pak dozoruje ještě rodinná pojistka Monika Babišová coby protektorka.


Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci
mapující byznys i záměry Andreje Babiše.

Křest publikace 21. září v Praze, 25. září v Olomouci a 26. září v Ústí nad Labem.

Zájemci o publikaci mohou napsat již nyní na [email protected].


Zatímco v Česku Andrej Babiš formálně v obou koncernech nyní nefiguruje, na Slovensku je situace kvůli evidenci konečných vlastníků firem jiná. Ačkoliv formálně žádnou ze společností nevlastní, faktický stav je v tamním registru jasně pojmenován – Babiš je u dceřiných firem holdingu veden coby „koncový uživatel výhod“.

Babišův chemik

Všechny firmy Babišovy podnikatelské sítě rozdělené na koncern Agrofert a SynBiol nyní spadají pod správu svěřenských fondů AB Private Trust I (vlastní 100 % SynBiolu a 90 % Agrofertu) a AB Private Trust II (pod něj spadá 10 % Agrofertu).

Správcem prvního fondu je současný šéf Agrofertu Zbyněk Průša (64), který prošel Babišovou prověrkou už v roce 2014, kdy si po nástupu do vlády právě jeho zvolil jako svého nástupce v čele holdnigu.

Průša, vzděláním chemik, začínal v tehdejších Urxových závodech (dnešní DEZA). Pracoval ve výzkumném ústavu pro koksochemii, po revoluci v roce 1990 se stal vedoucím odboru výzkumu a technického rozvoje a o tři roky později obchodním ředitelem. Od roku 1999 je předsedou představenstva a generálním ředitelem DEZY, která spadá do Babišova holdingu Agrofert.

Kromě své mateřské chemičky a vedení Agrofertu působí Průša ještě v dalších čtyřech společnostech holdingu – slovenské organizační složce Agrofertu, ve slovenské chemičce Duslo a Fatra a v pardubické Synthesii.

Průša má také vlastní podnikatelskou aktivitu v Rožnově pod Radhoštěm, kde je majitelem Valašského golfového klubu.

Směr Rusko

Správcem druhého svěřenského fondu je vedoucí právní divize Agrofertu Alexej Bílek. Jde o 63letého právníka, který je současně členem představenstva holdingu.

S Babišem jej pojí dlouholeté přátelství datující se od roku 1994. Ještě před Sametovou revolucí působil Bílek na Vysoké škole politické ÚV KSČ na katedře státu a práva.

Z Bílkových aktivit mimo Agrofert lze dovozovat jeho náklonnost k Rusku. V minulosti působil ve více než 20 firmách, v některých podnikal společně s ruskými společníky. Od roku 1993 až do roku 2006 byl společníkem Centra mezinárodní spolupráce – Vostok. Zde působil s právníkem Čestmírem Kubátem, který podle týdeníku Reportér před soudem zastupoval Aloise Grebeníčka, obviněného z mučení vězňů v 50. letech.

Posléze byl Bílek také členem Česko-ruské společnosti, která se podle jejich oficiálního popisu zabývá navazováním prospěšných kontaktů mezi oběma státy a prezentací ruské kultury u nás a české kultury v Rusku.

V současné době působí Bílek kromě Agrofertu a Babišova svěřenského fondu, coby předseda představenstva jediné firmy, kterou si Andrej Babiš ponechal – AGABSY. Zároveň měl 13,33% podíl ve společnosti spoluvlastněné mimo jiné dvěma ruskými občany – CETRAC, která byla zrušena v likvidaci.

Na místě činu

Také třetí Babišův hlídač svěřenských fondů se rekrutoval z řad právníků. Václav Knotek je sice o generaci mladší než Bílek, ale už si dokázal u Babiše vybudovat pevné postavení.

Knotek (42) působil v 16 Babišových firmách. Je také jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, kde kromě Knotka zasedá už pouze Babiš s manželkou Monikou. O Babišově úzké vazbě na Knotka svědčí například i skutečnost, že mu svěřil svoji plnou moc při zastupování na jednání svých firem (například u firmy Kostelecké uzeniny).

Ovšem klíčovou roli sehrál tento právník Agrofertu v kauze Farmy Čapí hnízdo, kvůli které nyní policie chystá obvinění Andreje Babiše a dalších deseti lidí. Podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org účinkoval jak na úplném počátku kauzy, tak v jejím průběhu i na samém konci.

Za Babišovu Imobu například podepsal smlouvu na pozemky, na kterých posléze farma vyrostla. Byl to také Knotek, kdo formálně navrhl přejmenování původní firmy na Farma Čapí hnízdo, a také na valnou hromadu donesl část akcií. Nakonec je to také Knotkův podpis, který stvrzuje fúzi farmy zpět do Babišova holdingu po uplynutí pětileté lhůty pro splnění podmínek čerpání dotace EU.

Nad zmíněnými právníky pak dohlíží z rady protektorů ještě Monika Babišová. Až do letošního léta pouze družka Andreje Babiše, po opulentní svatbě na místě činu v Čapím hnízdě je v současné době jeho zákonitou manželkou. Možná i tento krok mohl mít pro Babiše čistě praktický důvod – vztah s Monikou má nyní právní formu, a hůře by se z něj tak ženě střežící Babišův miliardový majetek odcházelo.


Zdroj dat: aplikace Cribis, vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlidaciPes.org

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nic jsem neudělal, je to kampaň, je to spiknutí a za vším tím je Kalousek a Sobotka …..úplně ho slyším……

 2. Kain Václav napsal:

  Je to velmi nebezpečná vysoce sofistikovaná banda gaunerů nejhrubšího zrna.

  • Alexandr Rovný napsal:

   …ve spolčení s policisty, žalobci a politiky, pod dozorem Bradáčové.

 3. Nemev napsal:

  Je naprosto jasné, že jsme přes miliardáře a jeho firmy tlačeni do ruského vlivu za podpory pánů Zemana, Robejška, Klouse , Okamury a řady dalších. Asi se probudili spící agenti. Nebo se pletu ?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Tipněte si: Babišův vzor je: a) Don Vito Corleone ; b) Mr. Michael Corleone

 5. Baron napsal:

  bude zajimave sledovat, jestli se Cesky narod probudi pred ANO KSC nebo po ANO KSC
  eine reich ein volk ein fuhrer.

  • Tondach napsal:

   Ani po ANO + KSČM se neprobudí! On nespí, on totálně zblbnul ….

 6. SLAVIK napsal:

  CO JE 5O MILIÓNŮ, KTERÉ BYLY NAVÍC V PODNIKATELSKÉM ZÁMĚRU VYUŽITY, PROTI ROZKRADENÝM BILIÓNŮM OD R.1990 DOSUD. K DEVASTACI STÁTNÍHO MAJETKU, BUDOVANÉHO PO GENERACE, DOŠLO ŠPATNÝMI A MNOHDY BUĎ ÚMYSLNÝMI,NEBO ZCELA NESVÉPRÁVNÝMI ROZHODNUTÍMI VŠECH PŘEDCHOZÍCH VLÁD .STALI JSME SE V 21 STOLETÍ CHUDOU ROZVOJOVOU ZEMÍ ,OTROCKOU MONTOVNOU A ODPADKOVÝM KOŠEM EU. VÝNOSNÁ EKONOMICKÁ ODVĚTVÍ – PÁTEŘNÍ PRŮMYSL, BANKY ,NEROSTNÉ ZDROJE ,PODNIKY ,,RODINNÉ STŘÍBRO,, NENAHRADITELNÁ ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA , ZÁSOBOVÁNÍ VODOU ,LUKRATIVNÍ NEMOVITOSTI, ATD. ,VŠE JE PRODÁNO CIZÍMU KAPITÁLU A LIDEM TYPU BAKALA POD CENOU NEBO ZAŠANTROČENO, OVŠEM ZA TUČNÉ PROVIZE .PRODÁVÁ SE ,PRODÁVÁ ,STÁTNÍ DLUH RAKETOVĚ ROSTE. SKUTEČNÁ PRŮMĚRNÁ MZDA OBYČEJNÝCH LIDÍ JE 12 – 20 TISÍC,DŮCHODCI SE MOHOU CHODIT PÁST, NEMAKAČENKŮM STÁT ZAPLATÍ VŠE BEZ MRKNUTÍ . STAMILIARDY VÝNOSŮ PLYNOU ZAHRANIČNÍM VLASTNÍKŮM A INVESTORŮM ,KTERÝM BYLY PŘEDEM POSKYTNUTY DAŇOVÉ PRÁZDNINY, INVESTIČNÍ POBÍDKY, STÁTNÍ SUBVENCE A JINÉ BENEFITY .KORUPCE BUJÍ ,KRADE SE DÁL Z ČEHO JEŠTĚ LZE, PO STAMILIÓNECH A MILIARDÁCH .MOCNÍ MAJÍ SVÉ JISTÉ DOBŘE ULOŽENÉ V DAŇOVÝCH RÁJÍCH A NA PŘILEPŠENÍ PODÍLY V SOLÁRNÍCH ELEKTRÁRNÁCH A OSTATNÍCH LUKRATIVNÍCH AKTIVITÁCH ,PROSTŘEDNICTVÍM NASTRČENÝCH BÍLÝCH KONÍČKŮ .NEZÁVISLÁ JUSTICE PRACUJE MNOHDY NA POLITICKOU OBJEDNÁVKU ,NEB CO JE DOVOLENO JOVOVI, NENÍ POVOLENO VOLOVI. VŠICHNI MOCNÍ JSOU KŘIŠŤÁLOVĚ ČISTÍ , NĚKTEŘÍ I ČISTŠÍ A HLAVNĚ NIKDO NENESE ZA NIC / ZA POLITICKÁ A ÚSTAVNÍ ROZHODOVÁNÍ VE VRCHOLNÝCH FUNKCÍCH / JAKOUKOLI ODPOVĚDNOST .PŘI VĚDOMÍ UVEDENÉHO JE 50 MILIÓNŮ PPRRKKOOTTIINNAA , KTERÁ PŘI PODEZŘENÍ SPADÁ VÝHRADNĚ DO PŮSOBNOSTI ORGÁNŮ ČINNÝCH VE VĚCECH TRESTNÍCH .ZÁSTUPNÝM PROBLÉMEM JEDNOHO ČLOVĚKA SE NEDÁ ZASTŘÍT ZASTŘÍT ODPOVĚDNOST VŠECH OSTATNÍCH .LZE JEN DOUFAT, ŽE BABIŠOVA AFÉRA VYVOLÁ ŘETĚZOVOU REAKCI A KONEČNĚ SE ZAČNOU VĚCI Z MINULOSTI ŘEŠIT PODLE PLATNÉHO PRÁVA A SKUTEČNĚ DEMOKRATICKÝCH STANDARDŮ I V ČESKÉ BANÁNOVÉ REPUBLICE .

  • Tondach napsal:

   Taky dobře upravená mozkovna! Už ta velká písmena na to ukazují….

   • pedro napsal:

    Je skvělé,že dobře upravené mozkovny nazývají věci pravými jmény.
    Jen houšť.

  • František napsal:

   Až na to, že to není jen 50 mil. Jen z těch viditelných například podpora toho hnusu biopaliv první generace jsou miliardy. A co celý Agrofert? Po revoluci u nás bylo jen pár oborů které mohli konkurovat západu a ten největší chemie se nějakým kouzlem ocitl v kapse vašeho miláčka.
   Nadáváte ten a ten je zloděj, ale jejich náčelníkovi byste nejradši nasadil korunu.

 7. Alexandr Rovný napsal:

  Nejvlivnějším a nejmocnějším strážcem Babišova impéria je Černá královna s bandou žalobců a podporou Policie ČR. Babiše „vyšetřují“ ubožáci, kteří v moji kauze neumějí číst, Celý systém státní moci žije m.j. z banditismu mostecké policie /viz, brutální přepad moji rodiny/.

Přidávání komentářů není povoleno