Zvrat v kauze kupování obviněných: Soudkyně nařídila vyšetřit, zda policisté nespáchali trestný čin

Napsal/a Robert Malecký 1. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Soudkyně Kateřina Radkovská požádala státního zástupce, aby prověřil, zda detektivové ÚOOZ nespáchali trestný čin, když za informace nabídli peníze Janě Šádkové, obžalované v kauze Oleo Chemical. Redakci HlídacíPes.org to řekla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. 

„Dnes před začátkem hlavního líčení bylo paní soudkyni Radkovské sděleno jméno policisty, který měl údajně nabídnout obžalované Šádkové finanční prostředky. Na to předsedkyně senátu uložila státnímu zástupci, aby on nebo některý z jeho kolegů prošetřil v souladu se zákonem možnost, že byl spáchán trestný čin,“ uvedla Puci.

Policie se k podezření, že si detektivové ÚOOZ snažili za peníze “koupit” spolupracující obviněnou Janu Šádkovou v kauze Riittg a spol. známou jako Oleo Chemical, vyjádřit odmítá.


Psali jsme: Šlachtovi detektivové čelí podezření z uplácení obviněných: Policie mlčí, kritika ze strany advokátů sílí

Nabízet spolupracujícím obviněným peníze? Nepřichází v úvahu, říkají na adresu policie advokáti

Motivovat obviněné penězi? Absurdní, zcela proti smyslu zákona, říká profesor trestního práva Jiří Jelínek


Šádková nabídku odmítla – před pražským Městským soudem teď stojí jako “řadová” obžalovaná. Ve své středeční výpovědi popsala, jak jí detektivové nabízeli peníze za to, že se stane spolupracující obviněnou a shodí Rittiga, jeho právníky a obchodní partnery. Výpověď Šádkové o den později potvrdil Jaroslav Kubiska. Ten s policií spolupracuje a o statut spolupracujícího obviněného usiluje. Jako jediný z deseti obžalovaných vypovídá proti Rittigovi.

Borgula: Šlo o snahu získat informátora

Státní zástupce Adam Borgula, který obžalobu na Rittiga a devět dalších lidí podal, redakci HlídacíPes.org popsal, že mělo jít o snahu získat informátora podle zákona o policii. „Ačkoli vámi zmiňované úkony policie nepodléhají dozoru státního zástupce, neboť nejde o instituty trestního řízení, připomínám, že zákon o Policii České republiky v rámci předcházení trestným činům, při získávání poznatků o trestné činnosti, v souvislosti s trestním řízením a v souvislosti se zajišťováním krátkodobé ochrany osoby pamatuje ve svém § 73 na tzv. informátora jako na fyzickou osobu, která poskytuje policii  informace a služby,“ uvedl Borgula s tím, že informátorovi lze poskytnout finanční nebo věcnou odměnu. Tomuto podle státního zástupce odpovídala i výpověď obžalované Jany Šádkové z minulé středy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)