Jeden z těch, kteří v lednu 2021 vpadli do budovy Kapitolu v USA. Foto: Profimedia

Jste příliš chytří, aby vám lhali. Jak se konspirace QAnon usadila v českých obývácích

Napsal/a Jan Žabka 30. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

„Moji rodiče jsou konspirační šílenci. Myslím, že jejich intelektuální a morální sešup má skutečně co do činění s ekonomickou situací, potřebovali vysvětlení pro svou neblahou situaci, a tak si ho našli,“ popisuje chování svých dříve úspěšných rodičů česká uživatelka online diskuzní platformy Reddit, vystupující pod přezdívkou Wreckitywreck. Redakce její skutečnou identitu zná, kvůli citlivosti tématu však v textu využíváme jen její přezdívku.

Míchat myšlenky moderní spirituality a konspiračních teorií je čím dál atraktivnější způsob, jak extremisté a dezinformátoři lákají nové příznivce. Viníkem problémů lidstva je podle nich „systém“, případně „elity“. A řešení? Údajně především víra v sama sebe a vlastní schopnosti. Tohoto konspiračního receptu se drží i komplikovaná krajně pravicová teorie QAnon. Ta si v posledních letech našla své příznivce i v Česku a na Slovensku.

Také rodiče Wreckitywreck, 44leté učitelky, propadli teorii QAnon. Podle ní začali na začátku pandemie koronaviru oba tvrdit, že „doktoři, sestry, policie, novináři a vlastně prakticky kdokoli, jsou spřažení s farmaceutickými firmami a že nás chtějí společně zotročit prostřednictvím lockdownů a očkování“. Tyto své pohledy na svět se snažili přenést i dále do rodiny, včetně svých vnuků.

„Když jsem na návštěvě, musím velmi opatrně našlapovat, abych nezavadila o jakýsi politicky exponovaný výhonek,“ pokračuje Wreckitywreck s tím, že to občas dopadne tak, že musí setkání s rodiči přerušit a spolu se svými dětmi odejít. V současné době jde především o téma války na Ukrajině, kdy její rodiče podporují Putina, aby „zatočil s Ukrajinci“, přičemž její syn a jejích vnuk má ve škole za kamaráda právě ukrajinského uprchlíka.

Od wellness k antisystému

Jak dodává, její rodiče „nevěří v klasický QAnon, ale v některé jeho ideje, jako je Deep State“. Svět podle nich řídí homosexuálové, Židé, muslimové, feministky, inkluze a woke propaganda.

Její příběh redakce HlídacíPes.org zmapovala při výzkumu ve spolupráci s italským investigativním webem Irpimedia a mezinárodní novinářskou organizací Transitions za podpory evropské novinářské organizace European network of Collaborative and Investigative Journalism Initiative.

Výzkum v Česku a Itálii zahrnoval lokální komunity New Age, kde se protíná – sám o sobě nijak problematický – wellness (snaha žít zdravě), mystický „feel-goodism“ (tendence neustále hledat pocitově pozitivní uspokojení, které však je falešné, povrchní či vynucené) s určitým typem extremistických konspirací.

Mezinárodní tým prozkoumal desítky českých a italských kanálů na sociální síti Telegram. Od propagátorů teorie QAnon přes konspirační teorie spojené s očkováním až po kanály hovořící o magických energiích a náboženském synkretismu (splývání různých náboženských a kulturních prvků a směrů).

Podobný obsah pomáhá šířit antisystémové nálady a extremistické ideologie i v českém prostředí. K příběhu Wreckitywreck se ještě vrátíme, nejprve si ale připomeňme kořeny konspirační teorie QAnon.

Protokoly sionských mudrců

Reprodukce Protokolů sionských mudrců z roku 1905, zdroj: volné dílo

Na přelomu 19. a 20. století opustila padesátiletá Ruska Juliana Glinka Paříž a vydala se na východ. S sebou si vezla nedokončený rukopis, který mezi stránkami čmáranic a poznámek ukrýval i zmatené zmínky o tajných poradách a plánech, které měly ohnout světový řád k tajné skupině židovských náboženských vůdců.

Ucelená verze těchto dokumentů bude později známá jako Protokoly sionských mudrců – podvodných antisemitských dokumentů, které na konci 19. století v Paříži sestavili agenti ruské tajné policie, a jež se později začaly šířit Evropou 20. století. Tehdy ani jejich autoři nemohli tušit, že dokumenty budou hojně využívány nacistickou propagandou.

Juliana Glinka byla podle studie historiků náboženství Egila Asprema a Asbjørna Dyrendala okultistka a tajná agentka ruské vlády, která se v Paříži zabydlela v undergroundových kruzích městského západního ezoterismu. Tam se ponořila do filozoficko-náboženského učení teosofie o mystické a okultní vědě.

Skutečnost, že to byla právě ona, kdo přivezl rukopis do Ruska, není náhodná. Její příběh dokonale ilustruje historické sbližování světů heterodoxní spirituality a konspirací – jev, který sociologové Charlotte Wardová a David Voas označují pojmem „konspiritualita“. Ta se stále častěji objevuje i v současném světě, včetně Česka.

Nebezpečný mix duchovna a extremismu

Jak ukazuje příběh Juliany Glinky, „spřízněnost“ alternativní spirituality a konspirací se může snadno stát prostředkem šíření extremistických ideologií.

Dodnes lze v konspiracích s extremistickou příchutí pozorovat stopy subkultur spirituálních salónů a okultních periodik devatenáctého století. Rozdíl je v tom, že se jednotlivé případy alternativní kultury vmísily do mainstreamu.

Podle italských sociologů Stefania Palmisano a Nicola Pannofino zůstávají ale skryté díky „paradoxu neviditelnosti“. Podle něj jsou neinstitucionalizovaná náboženská a spirituální hnutí často obtížně rozpoznatelná, protože využívají kanály šíření, které nejsou striktně náboženské, a využívají veřejnosti neznámé symboly a zvyky. „To vede k podceňování tohoto fenoménu,“ říká Pannofino.

QAnon zeď. Autor: Vincenzo Triolo pro HlídacíPes.org, Irpimedia a Transitions

Americká krajně pravicová teorie QAnon tvrdí, že světu vládne takzvaný „Deep State“, neboli hluboký stát, ovládaný satanistickými a kanibalistickými pedofily. Teorie se začala objevovat v říjnu 2017 na anonymním fóru 4chan.

Tehdy údajný vysoce postavený federální vládní úředník pod přezdívkou „Q“ začal zveřejňovat takzvané „drobky“ – stopy, které mají pomoct konspiraci odhalit. Tomuto procesu, kdy je odhalována údajná zlovolná povaha hlubokého státu, se v rámci teorie QAnon říká „velké probuzení“.

V budoucnu má vyústit „bouří“, okamžikem, kdy budou odhaleny a prokázány zločiny „bílých klobouků“, především demokratických politiků a elit. Dnes se konspirace z USA přesunula do různých částí světa, kde má své příznivce, a to znovu včetně Česka.

Historik náboženství Egil Asprem vysvětluje, že se QAnon ve Spojených státech zrodil v prostředí fundamentalistických křesťanů a americké krajní pravice. V této komunitě od let satanistické paniky v 70. a 80. letech kolují undergroundové příběhy o rituálním sexuálním zneužívání, obětování dětí a pedofilii odehrávající se v hollywoodských vilách a v kruzích demokratických stran.

„Hnutí Q nakonec převzalo stará témata z amerického pravicového, křesťanského kontextu a přetvořilo je,“ říká Asprem s tím, že v dnešní podobě lze QAnon považovat za dokonalý příklad mísení duchovních, konspiračních a extremistických myšlenek, symbolů a prvků.

Jste příliš chytří, aby vám lhali

Postupně QAnon díky své prorocké struktuře a religiozitě pronikl mezi současné spirituální kruhy. Z QAnonu se stalo doslova ideologické společenství, které kombinuje mentalitu typickou pro new age spiritualitu s konspiračním přístupem. Nicola Pannofino to nazývá „společným lpěním na alternativní vizi toho, co je legitimně uznáváno všemi, jako jsou společenské a politické instituce“.

Podle Amy Haleové, odbornice na moderní pohanské a okultní subkultury, je tato „alternativní identita“ postavena na snaze o odpor vůči autoritám. Jde podle ní i o lidi, kteří sami sebe vnímají jako odboj a hledají alternativní formy autority například vůči velkým farmaceutickým společnostem nebo tradiční medicíně.

To se projevuje i na specifické rétorice, která tyto lidi spojuje. Podle Haleové ostatním říkají, jak nejsou průměrní, že jsou chytří a mají moc zjistit pravdu po vlastní ose za využití vlastního rozumu. „Říkají: ‚Můžeš si udělat vlastní výzkum. Můžeš dojít k vlastním závěrům a zjistit, že vám tito lidé lžou a vy jste příliš chytří na to, abyste se nechali oblbnout lidmi s mocí‘,“ popisuje.

Není proto náhoda, že věta „udělejte si vlastní výzkum“ patří mezi nejpoužívanější hesla na blozích a fórech podporovatelů QAnon. Jde o manipulativní rétoriku, která konspirativním nováčkům poskytuje iluzi intelektuální a ideologické emancipace, čemuž je přizpůsobena i účast v komunitě „Qultu“.

Údajné prorocké učení anonymního „Q“ se šíří ve formě zašifrovaných poselství, zmíněných „drobků“, jejichž výklad je v rukou úzkého okruhu učedníků. Šiřitelé svým obětem tvrdí, že jim nabízí „červenou pilulku pravdy“, která jim odhalí skutečnou realitu. A jakmile někdo takto „Qultu“ propadne, cesta ven je extrémně složitá.

Červená pilulka na bázi spirituality a konspirací. Autor: Vincenzo Triolo pro HlídacíPes.org, Irpimedia a Transitions

Rodiče byli úspěšní. Pak přišel zlom

„Moji rodiče jsou konspirační šílenci. Popírají covid, věří v mezinárodní homosexuální spiknutí, nový světový řád a spoustu dalšího. Oba jsou velmi inteligentní lidé, ale v životě jsou neúspěšní, což pravděpodobně bude ten důvod.“ Tak začíná výpověď české uživatelky online diskuzní platformy Reddit, vystupující pod přezdívkou Wreckitywreck z února 2022.

Příspěvek sdílí ve skupině s názvem QAnonCasualities, česky „oběti QAnonu“. Jde o digitální podpůrnou komunitu, která sdružuje lidi z celého světa s osobní zkušeností s dopady konspiračních teorií na jejich život, především zmíněné teorie spiknutí QAnon. Většina příspěvků je ze zahraničí, česká stopa je na síti minimální.

Skupina „oběti QAnonu“ vykresluje také častou rodinnou realitu, kdy konspiracím propadl někdo z jejich blízkých. Mnohdy jde o rodiče, kterým se v rámci komunity říká slangově Qparents, česky Qrodiče. To je případ i již výše citované Češky s pseudonymem Wreckitywreck.

„Snažím se s nimi vyhýbat politickým tématům, ale oni neustále prosazují svou agendu a – což je ještě horší – snaží se o tom přesvědčit mé děti, když se o ně starají,“ popisuje svůj vztah s rodiči. S něčím podobným se podle příspěvků ve skupině setkaly další stovky lidí.

Rodiče 44leté učitelky jsou oba vysokoškolsky vzdělaní, otec byl dokonce součástí vědecké komunity. Oba v roce 1989 přivítali sametovou revoluci a v devadesátých letech vedli úspěšný život. Na přelomu tisíciletí ale přišel zlom. Rodiče přišli o práci, zadlužili se a právě v té době jejich dcera začala pozorovat první známky konspirativního myšlení: policie, stát a korporace se staly v jejích očích strůjci všeho zla.

Otec například věřil, že odsouzený lékař a expolitik David Rath se stal obětí spiknutí a miliony v krabici od vína mu měly být podstrčeny policií. S postupným věkem začal více a více tíhnout ke konzervativismu a „zřejmě v něm nachází jednoduché odpovědi, které hledá, jako důvod svého neúspěchu“.

Matka odjakživa holdovala ezoterice, s nástupem internetu začala přeposílat řetězové e-maily, třeba s radami, jak si masírovat hlavu, aby člověk nebyl ovlivněn elektromagnetickým zářením. Nejdříve věřila v čakrové svíčky a postupně se propracovala až ke konceptu hlubokého státu.

Dezinformátoři na lovu

Uživatelka Wreckitywreck tak nepřímo popsala, jak se v Česku konspirační teorie QAnon šíří; nejde o „klasický QAnon“, ale o jednotlivé jeho fragmenty, které kolují českým digitálním prostorem. A to mnohdy ve skupinách na sociálních sítích, které při prvotním zkoumání lze jen těžko označit za šiřitele QAnonu.

Redakce HlídacíPes.org analyzovala především aktivní extremistické a konspirativní skupiny na českém a slovenském Telegramu. Na tuto sociální síť se od začátku pandemie koronaviru přesunula většina dezinformačních projektů a alternativních médií. Hýčkají si tam svou fanouškovskou základnu a bez zábran šíří svůj spekulativní obsah.

Na tuzemském Telegramu mezi nejpopulárnější skupiny s až desítkami tisíc sledujících patří především ty s proruským pohledem na svět, odmítající očkování nebo šířící různé konspirační teorie. I lidé, kteří s QAnon zatím třeba nepřišli do styku, se tak mohou stát byť nevědomými věrozvěsty Qultu, jeho myšlenek a symbolů.

Deklarovaný záměr skupin většinou není šíření Q „drobků“, ale například sdílení alternativních zpráv, kritika „zdravotní diktatury“ nebo šíření new age spirituality a panslavismu. Tam všude má QAnon propaganda šanci zakořenit, splynout a lákat další příznivce.

„Měli bychom si ale dávat pozor, abychom nepropadli přesvědčení, že každý, kdo vyjadřuje nějaké sympatie s QAnon, například tím, že má symbol Q na vlajce nebo na tričku, opravdu věří všem šílenostem, které jsou s QAnon spojeny. V některých případech o nich možná ani nevědí,“ upozorňuje Egil Asprem.

Geografická a ideologická expanze QAnonu způsobila rozmělnění jeho původního poselství. Jelikož se QAnon stal součástí části mainstreamu, symboly Q překonaly vlastní význam a nemusí být již nutně spojeny s Qultem. Lidé tak často ani netuší, že se podílejí na šíření něčeho, co nazýváme QAnon.

Důvodem je mimo jiné to, že obsah QAnonu není vždy explicitní a bez znalostí specifického slovníku jednoduše zjistitelný. Někdy jsou odkazy na teorii v konkrétních slovech a zkratkách (např.: bílé klobouky, bojovníci světla, vlastní výzkum, hluboký stát nebo zkratka WWG1WGA – česky kam jde jeden, tam jdeme všichni), nikoli v symbolu „Q“.

To komplikuje i snahu šíření těchto myšlenek online prostorem zachytit. Automatizované monitoringy dezinformační scény, jaké dělá například anonymní iniciativa bojující s dezinformacemi Čeští elfové, kvůli tomu nemusí být dost efektivní.

„Celé je to podprahové, vysoce manipulativní a nemá to obvyklé rysy dezinformačního narativu. Běžný monitoring to nezachytí, je třeba projít obsah ručně a znát symboly a výrazy, které používají,“ vysvětluje jeden z anonymních, kvalifikovaných dobrovolníků (ti se rekrutují převážně z lékařů, akademiků či analytiků), kteří se na práci Českých elfů podílí.


V dalších dnech HlídacíPes.org představí konkrétní příklady, jak se QAnon propaganda šíří českou a slovenskou digitální krajinou

Na textu spolupracovala italská investigativní novinářka Sofia Cherici

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)