QAnon zeď. Autor: Vincenzo Triolo pro HlídacíPes.org, Irpimedia a Transitions

Spiknutí, ilumináti a matka Země. Expertka na konspirace jim sama podlehla

Napsal/a Jan Žabka 8. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Náhoda neexistuje, nic není tak, jak se zdá, a všechno spolu souvisí. Konspirační teorie a moderní spiritualita stojí na stejných základech a proto si mezi sebou i snadno vyhoví. První tvoří příběh o utajovaném spiknutí, druhá víra ve změnu vědomí, která prý lidstvo osvobodí. Přitažlivému výkladu světa takzvané konspirituality propadla poněkud paradoxně i výzkumnice, která ji pomohla definovat.

„Příznivci konspirituality věří, že nejlepší strategií, jak se vypořádat s hrozbou nového totalitního světového řádu, je jednat v souladu s probuzením nového vzorce myšlení,“ napsali americký sociolog David Voas a britská výzkumnice Charlotte Wardová ve společné akademické práci Vznik konspirituality z roku 2011.

Vytvořili tak vůbec první moderní definici konspirituality. Ta je podle nich tvořená základními kameny tradičních konspiračních teorií a moderní spirituality. Vyrůstá tedy z přesvědčení, že určitá tajná skupina skrytě ovládá nebo se snaží ovládnout politický a společenský systém a že zároveň lidstvo prochází změnou přístupu k vědomí.

Negativní stínovou vládu podle ní představují takzvaní globalisté, ilumináti či psychopatické elity a oligarchové.

Práce obou autorů ovlivnila současné vnímání konspirituality jako spojení cynismu a naděje. Řadu příznivců má i v Česku, jak HlídacíPes.org popsal už dříve.

Myšlenky dále rozvíjí nová kniha Konspiritualita, kterou napsali tvůrci stejnojmenného amerického podcastu Derek Beres, Matthew Remski a Julian Walker. V ní podrobně rozebírají konspirituální recepturu a její různé podoby; a popisují i to, že ji propadla i sama Wardová.


Autor tohoto textu společně s italskou investigativní novinářkou Sofií Cherici v americkém podcastu Conspirituality popsali, jak se konspiritualita v lokálním prostředí přizpůsobuje představě o nadřazenosti slovanských národů. Celá epizoda v angličtině je přístupná ZDE:


Dvojitá agentka

Moderní spiritualita se snaží dosáhnout stavu „duchovní celistvosti“ v prostředí současného světa, který se – jak stoupenci zdůrazňují – vyznačuje „ztrátou magie a tajemna“.

Obě tyto skupiny mají mnoho společného a vyznačují se vírou, že utajovanou či zapomenutou pravdu mohou odhalit pouze „probuzení“, obvykle prostřednictvím alternativních vědeckých metod.

Lidstvo je údajně odtrženo od „matky Země“ a od schopností poznat pravdy, které přesahují smyslové i rozumové schopnosti.

Člověk prý ale může takového stavu dosáhnout, pokud se vydá na duchovní cestu vedenou „synchronicitou, porozuměním symbolům a vyvracením lží materialistických věd“.

Konspirační teorie zase stojí na údajném odhalování skrytých vzorců, za nimiž lze spatřit temnou a paranoidní vizi světa. Jde o přesvědčení, že nelze věřit ničemu, protože za vším stojí tajné skupiny zloduchů, kteří záměrně manipulují veřejným děním i míněním. Přičemž jejich pokrevní linie mají sahat „do dávné démonické minulosti či do mimozemské budoucnosti“.

Obě tyto skupiny mají mnoho společného a vyznačují se vírou, že utajovanou či zapomenutou pravdu mohou odhalit pouze „probuzení“, obvykle prostřednictvím alternativních vědeckých metod.

Právě toto propojení dvou zdánlivě rozdílných světů popsala zmíněná britská výzkumnice Charlotte Wardová. Zapomněla přitom zmínit, že je sama jejich součástí.

„Výzkumy ukazují, že lidé nemají rádi, když je někdo nazývá ‚konspirátory‘, proto jsem se na těchto stránkách snažila tento termín nepoužívat. Když už jsem musela, nebylo to myšleno negativně – sama jsem jedním z nich,“ přiznává na svých webových stránkách Conspirituality.com, které dnes existují již jen v archivované verzi z roku 2015.

Předběhnout QAnon

Jako „hlavní autorka akademické práce Vznik konspirituality z roku 2011 na svém webu mapovala takzvané „velké probuzení“.

Šlo o příběh o tom, jak údajný satanistický kultu téměř dvou set lidí z Londýna údajně konzumoval děti a pil jejich krev v místní pobočce restauračního řetězce McDonald’s.

Tím označila jev, kdy „více a více lidí začíná věřit, že negativní stínová vláda ovládla nebo se snaží ovládnout svět“. Negativní stínovou vládu podle ní představují takzvaní globalisté, ilumináti či psychopatické elity a oligarchové.

Právě jim se ve svých článcích věnuje a nekriticky cituje známého britského konspiračního teoretika Davida Ickeho. Ten ve svých knihách například podpořil obsah falešných dokumentů, které hrály zásadní roli ve zdůvodnění antisemitismu na počátku 20. století a které jsou známé pod názvem Protokoly sionských mudrců. Věří také ve všudypřítomné vibrační energie a tvrdí, že existují reptiliáni: ještěří bytosti, které na sebe berou lidskou podobu.

Wardová zašla ještě dál. Vytvořila si falešnou identitu a pod pseudonymem Jacqui Farmer publikovala na vlastní náklady knihu o iluminátech.

Zároveň se stala jednou z hlavních šiřitelek konspirační teorie známé jako Hampstead Hoax na přelomu roku 2014 a 2015. Šlo o příběh o tom, jak údajný satanistický kultu téměř dvou set lidí z Londýna údajně konzumoval děti a pil jejich krev v místní pobočce restauračního řetězce McDonald’s.

Ten inspiroval i americkou konspirační teorii QAnon, o které se svět dozvěděl až v roce 2017 a která vyústila známým útokem na Kapitol Spojených států v roce 2021.

Britská verze oproti tomu skončila „jen“ zatčením dvou původních autorů konspirace, učitelky jógy a jejího partnera, fanatika do raw stravy. Vylhaný příběh pár využil k diskreditaci někdejšího partnera – a Wardová k tomu notně přispěla.

To ale nic nezměnilo na tom, že její práci nadále citují novináři i akademici, kteří se konspiritualitě věnují. Právě naopak. Wardová navzdory výše řečenému inspirovala řadu výzkumů, které se problematiku dále zabývaly.

„Co se týče zkoumání konspirituality, byla zúčastněný pozorovatel. Měla dostatečný odstup, aby mohla tento fenomén zkoumat, ale její znalosti pramenily z osobního zájmu o alternativní spiritualitu s konspiračním nádechem,“ pohlíží na akademickou kolegyni poměrně shovívavě britský sociální vědec David Voas.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)