Foto: Petra Morvay / facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

Sněhulákem proti zavřeným hranicím. Češi a Němci si posílají sněžné pozdravy

Napsal/a Robert Malecký 18. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Koronavirová realita opět zavřela hranice mezi Českem a Německem a znemožnila i malý přeshraniční styk a setkávání přátel a rodin. Lidé z iniciativy Soboty pro sousedství a Klubu česko-německého partnerství si proto posílají vzkazy po sociálních sítích. Stylově, zimně: staví sněhuláky a jejich fotografie doprovázejí malými příběhy a vzkazy.

Výzvu na sociálních sítích zveřejnil ústecký germanista a jeden ze zakladatelů iniciativy „Wir sind sousedé, my jsme Nachbarn“ Jan Kvapil.

„Jelikož již delší dobu na obou stranách hranice pozorujeme prohlubující se stigmatizaci přeshraničních sousedských vztahů, vyhlašujeme od soboty 13. února do soboty 20. února TÝDEN STRÁDAJÍCÍHO SOUSEDSTVÍ. Jak na to? Postavme v přírodě, v parku, na zahradě nebo třeba na balkoně za naše sousedy, přátele nebo příbuzné z druhé strany hranice, které již řadu měsíců postrádáme, symbolického sněhuláka (na velikosti nezáleží),“ napsal Kvapil.

Sociální sítě se začaly brzy plnit snímky sněhuláků i vzkazy lidí, kterým například uzavření hranic roztrhlo rodiny nebo je oddělilo od přátel. „Galerii strádajícího sousedství“ najdete v této facebookové skupině.

Foto: Jitka Köcher, facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

Foto: Petra Morvay, facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

Foto: screenshot facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

 

Foto: screenshot facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

Foto: screenshot facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

Foto: screenshot facebooková skupina Týden strádajícího sousedství

Z „čáry“ do Národního muzea

Lidé z obou stran hranice se začali spontánně scházet už loni na jaře, v době, kdy byly hranice zavřeny poprvé. Na řadě míst po celé délce české hranice s Rakouskem, Německem a Polskem se v době zákazu vycestování scházeli, aby upozornili třeba na nesmyslnost zákazu malého pohraničního styku.

Jedna z vůbec prvních společných „procházek“ po zelené hranici se konala 2. května u Ostrova v Tiských stěnách na Ústecku a na dalších čtyřech místech od Klínovce až po Českosaské Švýcarsko. A další soboty pak setkání pokračovala, tentokrát už ale na mnoha dalších styčných místech na zelené hranici.

Sousedská setkání zaujala dokonce Národní muzeum – jako ukázka důležitého společenského dění v době koronavirové pandemie. „Národní muzeum sbírá nejen památky na dávnou minulost – snažíme se dokumentovat i současnost, politiku i každodennost, napříč různými odděleními. Iniciativy, jako jsou Soboty pro sousedství nebo Klub česko-německého partnerství, jsou velmi, velmi důležitou součástí aktuálního společenského dění – rozhodně by se na ně podle nás nemělo zapomenout,“ uvedla nedávno pro HlídacíPes.org pracovnice muzea a členka Klubu česko-německého partnerství Lenka Šaldová.

Do sbírek Národního muzea se dostanou ručně malované látkové transparenty („Wir sind sousedé / Jsme Nachbarn“), cedule s osobními vzkazy, ale také třeba billboard (Wir vermissen euch, bleibt gesund) nebo mapy s vyznačením hlídaných hraničních míst, které po otevření hranic zanechala armáda v bývalé celní budově ve Všerubech.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)