Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.prezidentskyfond.cz,

Zemanův prezidentský fond na splácení dluhu už netáhne. Dary klesly na polovinu

Zatímco v roce 2014 dokázal Zemanův fond na splácení státního dluhu nalákat na čtyři stovky dárců, v loňském roce jejich počet klesl o více než polovinu. Stejně tak inkasovaná částka.

Prezidentský fond založil Miloš Zeman před třemi lety za účelem splácení státního dluhu. K jeho výzvě pravidelně jej plnit se ale nikdo další z politiků nepřipojil. Významné přispěvatele však často tvoří lidé a firmy, kteří mohou být Zemanovi z různých důvodů zavázáni.

V roce 2015 přispělo do Zemanova fondu celkem 184 lidí celkovou částkou 1,4 milionů korun. Jen samotný Zemanův pravidelný příspěvek činí polovinu nasbírané částky – 720 tisíc.  Vyplývá to z nově zveřejněné výroční zprávy za rok 2015.

Původní poslání se v roce 2015 také zásadně změnilo. Správní rada nadačního fondu rozhodla, že se veškeré disponibilní prostředky na konci letošního roku rozdělí projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek, kterému kvůli špatnému hospodaření hrozilo ukončení činnosti.

Tisíce z hor

Zatímco v roce 2014 přispělo do Zemanova fondu 409 dárců, následující rok se jejich počet o polovinu zredukoval, a s tím i částka zaslaná na účet. V roce 2014 šlo o 2,7 milionů korun, o rok později už pouze 1,4 milionu korun.


PSALI JSME: Transakce nadací prezidentského páru. Miliony z jednoho fondu do druhého


Částku ve výši alespoň 10 tisíc korun zaslalo celkem 13 lidí, dvě firmy pak poslaly na konto více než 50 tisíc korun.

Nejvyšší jednorázovou částku v loňském roce zaslala na prezidentský účet akciová společnost ze Zlatých Hor Česko-slezská výrobní a.s. Půl roku poté, co firmu v rámci spanilé jízdy po krajích navštívil prezident Miloš Zeman, zaslala na nadační účet 67,5 tisíc korun.

Také další z nejštědřejších dárců společnost Aircraft Zlín se s prezidentem Zemanem osobně setkala – její zástupce byl členem prezidentské delegace při jedné z jeho zahraničních cest. Otrokovická firma následně zaslala na prezidentský účet 50 tisíc korun.

Významní přispěvatelé se pak rekrutují také ze Zemanova blízkého okolí. Například jeho kancléř Vratislav Mynář poslal celkem 100 tisíc, hradní mluvčí Jiří Ovčáček 15 tisíc.

Pravidelně dvěma tisíci korun měsíčně na konto přispívá Jiří Rusnok, nyní guvernér ČNB a zároveň člen správní rady fondu. Mezi dárce se zařadil také bývalý ministr z Rusnokovy úřednické vlády Jan Podivínský, nyní velvyslanec v Německu, kterého do funkce prosadil právě Zeman. Od svého nástupu na post posílá měsíčně na účet prezidentského fondu pět tisíc korun.

Od dluhu ke Klokánkům

V loňském roce skončil prezidentům nadační fond ve ztrátě 167,4 tisíc korun. Prezident Miloš Zeman přispívá do svého fondu pravidelně každý měsíc 60 tisíci korun.

Zemanův fond získal během prvních dvou let své existence na darech celkem 5,7 milionů korun; 2,3 milionů z toho korun inkasoval z Velikonoční aukce. Další dva miliony pak získal jako výnos z prezidentských plesů.

Za inkasované prostředky dosud nakoupil státní dluhopisy v celkové výši 5 milionů korun. Na konci loňského roku ale místo umořování dluhu věnoval 2,5 milionů korun dětským domovům Klokánky.

Následně loni v prosinci rozšířil účel fondu tak, že kromě splácení státního dluhu bude zároveň sloužit k podpoře “činnosti nestátních zařízení poskytujících dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči.” Explicitně je pomoc určena Fondu ohrožených dětí provozujícím zmíněné Klokánky.

Pokračování jejich podpory je avizováno také v nejnovější výroční zprávě. “Ing. Miloš Zeman vyzdvihl význam použití prostředků Nadačního fondu na podporu Klokánků a uvedl, že tato aktivita Nadačního fondu podnítila podporu Klokánků i ze strany jiných subjektů,” píše se v dokumentu.

Ke dni vydání tohoto článku je na kontě prezidentského fondu 2,6 milionů korun.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. Roman napsal:

  Když někdo nakoupí státní dluhopisy, *neprohloubí* tím náhodou státní dluh?

  • Eva napsal:

   Do současnosti jsem se domnívala, že je státní dluh a státní dluhopis. Koupím-li státní dluhopis, neumořím tím nic ze státního dluhu. Podle Zemana tomu tak není.Nebo se mýlím? Nejsem ekonom, domnívala bych se to samé,co vy Romane.

   • petrph napsal:

    Víte, je to možná ve špatném chápání čteného textu.
    Protože, v článku uvedeno není, že by snad Zeman nakoupil ty dluhopisy aby umořil státní dluh. Pouze že je nakoupil-ale nepochybně je v budoucnu zpětně zpeněží,
    Ten důvod není ani v získaném úroku (ten je dnes minimální). Ale to že nákup státních dluhopisů (v elektronické formě) je jeden z mála bezpečných způsobů , jak si může dokonce i prezident se svým fondem zajistit peníze, aby mu je v tomhle státu někdo neukradl. Čím tedy nemyslím jen chmatáky s páčidlem, ale i mnohem důvěryhodněji vyhlížející instituce..

   • petrph napsal:

    Aha.. sám jsem se spletl, sám si sypu popel na hlavu. Jak to správně, je uvedeno na jejich webu http://www.prezidentskyfond.cz/
    cituji “ .. že z financí, které fond získal, budou zakoupeny státní dluhopisy v listinné podobě, které budou následně znehodnoceny a předány ministru financí. Tím fond přispěje k umoření vysokého státního dluhu České republiky.“ a o ještě v novější aktualitě
    „.. se uskutečnila tisková konference za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana a 1. místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše, kde společně s ministrem financí přestřihli, a tím znehodnotili, státní dluhopis ve výši jednoho milionu korun.“
    Ačkoliv je to dost nesystémové řešení. No ale novináři se o tom zmínit mohli.

 2. namhal napsal:

  prodejní novináři kteří jsou schopni všeho. Nejprve na věčné časy se SSSR a dnes se USA. Hold peníze nade vše.

 3. Petys napsal:

  Nakoupení státních dluhopisů je dobrá investice. To není splácení státního dluhu. Nakoupené dluhopisy může Zemanův fond obchodovat, prodat se ziskem, darovat Ovčáčkově OVTV, cokoli. Pro Zemenovy voliče to je stejně fantastická zpráva o nesmírné obětavosti jejich idolu a Zeman ví, že mu to u nich projde.

  • Taoiseach napsal:

   Já bych to tedy chápal tak, že je po nakoupení hned rituálně spálí. Ale u MZ člověk nikdy neví…

  • Miroslav Dvořák napsal:

   Nějak to Zemanovi s vybíráním nejde. ALE,, vloni zvýšit výdaje na Hrad 0 30 mil., letos o 60 mil. Vidíte, kam se na něj hrabou předchůdci. A aby mu nikdo neublížil, – výdaje na jeho – pardon zabezpečení Hradu ??? To už je opravdu maličkost.

 4. petrph napsal:

  On Zeman má v podstatě pravdu. Jestli se stát v době své největší konjunktury nadále zadlužuje ca 70 miliardami ročně, potom jsou jakékoliv snahy jednotlivců o umoření státního dluhu dary naprosto zbytečné..

  • Taoiseach napsal:

   Víte, ono začínat vybírat peníze na něco, a pak je použít na něco jiného – to je prostě podvod. Ovšem ta osoba má imunitu…

   • petrph napsal:

    Nemusí to být podvod. Je plně legální když takový nadační fond změní svůj status a začne posílat peníze na jinou dobročinnou činnost. Ale-za splnění těchto podmínek
    a) Musí tu změnu statusu fondu odhlasovat jeho představenstvo
    b) Musí se to zveřejnit, aby lidé věděli že peníze posílají na něco jiného.
    c) Peníze zaslané do doby změny statusu fondu se použijí na starý účel, peníze zaslané potom na nový účel.
    Takto je to, jak doufám uznáte zcela právně čisté. Zda tak skutečně je v případě Zemanova fondu nemohou sloužit, informace na jejich webu dosti neúplné.

    • Taoiseach napsal:

     Mám za to, že přinejmenším bod c) splněn nebyl.

 5. Nováček napsal:

  To by bylo radosti v novinářské obci, kdyby Zemanův fond udělal něco nezákonného, třeba zapsal správný údaj do nesprávné kolonky!

 6. Tomáš Vaněk napsal:

  Dříve jsem občas nějaké drobné poslal, dokud se kednalo o státní dluh. Pak najednou poslané peníze nešly na státní dluh, ale na nějaké Klokánky !!! Tím jsem s tím skončil

Přidávání komentářů není povoleno