Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jeden z příznivců teorie QAnon, kteří v lednu 2021 vpadli do budovy Kapitolu v USA. Foto: Profimedia
,

Jste příliš chytří, aby vám lhali. Jak se konspirace QAnon usadila v českých obývácích

„Moji rodiče jsou konspirační šílenci. Myslím, že jejich intelektuální a morální sešup má skutečně co do činění s ekonomickou situací, potřebovali vysvětlení pro svou neblahou situaci, a tak si ho našli,“ popisuje chování svých dříve úspěšných rodičů česká uživatelka online diskuzní platformy Reddit, vystupující pod přezdívkou Wreckitywreck. Redakce její skutečnou identitu zná, kvůli citlivosti tématu však v textu využíváme jen její přezdívku.

Míchat myšlenky moderní spirituality a konspiračních teorií je čím dál atraktivnější způsob, jak extremisté a dezinformátoři lákají nové příznivce. Viníkem problémů lidstva je podle nich „systém“, případně „elity“. A řešení? Údajně především víra v sama sebe a vlastní schopnosti. Tohoto konspiračního receptu se drží i komplikovaná krajně pravicová teorie QAnon. Ta si v posledních letech našla své příznivce i v Česku a na Slovensku.

Také rodiče Wreckitywreck, 44leté učitelky, propadli teorii QAnon. Podle ní začali na začátku pandemie koronaviru oba tvrdit, že „doktoři, sestry, policie, novináři a vlastně prakticky kdokoli, jsou spřažení s farmaceutickými firmami a že nás chtějí společně zotročit prostřednictvím lockdownů a očkování“. Tyto své pohledy na svět se snažili přenést i dále do rodiny, včetně svých vnuků.

„Když jsem na návštěvě, musím velmi opatrně našlapovat, abych nezavadila o jakýsi politicky exponovaný výhonek,“ pokračuje Wreckitywreck s tím, že to občas dopadne tak, že musí setkání s rodiči přerušit a spolu se svými dětmi odejít. V současné době jde především o téma války na Ukrajině, kdy její rodiče podporují Putina, aby „zatočil s Ukrajinci“, přičemž její syn a jejích vnuk má ve škole za kamaráda právě ukrajinského uprchlíka.

Od wellness k antisystému

Jak dodává, její rodiče „nevěří v klasický QAnon, ale v některé jeho ideje, jako je Deep State“. Svět podle nich řídí homosexuálové, Židé, muslimové, feministky, inkluze a woke propaganda.

Její příběh redakce HlídacíPes.org zmapovala při výzkumu ve spolupráci s italským investigativním webem Irpimedia a mezinárodní novinářskou organizací Transitions za podpory evropské novinářské organizace European network of Collaborative and Investigative Journalism Initiative.

Výzkum v Česku a Itálii zahrnoval lokální komunity New Age, kde se protíná – sám o sobě nijak problematický – wellness (snaha žít zdravě), mystický „feel-goodism“ (tendence neustále hledat pocitově pozitivní uspokojení, které však je falešné, povrchní či vynucené) s určitým typem extremistických konspirací.

Mezinárodní tým prozkoumal desítky českých a italských kanálů na sociální síti Telegram. Od propagátorů teorie QAnon přes konspirační teorie spojené s očkováním až po kanály hovořící o magických energiích a náboženském synkretismu (splývání různých náboženských a kulturních prvků a směrů).

Podobný obsah pomáhá šířit antisystémové nálady a extremistické ideologie i v českém prostředí. K příběhu Wreckitywreck se ještě vrátíme, nejprve si ale připomeňme kořeny konspirační teorie QAnon.

Protokoly sionských mudrců

Reprodukce Protokolů sionských mudrců z roku 1905, zdroj: volné dílo

Na přelomu 19. a 20. století opustila padesátiletá Ruska Juliana Glinka Paříž a vydala se na východ. S sebou si vezla nedokončený rukopis, který mezi stránkami čmáranic a poznámek ukrýval i zmatené zmínky o tajných poradách a plánech, které měly ohnout světový řád k tajné skupině židovských náboženských vůdců.

Ucelená verze těchto dokumentů bude později známá jako Protokoly sionských mudrců – podvodných antisemitských dokumentů, které na konci 19. století v Paříži sestavili agenti ruské tajné policie, a jež se později začaly šířit Evropou 20. století. Tehdy ani jejich autoři nemohli tušit, že dokumenty budou hojně využívány nacistickou propagandou.

Juliana Glinka byla podle studie historiků náboženství Egila Asprema a Asbjørna Dyrendala okultistka a tajná agentka ruské vlády, která se v Paříži zabydlela v undergroundových kruzích městského západního ezoterismu. Tam se ponořila do filozoficko-náboženského učení teosofie o mystické a okultní vědě.

Skutečnost, že to byla právě ona, kdo přivezl rukopis do Ruska, není náhodná. Její příběh dokonale ilustruje historické sbližování světů heterodoxní spirituality a konspirací – jev, který sociologové Charlotte Wardová a David Voas označují pojmem „konspiritualita“. Ta se stále častěji objevuje i v současném světě, včetně Česka.

Nebezpečný mix duchovna a extremismu

Jak ukazuje příběh Juliany Glinky, „spřízněnost“ alternativní spirituality a konspirací se může snadno stát prostředkem šíření extremistických ideologií.

Dodnes lze v konspiracích s extremistickou příchutí pozorovat stopy subkultur spirituálních salónů a okultních periodik devatenáctého století. Rozdíl je v tom, že se jednotlivé případy alternativní kultury vmísily do mainstreamu.

Podle italských sociologů Stefania Palmisano a Nicola Pannofino zůstávají ale skryté díky „paradoxu neviditelnosti“. Podle něj jsou neinstitucionalizovaná náboženská a spirituální hnutí často obtížně rozpoznatelná, protože využívají kanály šíření, které nejsou striktně náboženské, a využívají veřejnosti neznámé symboly a zvyky. „To vede k podceňování tohoto fenoménu,“ říká Pannofino.

QAnon zeď. Autor: Vincenzo Triolo pro HlídacíPes.org, Irpimedia a Transitions

Americká krajně pravicová teorie QAnon tvrdí, že světu vládne takzvaný „Deep State“, neboli hluboký stát, ovládaný satanistickými a kanibalistickými pedofily. Teorie se začala objevovat v říjnu 2017 na anonymním fóru 4chan.

Tehdy údajný vysoce postavený federální vládní úředník pod přezdívkou „Q“ začal zveřejňovat takzvané „drobky“ – stopy, které mají pomoct konspiraci odhalit. Tomuto procesu, kdy je odhalována údajná zlovolná povaha hlubokého státu, se v rámci teorie QAnon říká „velké probuzení“.

V budoucnu má vyústit „bouří“, okamžikem, kdy budou odhaleny a prokázány zločiny „bílých klobouků“, především demokratických politiků a elit. Dnes se konspirace z USA přesunula do různých částí světa, kde má své příznivce, a to znovu včetně Česka.

Historik náboženství Egil Asprem vysvětluje, že se QAnon ve Spojených státech zrodil v prostředí fundamentalistických křesťanů a americké krajní pravice. V této komunitě od let satanistické paniky v 70. a 80. letech kolují undergroundové příběhy o rituálním sexuálním zneužívání, obětování dětí a pedofilii odehrávající se v hollywoodských vilách a v kruzích demokratických stran.

„Hnutí Q nakonec převzalo stará témata z amerického pravicového, křesťanského kontextu a přetvořilo je,“ říká Asprem s tím, že v dnešní podobě lze QAnon považovat za dokonalý příklad mísení duchovních, konspiračních a extremistických myšlenek, symbolů a prvků.

Jste příliš chytří, aby vám lhali

Postupně QAnon díky své prorocké struktuře a religiozitě pronikl mezi současné spirituální kruhy. Z QAnonu se stalo doslova ideologické společenství, které kombinuje mentalitu typickou pro new age spiritualitu s konspiračním přístupem. Nicola Pannofino to nazývá „společným lpěním na alternativní vizi toho, co je legitimně uznáváno všemi, jako jsou společenské a politické instituce“.

Podle Amy Haleové, odbornice na moderní pohanské a okultní subkultury, je tato „alternativní identita“ postavena na snaze o odpor vůči autoritám. Jde podle ní i o lidi, kteří sami sebe vnímají jako odboj a hledají alternativní formy autority například vůči velkým farmaceutickým společnostem nebo tradiční medicíně.

To se projevuje i na specifické rétorice, která tyto lidi spojuje. Podle Haleové ostatním říkají, jak nejsou průměrní, že jsou chytří a mají moc zjistit pravdu po vlastní ose za využití vlastního rozumu. „Říkají: ‚Můžeš si udělat vlastní výzkum. Můžeš dojít k vlastním závěrům a zjistit, že vám tito lidé lžou a vy jste příliš chytří na to, abyste se nechali oblbnout lidmi s mocí‘,“ popisuje.

Není proto náhoda, že věta „udělejte si vlastní výzkum“ patří mezi nejpoužívanější hesla na blozích a fórech podporovatelů QAnon. Jde o manipulativní rétoriku, která konspirativním nováčkům poskytuje iluzi intelektuální a ideologické emancipace, čemuž je přizpůsobena i účast v komunitě „Qultu“.

Údajné prorocké učení anonymního „Q“ se šíří ve formě zašifrovaných poselství, zmíněných „drobků“, jejichž výklad je v rukou úzkého okruhu učedníků. Šiřitelé svým obětem tvrdí, že jim nabízí „červenou pilulku pravdy“, která jim odhalí skutečnou realitu. A jakmile někdo takto „Qultu“ propadne, cesta ven je extrémně složitá.

Červená pilulka na bázi spirituality a konspirací. Autor: Vincenzo Triolo pro HlídacíPes.org, Irpimedia a Transitions

Rodiče byli úspěšní. Pak přišel zlom

„Moji rodiče jsou konspirační šílenci. Popírají covid, věří v mezinárodní homosexuální spiknutí, nový světový řád a spoustu dalšího. Oba jsou velmi inteligentní lidé, ale v životě jsou neúspěšní, což pravděpodobně bude ten důvod.“ Tak začíná výpověď české uživatelky online diskuzní platformy Reddit, vystupující pod přezdívkou Wreckitywreck z února 2022.

Příspěvek sdílí ve skupině s názvem QAnonCasualities, česky „oběti QAnonu“. Jde o digitální podpůrnou komunitu, která sdružuje lidi z celého světa s osobní zkušeností s dopady konspiračních teorií na jejich život, především zmíněné teorie spiknutí QAnon. Většina příspěvků je ze zahraničí, česká stopa je na síti minimální.

Skupina „oběti QAnonu“ vykresluje také častou rodinnou realitu, kdy konspiracím propadl někdo z jejich blízkých. Mnohdy jde o rodiče, kterým se v rámci komunity říká slangově Qparents, česky Qrodiče. To je případ i již výše citované Češky s pseudonymem Wreckitywreck.

„Snažím se s nimi vyhýbat politickým tématům, ale oni neustále prosazují svou agendu a – což je ještě horší – snaží se o tom přesvědčit mé děti, když se o ně starají,“ popisuje svůj vztah s rodiči. S něčím podobným se podle příspěvků ve skupině setkaly další stovky lidí.

Rodiče 44leté učitelky jsou oba vysokoškolsky vzdělaní, otec byl dokonce součástí vědecké komunity. Oba v roce 1989 přivítali sametovou revoluci a v devadesátých letech vedli úspěšný život. Na přelomu tisíciletí ale přišel zlom. Rodiče přišli o práci, zadlužili se a právě v té době jejich dcera začala pozorovat první známky konspirativního myšlení: policie, stát a korporace se staly v jejích očích strůjci všeho zla.

Otec například věřil, že odsouzený lékař a expolitik David Rath se stal obětí spiknutí a miliony v krabici od vína mu měly být podstrčeny policií. S postupným věkem začal více a více tíhnout ke konzervativismu a „zřejmě v něm nachází jednoduché odpovědi, které hledá, jako důvod svého neúspěchu“.

Matka odjakživa holdovala ezoterice, s nástupem internetu začala přeposílat řetězové e-maily, třeba s radami, jak si masírovat hlavu, aby člověk nebyl ovlivněn elektromagnetickým zářením. Nejdříve věřila v čakrové svíčky a postupně se propracovala až ke konceptu hlubokého státu.

Dezinformátoři na lovu

Uživatelka Wreckitywreck tak nepřímo popsala, jak se v Česku konspirační teorie QAnon šíří; nejde o „klasický QAnon“, ale o jednotlivé jeho fragmenty, které kolují českým digitálním prostorem. A to mnohdy ve skupinách na sociálních sítích, které při prvotním zkoumání lze jen těžko označit za šiřitele QAnonu.

Redakce HlídacíPes.org analyzovala především aktivní extremistické a konspirativní skupiny na českém a slovenském Telegramu. Na tuto sociální síť se od začátku pandemie koronaviru přesunula většina dezinformačních projektů a alternativních médií. Hýčkají si tam svou fanouškovskou základnu a bez zábran šíří svůj spekulativní obsah.

Na tuzemském Telegramu mezi nejpopulárnější skupiny s až desítkami tisíc sledujících patří především ty s proruským pohledem na svět, odmítající očkování nebo šířící různé konspirační teorie. I lidé, kteří s QAnon zatím třeba nepřišli do styku, se tak mohou stát byť nevědomými věrozvěsty Qultu, jeho myšlenek a symbolů.

Deklarovaný záměr skupin většinou není šíření Q „drobků“, ale například sdílení alternativních zpráv, kritika „zdravotní diktatury“ nebo šíření new age spirituality a panslavismu. Tam všude má QAnon propaganda šanci zakořenit, splynout a lákat další příznivce.

„Měli bychom si ale dávat pozor, abychom nepropadli přesvědčení, že každý, kdo vyjadřuje nějaké sympatie s QAnon, například tím, že má symbol Q na vlajce nebo na tričku, opravdu věří všem šílenostem, které jsou s QAnon spojeny. V některých případech o nich možná ani nevědí,“ upozorňuje Egil Asprem.

Geografická a ideologická expanze QAnonu způsobila rozmělnění jeho původního poselství. Jelikož se QAnon stal součástí části mainstreamu, symboly Q překonaly vlastní význam a nemusí být již nutně spojeny s Qultem. Lidé tak často ani netuší, že se podílejí na šíření něčeho, co nazýváme QAnon.

Důvodem je mimo jiné to, že obsah QAnonu není vždy explicitní a bez znalostí specifického slovníku jednoduše zjistitelný. Někdy jsou odkazy na teorii v konkrétních slovech a zkratkách (např.: bílé klobouky, bojovníci světla, vlastní výzkum, hluboký stát nebo zkratka WWG1WGA – česky kam jde jeden, tam jdeme všichni), nikoli v symbolu „Q“.

To komplikuje i snahu šíření těchto myšlenek online prostorem zachytit. Automatizované monitoringy dezinformační scény, jaké dělá například anonymní iniciativa bojující s dezinformacemi Čeští elfové, kvůli tomu nemusí být dost efektivní.

„Celé je to podprahové, vysoce manipulativní a nemá to obvyklé rysy dezinformačního narativu. Běžný monitoring to nezachytí, je třeba projít obsah ručně a znát symboly a výrazy, které používají,“ vysvětluje jeden z anonymních, kvalifikovaných dobrovolníků (ti se rekrutují převážně z lékařů, akademiků či analytiků), kteří se na práci Českých elfů podílí.


V dalších dnech HlídacíPes.org představí konkrétní příklady, jak se QAnon propaganda šíří českou a slovenskou digitální krajinou

Na textu spolupracovala italská investigativní novinářka Sofia Cherici

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

31 komentářů

 1. What napsal:

  Historik náboženství Egil Asprem vysvětluje, že se QAnon ve Spojených státech zrodil v prostředí fundamentalistických křesťanů a americké krajní pravice. V této komunitě od let satanistické paniky v 70. a 80. letech kolují undergroundové příběhy o rituálním sexuálním zneužívání, obětování dětí a pedofilii odehrávající se v hollywoodských vilách a v kruzích demokratických stran.

  – nejsem zastávncem Konsporačních teorií, ale tohle se podařilo docela dobře prokázat v dokumentu Jeffrey Epstein: Filthy Rich. Jeho lolita expres, kterého se zůčastnil snad každy vlivný politik, podnikatel, nebo monarcha je jasný důkaz tak mi to úplně jako konspirační teorie nepřijde.

  • Martin Straka napsal:

   Souhlas. Doufam ze se to cim dale vice rozsiri. nebot nekdo musi zastavit progresivistickou WOKE a CANCEL kulturu rozmachajici se pod kridly neomarxismu a likvidace vseho vybudovaneho a znameho. Bohuzel Ovcani si neuvedomuji, ze az se temto ultralevicovym „PIP“ povede prevrat do NWO, ze JIM opravdu o zadnou demokracii a svobodu slova nejde. Bylo to videt vsude, kde se Marxismus dostal k moci. Komunismus je na zaklade Marxisticke ideologie, na to nezapominejme.

  • Pavlos napsal:

   Článek ani citace také nijak neimplikuje že jakékoliv zneužití mladistvé ve vile bohatého Američana je nespravedlivě nazýván konspirační teorií. Jde o soubor znaků, završených nejlépe tak, že deep state šel do vězení a miliardáře oběsil aby nebyla šance chobotnici rozplést. Takže můj odhad relevance předchozího příspěvku je cca 20%.

  • Edigei napsal:

   Tak zase to, že partička nechutně bohatejch strejdů, který už neví, jaký zážitky by si za svoje prachy ještě mohli koupit, zorganizuje nějaký úchylácký večírky, ještě neznamená, že jde o nějaký spiknutí přece.

   • A.S. Pergill napsal:

    Nějaké prvky spiknutí to mít musí, protože bez nich by je pozavírali coby pedofily. Čili musí to krýt někdo od policie, prokuratury či soudů.
    Aby bylo jasno, „normální“ pedofil se v USA kromě mnohaletého trestu odnětí svobody dostane do veřejně přístupné databáze pedofilů, takže ať se přestěhuje kamkoli, tohle Kainovo znamení se táhne s ním. A do té databáze se dostanou i tací, co se muchlovali se spolužačkami někdy ve věku 10 – 12 let. Takže pokud se tam nedostanou zákazníci „Lolitaexpresu“, je něco zatraceně špatně.

  • Pavel napsal:

   Ten podstatný rozdíl mezi kritickým myšlením a hloupými bláboly spočívá právě ve slově „každý“. Takový kulínský byl taky bohatý šlechtic, že ?

   • A.S. Pergill napsal:

    Pokud je veřejně známo, tak sexování s holkama pod zákonným věkem mu neprokázali. Jen dozor v sauně, případně při koupání „na Evu“. Faktem je, že za socíku se tohle dělalo docela běžně (a nikoho kvůli tomu nezavřeli), jednoduše proto, že pedagogický doprovod za ta děcka odpovídal a měl tudíž právo (a dokonce povinnost) je kontrolovat. V sauně lze zkolabovat, v bazénu se topit.

    A vzpomeňte na nedávnou kauzu učitelky, co se souhlasem rodičů kontrolovala školáky při provádění osobní hygieny. Prostě stejné týpky šly po tom Kulínském, u té učitelky naštěstí pohořely.

 2. Tomáš Skřivan napsal:

  Článek není špatný – ale měl by se omezit na popis zjevného „šílenství konspirací“, ne na ideologickou propagandu. Bohužel takto zcela selhává (až manipulativně) v rozpoznávání důvodů toho, co konkrétně lidi přivádí ke konspiracím – a že se jedná o přímou, byť poměrně prudkou, reakci na reálné problémy dneška.
  Představte si hypotetickou situaci – konzervativněji (ne v extrému) smýšlející populaci, je jedno, zda pravicovou či více nalevo, jestli jde o ateisty nebo věřící. V dnešním mainstream světě médií jsou nežádoucí 😉 Jejich názory jsou marginalizovány a vytlačovány „mimo slušnou diskuzi“. Naopak progresivistická agenda bují ve všech směrech, od univerzit po státní aparát.

  Pokud jsou tyto názory setrvale a celé roky umlčovány a zatracovány, pak došlo logicky k radikalizaci – a QAnon a jiné jsou toho jasným důkazem. V Česku také narůstají preference SPD a jiných stran „odporu“, důvodem budiž ta samá progresivistická agenda EU. Tato je tlačena hrubou silou, lidmi, kteří se zaklínají slovem „liberální demokraté“. Jenže ve skutečnosti nejsou liberální, protože jiný názor, obzvláště na kontroverzní společenská témata, jednoduše nesnesou. A také nejsou vůbec demokrati, protože pokud v nějaké zemi vládne konzervativní většina (typicky Maďarsko, Polsko – nově i Itálie), tak jim je automaticky „libtardy“ vyhrožováno, je proti nim veden boj a jejich legitimní politika je napadána.

  TOTO je důvodem odklonu lidí od mainstream médií. TOTO je důvodem volby „stran odporu“ (jakkoli je osobně nevolím, chápu to). Pokud jsou konzervativci v celém světě takto utlačováni, radikalizují se a zakopávají ve svých pozicích (typicky úpravou ústavy a upevňováním u moci). Bohužel i vírou v konspirace. Je totiž poměrně snadné a lákavé uvěřit tomu, že je něco konspirací, když jsou pseudo-hodnoty tlačeny intelektuální (často nepokrytě marxistickou) a především pokryteckou smetánkou 😉 Dezinfo scéna a jiní krysaři tohoto jevu pouze využili, ale tento hrobeček si libtardi a neomarxisté vykopali samo…

  • A.S. Pergill napsal:

   Mainstream si poškodil pověst také hysterickou reakcí na zvolení paní Zwyrtek Hamplové a Kovářové do senátu

 3. wenkovan napsal:

  ‚Můžeš si udělat vlastní výzkum. Můžeš dojít k vlastním závěrům a zjistit, že vám tito lidé lžou a vy jste příliš chytří na to, abyste se nechali oblbnout lidmi s mocí‘ – a teď mi proboha vysvětlete, co je na tom přístupu špatného? Nebo je v pořádku, že vám nepřijde nic divného na tom, že vláda koupila v době, kdy tvrdila „dvě dávky a tečka“ tolik vakcín, že by jich na každého občana vyšlo asi pět?

  • Anofertí zmar napsal:

   Jistě pane weknovan, česká vláda jich nakoupila mnohem víc, ne jen 5 na jednoho občana, včetně kojenců a nemluvňat a psů, ale asi 11.

   Stejně tak proč nebyly celosvětově čipy, do aut, do elektroniky, do ničeho. Protože je Bill Gates rozpouštěl do hypertekutého stavu a přidával je do těch vakcín, aby později 5G sítě mikrovlnnou technologií ty čipy v organismu zase spojily a mohl tak B.Gates ovládat mysli očkovaných jedinců.
   ————————
   A teď vážně, jestli čemukoli kdokoli výše napsanému blábolu věří, měl by navštívit odborníka z oboru psychiatrie. Čísla jste si vycucal z prstu, o problematice víte jen to, co jste si přečetl na parlamentních listech a sputniku, ale máte ve všem jasno. Protože jste přeci jen, jak je popsáno v článku, příliš chytrý na to, abyste si nechal nalhávat propagandu.

   Gratuluji

   • A.S. Pergill napsal:

    To, že je vakcín nadbytek, hlásili oficiálně i obvodním lékařům.

   • A.S. Pergill napsal:

    MMCH, naprosto šílené bylo, že se dávaly ampule s deseti dávkami (aby soudruzi továrníci ušetřili), takže doktoři, co očkovali, museli shánět celé desítky pacientů na očkování a mít nějakou zálohu, kdyby někdo pozvaný nepřišel (dnes je přístup: „klidně kanalizujte zbytek, třeba po píchnutí jediné dávky z té desítky“). Jedné známé doktorce se z toho stresu (shánění a odvolávání pacientů) doslova zbláznila její zdravotní sestra (na sestře byla největší zátěž z této administrativy). A spousta doktorů mj. pro tohle taky odmítla do vakcinace proti covidu jít. Faktem je, že problém by nenastal, kdyby se vedle desítkových ampulí distribuovaly i ampule na jednu dávku, kterými by se dala pokrýt situace, když nedorazil na desítky zaokrouhlený počet pacientů. Ale to by na tom tolik nevydělali (o nic jiného než o prachy tady nešlo).

 4. Jakub Novotný napsal:

  Není vám trapné vzít příspěvek z redditu viz odkaz níže, přeložit ho do češtiny (a ještě blbě!), dát tam trochu omáčky navíc a tvářit se, že je to normální článek?

  https://www.reddit.com/r/QAnonCasualties/comments/teot9e/my_42f_parents_m74_f42_are_lost_in_conspiracy/

 5. petrph napsal:

  Jenomže právě -a jak je i v článku uvedeno „.., v Česku nejde o „klasický QAnon“, ale o jednotlivé jeho fragmenty, které kolují českým digitálním prostorem. „,
  plus a jak je i uvedeno na wiki „..QAnon je označení pro řadu neprokázaných a VOLNĚ propojených krajně pravicových konspiračních teorií.
  Jinak řečeno, jestli se snad slečna Wreckitywreck domnívá, že její rodiče u nás propladli QAnonu, když zkrachovali a za to dávají částečně vinu i špatně vedené politice našich vlád, tak toto prosím není žádný QAnon, To že i ty výkony našich vlád a politiků byly často špatné, přiznávají zpětně i autoři zde na HP
  A zase naopak, pokud popřeme obecně konspirace QAnon, tak to taky nedokazuje, že by v práci akurát našich vlád je a bylo vše “ upřímné a křišťálově čisté“, jak to kdysi říkal nebožtík premiér Gross..
  Tahle hra s konspiracemi se dá hrát, zkrátka na obě strany.

  • A.S. Pergill napsal:

   To, že je něco neprokázané, neznamená, že to není pravdivé. Ani „osvobození pro nedostatek důkazů“ neznamená, že dotyčný/á není vinen/vinna, jen to, že vina nebyla prokázána. A protože u politiků (a právem) platí presumpce viny (nikoli neviny, jako v soudním řízení), jsou mnohé z těchto spekulací naprosto legitimní.

 6. A.S. Pergill napsal:

  Problémem článku je to, že chování některých zdravotnických špiček v souvislosti s covidem všechny známky spiknutí skutečně má (očkování toxickým sajrajtem, který spoustu lidí zabil nebo zmrzačil, odmítání skutečně účinných vakcín na klasickém principu inaktivovaných č oslabených původců nákazy, jakými se očkuje, a úspěšně už více než sto let, nehorázné zisky různých šíbrů, nakupujících respirátory za desítky haléřů kus a prodávajících je za desítky Kč kus atd. K tomu ještě falšování výkazů nežádoucích účinků (viděl jsem sám na vlastní oči, takže mě nikdo nepřesvědčí o opaku) a podobné věci.
  Jistě může jít jen o součinnost hlupáků a darebáků, která jako spiknutí pouze vyoppadá, nicméně potom je třeba položit otázku, proč už nejsou (alespoň ti „nejzasloužilejší“ z nich) v pruhovaných teplácích s číslem, ale dál mnozí z nich sedí na vládních postech.

  • Anofertí zmar napsal:

   Pane Pergill, zase píšete bludy bez podložených informací. Nebo jste je četl na webu Sputnik či Parlamentních Listech?

   Vy nemáte ani tušení co toxického (dle vašeho tvrzení a domněnek) COVIDové vakcíny obsahují. Nebo jste mimo učitele historie, češtiny také chemik, biolog a doktor medicíny? Nemluvě o jiných odbornostech, které zde dlouhodobě předvádíte, v oblasti strojírenství, elektrotechniky, energetiky, ekonomie, politologie a mnoha dalších.

   Vás je tady v diskuzi škoda. Kdybyste ta svá moudra šel prezentovat někam reálněji do světa, třeba by se nám všem vedlo na světě líp. Zauvažujte nad tím. Jedny volby jste ale propásl…

   • A.S. Pergill napsal:

    Doktor medicíny jsem, dokonce studovaný s červeným diplomem. A vakcinací se zabývám mj. tak, že principy a postupy učím na VŠ. Na vojně jsem i vakcinoval. A mám spoustu o této problematice načteno. mRNA prostě není vakcína, protože má působit zcela odlišnými cestami než vakcína. V podstatě obchází část imunitního systému (zodpovědnou za detekci a analýzu cizorodého antigenu) a znásilňuje jeho zbytek (aby i bez stimulace fyziologickou cestou začal produkovat jakési protilátky). Nikdo to nikdy pořádně nevyzkoušel a nikdo není s to garantovat, že to neudělá něco špatného.

    • Anofertí zmar napsal:

     Pane Pergill nezlobte se, ale nevěřím Vám.

     Nevěřím tomu, že by medicínská obec schválila k užití něco, jak Vy popisujete naprosto špatného nevyzpytatelného, v takovém měřítku na lidech.

     Pokud je pravda, že jste doktor medicíny a víte, že to je takto špatné a máte k tomu důkazy, proč jste nikde svoje poznatky nezveřejnil (mimo internetové diskuze)?

     Chápete do jaké míry jste věrohodný, když tvrdíte to, co tvrdíte a zároveň děláte to, co děláte?

     • A.S. Pergill napsal:

      1. O tom je celá „antiwaxerská“ scéna, v níž je spousta odborníků na očkování a související věci, lékařů i dalších profesí. Mimochodem, v té skupině jsem zaregistrovaný také. Takže se „angažuji“. Za to, že se o aktivitách a odborných závěrech této skupiny nic nedozvíte, poděkujte „veřejnoprávním“ médiím.
      2. Když se začalo psát o povinném „očkování“ vysokoškolských studentů, byli to studenti lékařských fakult, kteří se proti tomu postavili (proč asi zrovna lidé s nadstandardními znalostmi z této oblasti?). Studenti ostatních oborů by, na základě lživé propagandy s níž si nedokázali poradit, šli jak ovce k řezníkovi.
      3. Podobných kauz existuje mnohem víc, akorát se o nich nedozvíte. Ostatně, i Contergan byl „zainteresovanými“ odborníky obhajován dávno poté, co byl jasně prokázán jeho teratogenní (zrůdotvorný) účinek na lidský plod.

      MMCH, v raných devadesátkách, tedy skoro před 30 lety byla vyvinuta metoda odběru vzorku buněk z nádoru a jejich kultivace v přítomnosti cytostatik, která padají v úvahu pro jeho léčbu, aby se zjistiilo, zda je má cenu používat při léčbě. Měli to podloženo statistikou stovek případů, u nichž dala tato metoda správnou předpověď, jak pacient s léčbou těmi cytostatiky dopadne.
      Dodnes se nepoužívá v praxi, protože u řady pacientů by se prokázala neúčinnost léčby cytostatiky a farmaceutický průmysl by přišel o kšeft (statisíce za jednoho pacienta, bez ohledu na to, jestli mu to pomůže, nebo ne). To, že ta metoda existuje a nepoužívá se, je fakt. To, že průplachy cytostatiky tolik stojí, je taky fakt. To, že je léčba cytostatiky v desítkách procent případů naprosto neúčinná, jen obtěžuje pacienta řadou nežádoucích vedlejších účinků, je taky fakt. Jedině to propojení do vzájemné souvislosti je „konspirace“ 🙂
      Jak jsem konstatoval výše, podobných případů je spousta, takže, při znalosti alespoň některých z nich (zcela jistě neznám všechny), mě dění kolem pseudovakcín nijak nepřekvapilo.

     • A.S. Pergill napsal:

      Měl jsem také tu čest spolupracovat s pracovištěm AV, kam byl „uklizen“ doktor Fortýn, který vynalezl metodu léčby nádorů nekrotizací. Funguje perfektně na prasatech, která mají člověku imunitně asi nejblíž (snad krom lidoopů). A také to opakovaně publikoval v respektovaných zahraničních časopisech. V pololegalitě takto vyléčil i kolem deseti pacientů, než mu to zatrhli. Pochopitelně, nikdo mu, na rozdíl od „oficiálních“ onkologů, nezemřel.
      Ale, nedaly by se na tom, na rozdíl od cytostatik, vydělat prachy a tento zákrok by mohly bez větších problémů dělat i okresní špitály. Pro specializované kliniky by zbyly jen zanedbané případy, nebo nádory, u nichž to nefunguje.

      Americká FDA zase „dokázala“, že marihuana nemůže léčit problémy pacientů po cytostaticích a ozařování. „Dokazovali“ to tak dlouho, až si jeden z pokusných subjektů nechal udělat v tom, co jim dávali, analýzu na cannabisové alkaloidy a našla se tam praktická nula. Dávali jim buď technické konopí, nebo ty alkaloidy odstranili nějakou extrakcí. Dělal jsem dlouhá léta v městské protidrogové komisi a přes ni se člověk k podobným informacím dostal.

      Není to tak dávno, kdy v EU, ale i USA, byla zakázaná stevie, která obsahuje steviin, asi 300x sladivější než sacharóza. A byl zakázán i samotný steviin. V Japonsku se běžně užívá ke slazení celá staletí, aniž by se kdy prokázalo cokoli negativního.
      Aby bylo jasno, jedná se o náhradu sacharózu o jejíchž negativních účincích na zdraví jsou sepsány celé knihy, nicméně tehdejší EK argumentovala tím, že „stévie je špatná proto, že neexistují žádné práce, které by prokazovaly její škodlivost“. Dnes už se to podařilo zlomit (ten boj trval desítky let) a stévie i vyextrahovaný steviin se už u nás sehnat dají. Já si ji pro svou potřebu léta pěstoval (je u ní dost problematické přezimování). A celou tu kauzu jsem sledoval.

      Dlouhá léta farmaceutický průmysl rovněž blokoval zpřístupnění melatoninu pro běžné pacienty. Tento hormon působí jako silný antioxidant a také je s to navodit spánek při nepravidelném režimu (např. práce na směny), střídání zimního a letního času, případně cestování přes poledníky. Jeho význam akcentuje i světelný smog a práce s displeji, které vyzařují vlnové délky světla, blokující produkci melatoninu v těle.
      Opět trvalo velice dlouho, než se podařilo odpor farmaceutické lobby (která raději prodává toxické a silně návykové sajrajty, ale může na nich vydělávat, než ten melatonin, který se, coby látka dlouho známá, nedá patentovat a rejžovat na něm.

      Prostě a jednoduše, farmaceutický průmysl je tu proto, aby vydělával prachy, ne proto, aby někoho léčil, nebo, nedej pánbu, vyléčil. A tímto prismatem je třeba se dívat i na dění kolem covidu.

     • A.S. Pergill napsal:

      Navíc to nikdo neschválil, „vakcínovalo“ se v „experimentálním režimu“. A, váženosti, ani odsouzeným vrahům nemůžete násilně cosi experimentálního píchat a dokonce jim za to píchnutí (explicitně dáno příslušným zákonem) nesmíte dávat nějaký benefit (třeba lepší stravu nebo nějaké úlevy z vězeňského režimu), čili analogie „covid pasu“.

     • A.S. Pergill napsal:

      Takže, anofertí zmare, máte nějaké připomínky?. Vše, co jsem uvedl, je podložené fakty, žádná „konspirace“.

  • Jiří Choun napsal:

   Zdá se, ž potrefená pedagogická husa se ozvala. Ale nezůstávejte u verze 1.0. Udělejte si „vlastní výzkum“ a přejděte na verzi 2.0.

   • A.S. Pergill napsal:

    Tyhle výzkumy už byly provedeny. Statisticky se dá prokázat ve vztahu k riziku nákazy několikadenní efekt, který lze vysvětlit reakcí imunity na cizorodý biopolymer. Opakovaně jsem rovněž konstatoval, že stejný efekt by udělal i mililitr mléka injikovaný do svalu, za zlomek toho, co stojí ta pseudovakcína.
    Už se rozjíždějí procesy o odškodnění těch, které ta vakcína zdravotně poškodila i pozůstalých po těch, které zabila. A už padly i první rozsudky (IMHO ideální by bylo, aby suma těch odškodnění převýšila zisky příslušných firem).

   • A.S. Pergill napsal:

    Takové výzkumy, pochopitelně, provedeny byly. A v některých státech už firmy vyrábějící tyto „vakcíny“ platí jak mourovaté.
    Jinak mě osobně stačilo to, že když jsem před druhou dávkou hlásil zdravotní potíže po té první, tak si nic z toho neráčili poznamenat, ba ani předstírat, že si to poznamenávají.

 7. Ondřej napsal:

  Přijde mi velmi zajímavé kolik času se věnuje různým konspiračním teoriím a v podstatě jejich 99% vysvětlení o jejich vzniku a původu. V podstatě cokoliv co neodpovídá meanstreemu je automaticky zařazeno mezi konspirace. Vůbec nejlepší argument když nesouhlasíte s predkládanou informací jsem hned zařazen do kategorie konspirator. Co ale postrádám jsou články a vysvětlení například války v Iráku, nebo jak je možné že v době recese americke ekonomiky posílil kurz dolarů vůči koruně o 3koruny jen od počátku války na ukrajině. Nejsem zrovna fanoušek žádné světové velmoci, ale považuji minimálně za zvláštní, že usa se zúčastnila nejvíce válečných konfliktů za posledních 50let a úplně náhodou se většinou velmi blízko konfliktů nacházela ropa a ještě zajímavější je že je to vždy prezentováno jako pozitivní akt. Drobností jako covidová čísla prezentovana v médiích si protiřečila matematicky i v průběhu jednoho dvou týdnů. To jsou věci na které bych rád četl různé úvahy… fakta atd. Informace, které jsou dostupné se velmi často opakují a co je ještě horší mají většinou jen jednu názorovou linku. Tak že je v dnešní době asi nejlepší řešení nevěřit nikomu.

  • A.S. Pergill napsal:

   Ten pokles koruny proti dolaru se dá docela dobře vysvětlit válkou vedle nás a negativními očekáváními s ní spojenými (včetně např. státních výdajů na uprchlíky, které skutečně nastaly). A dolar naopak posílil s očekáváním dodávek zbraní na Ukrajinu, což se taky děje, a s očekáváním poválečného připojení ukrajinské ekonomiky k americké (minimálně velký trh). Konspiraci bych za tím nehledal.

 8. Patrik napsal:

  Článek chce poukazovat na názorové extrémy a sám je krajně prosystémový a snaží se udělat snad až duševně nemocné z lidí, kteří nebaští vše, jak je jim servírováno. Svět přece je ovládán zájmy nadnárodních korporací, neomarxistickými globalisty a jejich pokřiveným ideologickým kultem, konspirací vůbec není třeba, děje se to naprosto otevřeně a každý to musí vidět.

  • A.S. Pergill napsal:

   Bohatě stačí fakt, že EU není naprosto schopná racionálně zareagovat na situaci vzniklou Putinovou agresí proti Ukrajině. Ačkoli má na svém území v břidlicích ropy a plynu snad víc, než státy okolo Perského zálivu (jen Velká Británie, která už je z toho spolku venku, hlásí, že má ve svých břidlicích padesátinásobek roční spotřeby plynu celé EU + nějakou ropu), budeme pro ideologickou zaslepenost těch, kdo ji vedou, umírat hladem a zimou. Pochopitelně, pokud je to jen ta zaslepenost a ne živý důkaz pravdivosti QAnon teorií 🙂

Přidávání komentářů není povoleno