Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Václav Klaus se vrací / foto: Institut Václava Klause
foto: Institut Václava Klause, zdroj

Milion ročně pro Václava Klause. Bývalého prezidenta sponzoruje muž, který od něj dostal milost

EXKLUZIVNĚ. Jihlavská společnost ICOM Transport omilostněného podnikatele Zdeňka Kratochvíla poslala Institutu Václava Klause v roce 2014 milion korun, o rok později přispěla znovu stejnou částkou. 

Tahle prezidentská milost vzbudila velké rozpaky. Na milosti skoupý Václav Klaus udělil v roce 2008 generální pardon muži obžalovaném v závažné hospodářské kauze, kde škody šplhaly do miliard. Posléze se ukázalo, že byl sponzorem ODS a že se s Klausem před svým omilostněním setkal.

Tohle že je revanš?

Tím mužem byl generálního ředitel dopravní společnosti ICOM Transport Zdeněk Kratochvíl. ODS tehdy peníze od podnikatele vrátila a sám prezident se dušoval, že na setkání s obžalovaným podnikatelem zkrátka zapomněl a že tedy nehrálo v rozhodnutí o milosti žádnou roli.

Podle zjištění HlídacíPes.org se cesty obou mužů nyní znovu protnuly. Firma ICOM Transport, kterou Kratochvíl založil a v jejímž čele dodnes stojí, posílá od roku 2014 na účet Institutu Václava Klause milion korun ročně.

„Václav Klaus udělal pro Českou republiku strašně moc a nejenom udělal, ale stále dělá! Jeho Institut je tady potřeba, podává pragmatické zprávy o dění ve světě a většinou se ukáže, že má pravdu,“ vysvětluje ředitel Kratochvíl motivaci, proč jeho firma posílá Klausovi pravidelně peníze.

Když ale padne dotaz, zda nejde o svého druhu splátku dluhu za udělenou milost, zvýší Kratochvíl hlas a následně hovor ukončí: „Na to téma se bavit nebudu. Když udělá člověk něco dobře, tak je to bráno jako revanš?“

Milost místo vězení

Institut Václava Klause, jehož prostřednictvím prezentuje bývalý prezident své názory na veřejnost, sponzorské dary získává od svého vzniku v roce 2012 i od jiných firem a soukromých dárců (viz tabulka níže).

Největší podíl tvoří částky od PPF banky miliardáře Petr Kellnera. Ta první rok věnovala 20,5 milionu korun a od té doby přispívá každý rok částkou devět milionů.

Kratochvílova společnost ICOM Transport věnovala Institutu v letech 2014 i 2015 po milionu korun. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Institut VK-sponzoři-2015-komplet

Seznam sponzorů Institutu Václava Klause za rok 2015. Zdroj: výroční zpráva Institutu

Velkou a úspěšnou dopravní firmu vybudoval podnikatel Kratochvíl na základech zprivatizovaného ČSAD Jihlava. Sám ale v 90. letech čelil dvěma závažným obviněním a v roce 1998 se ocitl na půl roku ve vazbě.

Šlo o jednu z největších kauz té doby: skupina osob prodávala bezcenné akcie firem z Bahamských ostrovů. Při obchodních machinacích v hodnotě až 60 miliard korun, měli způsobit škodu v řádech miliard korun.

Za zneužívání informací v obchodním styku, zpronevěru, podvod, porušování povinností při správě cizího majetku a padělání dokladů hrozilo obžalovaným až 12 let vězení. Jedním z nich byl právě Kratochvíl.

Ten během vyšetřování ve své firmě v roce 2004 přivítal prezidenta Klause, o dva roky později zaslal ODS sponzorský dar 200 tisíc korun (strana jej později vrátila – pozn. red.) a na své autobusy nalepil před volbami reklamu na podporu ODS. Kratochvíl se pak znovu setkal s Klausem na hradní akci Jazz na Hradě.

V mezičase za obžalovaného podnikatele interpeloval ve sněmovně tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Také s ním se Kratochvíl setkal v sídle své společnosti, a týden na to dostal podnikatel od prezidenta milost.

„Při udělování milosti jsem si nebyl vědom, že jsem se s tímto člověkem setkal. O své návštěvě jeho firmy před řadou let jsem se dozvěděl až po udělení milosti, z fotografie v MF Dnes. Firem jsem za svou politickou kariéru navštívil stovky, ne-li tisíce,“ uvedl tehdy prezident.

Rozhodující pro udělení milosti byl podle Klausova tehdejšího vyjádření pouze Kratochvílův zdravotní stav, konkrétně jeho závažná duševní porucha. Nejvyšší soud tehdy potvrdil, že podnikatel pro svou duševní nemoc nemůže chápat soudní řízení.

Navzdory takto deklarovanému stavu však Kratochvíl dále vedl firmu s téměř dvěma tisíci zaměstnanci a v jejím čele stojí dodnes.

Co si namažeme na chleba

Milion korun ročně posílá Institutu Václava Klause také jihočeská Madeta. Tuto mlékárnu Klaus v roce 2013 navštívil, aby firmu podpořil v boji proti nařízení Evropské unie škrtnout označení máslo ze sousloví „pomazánkové máslo“.

„Kdyby Evropská unie neměla vůbec žádné starosti a roupama už nevěděla co dělat, tak by vytvářela houfy úředníků, kteří budou řešit otázky, jak se má jmenovat něco, co si mažeme někteří na chleba,“ citoval tehdy Václava Klause server Lidovky.cz.

První finanční příspěvek od Madety na sebe nenechal dlouho čekat. Ještě v roce, kdy Klaus podnik navštívil, putovalo na konto Institutu VK půl milionu korun.

Následující rok pak mlékárna částku zvýšila a zaslala milion korun, stejně tak v roce 2015. O rok později se pak Václav Klaus zúčastnil velkolepé oslavy 110 let od založení Madety. Dotazy redakce po motivaci sponzoringu Klausovy neziskové organizace ponechala Madeta bez odpovědi.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Klaus dobře začal , velmi špatně skončil a nezachrání ho ani 10 institutů. Jeho charakter nejvíce ukazuje zbabělost jakou projevil, když Zeman prohlásil něco ve smyslu, že si ČSSD bude vázat své stranické knížky do kůže členů ODS a Klaus na to nedokázal odpovědět. Já jsem volič ODS a byl bych rád , kdyby z ODS zmizli všichni jeho obdivovatelé. Jeho přátelství s dnešním prezidentem je vrchol hnusu naši politiky.

  • Josef původní napsal:

   Já si pane Nemče nejsem jist, zda se tu skutečně jedná o přátelství mezi V. Klausem a M. Zemanem. Nejedná se spíše od jakéhosi centra nařízenou koordinaci postupů dvou spolupracovníků téže agentury? Tato koordinace se pak později mohla vyvinout ve vzájemně výhodné kontakty. Podobný vztah měl přece svého času V. Klaus i s Vladimírem Mečiarem.

 2. Josef původní napsal:

  Očekával snad od lidí, kteří během Klausovi divoké privatizace zbohatli, něco jiného, než vděk Václavu Klausovi a konec konců i celé ODS? V tabulce subjektů sponzorujících Institut Václava Klause je uvedena řada firem a společností. Bylo by možné zveřejnit i vlastníky těchto firem aby bylo možné se ve sponzoringu Institutu Václava Klause lépe orientovat? Kdo se například skrývá za ABF a.s., Aquapalace a.s., Hotel Zvon Mariánské Lázně nebo mlékárnou Madeta? Nepatří náhodou mlékárna Madeta panu Babišovi?

  • Pavel Háněl napsal:

   Aquapalace Čestlice to jsou rusáci a ne kdovíjak čistý. Taknějak mně to k Venoušovi pasuje.

   • Josef původní napsal:

    Děkuji za informaci. Mě to k němu pasuje také. Dokonale.

   • David napsal:

    A nepatří aquapark společnosti SPGroup, patřící miliardářovi Sehnalovi?

    • Josef původní napsal:

     Nejde o žádný aquapark. Těch je u nás několik. Jde o Aquapalace.

 3. Josef Veselý napsal:

  Když Kellner koupil Klausovi zámeček, byla to malá splátka toho, že si kdysi Klaus vybral neznámého, čistého prodejce kopírek Ricoh a provedl ho úskalím doby. A za to mu platí a platit bude. Dohoda zřejmě zněla – já ti pomůžu teď, ale to co získáš bude naše… A nakonec, vážení, Klausův úkol v převratných časech byl: pomoci zakrýt přechod všech soudruhů a přátel(STB) k ekonomické moci. Lze to dohledat – seznamy,jména-dnes majitelů, včera exponentů, existují(Babiš ?) …

 4. Je zřejmé, že největším porevolučním ekonomickým zločinem je divoká a pečlivě připravená privatizace. A vrcholem byla amnestie prezidenta republiky, která zabránila dokončení celé řady tehdy již rozpracovaných kriminálních případů. Jenže kde vzít důkazy? Něco jiného je se něco domnívat a nebo to dokázat. Dovolím si takový příměr. Jdete večer lesem a náhle si všimnete, že kdesi na obzoru se rozlévá žlutočervená záře, která tam nikdy před tím nebyla. A na základě vlastních zkušeností si řeknete, že by tam asi mohlo hořet. To je ale pouhý odhad a jako důkaz se to nedá použít, protože je také možné, že tam…………….třeba ani nehoří. Existuje klasický vtip, že kapři si nikdy sami vlastní rybník nevypustí.

 5. Destructik napsal:

  Ještě dnes se najde spousta lidí , kteří na Klausovi populistické řeči o EU , běžencích apod. skočí . Kdyby se Klaus dostal k moci tak rozprodá i půdu pod nohama po , které sám chodí a budeme platit i za vzduch , který dýcháme . A to nemluvím o korupci ….

 6. To je přesně v duchu PRIVATIZACE PO ČESKU: na 5 minut zhasnout. Co nejvíc peněz do co nejméně rukou. Všichni mají máslo na hlavě a musejí držet PRAVIDLA KLANU. Více o metodách zákulisí čtěte zde: https://bez-obalu.inpage.cz/inpage/co-neni-videt/

 7. René Brnoň napsal:

  Václav Klaus má skvělé euroskeptické i liberální ekonomické názory, má charisma, bohužel nemá charakter.

  • Josef původní napsal:

   Já bych příliš nedal ani na jeho „liberální“ a euroskeptické názory. Trvalo řadu let, než se naše ekonomika z jeho „liberálních“ názorů prosazovaných v praxi vzpamatovala. O charakteru už ani nehovořím.

 8. Alice Fejlková napsal:

  Mapa české korupce je názorná ukázka činnosti Václava Klause.
  Pan Janeček ho označil za největšího zlojeda naší polistopadové doby.
  A je to ostuda, že tento člověk byl prezidentem naší republiky.

  • Josef původní napsal:

   Že byl Václav Klaus prezidentem České republiky skutečně ostudou je. Tu ostudu nám tehdy dvakrát vnutila ODS, která nyní bohužel opět sbírá preference. Tu ostudu druhou a patrně ještě větší, jsme si už zvolili sami.

 9. Bohumil Macháček napsal:

  Mě v seznamu zaujal prof. Kamil Janáček, kterého z dob studií pamatuju jako přesvědčeného komunistu, úda Ústavu marxismu-leninismu při VŠE. Vyučoval stalinskou politickou ekonomii. Později jsem valil oči – hlavní „ekonom“ ČSOB a kovaný pravičák!:-)

Přidávání komentářů není povoleno