Protest na podporu nezávislosti dnes již zrušeného veřejnoprávního telerozhlasu RTVS. Bratislava, březen 2024. Foto: Profimedia

Slovenský telerozhlas přichází o spojence z Česka. Kvůli pochybám o nezávislosti

Napsal/a Vojtěch Berger 6. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Že má Česko se Slovenskem nadstandardní vztahy, dlouho platilo i pro veřejnoprávní média v obou zemích. Šéfové rozhlasů a televizí podepisovali memoranda o spolupráci plná slov o vzájemné historii i o budoucích synergiích. Po zrušení a faktickém zestátnění slovenského telerozhlasu RTVS je však s dlouholetým přátelstvím konec. Zatímco šéf ČT Jan Souček čeká na první jednání se slovenským protějškem, Český rozhlas už pozastavil smluvní vazby s nástupnickou firmou STVR.

„Chci chvíli posečkat a vidět, zda bude nová organizace hájit principy nezávislého, nestranného, objektivního média veřejné služby,“ vysvětloval na červencovém jednání rozhlasové rady generální ředitel ČRo René Zavoral, proč pozastavil plnění smlouvy uzavřené původně se starou RTVS.

Skončí společné vysílání regionálních stanic ČRo se studiem Slovenského rozhlasu v Banské Bystrici, skončí společné kulturní projekty jako byl vánoční koncert ČRo a RTVS a skončí veškerá výměna zpravodajského obsahu.

Rozhlas a televize Slovenska už neexistuje, od 1. července ho nahradila formálně jiná společnost STVR (Slovenská televize a rozhlas). Zákon, který ji zřizuje, je víceméně totožný s tím předchozím, dává ale vládě mnohem větší možnost ovlivňovat složení kontrolní rady.

ČRo: Konec společného vysílání i koncertů

Šéf Českého rozhlasu vyjmenoval několik konkrétních bodů, kde dojde k přerušení spolupráce se slovenskými veřejnoprávními médii: skončí společné vysílání regionálních stanic ČRo se studiem Slovenského rozhlasu v Banské Bystrici, skončí společné kulturní projekty jako byl vánoční koncert ČRo a RTVS a skončí veškerá výměna zpravodajského obsahu.

Zavoral se RTVS proti zásahům slovenské vlády zastal už letos v březnu v poměrně ostrém prohlášení: „Jde nepochybně o počáteční krok směřující k zestátnění média veřejné služby na Slovensku a k potlačení jeho svobodného a objektivního vysílání, které je jednou z podmínek pro zachování demokracie a názorové plurality v této zemi,“ napsal tehdy ředitel. S podobně laděným kritickým stanoviskem se poté k rozhlasu připojila i Česká televize.

Fico a spol. dnes místo tvrdších otázek preferují nekonfliktní rozhovory v českých alternativních médiích. Příkladem je loňský rozhovor Roberta Fica pro videoportál XTV nebo rozhovor ministryně Šimkovičové pro český podcastový web Rádio Universum.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová, která má změny mediálních zákonů ve vládě Roberta Fica na starosti, už avizovala, že se chce pravidelně potkávat s novým pověřeným ředitelem STVR. To ještě posílilo kritiku, že skutečnou motivací vlády ke změnám veřejnoprávních médií je dostat je pod pevnější politickou kontrolu.

Vývoj na Slovensku sleduje i Česká televize. Generální ředitel ČT Jan Souček se zatím s novým vedením STVR neměl příležitost potkat: „Zda bude Česká televize pokračovat v té míře spolupráce, která byla běžná v uplynulých letech, je otázka dalších jednání, a to i na úrovni Evropské vysílací unie,“ říká Souček na dotaz HlídacíPes.org.

Slovenský vládní bojkot ČT a ČRo

Kritika směřující od špiček ČT a ČRo směrem ke slovenské vládě nezůstala bez odezvy. Jak před časem popsal HlídacíPes.org, politici slovenské vládní koalice se začali českým veřejnoprávním médiím obloukem vyhýbat. Dříve přitom byli slovenští respondenti z řad poslanců či ministrů ve vysílání poměrně běžnými hosty.

Fico a spol. dnes místo tvrdších veřejnoprávních otázek preferují nekonfliktní rozhovory v českých alternativních médiích. Příkladem je loňský rozhovor Roberta Fica pro videoportál XTV nebo rozhovor zmíněné ministryně Šimkovičové pro český podcastový web Rádio Universum.

„Představitelé stran Smer, Hlas nebo SNS se začali našemu vysílání ve velkém vyhýbat,“ napsal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka v odpovědi na jednu z posluchačských stížností, kterou rozhlasoví radní projednali v květnu.

Popsal také, že slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár souhlasil s rozhovorem pro ČRo jen pod podmínkou, že se odvysílá v pořadu pro krajany Stretnutie. Jeho redaktoři však nejsou zkušenými moderátory politických debat – což Blanár zřejmě dobře věděl.

STVR: Z naší strany se nic nemění

Oteplování vztahů mezi českými a slovenskými veřejnoprávními médii zatím rozhodně není na dohled. Ministryně Šimkovičová nejnověji vyvolala kritiku tím, jaké nominanty poslala do kontrolního orgánu, Rady STVR.

Je mezi nimi i nejbližší spolupracovník Šimkovičové Lukáš Machala, který se letos i v Česku proslavil videem, kde zpochybňoval kulatost zeměkoule, nebo bývalý mluvčí někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara Jozef Krošlák.

Ředitel ČRo Zavoral rozhlasovým radním na minulém zasedání řekl, že se nebrání setkání se zástupci nového slovenského telerozhlasu, protože „není možné je ignorovat“. Případnou další spolupráci ale podmínil tím, že počká, „jak se bude STVR chovat a profilovat“.

Sám Zavoral přitom předloni na několik měsíců v Českém rozhlase zaměstnal svého dlouholetého známého, bývalého ředitele RTVS Jaroslava Rezníka. Právě Rezník ve funkci čelil kritice, že slovenskou veřejnoprávní televizi s rozhlasem nedostatečně chránil před politickým vlivem, a to zejména vůči Slovenské národní straně, která teď telerozhlas definitivně připoutala ke státní moci.

Samotná Slovenská televize a rozhlas dnes tvrdí, že z její strany se na vztazích s českými veřejnoprávními médii nic nemění. „STVR si váží dlouhodobé a korektní spolupráce s Českým rozhlasem i Českou televizí. Ze strany STVR nedochází k žádným změnám v této oblasti,“ říká pro HlídacíPes.org pověřená šéfka komunikace slovenského telerozhlasu Andrea Pivarčiová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)