Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.klaus.cz,

Štědrost omilostněného podnikatele nekončí. Václava Klause podpořil vloni dalším milionem korun

Ve funkci prezidenta udělil Václav Klaus podnikateli Zdeňkovi Kratochvílovi milost. Ten od roku 2014 posílá na účet Klausovy nadace milion korun. Nezapomněl ani v loňském roce. Celkem tak už bývalého prezidenta podpořil třemi miliony.

V uplynulém roce získal Klaus sponzorské dary v hodnotě vyšší 12 milionů korun. Tradičně nejvíce – devět milionů korun, posílá pravidelně na konto Institutu Václava Klause PPF Petra Kellnera.

Stálicemi mezi donory je také korejský výrobce pneumatik KOS WIRE Europe, dopravní společnost ICOM Transport omilostněného podnikatele Zdeňka Kratochvíla či mlékárna Madeta.

Výrazně nižší částky, leč pravidelně, zasílají také dva bývalí členové bankovní rady České národní banky – Karel Janáček a Pavel Řežábek. Do vedení ČNB je jmenoval ještě coby prezident právě Václav Klaus.

Ekonom Janáček, kterému mandát z roku 2010 loni vypršel, přispěl loni Klausovu Institutu 200 tisíci korun, v roce 2015  100 tisíci a v roce 2014 poslal na konto 60 tisíc korun.

Pavel Řežábek, jenž ve vedení ČNB skončil na počátku letošního roku, zasponzoroval vloni Institut 50 tisíci korunami. Václav Klaus jej jmenoval do bankovní rady v roce 2005 a v roce 2011 mu členství ještě prodloužil.

Mimochodem současný guvernér ČNB Jiří Rusnok podporuje měsíčně dvěma tisíci korunami fond současného prezidenta Miloše Zemana, který jej do funkce jmenoval.

Seznam sponzorů Institutu Václava Klause za rok 2016. Zdroj: Výroční zpráva Institutu za rok 2016

Bývalý prezident Václav Klaus získal loni ještě 150 tisíc korun od společnosti Česká energie, která je v současné době v insolvenčním řízení. Téměř 400 tisíc pak mělo hodnotu počítačové vybavení, které Institut dostal od společnosti Impomat-Computer. Vyplývá to z nově vydané výroční zprávy Institutu za rok 2016.

Blízko k ODS

Zdeněk Kratochvíl, zakladatel jihlavské dopravní společnosti ICOM Transport, která každoročně posílá na konto Klausova Institutu milion korun, čelil v minulosti hned dvěma obviněním v závažných hospodářských kauzách, kde škody šplhaly do miliard. Jeho stíhání ukončil v roce 2008 tehdejší prezident Václav Klaus.

Později se ukázalo, že nejen že byl Kratochvíl velkým příznivcem ODS a vyvěšoval jejich předvolební reklamy na své autobusy, ale že se před udělením milosti s Klausem dvakrát setkal.

V kontaktu jsou dodnes, tedy alespoň skrze své bankovní účty. Jak již dříve HlídacíPes.org zjistil, Kratochvílova dopravní firma poslala Klausovu institutu v letech 2014 a 2015 dohromady dva miliony korun.

Z nově vydané výroční zprávy Institutu vyplývá, že Kratochvílova společnost podpořila Klause i v loňském roce, a to milionem korun.

Jaký revanš?

Institut na otázky ohledně podpory od omilostněného podnikatele nereagoval, sám Kratochvíl odmítl, že by miliony posílané na podporu Klausových aktivit byly vyjádřením vděku za zajištění svobody.

Nejdříve v rozhovoru tvrdí, že peníze posílá dětem a lidem s postižením, poté ale připouští, že miliony jdou na podporu Václava Klause.

„Když člověk udělá něco dobře, tak je to nějaký revanš… Za co? Jednak, já jsem nic neudělal,“ reagoval na otázky rozhněvaně podnikatel. “Začal jsem ho podporovat dlouho po té kauze. Myslíte si, že kdybych ho nepodporoval, že by to ztratilo platnost? O co vám jde?”

Bahamské akcie

Kratochvílova společnost ICOM Transport věnovala Institutu v rozmezí let 2014 až 2016 celkem tři miliony korun.

Velkou a úspěšnou dopravní firmu vybudoval podnikatel Kratochvíl na základech zprivatizovaného ČSAD Jihlava. Sám ale v 90. letech čelil dvěma závažným obviněním a v roce 1998 se ocitl na půl roku ve vazbě.

Šlo o jednu z největších kauz té doby: skupina osob prodávala bezcenné akcie firem z Bahamských ostrovů. Při obchodních machinacích v hodnotě až 60 miliard korun měli způsobit škodu v řádech miliard.

Za zneužívání informací v obchodním styku, zpronevěru, podvod, porušování povinností při správě cizího majetku a padělání dokladů hrozilo obžalovaným až 12 let vězení. Jedním z nich byl právě Kratochvíl.

Ten během vyšetřování ve své firmě v roce 2004 přivítal prezidenta Klause, o dva roky později zaslal ODS sponzorský dar 200 tisíc korun (strana jej vrátila – pozn. red.) a na své autobusy nalepil před volbami reklamu na podporu ODS. Kratochvíl se pak znovu setkal s Klausem na hradní akci Jazz na Hradě.

V mezičase za obžalovaného podnikatele interpeloval ve sněmovně tehdejší ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Také s ním se Kratochvíl setkal v sídle své společnosti a týden na to dostal podnikatel od prezidenta milost.

„Při udělování milosti jsem si nebyl vědom, že jsem se s tímto člověkem setkal. O své návštěvě jeho firmy před řadou let jsem se dozvěděl až po udělení milosti, z fotografie v MF Dnes. Firem jsem za svou politickou kariéru navštívil stovky, ne-li tisíce,“ uvedl tehdy prezident.

Rozhodující pro udělení milosti byl podle Klausova tehdejšího vyjádření pouze Kratochvílův zdravotní stav, konkrétně jeho závažná duševní porucha. Nejvyšší soud tehdy potvrdil, že podnikatel pro svou duševní nemoc nemůže chápat soudní řízení.

Navzdory takto deklarovanému stavu však Kratochvíl dále vedl firmu s téměř dvěma tisíci zaměstnanci a v jejím čele stojí dodnes.

Podpora z mlékárny

Milion korun ročně posílá Institutu Václava Klause také jihočeská Madeta. Tuto mlékárnu Klaus v roce 2013 navštívil, aby firmu podpořil v boji proti nařízení Evropské unie škrtnout označení máslo ze sousloví „pomazánkové máslo“.

„Kdyby Evropská unie neměla vůbec žádné starosti a roupama už nevěděla co dělat, tak by vytvářela houfy úředníků, kteří budou řešit otázky, jak se má jmenovat něco, co si mažeme někteří na chleba,“ citoval tehdy Václava Klause server Lidovky.cz.

První finanční příspěvek od Madety na sebe nenechal dlouho čekat. Ještě v roce, kdy Klaus podnik navštívil, putovalo na konto Institutu VK půl milionu korun.

Následující rok pak mlékárna částku zvýšila a zaslala milion korun, stejně tak v roce 2015. O rok později se pak Václav Klaus zúčastnil velkolepé oslavy 110 let od založení Madety. Dotazy redakce po motivaci sponzoringu Klausovy neziskové organizace ponechala Madeta bez odpovědi.

Institut Václava Klause, jehož prostřednictvím prezentuje bývalý prezident své názory na veřejnost, sponzorské dary získává od svého vzniku v roce 2012 i od jiných firem a soukromých dárců (viz tabulka).

Největší podíl tvoří částky od PPF banky miliardáře Petr Kellnera. Ta první rok věnovala 20,5 milionu korun a od té doby přispívá každý rok částkou devět milionů.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Důchodce napsal:

  Úspěšní privatizátoři Klaus, Zeman /ve Švýcarsku sprostí zloději/ zprivatozovali i českou justici. Tak se stále nedivme a jednejme!

 2. Weber napsal:

  Není mi známo, že by V. Klaus st. chtěl někam kandidovat a tedy nechápu smysl článku, pokud nemá skrytě pohnojit snahu jeho syna dát se na politiku. Dle pořekadla, že jablko nepadá daleko od stromu by článek mohl mít nějaký efekt na veřejnost (tu, která čte „tvorbu“ HP).

  • Adam napsal:

   Nepřijde Vám důležité vidět jaký člověk hýbal českými dějinami?

   • Weber napsal:

    Já vím, kdo je Václav Klaus st., takže další info nepotřebuji. Ovšem článek má politické pozadí a z důvodů. které jsem uvedl jej považuji za nadbytečný, nad tím, co obsahuje, se může vzrušovat možná nějaký Lojza od lopaty a to ještě posledních 20 roků s ní házel písek třeba v Austrálii, takže není v obraze.

 3. Nemec napsal:

  Nemám rád, když někdo špiní značku ODS a používá ji k zvýšení čtenosti svých článků. Jako volič ODS tvrdím, že starý Klaus je v politice mrtvý člověka a nenahradí ho ani jeho syn, který by měl spíš přestoupit k nějakému Pitomiovi.
  Prezidentské milosti jsou výhradním právem prezidenta jako lidí jak nakládají se svými penězi. Až bude pan Kratochvíl svými penězi podporovat ruskou domobranu v České republice, bude to něco jiného.

  • nováček napsal:

   Podporování české domobrany by bylo také výhradním právem „lidí jak nakládají se svými penězi“. Ruská domobrana žádná v ČR neexistuje. Jak jste k tomu pomatení přišel? Možná by se to dalo v příslušném odborném lekařském zařízení lečit, kdy už asi ne vyléčit.

 4. Miloš napsal:

  Sám všeználek Klaus nám kdysi oznámil, že nezná špinavé peníze. Že ale klesne tak hluboko a bude přijímat dary od jím omilostněného podvodníka, neboli přijímat kradené peníze, tak až takovou bezcharakternost jsem nečekal. Být studentem, kam Klaus chodí přednášet vypískal bych ho a vedení VŠ by se s ním mělo rozloučit.

 5. Michala Komrsková napsal:

  Skvělej materiál, díky.

 6. Fran napsal:

  Hrůza co se to děje

 7. horal napsal:

  Člověk žasne že strana,myslím ODS,která jako celek rozebrala Českou republiku do šroubku,každý jeho vrcholný člen s té doby je za vodou,z české justice si dělají legraci a nebo jsou i dnes svázáni promlčenými a nepromlčenými pr….y.Jsou zase vynášeny jako strana bez poskvrn.Co ještě lidé,kteří jim fandí,od těchto lidí čekají.Takhle se jako stát nikdy nevyhrabeme s tohoto marastu.Ty obyčejní občané,kteří chodějí k volbám,jinou možnost nemají.Prostě kdo je nahoře je vrchnost a krade a hrabe pod sebe.A ti dole nadávají.A tak to bude do skonání světa.Ahoj

 8. Jirka napsal:

  Známe celou ODS…co k tomu dodat ( Klaus a jeho slavná kupónovka,Topolánek a jeho aférky,Nečas a Jaňulka),nic pro obyčejný lidi-vše jen pro sebe!!!

 9. Josef původní napsal:

  Kvůli privatizaci OKD má jít pan Sobotka svědčit k soudu, i když k té privatizaci přišel jak slepý k houslím. Kdy půjde k soudu pan Václav Klaus za privatizace spáchané v devadesátých letech? Ale ne jako svědek, ale jako obžalovaný!

Přidávání komentářů není povoleno