Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
policie.cz,

Šlachtovi detektivové čelí podezření z uplácení obviněných: Policie mlčí, kritika ze strany advokátů sílí

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu využil práva mlčet a neposkytuje žádné komentáře k podezření, že jeho detektivové upláceli obviněné v kauze Oleo Chemical. Mezitím zesílila kritika ze strany advokátů – Unie obhájců oficiálně vyzvala vedení policie, GIBS a státní zastupitelství, aby podezření věnovaly pozornost. A policie? Mlčí. Stejně jako žalobci.

Na jedné straně sílící kritika policejního postupu a obava z destrukce právního státu, na straně druhé hradba mlčení. Policie se odmítá vyjádřit k podezření, že si detektivové ÚOOZ snažili za peníze „koupit“ spolupracující obviněnou Janu Šádkovou v kauze Riittg a spol. známou jako Oleo Chemical.

Šádková nabídku odmítla – před pražským Městským soudem teď stojí jako „řadová“ obžalovaná. Ve své středeční výpovědi popsala, jak jí detektivové nabízeli peníze za to, že se stane spolupracující obviněnou a shodí Rittiga, jeho právníky a obchodní partnery. Výpověď Šádkové o den později potvrdil Jaroslav Kubiska. Ten s policií spolupracuje a o statut spolupracujícího obviněného usiluje. Jako jediný z deseti obžalovaných vypovídá proti Rittigovi.

Obhájci: Je to cesta do pekel

Jak už HlídacíPes.org psal v pátek, policie se takovým jednáním, pokud by se výpovědi ukázaly jako pravdivé, dostala daleko za hranici zákona. Trestní řád totiž umožňuje výhradně to, aby byl spolupracujícímu obviněnému výměnou za úplnou a pravdivou výpověď proti spolupachatelům, která navíc musí být pro jejich usvědčení klíčová, snížen trest. O penězích nemůže být řeč, shodli se oslovení advokáti.


Psali jsme: Nabízet spolupracujícím obviněným peníze? Nepřichází v úvahu, říkají na adresu policie advokáti


„Stát není oprávněn spolupracujícího obviněného honorovat a podle mne by mohlo jít o trestný čin. Minimálně zneužití pravomoci úřední osoby, ale možná i jiné,“ uvedl pro HlídacíPes.org prezident Unie obhájců Tomáš Sokol.

Jeho odpověď se pak stala základem oficiálního stanoviska, které Unie zveřejnila v pátek. V něm požaduje, aby se podezření věnovaly orgány činné v trestním řízení. „Je třeba zjistit,  zda jde o pravdivou informaci, případně, zda se dokonce, vzhledem k tomu že není jediná, nejedná o nějaký systematizovaný postup, jimiž orgány činné v trestním řízení získávají za peníze ,pravdu´ od spolupracujících obviněných,“ stojí v prohlášení.

Další ze členů prezidia Unie obhájců, advokát Václav Vlk, upozornil, že překročení zákona ze strany policie by mohlo v důsledku vést i ke zmaření celého trestního řízení. „Problém je, že zajišťování informací za úplatu policie využívala a využívat bude. Informátory si vždy platila. Nesmí to ale nikdy dělat vůči pachatelům – obviněným,“ říká Vlk.

O kupování obviněných Vlk hovoří jako o cestě do pekel. „Za chvíli to bude mírná facka, pak jemné vyhrožování obviněním manželky či dětí. To jsou jistě běžné policejní metody – policejní metody totalitních zemí. Vedou jen ke splnění úkolu, nikoliv k odhalení zločinu. Neboť zločinem se zločin neodhaluje,“ říká Vlk.

Co na to policie? Nic

Policie mlčí. „Žádný komentář,“ napsal redakci HlídacíPes.org mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Policejní prezidium na žádost o komentář nereagovalo vůbec, stejně jako Vrchní státní zastupitelství v Praze, jehož žalobce Adam Borgula podal na Rittiga a spol. obžalobu.

Jako jediná na dotazy zareagovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. „K dotazovanému případu v současné době nejsou k dispozici žádné informace vhodné kr zveřejnění,“ odpověděla mluvčí inspekce Radka Sandorová na dotaz, zda GIBS zahájila úkony trestního řízení či je ve věci jinak činná.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Předně si musíme přiznat, že hlavní zájem advokáta je výše honoráře a soudce má tak obrovskou moc, že může soudit podle toho jak se vyspí a svůj honorář má také jistý. Navíc žijeme ve společnosti, kdy lež je běžná i ve vrcholové politice. V tomto prostředí musí policisté pracovat a nelze aby jim advokáti ještě radili, jak to mají dělat. Nedávno se pan Šlachta v televizi chválil, jak se jim daří potírat korupci a pronikat do vyšších pater politiky. Doufám, že nenarazili. Jako voliče ODS by mne to mrzelo?

 2. petrph napsal:

  Ach ano, policie mlčí,policejní prezidium mlčí,
  Vrchní státní zastupitelství mlčí,Generální inspekce bezpečnostních sborů k tomu nemá „k dispozici žádné informace vhodné k zveřejnění“ (což je defakto totéž). A ministr vnitra který za tento resort nese zodpovědnost taky mlčí.
  Je to pozoruhudné, když je to sotva deset dní, co pouze zveřejnil svůj privátní názor na sociální síti-a státní zastupiteství i policie začaly s nebývalou horlivostí a rychlostí ihned jednat a stíhat v souladu s tímto názorem.Halt je pro tento režim větší nebezpečí svobodný názor pana Konvičky, než fakt že policie veřejně uplácí svědky. Bohužel tedy na naší současnou a stále se zhoršující se politiku je už nutné použít citát z díla mistra hororu S.Kinga:
  „Už si myslíte, že jste viděli nejhorší hrůzu na světě, takovou, ve které se sejdou všechny vaše noční můry a přetaví se v děsivou skutečnost, takže jedinou útěchou vám může být, že nic horšího se už nemůže stát. A kdyby ano, mozek se vám při pohledu na takovou hrůzu určitě vypne a pak už nebudete nic vědět. Jenže ono se něco horšího opravdu stane, mozek se nevypne a vy se nějak kodrcáte dál“

Přidávání komentářů není povoleno