Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Icomtransport.cz,

Milost od Klause, miliony pro jeho nadaci. „Žádná splátka to není,“ zlobí se podnikatel Kratochvíl

ROZHOVOR. Šéf a zakladatel dopravní společnosti ICOM Transport odmítá, že by miliony, které poslal Institutu Václava Klause, byly vyjádřením vděčnosti za milost, již mu prezident dříve udělil.

Institut (bývalého prezidenta) Václava Klause inkasuje ročně od svých sponzorů miliony korun. Jedním z donorů je podle zjištění HlídacíPes.org také jihlavská dopravní společnost ICOM Transport.

Ta poslala v letech 2014 a 2015 na účet Klausova institutu po milionu korun. Generální ředitel firmy Zdeněk Kratochvíl má být za co bývalému prezidentovi vděčný – v roce 2008 totiž díky němu nemusel čelit obžalobě v rozsáhlé hospodářské kauze. Místo roků vězení tak dál vede úspěšnou dopravní společnost – navzdory vážné duševní poruše, kvůli které milost od Klause dostal.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org odmítá, že by peníze měly být revanš za prezidentskou milost.

Nejprve konstatuje, že peníze posílá na děti a invalidy, následně chválí aktivity Institutu. „Já jsem strašně rád, že tady někdo dává pragmatické zprávy, rozebírá věci, které se ve světě dějí, a říká, jak to je,“ konstatuje v rozhovoru Kratochvíl.

Otázky na souvislost sponzoringu s milostí jej ale rozčílily, zvýšil hlas a nakonec hovor ukončil.

Vaše firma přispívá ročně milionem korun Institutu Václava Klause. Jaká je vaše motivace podporovat právě tuto organizaci?
To není o tom, že podporujeme zrovna tuto instituci. My podporujeme spoustu jiných, třeba dětských domovů a podobně. Takhle to řeknu, my v zásadě nepodporujeme žádné dobročinné akce, kde není adresný příjemce, kde nejsou jasná pravidla a nemáme jistotu, že to jde k dítěti, invalidovi, nebo k tělesně postiženému.

Institut Václava Klause ale nepodporuje lidi s postižením, ani děti, Institut slouží především k prezentaci názorů bývalého prezidenta…
Jak to, že ne?

Děti z dětských domovů podporuje Nadace manželů Klausových, ale Institut nikoliv.
Aha, tak to promiňte. Institut: já jsem strašně rád, že tady někdo dává pragmatické zprávy, rozebírá věci, které se ve světě dějí, a říká, jak to je. Institut má většinou pravdu, že jak to říká, tak to nakonec i dopadne. Kromě tedy počasí.

Budete jej podporovat i nadále?
Nevím, jak na tom budeme finančně, těžko říci.

Letos jste ho také podpořili?
Proč se ptáte, o co vám jde?

Nabízí se otázka, zda vaše finanční podpora Klausovu Institutu není jakousi formou revanše za to, že vám pan prezident udělil milost v závažné hospodářské kauze…
V tomto okamžiku se s vámi přestávám bavit, to nemá smysl. Když člověk udělá něco dobře, tak je to nějaký revanš… Za co? Jednak, já jsem nic neudělal. Začal jsem ho podporovat dlouho po té kauze. Myslíte si, že kdybych ho nepodporoval, že by to ztratilo platnost? O co vám jde? Mějte se hezky…

Je to přeci zcela legitimní otázka – dostal jste od prezidenta milost v případu, kdy vám hrozilo několikaleté vězení, a nyní jej sponzorujete…
Jistě. Jestliže vám je někdo nesympatický, tak proti němu budete sbírat a stavět různé teorie. Václav Klaus je člověk, který udělal pro Českou republiku strašně moc a nejenom udělal, ale stále dělá. Jeho Institut je v České republice potřeba. To, že mu dáváme nějaké peníze, on by bez nás taky žil.
Na to téma já se bavit nebudu, vidím, o co vám jde. A s takovýma lidma já hovořit nebudu. Jestli je někdo proti někomu zaujatý a dělá na něj snůšku nějakých lží…

Co je na tom za lež? Dostal jste milost, nyní dáváte bývalému prezidentovi miliony…
Vyseknete určité věty z kontextu… Mějte se hezky, nashledanou.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Jaroslav Dockal napsal:

  …presne timto zpusobem reaguje i Andrej Babis, kdyz je pristizen ze lze. Jsou to lhari a podvodnici…vcetne pana Klause. Jenze co s tim….muzeme si to tady napsat, ale v konecnem efektu to stejne nikoho dalsiho nezajima ! Nekdy mi je vas investigativnich novinaru docela lito. Odhalujete lumparny, ktere by mely zajimat policii a ostatni justicni organy…. a ? Hodne smutny stav !!!!

  • nováček napsal:

   Diagnosou vážné duševní poruchy podnikatele Zdeňka Kratochvíla je tak zvaná „podnikatelská arogance“ a tou trpí, jak správně píšete, i Andrej Babiš; ale také převážná většina polistopadových „úspěšných“ podnikatelů, při čemž jako obvykle, výjimky jen potvrzují pravidlo.

  • Liška Bystrouška napsal:

   Koho by to z Vámi jmenovaných institucí zajímalo? Stačí si přečíst co dostali v roce 1989 za úkol elitní agenti, např Václav Havel a jiní demokraté. Ta sametová rukavička ušitá z divadelního křesla pro diváky v hledišti působí do dnešních dnů.
   Mě osobně je z poměrů za posledních dvacet let blivno!! A to z určitých nepohodlných lidí udělali idioty s opatrovníkama když už neopustili republiku.

 2. NA napsal:

  Huh. Co si o tom mám myslet?
  Než něco podpořím, tak se přesvědčit jestli mi to nepřineslo nebo nemůže přinést prospěch? Tj podporovat pouze neužitečné lidi a projekty?
  Můžu podpořit cokoliv, jen s tím nesmí být spojován nikdo, koho nemáte rádi?
  Můžu podpořit cokoliv, jen pokud jste to vy?
  Musí každý dar projít schvalovacím procesem na hlídacím psu?
  Ach jo.

 3. Dalibor Zástěra napsal:

  Tak třeba si pan Kratochvíl vylepšuje svou Karmu. Co by to tak asi mohlo být? Ty dary. Sečtělý, humanista, vzdělanec a filosof, obdařený neobyčejným nadáním v ekonomice sevřené daněmi schopný vydělat slušný peníz a věnovat ho dětem a postiženým. Zasloužil by si sochu z bronzu či zlata spíše a na místo zbouraného (doufám jednou) Prioru vztyčit jako dominantu.

Přidávání komentářů není povoleno